Куќна слава

Дискусија во 'Религија' започната од od-samrak-do-zori, 19 декември 2010.

 1. od-samrak-do-zori

  od-samrak-do-zori Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2010
  Пораки:
  183
  Допаѓања:
  58
  Дали имате куќна слава, кои пропратни традиции и обичаи ги практикувате (како носење лепче во црква и сл.), чекате ли многу гости?

  Јас го празнувам Св. Никола.
   
  На Ammy.Lee му/ѝ се допаѓа ова.
 2. gami

  gami Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2010
  Пораки:
  628
  Допаѓања:
  122
  Ние имаме слава дома на Мала Богородица и исто така на Св. Јован именден на татко ми :) .
  Имаме голем број на гости околу 40-50 и отсекогаш ми биле интересни овие денови, посебно кога бев мала, колку ли само чоколади собирав од сите гости едно за мене едно за сестра ми :lol: :lol: :lol:.
  И ден денес си припремаме со моите и си очекуваме гости на овие два дена.
   
 3. x.Daisy.x

  x.Daisy.x Популарен член

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  3.788
  Допаѓања:
  13.192
  Ние славиме Свети Никола. Па лепче во црква, риби се пржат, гости. :)
   
 4. nedzma

  nedzma Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  688
  Допаѓања:
  191
  Пол:
  Женски
  Славиме Пречиста на 4 декември, мајка ми дома си меси лебче и го носиме во црква го кршиме, приготвуваме посна софра и си чекаме гости, кој дошол - добро дошол :D
   
 5. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  5.595
  Допаѓања:
  54.469
  Пол:
  Женски
  Славиме Свети Никола, и многу го сакам тој ден. Не знам зошто, но се’ што се готви на тој ден посебно убаво испаѓа. Лепчето, сармите, рипчето, гравчето - исто ги правиме и во обични денови а не се толку вкусни. Многу сакам кога ќе се собереме сите блиски, јадеме и се смееме. Овој ден има посебно значење за мене.
   
  На L-enna му/ѝ се допаѓа ова.
 6. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.347
  Допаѓања:
  18.393
  Пол:
  Женски
  И јас и маж ми сме едни од многуте кои го славиме Свети Никола Чудотворец (оваа година Свети Никола навистина се покажа чудотворец барем за нас и сметам дека ни даде „знак“ дека тој треба да ни е заштитник на домот.) :)
   
  На elena.mak му/ѝ се допаѓа ова.
 7. marama

  marama Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2010
  Пораки:
  5.394
  Допаѓања:
  70.607
  Пол:
  Женски
  Го славиме Св. Никола, но заслугот. Се собира поблиската фамилија на вечера. Приготвуваме риба, пржена и печена, сарма, месен леб, грав, баклава , алва...
   
 8. Em4e711

  Em4e711 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 август 2010
  Пораки:
  568
  Допаѓања:
  282
  И јас како и повеќето Св. Никола славам како куќна слава...и Богородица на 21 септември еден вид селска слава...:) Ги обожавам овие денови, се собираме сите и имаме доста гости, посебно на Богородица зошто Св. Никола повеќето слават... Кај нас понекогаш попот доаѓа дома и го крши лепчето, т.е две лепчиња кршиме нзз зошто :) едното го јадеме одма а другото одкако ќе помине славата :)
  А имаме и на др празници како на пр. Св Јован носиме лепче во црква... баба ми така има ветено, била тоа нејзина слава... хехехе
   
 9. Monna.Monna

  Monna.Monna Популарен член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2010
  Пораки:
  3.561
  Допаѓања:
  7.973
  Пол:
  Женски
  Па славиме Мала Богородица на 28 август, оваа е селска слава и славиме Св.Сава на 17 и 18 декември-посна слава е оваа, си чекаме гости, си пржиме риба за посната,гравче правиме и сарми,за Мала Богородица исто спремаме,имаме доста гости, гостите ги чекаме кај баба ми и кај дедо ми.
  И порано славевме Спасовден (исто селска слава) ама ја откажавме кога баба ми отиде на операција, сега за тој ден одиме на ручек и тетка ми исто доаѓа.
   
