1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Куќа или стан?

Дискусија во 'Дом' започната од AnaKarenina, 26 август 2012.

?

Во што повеќе би сакале да живеете?

  1. Куќа

    91 глас(а)
    66,9%
  2. Стан

    45 глас(а)
    33,1%
  1. SwiFtiE-7330

    SwiFtiE-7330 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2013
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    112
    Живеам во куќа и така сакам да остани. :)
     
  2. swrcii

    swrcii Нов член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    723
    Допаѓања:
    270
    Ух,какво е ова прашање. :D Се разбира дека куќа
     
  3. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.923
    Допаѓања:
    165.990
    Пол:
    Женски
    Куќа дефинитивно... но само доколку сум во можност да си дозволам друг да ми го средува дворот.
    Живеам во голема куќа со огромен двор... не знаете која мака е посебно ова време со лисјата од дрвата кои паѓаат постојано... страшно уморно и нервозно да се пречистува едно те исто неколку пати дневно, да не зборам за цвеќињата кои си бараат посебна нега и одземаат доволно време од денот (никако не е едноставно како шо изглеа во филмовите)... Генералката дома трае минимум 4 дена... со одмор само за јадење и спиење.
    Од друга страна во куќата си имаш поголема слобода, дворот е одличен за одмор, не се умараш дали комшиите ќе те слушаат ако трчаш низ дома, ако викаш или слушаш гласна музика, не мислиш дека сметаш некому, имаш далеку поголема приватност... Но затоа пак трошоците за нејзино одржавање се многу големи.

    Станот е полесен за одржавање, и затоа во услови на големи обврски, станот е идеален.
     
  4. Domino

    Domino Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2010
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    1.037
    Цел живот сум живеела во куќа и тоа голема. Со текот на времето, јас и мајка ми бевме најчесто дома. А голема куќа, празна некако и не ми оди.
    Во моментов живеам во дуплекс, значи стан но на два спрата и ми е идејно решение. Секогаш ми се допаѓала идејата за ваков стан, поткровје и да имаш поглед на небото во горните соби.

    Некако увидувам дека стан ми е попрактичен и полесен за одржување. Не знам дали самата би се нафатила да живеам во куќа.
     
  5. Natali.3

    Natali.3 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 септември 2013
    Пораки:
    5.739
    Допаѓања:
    54.587
    Пол:
    Женски
    Куќа дефинитивнооо!
     
  6. jagoda1979

    jagoda1979 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2011
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    227
    Пол:
    Женски
  7. Dvolicen

    Dvolicen Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2012
    Пораки:
    1.431
    Допаѓања:
    3.485

    Еве ме и мене после некое време ]:) да си кажам мислење релевантно за живеачка во стан .Одлично се вклопив и баш ми годи промената од куќа во стан .Како и што претпоставував задоволен од изгледот на нова зграда, никој со никого не се познаваа ... Немаме мн одими дојдими со комшиите (раб обврски си го прават своето а и секој си ја зачувува приватноста ) се почитуваме и поздравуваме како што треба .Паркинг простор има пред зградата,маркет,кафич и др дуќанчиња .Има добра изолација (звучна и топлотна ) убав лик и кодекс за однесување .Пр пружање алишта ,тресење од балкон и сл .За сите млади јас препорачувам избор на стан ,побрзо и поевтино се одржува за 30 % од куќа.Да знаев дека волку ке ми годи животот во стан ке иницирав порано да го направев-ме ,но никогаш не е доцна .Можеби ке се променат работите понатака во животот за промена на куќа но јас се приврзувам за работи а станов го чувствувам како да сум живеел долго време .Жените чуда прават ,можеби треба да очекувам промена ? :P ]:)
     
  8. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.001
    Пол:
    Женски
    Цел живот живеам во стан и несакам повеќе. Некако како заробена се чувствувам само балкон и внатре си цело време. Си сакам многу куќа, па дворче, абе мераци :D Сега правиме куќа, при крај е , па ке и се радувам :D
     
  9. Butterfly-Girl

    Butterfly-Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2013
    Пораки:
    957
    Допаѓања:
    513
    Пол:
    Женски
  10. jagodka.18

    jagodka.18 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 март 2013
    Пораки:
    846
    Допаѓања:
    607
    Куќа дефинитивно. Цел свој живот живеам во куќа сакам и кога ќе се омажам да живеам во куќа :D не можам да си замислам да живеа во стан.
     
  11. katerina222

    katerina222 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2011
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    72
    Пол:
    Женски
    Од како знам за себе сум во куќа. Имам многу голем двор што причинува уживанции во летните денови. Ептен ми е убаво и никако не сакам да одам во стан (башка што имам самојед и жално и за него у стан ако го бутнам)
     
  12. Femina777

    Femina777 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2013
    Пораки:
    534
    Допаѓања:
    236
    јас и моите родители живееме во голем стан и многу ни е убаво а си чувам и куче
    а баба ми живее во куќа а и јас сум живеела таму пред 2 години и пак ми беше убаво иако таа е наша куќа и многу често сум таму
    па затоа и тоа и тоа :D :lol:
     
  13. Majli.15

    Majli.15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2013
    Пораки:
    407
    Допаѓања:
    237
    Пол:
    Женски
    Од како знам за себе јас живеам во стан но не ми се допаѓа бидејќи не можес да си пушташ гласна музика пред 12 наутро и 10 навечер стварно ми е здодевно !!! :doh:
    Но кога одам кај баа ми ми е 100 пати поубави бидејќи она живее во куќа и таму лудувам :lol:
     
  14. Mrs.Cuper

    Mrs.Cuper Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2011
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    2.553
    Пол:
    Женски
    Одсекогаш сум живеела во стан, меѓутоа многу сакам да живеам во куќа. Сакам да имам двор, а не вака во стан затворена цело време.
     
  15. Mimi123

    Mimi123 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.015
    Допаѓања:
    1.186
    Куќа си е куќа :)
     
  16. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Живеам во стан.Но.имаме и куќа,па повремено за разбивање монотонија одам и таму.Иако куќата нуди поголем конфор и слобода, не се откажувам од станот
     
  17. Anabelle.Amorette

    Anabelle.Amorette Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2013
    Пораки:
    3.067
    Допаѓања:
    44.036
    Пол:
    Женски
    Имаме стан,куќа имам во село,а таму си живеат баба и дедо по татко ми...Другата баба(по мајка ми) живее во стан со вујна и вујче...Би сакала да живеам во куќа,послободно е и поголемо,ама си бара и поголема одговорност.
     
  18. mili4ka123

    mili4ka123 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2012
    Пораки:
    1.101
    Допаѓања:
    2.333
    Пол:
    Женски
    Куќа дефинитивно, со двор. :lol:
    Да имаш каде да искочиш летно време навечер, да се релаксираш, да си читаш книга... :)
     
    На Papillon.Papi му/ѝ се допаѓа ова.
  19. MorbGoth.666

    MorbGoth.666 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2013
    Пораки:
    531
    Допаѓања:
    148
    Живеам во куќа, и подобро ми е :)
     
  20. mona22

    mona22 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    682
    Допаѓања:
    1.858
    сега живееме во кука но наскоро се селиме со стан