,,Куќата на стравот''

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од koritsaki, 29 јануари 2012.

 1. pafpaf

  pafpaf Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2011
  Пораки:
  173
  Допаѓања:
  109
  Влегоа во куќата доцна навечер во тотална тишина како што им рече Тино за да не ги вознемират духовите
  :tmi: и без светла од камерите,снимаа инфраред камери.Тој влезе во една од собите,на другите им рече да чекаат во ходникот,една од нив само влезе,и со некој сад правеше чудни звуци веројатно да предизвикаат реакција од духовите :^) а Тино беше свртен на кај еден од ѕидовите и зборуваше нешто :^)
  Едната од женските рече како чуствува како нешто да ја стега околу нозете и како да стои пред отворена врата од фрижидер :tmi: Потоа Тино кажа дека има женски дух,името и завршуца на ца :^)
  На крајот пишуваше дека со тие некој апарати со кои мереле покажале присуство на духови во куќата :^)
  И дека некои делови од опремата им откажале порди тоа присуство на таа енергија од духовите :^)
  Не разбрав на крај дали Тино успеа да ги растера духовите,важно језиво беше :tmi: :|
   
  На Alanna му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Cloee

  Cloee Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 септември 2011
  Пораки:
  168
  Допаѓања:
  35
  Ако некој го најде вториот дел на нет нека ми прати линк :call:
   
 3. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.470
  Мхм, и што се има задесено со синот? Информации? :wasntme:
  Верувам во духови, не и во тоа дека е куќата прогонета, туку дека е поразлична од останатите па тоа е доволно да се напумпа хорор приказна. :)
   
 4. Anna-Banana

  Anna-Banana Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2011
  Пораки:
  3.748
  Допаѓања:
  4.828
  Пол:
  Женски
  Јас искрено не верувам во вакви работи.Но во последно време ме фаќа страв,т.е почнувам да верувам.
  А посебно за ова со емисијата ТАЛКАЧИ,кога е гледав прво мислев дека е монтажа кога и се деси нешто на водителката ( не се сеќавам што).
  А што се однесува до стилот на тоа како е градена куќата,мене ми се допаѓа премногу.Ептен.Тие што е изградиле во тоа време,знаеле што сакаат готик.
  Затоа е и чудно за нашиве,кај слушанле понекои од нас за готик. :D :lol: :rofl:
   
 5. LittleFairy

  LittleFairy Популарен член

  Се зачлени на:
  30 април 2012
  Пораки:
  1.427
  Допаѓања:
  1.934
  Луѓе не да ме заинтересира ова Талкачи, на која програма е што е?
   
 6. sunfemina

  sunfemina Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  1.731
  Допаѓања:
  837
  Еве ги линковите од двата дела од емисијата Талкачи за опседнатава куќа
  Дел 1
  Дел 2

  Емисијава е снимена веројатно пред речиси една година, а сега пред скоро излезе натпис во Вест во кои исказите на Кајшаров некако не се совпаѓаат. Во емисијата говори за тоа дека куќата е некаков портал или собиралиште на изгубени души, а во изјавата за Вест (ако е веродостојно пренесена) говори за присуство на демони и демонски влијанија.
  А баш во емисијата објаснува дека изгубените души не се злонамерни, дека треба мирно да се поттикнат да си заминат (нешто во таа смисла), без да се бркаат, додека ако се демони се лоши и треба да се избркаат. Исто така кажа дека изгубените души се "собираат" на такви напуштени места како куќава, додека демоните ги имало на пофрекфентни места. Ако добро сфатив тоа значи дека на вакви места може да има изгубени души од секаде, не само поврзани на било кој начин со куќата или местото.

  Е сега, интересно е што во емисијата Кајшаров вели дека има присуство на дух на жена кој се поставува како главна меѓу другите, па после наводно го дознава името нејзино и вика дека е некако отприлика Богица или Елица (и име на душа на извесен Илчо Микаров). Потоа поточно дознале дека Јелица Давидовска (од Тетово) пред земјотресот во Скопје ја купила куќата и живеела таму до '85та кога починала од природна смрт.

  Најверојатно од нејзиното семејство има човек, кој е познато ТВ лице од порано (Дејан Давидовски) и тој има кажано (пишува тука) дека куќата ја купил дедо му (Мисо Давидовски од Гостивар) во '61 година, значи точно е дека пред земјотресот. Претпоставувам дека Јелица му е баба, жена на Мисо.
  Дејан бил роден таму 66та год., нормално растел и живеел во куќава до 91ва година, а по смртта на дедо му ја продале.
   
 7. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.957
  Пол:
  Женски
  Брррррр страшно....сега во 2ч. ноќе најдов ова да го читам :?: :tmi:
  Има нешто,има некоја виша сила и се....ама никој не знае точно да дефинира.
   
 8. Name

  Name Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2010
  Пораки:
  1.433
  Допаѓања:
  877
  Пол:
  Женски
  Нема ама баш ништо од наведените глупости како ѓаволи, духови и слично. Тоа ви го гарантирам, иако неможам да ви кажам како. Тоа се само измислици од медиумите бидејќи куќата е стара, готска, уникатна и напуштена, необновена, никој не живее во неа, и нормално, за медиумите да си го направат интересен животот, измислуваат секакви глупости. Само тоа ќе ви го кажам.
   
