Куќна слава

Дискусија во 'Религија' започната од od-samrak-do-zori, 19 декември 2010.

 1. JollyGirl

  JollyGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  4.565
  Допаѓања:
  71.458
  Пол:
  Женски
  Ако одиш кај поблиски може освен вино и бомбоњера, или чоколади ако имаат деца помали....а може и само вино, сеедно...
  Ако одиш кај не толку блиски може и само нешто благо, немора ни вино.
   
 2. Umbrella22

  Umbrella22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  3.951
  Допаѓања:
  33.886
  Пол:
  Женски
  Kaj decko mi sum pokaneta
   
 3. JollyGirl

  JollyGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  4.565
  Допаѓања:
  71.458
  Пол:
  Женски
  Епа вино и ете пример атлантис земи :) Ако има помало братче/сестриче земи и чоколадо...
   
  На КикиМаус и Umbrella22 им се допаѓа ова.
 4. SWagger274

  SWagger274 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јули 2015
  Пораки:
  198
  Допаѓања:
  505
  Пол:
  Женски
  Св.Никола и Митровден славиме.. Леле ме болат рацете од готвење за денес... Честит митровден на сите што слават :pizza:
   
 5. babyane18

  babyane18 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 октомври 2012
  Пораки:
  358
  Допаѓања:
  457
  Пол:
  Женски
  Neznam kade da go postavam prasanjevo pa zatoa ovde ce prasam. Jas momentalno ne ziveam so svekrvami vo Makedonija, sega sum vo stranstvo i imame kucna slava sv. Nikola normalno svekrvami saka da si ceka tamu so lep, pop, pcenica i taka nataka. Jas si sakam ovde ama ne sum vo moznost da viknam pop e sega imame raspravii so masmi dali cini da se kani gosti ili ne da ja slavime slavata ili ne... Sto mislite vie?
   
 6. friendy

  friendy Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2012
  Пораки:
  1.717
  Допаѓања:
  22.236
  Пол:
  Женски
  Слава може да правиш и без да викнеш поп, само храната треба да е посна.
   
  На babyane18 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Madam-A

  Madam-A Популарен член

  Се зачлени на:
  10 мај 2013
  Пораки:
  1.591
  Допаѓања:
  7.985
  Фина работа се славиве.. ќе идеш на гости, ќе се видиш со одредена група луѓе ќе се насмееш... Ми се свиѓа од тој аспект. Ова попови доаѓање и собирање пари не е по мерак.

  Ние немаме куќна слава, ама си го славиме католички Божиќ и тогаш ни доаѓаат гости па така го дожувувам.
   
 8. topogan

  topogan Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2015
  Пораки:
  91
  Допаѓања:
  73
  Пол:
  Женски
  Zdravo . Bi sakala malku sovet.Jas imam i slava i imenden, i sekako so lepce vo crkva ili popot doaga doma i varena pcenica.Ama edna prijatelka mi kaza bilo pogresno da se pravi varena pcenica zasto svetecot bil ziv i zatoa se noselo ziva nevarena vo crkva.Epa neznam ova dali e taka.Inaku jas eve 20 godini si pravam vaka.Ajde spodelete mislenje.Pozdrav
   
 9. Orthophill

  Orthophill Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2012
  Пораки:
  1.170
  Допаѓања:
  3.003
  Пол:
  Машки
  За слава секогаш се спрема варена пченица. Таа е за нашите покојни, а не за светителот.
  Ако пееме петолебие тогаш се носи жива пченица.
   
 10. topogan

  topogan Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2015
  Пораки:
  91
  Допаѓања:
  73
  Пол:
  Женски
  ama kakvi pokojni jas za imenden na deteto si slavam,potocno sveti antonij i vo cest na svetecot se noselo ziva pcenica.taka e ili ne .Spodelete
   
 11. larrachi

  larrachi Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 август 2015
  Пораки:
  454
  Допаѓања:
  918
  Пол:
  Женски
  Значи варена пченица се носи во црква за да ти ја опејат што би се рекло заедно со лепчето и со винце, нема никаква врска покојни или живи.
   
