1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Куќа или стан?

Дискусија во 'Дом' започната од AnaKarenina, 26 август 2012.

?

Во што повеќе би сакале да живеете?

  1. Куќа

    91 глас(а)
    66,9%
  2. Стан

    45 глас(а)
    33,1%
  1. Witchy-style

    Witchy-style Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2012
    Пораки:
    687
    Допаѓања:
    3.788
    Пол:
    Женски
  2. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    Фамилијарно живееме цел живот во стан и за среќа само два сменивме. Порано цело време пекав за куќа, ама едно лето се преселив кај баба ми која живее во куќа и после се премислив.

    Премногу ниска ми е куќата, колку и да звучи глупаво, јас сакам убави глетки и среќа станот ни е на доста висок спрат. Зависи од куќата, ама јас некако побезбедно се чувствувам во стан. Единствена причина поради која сакам куќи е градината. Затоа ако имам можност, би живеела во град, во стан на највисоко со една убава градина на кров (да видиме сега кој го гледал Just like heaven) :D . Еве вака, што убаво.
    [​IMG]

    Куќите ми се вклопуваат со некоја селско-планинска идила и би било фино да се има некоја викендичка. Инаку едно од омилените хобиа ми е зјапање по куќи. Во Скопје го владеам Тафталиџе, ако видите некој што се шлае низ улици и зјапа, јас сум, не се плашете, не крадам, само гледам. :) Дефинитивно се согласувам со она погоре кажано, куќата е за фамилија, да има некој да прави бука во неа.
     
    На 1209, Doozy и Sexybaby86 им се допаѓа ова.
  3. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.251
    Допаѓања:
    21.759
    Пол:
    Женски
    Живеев 12 години во куќа, и тоа во 2 различни. Од тогаш сменив 2 стана, и моментално живеам во стан повторно. Значи знам како е и во голема куќа, доволно голема за играње со топка во неа, со градина од позади, а знам и како е во голем, а и во мал стан. :) И сепак, гласам за станот. Клучот на врата и чао, пријатно. Не се замараш ниту со двор, ниту со градина. Можеби така размислувам затоа што мене не ме влечат такви работи како средување, чистење на трева, цвеќиња и сл. Убаво ми е некогаш кога ќе загледам некоја куќа со среден двор, но мислам дека не би се снашла во таа улога. Станот ми е како мала, интимна кутија, без разлика дали е 50 или 90 квадрати. Плус, до сега имав среќа, во зградите кај што живеев(ам) ептен ми се погодени соседите, има некоја посебна близина.
    Инаку, и јас сум истата ко Тајгерлејди, често знам да зјапам по куќи кога одам по улицата. Ама не со лоша намера, чисто да си замислам колку среќен живот имаат тие внатре. :)
     
    На 1209 и tigerlady им се допаѓа ова.
  4. psychic

    psychic Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2012
    Пораки:
    2.360
    Допаѓања:
    1.252
    Пол:
    Женски
  5. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
    Живеам во куќа но сакам да живеам во стан.....
     
  6. ana-girl

    ana-girl Популарен член

    Се зачлени на:
    14 март 2011
    Пораки:
    535
    Допаѓања:
    648
    ^ Јас па обратно. Изгорена сум за куќа со некои скалишта , филм ми се скалите во куќите си се осеќам како некоја ѕвезда по нив ..Многу ми се прај кеф за куќа.. :( Ама сепак убаво ми е во стан до душа високо сум ама убаво е . :)
     
  7. jagoda1979

    jagoda1979 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2011
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    227
    Пол:
    Женски
    живеам во стан и супер ми е.... а + и не е голем станот па во еден ден се прави генералка... во куќа само дворот не можеш да го средиш за еден ден. Ова е само една причина, а втората причина е што најчесто по куќите живеат младите заедно со свекрвите :) или пак ако не е така, нашите деца веројатно ќе останат да живеат тука кога ќе формираат семејство, а колку што ние сакаме да живееме со стари, толку и тие ќе сакаат. Е сега друго е ако ние незнаеме колку пари имаме, па да си имаме и куќа, па и на децата да направиме куќи без никаков проблем, а за чистење да си викаме помошнички :) тоа е веќе друг муабет.... но во ситуација во каква што сме повеќето СТАН-ЗАКОН.
     