 9. Anna-Banana

  Anna-Banana Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2011
  Пораки:
  3.748
  Допаѓања:
  4.828
  Пол:
  Женски
  http://www.skopje-3d.mk/project/skopje/ ... ovi/9.html
  За тие што никогаш не сте влегле во куќава сега имате можност да гледате како. Јас гледав на дење преку линков,ама кога го пушти за навечер ептен е стражно по темница.
  Бррррр... :tmi: :tmi: :tmi: :| :| :|
   
 10. Flower27

  Flower27 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2012
  Пораки:
  1.506
  Допаѓања:
  4.128
  Пол:
  Женски
  Јас сега ја видов темава, језиво е
   
 11. LejdiD

  LejdiD Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2011
  Пораки:
  601
  Допаѓања:
  150
  Ја срушиле куќата значи крај на приказната :) Инаку ептен беше морничаво на вториот дел од Талкачи :?:
   
  На elka.timova му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Elennaa

  Elennaa Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2011
  Пораки:
  3.901
  Допаѓања:
  12.688
  Пол:
  Женски
  Кај најде баш сега да ми се појави темава, да ми падне у очи.
  Го имав пред некое време гледано видеото. И сега ми зафуфка.
  А ми се моча! Пу, ј`зк. :sweat:
  Ај бе, нека се раздени веќе еднаш.
   
  На elka.timova му/ѝ се допаѓа ова.
 13. elka.timova

  elka.timova Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 мај 2013
  Пораки:
  143
  Допаѓања:
  32
  Пол:
  Женски
  Не сум била но изгледа страшна. Какво искуство имате вие? :o :o
   
 14. thatspecialgirl

  thatspecialgirl Активен член

  Се зачлени на:
  11 април 2014
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  9
  Ахахахха најлошо е кога ти се оди во ве-це,пострашно од самата приказна хахаха :D
   
  На maca cvet, AnaKlarc, Papillon.Papi и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 15. Papillon.Papi

  Papillon.Papi Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2013
  Пораки:
  3.239
  Допаѓања:
  9.669
  Пол:
  Женски
  :rofl: Се сетив на една случка. :D Тоа беше минатата година.
  Повеќето деца од одд се договоривме да одиме во „куќата на стравот“ и тоа петочки. :D Кога стигнавме ништо немаше внатре, се беше празно. Саботата, слушаме ја срушиле. :rofl: А, кога се вративме дома, како не испокараа родителите... повеќето од родителите. :D
   
 16. Elena69221

  Elena69221 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 август 2011
  Пораки:
  2.330
  Допаѓања:
  3.458
  Пол:
  Женски
  Немав читано, ни гледано ништо за куќава пред да влезам во неа. Веројатно затоа и не ми беше многу страв. Само знаев дека кружат муабети дека има духови ама не верувам во тоа, т.е. повеќе ми беше страв да не ми искочи некој наркоман со шприц, отколку дух. :D

  Пред 3-4 години, со друштвово решивме да се сликаме внатре во куќата. :fubar: Стварно не знам со кој памет. :D

  Освен што се измачивме за да дојдеме до влезот, немаше нешто особено страшно. Исцртано со графити, прашина на сите страни, имаше и некои рамки од прозори оставено, крцкаше подот и имаше огромна дупка во едниот ќош - таман за да падне човек во подрумот. :wasntme:

  Кровот беше многу creepy. Немав храброст да се качам таму. Не заради друхови и такви приказни, туку дека можеше во секој момент да се распадне...

  Интересна градба беше, штета што ја срушија. Ама од друга страна, добро е, едно место помалку за дрогирање.
   
 17. RainbowButterfly

  RainbowButterfly Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 април 2014
  Пораки:
  216
  Допаѓања:
  324
  Пол:
  Женски
  Убава беше, зошто ја срушиле? :(
   
 18. Pretty123

  Pretty123 Активен член

  Се зачлени на:
  16 април 2014
  Пораки:
  37
  Допаѓања:
  7
  Сум ја видела,ама,немав срце да влезам xD 8)
   
 19. Stefiks

  Stefiks Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јуни 2014
  Пораки:
  129
  Допаѓања:
  46
  И јас ја гледав таа емисија.. Беше во 2012 колку што се сеќавам |( Ја гледавме со сестра ми.. најмногу запамтив дека женскиот дух се викаше Сара и знам дека таа вечер не спиев воопшто, едвај чекав да се раздени :D Додека ја снимаја емисијата овие водителиве слушаа некој гласови.. А емисијата сеуште ја даваат на некои програми, баш пред 2-3 недели ја зачекав ама не се сеќавав на која програма беше.. Има и една друга емисија „Ловци на духови“... Бррр страшно :doh:
   
 20. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.882
  Допаѓања:
  51.970
  Пол:
  Женски
  Го гледав документарниот филм и имам читано за неа. Интересно. Само што, очекував нешто навистина пострашно во документарецот, она кога врата се затвори мислам дека беше фејк.