1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Куќа или стан?

Дискусија во 'Дом' започната од AnaKarenina, 26 август 2012.

?

Во што повеќе би сакале да живеете?

  1. Куќа

    91 глас(а)
    66,4%
  2. Стан

    46 глас(а)
    33,6%
  1. mssuniquee

    mssuniquee Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    3.751
    Допаѓања:
    52.717
    Пол:
    Женски
    Па реални цени кажува. Моите пред 2 год правеа куќа знам што како е. Еве и да е се поскапо сега пак доста поисплатливо испаѓа туку стан и тоа 60-70м2.
    И ние бараме плац за нова куќа, оваа сакаме да ја продадеме иако е на 2 км пеш до Центар, сеуште не сме нашле тоа што ни одговара оти сите добри плацеви се распродадени.
    Мислам, за мене е многу битен дворот, во мојот двор сум раат полн реквизити за деца, они сами си се играат во затворено, комшии јас немам лепенки оти имаме голема квадратура заедно со двор 550м2, За одржување сме навикнати, само тревата е проблем маж има алергија па викаме друг да ја коси.. Ние сме сами маж јас и две мали деца па сами ја одржуваме.
    шо знам, приоритети. :)
     
    На buba4e89 и QuickBro им се допаѓа ова.
  2. truffles

    truffles Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2017
    Пораки:
    335
    Допаѓања:
    485
    Пол:
    Женски
    Тие се цените, ама пресметките се погрешни. Тој пресметал 100 квадрати по 400 еур, ама за 100 квадрати станбена површина да изградиш треба дополнително 100 квадрати подрум да изградиш. Тој мисли гратис го добива подрумот.
    Пресметал 240 м2 плац, ама не знае дека треба место за кола да паркира на тој плац, дека мора градбата да биде минимум 3 метра од меѓата од сите страни на куќата. Тоа се минимум 400-500 м2 плац х 50 еур квадрат (ако најде за толку).
    Пресметал фирма ќе му гради, ама не знае како работниците ќе го крадат и дека мора да ги контролира секој ден да биде на градилиште веројатно година две.
    Со неговата проценка од 65000 еур може само плац да купи и шупа од 50 квадрати да изгради(без подрум).
     
    На Noemi и Celltica им се допаѓа ова.
  3. mssuniquee

    mssuniquee Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    3.751
    Допаѓања:
    52.717
    Пол:
    Женски
    Nema vrska ama aj :) ı toa kako moze za 65k da se ızgradı ı toa da se zavrsı kukja. I ne mora podrum,moıte napravıja kako ostava pozadı kukjata. Onı ımaat 350m2 plac, kukja 120m2 dvor so letnıkovec ı 2 parkıng mesta.Sepak se moze (fingers)
     
    На buba4e89 и QuickBro им се допаѓа ова.
  4. QuickBro

    QuickBro Активен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2022
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Машки
    Firma koga gradi gradi za tie pari kluc na raka a toa se podrazbira deka imas vrati.. prozori ...stekeri ..prekidaci.. plocki i sanitarija ...plocki vo kujna i laminat vo sobite..za parket ne sum siguren
     
  5. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.474
    Допаѓања:
    34.528
    Пол:
    Женски
    Одите во крајности и едните и другите :D
    За 65К се прави куќа и се купува плац, да не забегуваме сеа :^)
    Кај нас проблемот со куќите е што се прават огромни, на триста спрата, најчесто без изолација и без претходно осмислено греење. Кога јас би правела куќа (се надевам во иднина дека би направила) ќе ја правам максимум 100 м2, две спални, една работна, утилити, една бања и едно помошно вц, дневна, кујна со шпајз, трпезарија. Се на еден кат, без подрум. Плац од максимум 500м2, оти не сакам да робувам на дворот. Би направила и гаража. Подрум во никој случај, ем е скапо, ем се поплавува нонстоп. Куќата со добра изолација, добри прозорци, подно греење плус парно, таман (y) Никој не може да ме убеди дека вака изградена куќа е подобра од било кој стан. Само... проблемот со куќите кај нас е што најчесто се градат во недоволно урбанизирани средини, па ако си со деца ќе треба нонстоп да ги развозуваш. Од таа причина и ние се решивме за стан, ама да порасне ќерка ми и се селиме во село, во куќа ;)
     
    На penelope10, Waverly Raven, Celltica и 2 други им се допаѓа ова.
  6. truffles

    truffles Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2017
    Пораки:
    335
    Допаѓања:
    485
    Пол:
    Женски
    Е така де, ама плацот не го купија туку го имаа од порано. И да погодам, ако немаат подрум, дали имаат проблем со влага по зидовите?
    И колку е ладно на такво приземје без подрум?
     
