1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Куќна слава

Дискусија во 'Религија' започната од od-samrak-do-zori, 19 декември 2010.

  1. aleks26

    aleks26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2012
    Пораки:
    309
    Допаѓања:
    97
    Пол:
    Женски
    Нашата куќна слава е на 8 ноември и се вика Свети Димитрија-Митровден и со нетрпение ја чекам да си дојде си месиме дома лепче и го шариме одозгора и на 7 ми сабајлето го носиме во црква на светење поради што чекаме и двата дена.Инаку гости ни идат премногу три соби ги полниме ко ништо и тоа преку 100 души имаме голема фамилија и доста пријатели.Имаме неколку икончина во секоја соба по една и им палиме свеќи првата ден само вечерта а втората цел ден и секако секоја година славата не ни поминува без сарма,расол,баклава,руска салата,батачиња и ордевер некогаш побогато некогаш по не зависи од финансиите но секогаш со широко срце го обележуваме овај ден.
     
  2. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    4.879
    Пол:
    Женски
    Ние дома сеуште немаме куќна слава,бидејќи в село славиме селска слава Св.Атанасиј Летен кои се празнува на 15 мај.Додека е жива баба ми треба да е празнуваме в село кај баба,а после тоа здравје.

    Истотака за овој ден ние носиме лебче на пеење во црква.
     
  3. Macedonian.Horse

    Macedonian.Horse Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2012
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    44
    Нас куќна слава ние Свети Николај Чудотворец Епископ Мирликијски на 19 декември. Напомош да ни е на сите.
     
  4. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    4.879
    Пол:
    Женски
    Јас сакам да прашам за Петковден нели петок е посно,а сабота е мрсно.
    Е сега петок на масава само посни работи се ставуваат или може и мрсно? Зошто сум слушала луѓе демек смеело да се меша.Ама мене некако не ми штима :lol: :rofl:
     
  5. Ammy.Lee

    Ammy.Lee Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2011
    Пораки:
    1.995
    Допаѓања:
    2.279
    Пол:
    Женски
    ^^
    Само посно се става,ја прашав мајка ми и така ми одговори :)
    Кај нас таков е обичајот,а и досега немам слушнато на посен ден,мрсно да се става :?:
     
    На Anna-Banana му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Majuv4ence13

    Majuv4ence13 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2012
    Пораки:
    798
    Допаѓања:
    513
    Пол:
    Женски
    Нас куќна слава ни е Митровден а баба ми и дедо ми денес ја чекаа Петковден денес на дедо ми му беше и слава и роденден две во едно.. :)
     
  7. homealone

    homealone Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2012
    Пораки:
    1.286
    Допаѓања:
    361
    Пол:
    Женски
    Нашата куќна слава е Голема Богородица на 28 август што е
     
  8. Veki4kaa

    Veki4kaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2012
    Пораки:
    5.072
    Допаѓања:
    17.213
    Пол:
    Женски
    Нас куќна слава ние СВ.Никола и на дечкоми им е таа и не можеме да си одиме нагости а мама ме зафркава ми вика нема да ни идеш нагости кога ќе се омажиш :D
     
  9. Katerinceee

    Katerinceee Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    814
    Допаѓања:
    1.230
    Пол:
    Женски
    Ние славиме св.Костадин и Елана и св.Катерина..
     
    На Gordana10 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Dreem.Girl

    Dreem.Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2012
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    118
    Мене овие куќниве слави со теранје гости, гозби ми се малку прости. Ок е ако имаш празник дома да прославите со најблиските, ама сега збиранје ојлевци дојлевци ми е претеризам и нешто просто...
     
  11. mila25ve

    mila25ve Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    1.090
    Пол:
    Женски
    Нашата е на 8 декември свети Ѓорѓија
     
  12. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    Свети ѓорѓи е на 09 декември :D :tmi:
     
  13. SuNsHiNe989

    SuNsHiNe989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2012
    Пораки:
    258
    Допаѓања:
    201
    Нашата е на Пречиста баш на мојот роденден еве од кога сум мажена правиме 2 во 1 :)
     
  14. Inna5

    Inna5 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 април 2012
    Пораки:
    698
    Допаѓања:
    625
    Славиме три пати во годината,23 септенври,во март незнам која дата беше,и Св. Костадин и Елена :)
     
