1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Куќа, ама каде?

Дискусија во 'Дом' започната од Buba Mara Zelena, 3 мај 2020.

  1. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.659
    Допаѓања:
    18.998
    Пол:
    Женски
    Никогаш не би градила куќа , посебно не на село!!
    Тоа се залудно потрошени пари , кои што цел живот ќе плаќаш кредит и ке крпареш крај со крај за на крај некој друг во наследство да ја прокоцка!!
    Само квалитетен живот лугенца :D
     
    На baby-star, Buba Mara Zelena, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. LadyLollypop

    LadyLollypop Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2019
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    5.405
    Пол:
    Женски
    Зошто да не? Еве јас и мм од град се преселивме во село и искрено, еве трета година, не сме зажалиле за таа одлука и кога би требала пак да бидам, пак исто би одбрала.
     
    На tambelina, Buba Mara Zelena, buba4e89 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. Tsukinory

    Tsukinory Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2019
    Пораки:
    1.103
    Допаѓања:
    5.861
    Пол:
    Женски
    Јас сум дете кое израсна 40 минути оддалечена од центар и два автобуси до средно и факултет. Во куќа со 500м2 двор. Иако кога бев помала се ми беше убаво и авантура истражував, возев точак, планинарев. Кога влегов пубертет работите се свртија 360°. Друштвото полека се оддалечи од мене со изговор дека нема да имам превоз до подоцните часови. Пријателствата ми беа ограничени. Се повлеков во себе и ми беше тешко да си ги изживеам најубавите години од младоста. Почнав да излагам и водам младински живот дури откако се преселив кај момчето значително поблиски до градот. Не си ги обвинувам родителите. Благодарна сум и на тие лекции кои ги имав во куќа на село а според мене не би ги знаела во стан.
     
    На SandStorm, Buba Mara Zelena, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
  4. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.842
    Пол:
    Женски
    Сум била во Сопиште во куќа. Поклон куќа да ми дадат таму ќе ја одбијам. Најсериозно:|
     
    На cresa-jagoda и Feminka22 им се допаѓа ова.
  5. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.548
    Допаѓања:
    115.514
    Пол:
    Женски
    Убаво е да сакаш да живееш на место со почист воздух,ама тоа не вреди многу ако нема болници,училишта,и повеќе маркети и аптеки во близина.
    Растена сум во Ѓорче Петров и Карпош.
    Поради лошиот воздух во Карпош,едвај чекав да ми речат да поседам неколку дена или месец дена во Ѓорче.
    Не ми се допаѓа Карпош,ама близината на ГОБ-8-СЕПТЕМВРИ испадна клучна за спас на мојот живот.
     
    На Biljarkata и Buba Mara Zelena им се допаѓа ова.
  6. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.659
    Допаѓања:
    18.998
    Пол:
    Женски
    Бидејќи градењето куќа чини многу пари , а куќата потоа не можеш да ја продадеш ни пола од парите што си ги вложила
    Парите у бунар
     
    На Buba Mara Zelena му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.805
    Пол:
    Женски
    Prostata matematika koja nie ja napravivme i bese presudna...
    Prva pricina: 3 deca imame na vozdrast od 10 god 7 god i 3 meseci,utre da gi pustam da se setaat so 2 3 avtobusi ne fala.. zasto prvo treba na skolo da odat neli...pa im kidnal avtobus,pa ostanale na kafe, pa se setale niz trgovski pa neznam ti sto...
    2 pricina: parite sto ke im gi obezbedam za prevoz za site nivni zelbi ke me kostaat kolku polovina od kykata sto sakam da ja gradam(sekako bez tekovnoto odrzuvanje sto kosta premnogu,bunar bez dno)...
    3pricina: nikogas nema da ja prodadat i da mozat da podelat za nivni potrebi eden den.
    Podobro na site po 1 garsonjera ke im kupam (dve devojcinja imame i 1 masko) ,neka si imaat svoe,da ne gi mislam,ne se znae na sto idioti ke naletaat!!!!
    Nie mozebi ke nasledime kuka vo malo gratce pa na stari godini ke im se mavneme da ne im smetame,zdravi zivi neli!!@
     
    На baby-star, SandStorm, Martka и 6 други им се допаѓа ова.
  8. LadyLollypop

    LadyLollypop Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2019
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    5.405
    Пол:
    Женски
    Грешка си. Нас куќата не чинеше околу 100.000 € и помалку, а мм има пријател, проценител, и ни рече дека вреди 250.000, ја ставивме на оглас само за да видиме дали некој ќе посака да купи и верувај ми, имаше доста заинтересирани.
    Е сега јас не сум од Ск, од друг град сум, за 10 мин се стига, селото е мирно, тивко, чисто. Има аптека, има амбуланта, школо до 9то основно, а кај и да е градинката треба да биде готова. Според сето ова, мислам дека не сме направиле грешка.
     
    На Buba Mara Zelena, buba4e89, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
  9. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.805
    Пол:
    Женски
    Za Skopje e navedena odlykata. Zatoa se spoteduvaat odalecenite mesta i kolku bi im trebalo na decata za da stignat na skolo!
    Ako vo Skopje najbliskoto osnovno mi e 5 minuti,srednoto moze ke e na kraj na gradot,zatoa se zemeni vo predvid i tie raboti.epa ne e isto od Ilinden da go pustis da uci vo Karpos i vo pomal grad kade sto se e okolu centarot na gradot!
    Sporesbata ne e ista!
    Inaku pa za vo drug grad da dadam tolku pari(iako i jas ne sum od Skopje) nema teorija!
    Moite imaat kuka vo 2 najgolem grad vo mk, nikogas nema da ja prodadat,iako e ubava na 3 sprata,sredena so parno,dupla izolacija,solaren sistem it.n sto pred 30 godini bilo mislena imenka!
    Sekoj so svoite odluki
     
    На baby-star, Buba Mara Zelena и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  10. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.193
    Допаѓања:
    123.820
    Ние потрошивме околу 80 000 евра имавме понуда од 200 000 за куќата. Не прифативме оти немаме сили пак да градиме. По некоја година да.

