1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Куќна слава

Дискусија во 'Религија' започната од od-samrak-do-zori, 19 декември 2010.

  1. Stylesh

    Stylesh Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2013
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    Ние ја славима Св. Богородица, но претходната година не ја славевме бидејќи дедо ми почина...:(
    Ама мислам дека годинава ќе ја славиме... Иначе нема некои посебни традиции и обичаи... Барем колку што знам...:)
     
  2. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.314
    Пол:
    Женски
    Ние славиме св.Димитрија-Митровден, сега на 8-ми ноември, можеби сум споменала претходно, но прашањето сега ми е дали тоа е посна слава (бидејќи е во петок) зашто порано поп ни има кажано дека тоа било мрсна слава па и ако се паднела во петок, што не ми е логично.
    Петокот редовно се пости, исто така и средата, па мислам дека е крајно неодговорно поп да даде таков одговор, куќна слава да мрсам во ден кога е пост.?
     
  3. t-sweet

    t-sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2012
    Пораки:
    579
    Допаѓања:
    6.155
    Пол:
    Женски
    Баш и јас размислував вчера дека паѓа петок и логично и правилно според мене е да биде посно зошто сепак е петок или среда да паднеше исто така..
     
  4. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    И ние славиме дома Митровден и славиме 7ми вечерта со 8ми дента т.е на 7ми даваме вечера а другиот ден на 8ми ручек,и колку што го слушнав таткоми вечерта рече дека е посно а за ручек др.ден мрсно значи попот бил во право ние неможиме повеќе од нив да знајме а и моите мн.добро се запознаени со тие работи нема врска петок среда имало и други празници што паднале во тие денови но се правело исклучок се мрсело,зошто ни самата незнам може да се праша во било која црква све знат и одма ќе ви одговорат,....
     
  5. nikiiii

    nikiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2013
    Пораки:
    1.370
    Допаѓања:
    942
    Ние славиме св. Ѓорѓија на 8ми Декември, едвај чекам да дојди денот :inlove:
     
  6. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.508
    Допаѓања:
    144.212
    Зошто Св. Ѓорѓија на 8ми Декември? :^)
     
  7. nikiiii

    nikiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2013
    Пораки:
    1.370
    Допаѓања:
    942
    Па вечерта на 8ми се слави, а денот на празникот е на 9ти Декември :)
     
  8. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.508
    Допаѓања:
    144.212
    Ова е поврзано со цркавата во Тетово или? Бидејќи ние си го славиме во Мај :)
     
  9. nikiiii

    nikiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2013
    Пораки:
    1.370
    Допаѓања:
    942
    Tаа е летна слава, овај е св. Ѓорѓија (посен) т.е зимска слава.
    Нема врска со Тетово, од ПП сум :)
     
    На duffi му/ѝ се допаѓа ова.
  10. kva

    kva Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    345
    Св.Димитрија не е во време на пост и затоа се употребува терминот мрсна слава.
    На пример Св.Никола е посна слава, бидејки календарски се паѓа во време на Божиќните пости.
    Св.Архангел Михаил е исто така мрсна слава бидејки во тој период нема пости.

    Доколку Св.Димитрија и Св.Архангел (нив ги земам за пример) се паднат во среда или петок, тогаш се спрема посно, со тоа што се благословува риба и вино(масло се подразбира). Ако овие две слави се падната во останатите денови се спрема мрсна храна.
     
  11. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.314
    Пол:
    Женски
    Точно, и јас мислам така.
    Во средно имав другарка која славеше Св.Димитрија и секогаш кога славата ќе се паднеше во среда или петок, беше посна (а и од "попска " фамилија е така да нема утка тука).
    Мислам дека е грев да мрсиш тој ден особено на така голем празник. Кога веќе славиш, придржувај се кон тие основни религиски правила.
    А тоа што слават на 7-ми во четврток и постат а во петок слават и мрсат па ми е ептен надвор од секоја логика. |(
     
  12. kva

    kva Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    345
    Според правилата, ако денот си е мрсен, нема потреба да се пости.
    Петок се пости заради распнувањето на Исус а среда бидејки е предаден во среда.

    Инаку кога веќе Св.Димитрија ти е слава, може знаеш ама да ти кажам дека во Марков манастир црквата е посветена на Св.Димитрија. Таму секоја година се слави.
    Вечерта има служба, а утредента литургија , нормално. Зборот ми беше дека во манастирот има мошти од Св.Димитрија и на тој ден ќе ги извадат, може на поклонение да се оди.
     
  13. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.314
    Пол:
    Женски
    ^^ Значи сега се согласивме дека е посна славата, бидејќи се паѓа во Петок? :)

    Знам дека во Марков Манастир е црквата св.Димитрија, бев сега брзо и тоа за прв пат таму, преубаво е.
    (Само не знам тоа мало црквиче на ридот повисоко што е, дали ќе претставува некоја помала црква или што? Не знам зошто е оставено така празно, како недоправено ми делува а не е некој трошок да се отвори) ;)
    Ама секоја црква е еднакво убава така да мислам дека не е битно во која ќе отидеме.
     
  14. kva

    kva Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    345
    Зборот ми беше за моштите.

    Инаку “црквичето“ горе си го донираше еден мирјанин, по своја желба и лична причина, праша и му дозволија да финансира.
     
  15. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Куќна слава ни е св Никола на 19 Декември :) си креваме лепче, потоа имаме гости им даваме ручек, вечера, бидејќи секогаш се пости во тој период служиме риба :)
     
  16. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Се цитирам сама бидејќи су била во грешка значи мслев дека митровден паѓа среда со четврток но бил четврток со петок значи четврток вечерта е мрсно петок е посно :$
     
    На Abeja му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.616
    Допаѓања:
    5.416
    Пол:
    Женски
    Abeja, ние ја славиме Арханѓел Михаил, и кога и да се паднала во среда или петок, знам дека посно се спрема. За некои ситуации се консултираме со попот "матичен" што ни е, такада попот да си го прашате најубаво.
     
    На Abeja му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Natali.3

    Natali.3 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 септември 2013
    Пораки:
    5.739
    Допаѓања:
    54.589
    Пол:
    Женски
    И ние исто така :rofl:
     
  19. vickyy90

    vickyy90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    1.073
    Ako slavata e mrsna a se padne vo petok ili sreda se sluzi posno,moite slavat Sv.Kiril i Metodij i ovaa godina se padna vo petok spremaa riba,gravce se sto e posno.

    Se izvinuvam za latinicata
     
  20. Mahidevranfan

    Mahidevranfan Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2013
    Пораки:
    466
    Допаѓања:
    2.063
    Пол:
    Женски
    И ние славиме св. Ѓорѓија :P :D