  7. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.474
    Допаѓања:
    34.528
    Пол:
    Женски
    Боже свашта |( Врска ти нема муабетов. Мајка ми живее во куќа со подрум на половина од куќата. Погоди кои соби се поладни? Влага немала никаде и никогаш.
    Сите овие проблеми се избегнуваат ако куќата се гради правилно и да биде енергетски ефикасна.
     
    На mssuniquee и QuickBro им се допаѓа ова.
  8. truffles

    truffles Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2017
    Пораки:
    335
    Допаѓања:
    485
    Пол:
    Женски
    Ако немаш подрум тогаш станбениот простор ќе се поплавува нонстоп. Си има функција подрумот, не е за украс само.
     
  9. CareTee

    CareTee Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2020
    Пораки:
    1.230
    Допаѓања:
    3.548
    Пол:
    Женски
    Функцијата на подрумот е да се поплавува наместо куќата? Ние не направивме подрум баш поради овие причини, населбава е многу подлежна на такви поплавувања. Ја направивме куќата со доста висока основа 60-70 цм и се надевам дека ќе биде колку толку доволно. Ако има огромни поплави како пред неколку години што имаше, ни подрум ништо не те спасува.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  10. mssuniquee

    mssuniquee Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    3.751
    Допаѓања:
    52.717
    Пол:
    Женски
    Плацот им е купен пред 5 год :) Никаква влага немаат а топло им е баш, добра изолација има. Мислам ти немаат врска муабетиве ама ај колку да се коментира:D

    Подрум имаат во старата куќа, баш минатата недела го чистеа од невремето скоро:|
     
    На QuickBro му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Mucika

    Mucika Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    2.677
    Допаѓања:
    4.249
    За 65к плац и куќа во Скопје, со пристојна големина, сега да се купи и да се гради? Мислам дека сте многу грешка :). Можеби на страна нешто поскромно да.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Волкот

    Волкот Активен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2022
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    139
    Дали куќа или стан е друга тема.

    Да се вратиме на темата "Купување стан"
     
    На cresa-jagoda, truffles и Mucika им се допаѓа ова.
  13. QuickBro

    QuickBro Активен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2022
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Машки
    Da podrumot e da ja sobira vodata ako se poplavi od gore .... Sto sve gazi na ovaa zemja i dava mislenje i soveti boze mój
     
  14. Celltica

    Celltica Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2020
    Пораки:
    4.236
    Допаѓања:
    27.822
    И да не се распродадени никој не ти дава во било која поурбана населба во Скопје плац, зошто сите знаат дека кад тад ќе никнат згради на тие места и доста посолидно ќе си ги продадат или компензираат.
    Место за куќа во Скопје, само на ептен периферија.
     
    На mssuniquee му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Monofonik

    Monofonik Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2022
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    1.184
    Пол:
    Машки
    Dosta se poskapeni gradeznite materijali, dnevnicite i se ostanato no golem problem e sto vece nema ni dobri majstori. Golem del otidoa da rabotat vo stranstvo a del se zafateni bukirani cela godina.
     
  16. Lilik

    Lilik Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2022
    Пораки:
    558
    Допаѓања:
    6.251
    Пол:
    Женски
    Mislis za 65000 evra na 20 km od skopje tesko a?
     
  17. Lilik

    Lilik Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2022
    Пораки:
    558
    Допаѓања:
    6.251
    Пол:
    Женски
    Tesko tebe pa kacete se gore pa kazete I'm da ne smetaat ako I'm kutis uste poloso.reci I'm dole lugje ziveat e zatoa bas I jas rekov vo kuka e podobro
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.897
    Допаѓања:
    45.878
    Пол:
    Женски
    Ако им се качам еден ден пердуви ќе летаат.Пошто им го собирам одамна.
    Еднаш-два пати океј.Ама шо бушат две години да знам???? што???
    Башка тоа со топките и количките, ќе ме извинат, иаме парк на 3 ТРИ минути од зграда.
    Нека идат таму, па не една, со 100 топки нека игра детето.
    А не бам-бам-бам да ми праи.
    И им имам тропано на гредата за да олабават, не бе не.
     
  19. truffles

    truffles Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2017
    Пораки:
    335
    Допаѓања:
    485
    Пол:
    Женски
    Нема сомнение дека е поубаво во куќа да се живее наспроти стан. Ние ради сиромаштија се пикаме во станови.
    Но не е така ефтино ни да се изгради ни да се живее во куќа ко некој што сакаше да претстави тука.
     
    На Monofonik му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Monofonik

    Monofonik Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2022
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    1.184
    Пол:
    Машки
    Vo Makedonija e sprotivno. Na periferija zivee rabotnicka klasa vo kuci, a jas kade sto sum momentalno bogata klasa zivee vo kuci i na periferija. Rabotnicka klasa zivee vo zgradi. Sepak tamu e druga kultura. Posle 22 casot muva se slusa koga leti.