1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Куќна слава

Дискусија во 'Религија' започната од od-samrak-do-zori, 19 декември 2010.

  1. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Ако одиш кај поблиски може освен вино и бомбоњера, или чоколади ако имаат деца помали....а може и само вино, сеедно...
    Ако одиш кај не толку блиски може и само нешто благо, немора ни вино.
     
  2. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.918
    Пол:
    Женски
    Kaj decko mi sum pokaneta
     
  3. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Епа вино и ете пример атлантис земи :) Ако има помало братче/сестриче земи и чоколадо...
     
    На КикиМаус и Umbrella22 им се допаѓа ова.
  4. SWagger274

    SWagger274 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2015
    Пораки:
    233
    Допаѓања:
    508
    Пол:
    Женски
    Св.Никола и Митровден славиме.. Леле ме болат рацете од готвење за денес... Честит митровден на сите што слават :pizza:
     
  5. babyane18

    babyane18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2012
    Пораки:
    368
    Допаѓања:
    462
    Пол:
    Женски
    Neznam kade da go postavam prasanjevo pa zatoa ovde ce prasam. Jas momentalno ne ziveam so svekrvami vo Makedonija, sega sum vo stranstvo i imame kucna slava sv. Nikola normalno svekrvami saka da si ceka tamu so lep, pop, pcenica i taka nataka. Jas si sakam ovde ama ne sum vo moznost da viknam pop e sega imame raspravii so masmi dali cini da se kani gosti ili ne da ja slavime slavata ili ne... Sto mislite vie?
     
  6. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.338
    Допаѓања:
    51.766
    Пол:
    Женски
    Слава може да правиш и без да викнеш поп, само храната треба да е посна.
     
    На babyane18 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Madam-A

    Madam-A Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2013
    Пораки:
    1.603
    Допаѓања:
    8.005
    Фина работа се славиве.. ќе идеш на гости, ќе се видиш со одредена група луѓе ќе се насмееш... Ми се свиѓа од тој аспект. Ова попови доаѓање и собирање пари не е по мерак.

    Ние немаме куќна слава, ама си го славиме католички Божиќ и тогаш ни доаѓаат гости па така го дожувувам.
     
  8. topogan

    topogan Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    80
    Пол:
    Женски
    Zdravo . Bi sakala malku sovet.Jas imam i slava i imenden, i sekako so lepce vo crkva ili popot doaga doma i varena pcenica.Ama edna prijatelka mi kaza bilo pogresno da se pravi varena pcenica zasto svetecot bil ziv i zatoa se noselo ziva nevarena vo crkva.Epa neznam ova dali e taka.Inaku jas eve 20 godini si pravam vaka.Ajde spodelete mislenje.Pozdrav
     
  9. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.783
    Допаѓања:
    4.398
    Пол:
    Машки
    За слава секогаш се спрема варена пченица. Таа е за нашите покојни, а не за светителот.
    Ако пееме петолебие тогаш се носи жива пченица.
     
  10. topogan

    topogan Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    80
    Пол:
    Женски
    ama kakvi pokojni jas za imenden na deteto si slavam,potocno sveti antonij i vo cest na svetecot se noselo ziva pcenica.taka e ili ne .Spodelete
     
  11. larrachi

    larrachi Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 август 2015
    Пораки:
    462
    Допаѓања:
    923
    Пол:
    Женски
    Значи варена пченица се носи во црква за да ти ја опејат што би се рекло заедно со лепчето и со винце, нема никаква врска покојни или живи.
     
  12. 24.07

    24.07 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јуни 2013
    Пораки:
    1.625
    Допаѓања:
    33.238
    Пол:
    Женски
    Жива пченица само за св Аранхангел (Арангелоен) на 21.11
     
  13. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.630
    Допаѓања:
    104.425
    Пол:
    Женски
    И јас неодамна ја добив оваа информација во врска со приготвување на пченицата за слава, именден и дали треба да ја има. Демек ако светецот бил стар варена, ако е млад не варена, или никаква, па имало и момент со мелена или не. Конкретно стана збор за слава, именден Св. Лука, и поради тоа што светецот бил млад не се ни правело пченица, грев било, само лепче се кршело.
    Прашај најубаво во црква.
     
  14. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.882
    Допаѓања:
    19.087
    Пол:
    Женски
    Имам книга од МПЦ за слави и имендени. Никаде не стои дека има врска возраста на светецот. Всушност, ако ги читате светите книги, ќе видите дека православната црква и обичаи се многу едноставни, само народот мора да додаде некакви дополнителни глупости, и да им става шубиња на луѓето.
     
    На LivingGlam и larrachi им се допаѓа ова.
  15. topogan

    topogan Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    80
    Пол:
    Женски
    fala za sovetite.Mene vsushnost i vo crkva mi kazaa oti varena treba,ama lugevo razni svakanja razni obicai i toa e.samovo misla da te stavat
     
  16. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.783
    Допаѓања:
    4.398
    Пол:
    Машки
    За именден само лепчето и виното. Пченица не се носи. За слава само се носи и леб и пченица и вино (зашто тоа е слава и за живите и за покојните).
     
  17. Troi

    Troi Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2014
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    764
    Пол:
    Женски
    Ме интересира дали некој знае кое е значението на лебот и ченцата за слава? Исто така како го украсувате лебот, кои форми ги правите и кое е значението на формите?
     
    На Orthophill му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.783
    Допаѓања:
    4.398
    Пол:
    Машки
    Пченицата е во спомен на светиот пророк Даниил и трите отроци кои несакајќи да јадат од жртвите на царот Навуходоносор, постеле и се хранеле само со зрнеста храна и пак биле поздрави и поубави од оние кои јаделе месо. Исто така пченицата е и во спомен на нашите починати предци, кои ја славеле славата која и ние продолжуваме да ја славиме.
    Лебот и виното го симболизираат Телото и Крвта Христови. (За разлика од Причесната каде што имаме вистинско Тело и вистинска Крв Христови - славските леб и вино се само симбол.)
    Во нашиот крај за слава се принесува поскура(просфора). Ние за именден креваме украсени лебови - колачи. На тие лебови се клаваат: мали печати од поскурникот (
    ИС|ХС
    ---------
    NI | KA
    Иисус Христос победува) да знаеме во чија чест и слава го правиме лебот, декалог (таблиците Мојсееви) - да знаеме дека треба да ги почитуваме и пазиме 10. Божји заповеди, класови пченица, молејќи се во нашите домови да има секогаш леб(храна), гроздови и буре - во нашите домови да има секогаш вино, пиленца - ги симболизираат децата, сонце - ја симболизира радоста која ни доаѓа од нашиот Спасител и Господ Иисус Христос...
     
    На galapce, КикиМаус, Bitter-Sweet и 4 други им се допаѓа ова.
  19. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.582
    Пол:
    Женски
    Куќна слава ни е Св. Никола. :)
    Обичаите на тој ден се познати, многу членови веќе ги напишале пред мене во темава. :) Лепче со вино, пченица, посна трпеза... :)
     
    На Orthophill му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Incule

    Incule Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2015
    Пораки:
    355
    Допаѓања:
    296
    Пол:
    Женски
    Кузнам и Дамјан