1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Куќа или стан?

Дискусија во 'Дом' започната од AnaKarenina, 26 август 2012.

?

Во што повеќе би сакале да живеете?

  1. Куќа

    91 глас(а)
    66,9%
  2. Стан

    45 глас(а)
    33,1%
  1. Baby-bubu

    Baby-bubu Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2014
    Пораки:
    1.600
    Допаѓања:
    13.295
    Пол:
    Женски
    Во секој случај куќа! :)
     
  2. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.582
    Пол:
    Женски
    Живеам во куќа. Во еден период од животов имав желба да живеам во стан, но сега не. Тогаш бев мала и размислував дека ќе има деца во зградата со кои ќе си играм, интересно ми беше тоа, но сега сакам куќа не затоа што е поголема од станот, туку затоа што дворот ми е важен дел од местото на живеење. Се ќе биде наше (на семејството) и ќе го уредуваме онака како што ние сакаме.
     
  3. mizerija

    mizerija Активен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2016
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    67
    Пол:
    Женски
    Ja bi ziveela vo kuca,pogolem e prostorot i pogolema e slobodata na sekoj vo smisla vikanje na drustvo.Vo stan za toa treba da se raspravas vo slucaj ako ti dojde nekoj komsija.Plus,vo zgrada nikoj so nikogo ne se druzi i stanuva dosasno.Pisav na latinica zasto sum od telefon.
     
    На Izdrzliv му/ѝ се допаѓа ова.
  4. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    28.329
    Сум живеала и во куќа и во стан, и имам претстава на предностите и недостаоците во едниото и другото живеалиште.
    - предности во куќа - комфор, подобра приватност и мир, двор...
    - недостатоци - потешка чистење, поскапа за одржување, потешко или поскапо се затоплува

    - предности на станот - лесен за чистење, поефтин за одржување, ефтино и полесно се затоплува
    - недостатоци - помалку простор, помала приватност, недостаток на двор...

    Она што е предност кај едното е недостаток кај другото. Се зависи и од големината на просторт, пример има станови од 100м2 па овде и нема да биде некој проблем комфорот, а има и куќи со помала квадратура каде баш проблем е просторт.
    Во куќата постојано се јавува пореба од нешто да се доработи и доправи (кров, фасада), во станот тие трошоци околу одржувањето на објектот се заеднички со другите станари и се далеку поефтини. Во куќата во повеќе ситуации имаш можност за доградување, преградување, проширување... во станот нема. Во станот затоплувањето чини многу помалку и е многу поефикасно во споредба со куќата. Во куќата пак имаш приватност и никој не ти смета со нарушување во мирот, во станот често има ,,критични комшии,, кои секодјневно го нарушуваат мирот.
    Овде може уште многу да се пишува за предностите на едното и недостатоците на другото живеалиште и на крај заклучок дека и едното и другото има и предности и недостатоци.
     
    На poenta, Sky-butterfly, LittleGirl626 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. busavobebe

    busavobebe Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2015
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    833
    Пол:
    Женски
    До 14 години живеевме во стан, но потоа купивме куќа која е 4 пати поголема од станот, но иако веќе 5 години ја имаме куќата воопшто не ми прави задоволство да живеам во неа поради тоа што порано секогаш сите бевме на едно место,гледавме заедно филмови играмве игри, сите бевме во иста соба и блиско еден до друг а а додека во овде сите се во различни соби на различни спратови и воопшто ја неа таа топлина како порано ја нема таа енергија и љубов, секако има и предности со тоа што имаме двор и можам да имам милениче и ајде имам и сопствена соба но сепак ако треба да изберам меѓу куќа и стан секогаш ќе биде стан
     
    На Sky-butterfly му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Babyby

    Babyby Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2012
    Пораки:
    453
    Допаѓања:
    2.549
    Пол:
    Женски
    Јас би за стан, многу многу потешко е одржувањето на куќа мене тоа ме исцрпува.
     