  15. pamelche

    pamelche Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2011
    Пораки:
    5.304
    Допаѓања:
    16.747
    Според мене ова што го правиме ние Македончињата е жива глупост.
    Сфаќам куќна слава, ќе си ги викнеш најбилските, ние под најблиски освен мајка,татко, брат,сестра сфаќаме и: сите први братучеди, втори братучеди, на дедо-ти браќа и сестри, комшиите, пријателите...
    Ние ја имаме Св. Јован и си дигаме панагија нели на денот и вечерта на 19 чекаме на вечера гости (крвно поврзани, а овде спаѓаат и кошиите :!: ), полна куќа, неможеш да прднеш нараат |( . На 20 доаѓаат пријатели и колеги на мајка ми и татко ми.
    Требало месо (над 1000 ден. иде), после сувомесно, салати, погачи, кифли, баклава, 2-3 вида колачи, без кикиритки и леблебија не бива, грицки-мицки. Столови од кај комшиите |( . + 1 ден спремање и 1 ден чистење. :!:
    За ваквите куќни слави сум против :Down:
     
  16. Skromna

    Skromna Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    338
    Допаѓања:
    118
    ......многу чудно е што во една држава сите православни ама различни обичаи во зависност во кој град или крај живееш..
    :^) ..на пр јас сум девојка од Битола и таму повеќето се слават имендени,најчесто по името на најстариот или најмладиот член/најчесто машко од фамилијата....татко ми се викаше Танас,така да го славевме зимскиот Св.Атанасиј/31 јануари секоја година...преубав ритуал,се собираат на едно место фамилијата и пријателите и ете повод да се видиш,да размениш што и како,а мајка ми на истиот ден одеше во црква и го осветуваше лепчето...откако татко ми почина,синот од брат ми го носи неговото име,така да традицијата продолжи и во поново време...... 8)
    .. :^) .на пр јас сум мажена во Куманово и таму повеќето се слави слава/некако Српски обичај,а која слава ќе ја славиш е по тоа што одиш во црква и попот ти отвора книга и се почнува со славење...кај фамилијата кај што влегов како невеста се славеше Св.Aрхангел/21 ноември,така да се меси блага погача се украсува,и се свети на денот од поп...да,исто се собираат фамилијата и пријателите,понекогаш се вика дури и музика,и се слави и по неколку дена....хахахах....старите се сеуште живи,и секогаш слават а псолето се знај традицијата ќе помини кај нас и ние ќе ја продолжжиме.... 8)
    . :!: ...јас сум поборник на традицијата и сакам да негувам наши православни обичаи,едноставно тоа сме ние и не сакам да избледеат,така да и моите деца исто им споменувам често дека секогаш треба да се чува и негува она што останало од старите...... :clap:
     
  17. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Св. Константин и Елена мислам дека е на 3 јуни. :)

    Јас и мм сме си ја наредиле работата :D Трипати се веселиме: еднаш на славата на неговите, вторпат кај моите и третпат кај нас, си имаме наша слава.

    Ни едниве ни другиве не се нешто многу по правење слави шо повеќе личат на свадба, така шо сме немале од кого да научиме да се замараме со по мин.60 гости како што има случаи. Тие обичаи што си останале со благата погача и вино во црква си ги практикуваме (претходно се јавуваме да прашаме во црква кој ден е најдобро истите да се однесат, ден-два пред самиот ден обележан со црвено во календарчето).

    Ми се допаѓа тоа што ниту јас ниту мм не сме научени и не сме виделе дека пијанчење, галама и глупости правење личи за на слава. Такви гости кои ги знаеме по тој табиет не ги ни викаме, ниту пак сами доаѓаат :D

    Како и нашите, така и ние...на слава ни' доаѓа потесно семејство (мајка, татко, брат/сестра со сопружниците и евентуално нивните децата) и кумовите. Имаме убава семејна вечера на која си разговараме опуштено, се веселиме, но се' во границите на умереното како што и личи на религиозен празник.
     
  18. SuNsHiNe989

    SuNsHiNe989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2012
    Пораки:
    258
    Допаѓања:
    201

    Pamelche дали оваа слава е посна?
     
  19. pamelche

    pamelche Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2011
    Пораки:
    5.304
    Допаѓања:
    16.747
    ^ Мрсна е. :)
     
  20. mila25ve

    mila25ve Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    1.090
    Пол:
    Женски
    Ние славиме у очи празникот а не на денот, па баш затоа и го напоменав датумот, инаку ќе го кажев само празникот
     
    На Tantica му/ѝ се допаѓа ова.