  8. feminium

    feminium Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2012
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    1.738
    Живеам со мајка ми и татко ми во поприлично голема куќа ,некаде 2 километри од центарот , а и стан имаме во центарот, па така убаво ја знам разликата стан во центар и куќа на периферија.
    Често останувам и во станот( поради друштво, излегување и сл), мал стан уреден по мои желби,место каде можеш да поканиш кого сакаш,сон за 17 годишна девојка, но врзана сум со куќава, овде некако ми е попријатно, и не поради тоа што моите живеат таму туку поради градината, цвеќињата, кучето ,тоа некако ме исполнува.Секоја слободна минутка ја поминувам во градината .Изгледа тоа ни е заедничко со татко ми, и тој не може да се откаже од куќата мирот и градината, најверојатно нема ни јас :)
     
  9. l-a-d-y-di

    l-a-d-y-di Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    839
    Допаѓања:
    488
    Пол:
    Женски
    Живеам во стан кој е голем+ има и двор,а убаво би било да има уште соби :)
    никад доста :)
     
  10. ivana.0909

    ivana.0909 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    439
    Допаѓања:
    228
  11. charliee

    charliee Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 март 2012
    Пораки:
    816
    Допаѓања:
    716
    Пол:
    Женски
    куќа нормално.со огромен двор и зеленило насекаде(таква е мојата) :)
     
  12. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.199
    Допаѓања:
    10.840
    Пол:
    Женски
    Сакам да речам куќа, ама мене не ми е до куќата колку што ми е до дворот :D
    Мислам дека стан е подобро. Така да идеално би рекла, стан на приземје на задниот дел од зградата кај што има и мало дворче наместо тераса. :D
    Има вакви во близина кај што живеам, ептен ми прават кејф.
     
  13. something

    something Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2011
    Пораки:
    460
    Допаѓања:
    1.377
  14. Kaley

    Kaley Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    1.265
    Допаѓања:
    3.023
    Пол:
    Женски
    Куќа!
    Јас живеам во куќа со голем двор цел зеленило најубаво си е :D
     
  15. krEM4Eto

    krEM4Eto Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2012
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    4.274
    Пол:
    Женски
    Повеќе сакам стан и живеам во стан..
     
  16. jjoovvaannaa

    jjoovvaannaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2012
    Пораки:
    293
    Допаѓања:
    81
    Пол:
    Женски
  17. optimistka23

    optimistka23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2013
    Пораки:
    147
    Допаѓања:
    56
    Јас искрено не би можела да живеам без мојот двор преполн со цвеќиња и тревичка па и за на зима кај ќе праам ма снешко? КУЌА дефинитивно :)
     
  18. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    Куќаа - како мојава..со дрвца да си касне човек нешто(праски,јаболки,слики,смокви,круши,вишни,цреши,зезрелии),тревичка,цвеќиња....па да си излезеш и на тераса и во двор да седнеш кученцето околу мене во двор си игра...ах убавини
    :angel:
     
  19. cungalunga

    cungalunga Активен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2012
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    6
    Досега живеев во куќа...а сега со вереникот во стан...
    Искрено, мислев дека нема да се навикнам и дека ќе ми биде многу тешко...ама уствари сфатив дека живеењето во стан има неколку предности - можеш да го средиш и исчистиш за многу кратко време, кога врне немора да се секираш дали покривот ќе прокапе од негде и дали сите 342 прозори се затворени :), кога излагаш од дома имаш само една врата да заклучиш...
    Сеедно е, и онака не се прибирам дома :)
     
  20. Flower27

    Flower27 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2012
    Пораки:
    1.531
    Допаѓања:
    4.179
    Пол:
    Женски