  7. Monella

    Monella Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2013
    Пораки:
    2.086
    Допаѓања:
    31.965
    Definitivno kukja.
    Ne za drugo tuku za dvorot :)
    Imaat prednosti i nedostatoci i ednoto i drugoto!
    Momentalno ziveam vo stan i dobro mi e ,so i da mi pritreba mi e na dofat.
    Koga odime na odmor vo Mk imame kukja epten mi e ubava ama sto i da ti pritreba treba da odis vo bavca da go zemis :D
    ama pak dvorot ne se zamenuva so nisto.
    Bez razlika kade si samo da ima zdravje, ljubov i sloga!​
     
    На Outlook му/ѝ се допаѓа ова.
  8. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.948
    Пол:
    Женски
    Куќа, дворче, зеленило..
    Стан ми е многу депресивно за живеење, една тераса и толку, како затвор ми е
     
    На mira.mira, Aleksandar1212 и anaja1 им се допаѓа ова.
  9. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.947
    Допаѓања:
    50.030
    Пол:
    Женски
    Цел живот живеам во куќа, нашата куќа е многу голема и дворот ни е многу голем. Навикната сум на куќа, а и во куќа понатаму би сакала да живеам.
     
  10. podravka

    podravka Популарен член

    Се зачлени на:
    11 март 2015
    Пораки:
    1.211
    Допаѓања:
    5.495
    Пол:
    Женски
    Ziveeme vo stan ama mectaeme za eden den da si napravime kuka....
     
    На kukla21 и emkaemka им се допаѓа ова.
  11. allaround

    allaround Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2015
    Пораки:
    740
    Допаѓања:
    1.567
    Пол:
    Женски
    И за двете си имам посебни желби :D . Би сакала за неколку години сама да си заработам поголема сума пари и да си купам фино станче, скромно ама убаво уредено надвор од државава ако е можно и тоа да си биде само мое од мои пари, а после кога ке основам фамилија би сакала во куќа.
     
  12. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.582
    Допаѓања:
    12.057
    Пол:
    Женски
    Живееме во кука со голем двор..Но желба ми да живеам во стан..:)
     
  13. Slavicak

    Slavicak Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2016
    Пораки:
    282
    Допаѓања:
    606
    Пол:
    Женски
    Јас имам живеено и во куќа и во стан..Иии ќе кажам дека куќата е многу подобра опција..Сопствен двор,приватност,музика цела вечер уживанцијаа..Налето ќе си земам книга и во дворо ке си седнамм наочаритее и убајни..Луѓето што живеат во зградата пред мене ми велат е ова е живот а јас само си се прчам е да да:yawn::D:lol::emo:..Сепак на секој би му препорачала куќа..Немора да е голема само да имате мир во неа поздравв;);)
     
    На toogood и kukla21 им се допаѓа ова.
  14. lovely97

    lovely97 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 септември 2016
    Пораки:
    710
    Допаѓања:
    9.087
    Пол:
    Женски
    Ние живееме во куќа, но татко ми купи плац така да ќе почнеме со изградба за друга куќа, бидејќи оваа веќе е стара ама што ќе реновираме кога можеме нова да направиме.
    Искрено јас во стан не би живеела, бидејќи не знам какви се комшиите, нем да и смета ова она. Ние сега каде што живееме од нашата улица само со 2-3 куќи збориме, а зошто? Па затоа што на секој по нешто им смета, едниот комшија кој воедно е и наш кумашин, јас му имам држено дете голо во црква, а тој само полиција ни вика заради колата, како демек му сметала. Последен пат кога викна полиција, и тие кога дојдоа му рекоа дека нашата кола не му смета туку една друга и овој свитка опашот и да го нема. Како и да е несакам стан поради тоа што мош некогаш ќе сакам да се опуштам да си пуштам музика, ако има стари возрасни лица ќе и смета па пак расправии, така да куќа за мене е многу подобро. :)
     
  15. Samomarija.056

    Samomarija.056 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 декември 2016
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    258
    Пол:
    Женски
  16. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Гледано грубо со околу 50.000€ која квадратура на куќа може да се направи? (Материјал, работници, други дополнителни трошоци)
     
    На Vitaly му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.417
    Допаѓања:
    42.787
    Пол:
    Женски
    Куќа со двор, дефинитивно. :)
     
  18. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.640
    Допаѓања:
    152.394
    имам стан и моментално седам у стан а ке се граде и кука со многу голем двор мене ми е исто а во куката ке си имаш работа нон стоп секојдневно вадење на трева дрвца цвекинња (facepalm)
     
  19. Dadusicka

    Dadusicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јануари 2014
    Пораки:
    1.510
    Допаѓања:
    54.342
    Пол:
    Женски
    Моентално во стан, ама сакам куќа
     
  20. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Над 200 квадрати. Но само карабина и евентуално надворешни врати и прозорци. Ентериерот и останатото уредување е дополнително. Но со тие пари може да средиш цела куќичка со ентериер со се но далеку помала од 200 квадрати, околу 80. :)
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.