1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Куќа или стан?

Дискусија во 'Дом' започната од AnaKarenina, 26 август 2012.

?

Во што повеќе би сакале да живеете?

  1. Куќа

    91 глас(а)
    66,4%
  2. Стан

    46 глас(а)
    33,6%
  1. Miki4eca

    Miki4eca Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2019
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    205
    Пол:
    Женски
    Stan mnogu normalno
     
  2. Dominik

    Dominik Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2021
    Пораки:
    233
    Допаѓања:
    1.399
    Пол:
    Машки
    Куќа без комшии,мала со голем двор.
     
    На cresa-jagoda и Nikolina35 им се допаѓа ова.
  3. mssuniquee

    mssuniquee Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    3.751
    Допаѓања:
    52.718
    Пол:
    Женски
    Куќа. Имам многу голем двор,буквално како парк со реквизити за деца, дрва со овошки, ружи :inlove: Има и за одржување секако, но тоа татко ми доаѓа средува и коси трева. Маж ми е по скара, па често си прави.
    Убаво е што детето по цел ден е во двор, си трча си вози тротинер, си се лизга лула, пред очи ми е на безбедно е.

    Стан е убаво да, порано и ние сакавме да купиме, идевме на повеќе места да гледаме стан но се предомисливме. Дур не најдеме плац кој што ни одговара седиме тука..
     
    На Cka, mamaJana и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  4. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.680
    Допаѓања:
    172.499
    Пол:
    Женски
    Фали куќа живеј во стан:sweat:
    Живеев скоро цел мој живот во стан и викенди на викендичката...
    Ама последниве 3 и нешто години сум во куќа, во ладен град:sweat:
    Ако не е куќа на 3000м2 плац, со централно подно греење..не би живеела повторно во куќа:D
    Е сега... пробуваме да ја доведеме до тој стадиум сегашнава..ама пареееее су скупеее плус комшии во врат дишат:D
    И да.. куќа до 90-100м2 ... оваа сегашнава квадратура не се загрева (facepalm) ама правеле, доградувале..се мало им било. И сега кога ги нема, греј се ти:D
     
    На hermosa, thelittle17 и boomsleng им се допаѓа ова.
  5. Stefanija.Stef

    Stefanija.Stef Нов член

    Се зачлени на:
    17 април 2021
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Стан многу нормално урбан живот поготово на Водно , Аеродром , Лисиче , Карпош
     
    На baby-star му/ѝ се допаѓа ова.
  6. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.765
    Допаѓања:
    18.140
    Пол:
    Женски
    Цел живот сум во стан, а сакам во куќа.
    Не сакам куќи на спрат,туку пространи,широки со големи прозори ама на еден спрат.
    Сакам голем двор, за многу кучиња :D
    Ми се смачи во стан, како затвор...
    Знам дека има многу повеќе работа, вака станот за 1 саат е цакум пакум што се вика, ама во 4 ѕида си, особено за карантините видовме што значи кога човек нема едно мало дворче барем:x
     
    На cresa-jagoda, thelittle17 и mssuniquee им се допаѓа ова.
  7. mssuniquee

    mssuniquee Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    3.751
    Допаѓања:
    52.718
    Пол:
    Женски
    @jarec6 Мојата е таква. На еден спрат, но голема пространа 140кв. Се е тука, немам скали горе доле, како во простран стан да сум. Пола од просториите ич не ги користиме и затоа немам мн за чистење. И за греење исто.

    И моите сега направија куќа, исто еден спрат со плоча горе ако некад им текне да си направат уште еден спрат битно кејфот со дворот си го истераа со летниковец, па и фонтана .. :)
     
    На cresa-jagoda, eliesaab, thelittle17 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.765
    Допаѓања:
    18.140
    Пол:
    Женски
    Мераци, сега па пролет лето уживанции е претпоставувам...ај може некогаш ќе си ја исполнам желбата :)
     
    На cresa-jagoda, thelittle17 и mssuniquee им се допаѓа ова.
  9. new-mom

    new-mom Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2020
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    47
    @Buba Mara Zelena ме интересира што одлучивте накрај? И ние сме во некоја слична дилема за која локација да ја одбереме за купување на плац, во главно се мислиме помеѓу Сопиште и Бардовци. Или некој друг ако има искуство со населбиве нека каже..
     
  10. Sandra Di Kazmo

    Sandra Di Kazmo Активен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2021
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    113
    Уф бев во стан до 8 години, па во куќа пораснав со двор со треви со се, се мажив во стан живееме ако е со три спални, две купатила; два балкуни пак ко воздух да ми фали ко затворена се осеќам куќа си е куќа можеби навика и се ама пусто 6 години поминаја уште ми фали ете сега преговараме за куќа најмногу ради комшиите.
     