    Иако јас сум градско дете со генерации наназад и ми изгледаше неприфатчиво да сум у село, можам да кажам дека ни е одлична одлука. Исто и сопругот, од градско дете. Ама топ ни е.

    За тинејџерката ќе биде тешко, ама затоа како татко и и како мене по 18 години ќе оди да живее сама.
     
    На Biljarkata, Buba Mara Zelena, dunika и 7 други им се допаѓа ова.
  11. riba79

    riba79 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    1.212
    Допаѓања:
    3.679
    Пол:
    Женски
    Vo koja naselba ste?
     
  12. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.207
    Допаѓања:
    30.903
    Пол:
    Женски
    Зависи кој како си е навикнат. Јас лично мразам периферни локации, сакам урбани населби. Кога ја бираш локацијата зависи пред се кои ти се приоритетите, повеќе фактори треба да согледате. Како на пример оддалеченоста од работното место, дали во близина имате градинка, училиште, амбуланта, маркети, поврзаност со јавен превоз... Исто така земете во предвид и дали имате деца, како би излегувале навечер доколку одберете некое подалечно место. Мора да се внимава при избор, ете да затреба да ја продавате на пример ако локацијата не е погодна, тешко би нашле купувач. И на тоа треба да се мисли, не се знае што носи животот.
     
    На baby-star, cresa-jagoda, SandStorm и 2 други им се допаѓа ова.
  13. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.689
    Допаѓања:
    150.105
    Населбите, но подоле населените места, напротив. Отворено е кон Китка - Козјак,од другата страна Матка, има одличен воздух кај полињата кај што се развива зелена индустрија, а подоле населба ќе има. Летно време секогаш е 5 степени сигурно поладничко. Комуналии за џабе, има населби одма близу со се што ти треба, од нив до Аеродром за 10 мин.со кола.
    Ново Лисиче и Аеродром баш, друга прича.

    Кога би бирала - би бирала Сопиште или Соње. Стари Скопјани знаат зошто. Додека сите се гушат доле под јорган смог, они горе зиме сонце имаат. Имаме пријатели куќа си направија и плус гостинско куќарче ко на филм, а за дедото цела визба со летна кујна од камен, а се им е италијански стил - лепооота. Сега и патот им го направија, до Кисела Вода си за 10 минути. Не за џабе куќа до куќа се луксузи.
     
    На cresa-jagoda, Buba Mara Zelena, candy.cane и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.805
    Пол:
    Женски
    A dali mozebi znaes deka sopiste i sonje sekoj den se puka?
    Nema den da nemaat povod?!
     
  15. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.689
    Допаѓања:
    150.105
    Мислам дека секојдневие стана по сите скопски населби. Причината ја знаеме сите.
    У Центар секој ден такоѓе... особено доцна кон 22, 23 ч.
    За овие две, стварно не знам, ама знам дека сите имаат генерален проблем зошто сите се жалат.
     
  16. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.805
    Пол:
    Женски
    K voda ziveam 12 godini zatoa te prasav sto kazuvaat prijatelite,od toj agol!
     
  17. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.689
    Допаѓања:
    150.105
    Не се пожалиле. Не сме ни збореле на темата.
    Што е со дрскоста?!
    Не ви пукам јас под прозор.:) Ако си имате фрустрација, пожалете се кај треба. Не водам полициски записник. Па и извичници, не смее да ми се допаѓа? Не го разбирам проблемот.
    Јас ви кажав што мене ми се допаѓа и ако би можела да бирам - таму би избрала. Ни кај што сум, ни кај што можам, туку ете таму ми се допаѓа. Едино зимата можеби би била лоша ако стегне јака зима. Што је-је.

    Еве сега у Центар имаше огномет. Да не знаете нешто околу него?
    Еве сега се пука. Исто така да не знаете? Мислам цело Скопје слушна, можда и вие во Кисела Вода слушнавте.

    Адресирајте кај треба, тоа што ми се лутите мене нема да ви го реши проблемот кој всушност не ви го создадов јас.
     
    Последна измена: 5 мај 2020
    На Lilik, cresa-jagoda, Feminka22 и 2 други им се допаѓа ова.
  18. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.805
    Пол:
    Женски
    Hah ne e drakost...:|
    I jas nesakam takvi..
    Samo me interesirase dali nesto slicno iskomentirale... zasto nie ednas razmisluvavme za natamu...
    (fingers) ne summ vo sk za da.slusnam:^)..sorryy...
     
  19. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.689
    Допаѓања:
    150.105
    Не се пожалиле, ама не сме ни зборувале на темата. Живееа во зградите кај улица Македонија и само викаат еј абе се спие тука, мирно, тивко. Е сега моето и твоето мирно и тивко со нивното, може не е исто, зошто пукање наспроти вревата у Центар, па им се гледа ко тивко. Ама посериозно не се пожалиле па да зборуваме.
     
    На cresa-jagoda и Mami3 им се допаѓа ова.
  20. Buba Mara Zelena

    Buba Mara Zelena Активен член

    Се зачлени на:
    1 мај 2020
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Blagodaram za komentarite. Dobiv mnogu dobri informacii. Sega treba samo da odluchime shto ni e pobitno.
    Pozdrav