 12. 24.07

  24.07 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 јуни 2013
  Пораки:
  1.153
  Допаѓања:
  22.215
  Пол:
  Женски
  Жива пченица само за св Аранхангел (Арангелоен) на 21.11
   
 13. emkaemka

  emkaemka Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 јули 2013
  Пораки:
  5.496
  Допаѓања:
  55.370
  Пол:
  Женски
  И јас неодамна ја добив оваа информација во врска со приготвување на пченицата за слава, именден и дали треба да ја има. Демек ако светецот бил стар варена, ако е млад не варена, или никаква, па имало и момент со мелена или не. Конкретно стана збор за слава, именден Св. Лука, и поради тоа што светецот бил млад не се ни правело пченица, грев било, само лепче се кршело.
  Прашај најубаво во црква.
   
 14. jacqueline.s

  jacqueline.s Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  2.326
  Допаѓања:
  9.433
  Пол:
  Женски
  Имам книга од МПЦ за слави и имендени. Никаде не стои дека има врска возраста на светецот. Всушност, ако ги читате светите книги, ќе видите дека православната црква и обичаи се многу едноставни, само народот мора да додаде некакви дополнителни глупости, и да им става шубиња на луѓето.
   
  На LivingGlam и larrachi им се допаѓа ова.
 15. topogan

  topogan Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2015
  Пораки:
  91
  Допаѓања:
  73
  Пол:
  Женски
  fala za sovetite.Mene vsushnost i vo crkva mi kazaa oti varena treba,ama lugevo razni svakanja razni obicai i toa e.samovo misla da te stavat
   
 16. Orthophill

  Orthophill Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2012
  Пораки:
  1.170
  Допаѓања:
  3.003
  Пол:
  Машки
  За именден само лепчето и виното. Пченица не се носи. За слава само се носи и леб и пченица и вино (зашто тоа е слава и за живите и за покојните).
   
 17. Troi

  Troi Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2014
  Пораки:
  329
  Допаѓања:
  757
  Пол:
  Женски
  Ме интересира дали некој знае кое е значението на лебот и ченцата за слава? Исто така како го украсувате лебот, кои форми ги правите и кое е значението на формите?
   
  На Orthophill му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Orthophill

  Orthophill Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2012
  Пораки:
  1.170
  Допаѓања:
  3.003
  Пол:
  Машки
  Пченицата е во спомен на светиот пророк Даниил и трите отроци кои несакајќи да јадат од жртвите на царот Навуходоносор, постеле и се хранеле само со зрнеста храна и пак биле поздрави и поубави од оние кои јаделе месо. Исто така пченицата е и во спомен на нашите починати предци, кои ја славеле славата која и ние продолжуваме да ја славиме.
  Лебот и виното го симболизираат Телото и Крвта Христови. (За разлика од Причесната каде што имаме вистинско Тело и вистинска Крв Христови - славските леб и вино се само симбол.)
  Во нашиот крај за слава се принесува поскура(просфора). Ние за именден креваме украсени лебови - колачи. На тие лебови се клаваат: мали печати од поскурникот (
  ИС|ХС
  ---------
  NI | KA
  Иисус Христос победува) да знаеме во чија чест и слава го правиме лебот, декалог (таблиците Мојсееви) - да знаеме дека треба да ги почитуваме и пазиме 10. Божји заповеди, класови пченица, молејќи се во нашите домови да има секогаш леб(храна), гроздови и буре - во нашите домови да има секогаш вино, пиленца - ги симболизираат децата, сонце - ја симболизира радоста која ни доаѓа од нашиот Спасител и Господ Иисус Христос...
   
  На galapce, КикиМаус, Bitter-Sweet и 4 други им се допаѓа ова.
 19. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.237
  Допаѓања:
  44.756
  Пол:
  Женски
  Куќна слава ни е Св. Никола. :)
  Обичаите на тој ден се познати, многу членови веќе ги напишале пред мене во темава. :) Лепче со вино, пченица, посна трпеза... :)
   
  На Orthophill му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Incule

  Incule Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2015
  Пораки:
  354
  Допаѓања:
  285
  Пол:
  Женски
  Кузнам и Дамјан