 10. Zaljubena111

  Zaljubena111 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2010
  Пораки:
  2.076
  Допаѓања:
  1.629
  Си славиме Водици, по мажот ми овој ден ми е прекрасен едноставно со сета душа приготвувам се, ни доаѓаа околу 50 гости а за лепче во црква и поп во домот се уште не сме се одлучиле, не знам зошто но уште и јас пред да дојдам во куќава не доаѓал попот
   
 11. annii

  annii Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2010
  Пораки:
  3.205
  Допаѓања:
  5.121
  Ние славиме Пречиста на 4ти декември. Попот доаѓа кај нас и го кршиме лепчето, значи не одиме во црква. Се собираат некои поблиски роднини, комшии, пријатели и така си се одбележува денот. :)
   
 12. Miss666

  Miss666 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2011
  Пораки:
  1.077
  Допаѓања:
  2.479
  Пол:
  Женски
  Ние славиме Митровден... :D Мислам дека куќната слава е и како прочистување на куќата... Кај нас кога доаѓаат гостите ги пречекуваме со пченица па потоа се јаде,пие, некогаш и се пее... Многу добра атмосфера се создава.... :D
   
 13. LittleDevil

  LittleDevil Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јули 2011
  Пораки:
  1.672
  Допаѓања:
  1.880
  Мојата слава е на 23 и 24 Ноември. Мартинија се вика :) Не ја знаат многу оваа слава, ретка е :)
   
 14. Juicy

  Juicy Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2010
  Пораки:
  1.722
  Допаѓања:
  9.394
  Пол:
  Женски
  Ние славиме Голема Богородица сега на 28ми Август :)
   
 15. kikikikirika

  kikikikirika Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2011
  Пораки:
  1.564
  Допаѓања:
  2.856
  Пол:
  Женски
  Чекаме именден на татко ми а тоа се смета за кукна слава

  Јас сум против куќните слави и сум за да се искоренат. Тоа е еден од најголемите пагански обичаи. Не знам кој, кога и како го вовел, ај ке речеме прапрапрабабите наши неписмени биле ама мислам дека е време да се искоренат паганските обичаи од верата наша.
   
 16. strangewoman

  strangewoman Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  693
  Допаѓања:
  240
  Ние ја славиме Св. Никола. Во Прилеп повеќето ја имаат оваа слава па затоа и Св. Никола стана како заштитник на градот..
  Ја сакам неделата пред славата. Секој ден нешто се прави. Баклавата, гравчето, сармата... Не знам како и зошто ама стварно на овој ден сармата и гравчето се повкусни отколку да ги направиш во обичен ден.
  Исто така прекрасно е да ја видиш барем 1 годишно твојата фамилија собрана на трпезата, каде што сите се смеат и песни пеат... :)
   
  На ane.bella му/ѝ се допаѓа ова.
 17. angel4e121

  angel4e121 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 август 2010
  Пораки:
  687
  Допаѓања:
  291
  ние дома не чекаме слава но бабами чекаат ќурќовден и пречиста а што се дава појма си немам :)
   
 18. thelittle17

  thelittle17 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2010
  Пораки:
  3.501
  Допаѓања:
  7.709
  Пол:
  Женски
  Ние дома ја славиме Павловден (13ти јули) :)
   
 19. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.463
  Допаѓања:
  7.819
  Пол:
  Женски
  И кај мене се чека Свети Никола ... баба ми ќе ја однеси погачата во црква потоа дома, а вечерта доаѓаат гостите. Бидејќи се пости се дава посна вечера како сарми, риби, посен грав, се јаде и овошје :rofl: :rofl:
   
 20. Tanny

  Tanny Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2010
  Пораки:
  564
  Допаѓања:
  401
  Кај нас св.Андон. Именденот на татко ми :)