  11. Vanilla15

    Vanilla15 Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2019
    Пораки:
    1.108
    Допаѓања:
    3.240
    Пол:
    Женски
    Куќа дефинитивно.
    Живеам цел живот во куќа освен кога бев на факултет и живеев во Скопје во станот.
    Тоа за мене е затвор, 70кв ама ете го осеќам ко затвор, ми фали двор, ми фали зеленило.
    Арно што цел ден бев на факс и остатокот од денот на работа, инаку ќе се мрднев цело време да седев затворена.
    Стан ми е за млади луѓе да, онака со обврски па само за преспивање, инаку за семејство и деца да растам во стан, не би.
    Во куќа е поинаку, секој свое место, свое ќоше, своја соба и катче, секој си има приватност.
    Ама сум против големи куќи, на моите е два ката и и нема крај за со чистење (над 250кв).
    Моментално ние градиме на еден кат, 150кв внатре и балкон 30кв, ептен таман за мој ќејф.
    Сепак, секој по свој вкус и според навиката, некој му е тоа преголем простор и така. :sun:
     
    На Nikolina35 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.897
    Допаѓања:
    45.879
    Пол:
    Женски
    Ако сакате вечен мир-куќа.
    Ако сакате подобро греење и галама-стан
    мене во куќа ми е подобро секогаш
     
  13. Ivan :)

    Ivan :) Активен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2022
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Машки
  14. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.478
    Допаѓања:
    38.121
    Пол:
    Женски
  15. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.817
    Допаѓања:
    54.011
    Пол:
    Женски
    Нема подобро од куќа дефинитивно. Тоа најдобро го сфатив кога беа карантините, можев да излезам надвор низ двор да правам нешто. Или едноставно да си седам во двор под сенка на топло време.
    Цел живот сум во куќа и не би го менувала тоа освен ако морам. Сум била на поседок и по станови, ама не е тоа тоа. Поголема слобода има во куќа, немаш комшии одма зад ѕидот.
    Единствената негативна страна на која можам да се сетам е дека е потешко за одржување, ама па не мора огромна куќа да е, може само на еден спрат да си. Двор да има доволно голем е супер.
     
  16. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.050
    Допаѓања:
    26.674
    Авионско летало.
     
  17. QuickBro

    QuickBro Активен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2022
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Машки
    Zosto be tolku gi sakate stanovite... Stan za mene e luksuzen zatvor nisto poise. Plakas ogromni pari za mal prostor,nemas nikakov mir ni vo bilo koja soba vo stanot da si oti so tek na vreme gi osoznavas komsiite kakvi se a vekje si go kupil i nema nazad.
    Druga stvar nemas dvor i tvoeto setanje bi se svedilo na salon terasa ...ili do prodavnica i nazad pak
    Bucavata od otvori zatvori vrata nikoj ne ja spomnuva a bukvalno covek poluduva od postojani treskoti na vrati kako vlezni taka i vo stanevite i odzeva mnogu
    Treta stvar vecen dolznik na odrzavanje odnosno cistenje na hodnici i skali kon firmi za higiena i hausmajstorski raboti
    Vo kukja toa go nemas recimo
    Gledano od aspekt KOLKU TOA VREDAT I SE BARANI STANEVITE TREBA SITE DA SE SOGLASIME DEKA "SKOPJE E PRETEZNAT SO PRAZNI STANEVI,STANEVI KOI NITI NEKOJ GI IZNAJMUVA NITI KE GI IZNAJMI ZARADI VISOKATA CENA A NAJMALKU KUPI. Gi ima preku 20 000 oglaseno na Reklama i Pazar..baska po agencii.
    Se ragjaat se pomalku deca od godina u godina a od Tuka i prasanjeto po ovoj nametnat vestacki standard ili modern living za kogo site ovie stanovi koga samo im pomagame na KRIMINALCITE DA SI GI ISPERAT PARITE LEGALNO a Ti vecen dolznik na bankite pak nivni.
    U kratki crti STAN = NEPOTREBNO FRLENI PARI koi niti mozes vo ista mera da gi vratis pri prodazba niti ke uspees da imas redovni kiradzii so visoka kirija pa da se tesis deka ke dobivas
     
    На Orchidea, mssuniquee и Anie93 им се допаѓа ова.
  18. СуперДевојка

    СуперДевојка Популарен член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    2.849
    Допаѓања:
    17.190
    Пол:
    Женски
    А па куќа ич не бара одржување, поправки, немаш комшии, нема галами од комшии, не ти капи кровот, абе милина. Кога ќе дојде за продавање ти доаѓаат купците сами пред врата со вреќи пари, ти даваат дупло од што си вложил… идеално.
     
    На elimkd, MilaSs12, jacqueline.s и 8 други им се допаѓа ова.
  19. Anie93

    Anie93 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2016
    Пораки:
    2.921
    Допаѓања:
    12.973
    Пол:
    Женски
    Не зезај, не е исто стан што делите ѕид и куќа што имаш минимум 5метри и скроз да сте напикани.
    За куќа некој дефект или поправка си решаваш сам, у зграда треба со станари па тој што е над тебе, под тебе.... Ехеее, многу покомплицирано
     
    На Orchidea, Bratot, mssuniquee и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. QuickBro

    QuickBro Активен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2022
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Машки
    Snaske ljubim te Ama ufilmana si do nebo.... Mozokot tvoj dali razmisluva deka 1400 evra za m2 za stance ti se 3.5 m2 vo kukja novogradba so dvor pa racunaj sea. Za recimo 30 40 evra kvadrat plac x 250m2 plakjas 10000 evra..plus gradezna dozvola i komunalii 4 ili 5 000 evra...tuka mozes komotno da imas 150 m2 kukja puta 400 ili 450evra m2 firma so prai e 60 000 do 67000evra.. Znaci Snaske za nekoi si maximum 75 do 80 000evra dobivas palata ako e samo na eden sprat cela taa kvadratura a za razlika od stanceto so go sakas za taa cena dobivas je*eni edvaj 60m2 NITI dvor NITI garaza ... Baska imas 100 m2 dvorce so u stanot tvoj go NEMAS
     
    На Orchidea му/ѝ се допаѓа ова.