1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лажен позитивизам

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од referentka, 20 јули 2018.

 1. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  14.699
  Допаѓања:
  322.331
  Дали има некој право на негативно мислење а притоа да не биде наречен ХЕЈТЕР ?

  Да се фали она што не е за фалење, да се аплаудира на незаслужено нешто.

  Да се разубавува стварноста која воопшто не е за пофалба:tmi:

  Не си преубава.
  Детето не ти е преслатко.
  Стилот ти е старомоден.
  Немаш вкус.

  Преубава си.
  Детето ти е преслатко.
  Многу си модерна и фенси
  Имаш многу префинет вкус

  Или штом се одвојуваш од толпата и размислуваш поинаку си хејтер,а за да не отскокнуваш од средината, се придружуваш....кон лажен позитивизам:o
   
  На Alisa22, buba4e89, Victorian и 17 други им се допаѓа ова.
 2. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  14.699
  Допаѓања:
  322.331
  Ми се случило нешто да не ми се допаѓа, но не би кажала.

  Аплаудирам на нечие дело без да размислувам дали изведбата е ОК или не, бидејќи знам дека некој вложил труд во нешто.

  Фалам колачи и кога не ми се по вкус, затоа што сметам дека за вкусови не се дискутира, а и некој се намачил додека да ги направи и потрошил материјал и време за изготвување.

  Никогаш не ми се случило и нема да ми се случи на некоја мајка да и речам дека детето не и е слатко, пребезобразно и безобзирно би било.

  Заклучок:Спаѓам во толпата на лажни позитивисти.

  Што ќар имам ако не кажам убав збор?
  Што ќар имам ако некого со мој исказ унакажам и унесреќам.
   
  На potatoface, fina erika, Lilianna и 20 други им се допаѓа ова.
 3. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  17.888
  Допаѓања:
  223.722
  Пол:
  Женски
  Кажувам што точно мислам само на блиски. На другите им глумам лудило. Лажна сум. Таква станав на 30 год. Кога увидов дека што на ум тоа на друм ми штети . Луѓето повеќе убавите лаги ги сакаат неголи вистината да ја ценат. Не гледам дека е моја грешка. Јас само правам она што тие сакаат односно кажувам тоа што сакаат да чујат. Зашто? Зашто вистината ме кошта превртување очи. А ич не ми е потребно тоа.
   
  На PaLaVa, ❤️Sneze❤️, M&M и 18 други им се допаѓа ова.
 4. lovestoneddd

  lovestoneddd Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2018
  Пораки:
  4.245
  Допаѓања:
  39.587
  Пол:
  Женски
  ^ exactly.
  Такво време е денеска, не може секој да си приушти искреност и преголема доза од истото може скапо да чини. И луѓето се чудни, бараат искреност ама по нивна мерка одговор сакаат,и пак ти лош на крај.
  Затоа, со блиски луѓе сум сто процентно јас, сурова искреност во секое време, а со останатите,
  по потреба сум фејк, лажам па растурам. Толку добро лажам што и јас ми се чини ќе поверувам :D

  И не се срамам да признаам, ете искрена сум. Животот ме научи дека мора така.
  И од тогаш наваму ми тргна :!:
   
  Последна измена: 20 јули 2018
  На Indiegurl, mariz, senza.parole и 9 други им се допаѓа ова.
 5. RAF Camora

  RAF Camora Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2018
  Пораки:
  1.576
  Допаѓања:
  10.981
  Пол:
  Машки
  Јас пак сум брутално искрен за се со сите и доколку нешто ми пречи кај некого му кажувам во лице и чао пријатно. Исто така сакам да ми кажат доколку им пречи нешто кај мене со кое се чувствуваат непријатно во мое друштво. Ако на некоја личност не и се допаѓа тоа знаете како велат: Го гледаш џадено ? Епа фаќај џаде тогаш. Затоа многу луѓе знаат да ми се налутат и да ме одбегнуваат. Не знам да правам лице на некој јбг таков сум каков сум. (facepalm) 8)
   
  Последна измена: 20 јули 2018
  На buba4e89, Herrera, Indiegurl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. NarCis@

  NarCis@ Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 март 2018
  Пораки:
  10.602
  Допаѓања:
  170.299
  Пол:
  Женски
  Искрена сум со блиски, но сепак тоа го кажувам во позавиена форма. Брутално искрена сум била со личности кои ми се качиле на глава, и не ми било непријатно. Баш заслужиле. Мислам на она кога се претставуваат нешто кое не се, па уште ти солат памет каков треба да бидеш. Е тогаш сум "хејтер".
  Инаку ако ме праша некој за мислење, а се очекува од мене да бидам позитивна, да, го давам одговорот кој го очекуваат. Со тоа што не сум премногу уверлива, одговарам кратко, поглед надолу и сл. Лажниот позитивизам ни е нешто како облеката. Сите се срамиме да бидеме "разголени" на некој начин. Така ја разбирам искреноста. Вадиш парче облека од себе, не прикриваш :)
   
  На M&M, mariz, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
 7. Srckata28

  Srckata28 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 јануари 2013
  Пораки:
  4.551
  Допаѓања:
  21.631
  Пол:
  Женски
  Искреност не мора да значи да си непристоен. Јас сум воспитана да бидам пријателски настроена и да давам комплименти. Тоа не значи дека сум лажна.

  „Што би рекле.“
  Што би секој со доза на осет рекол:
  1. Убава си. (зашто не одлучувам јас дали некој е преубав или под просечно убав или ружен)
  2. Детето ти е преслатко. (зашто сите деца се преслатки ако веќе коментираме изглед на ДЕЦА)
  3. Твојот стил не е по мој вкус. (или евентуално ништо бидејќи зошто би коментирала нечиј друг стил кој не ми се допаѓа освен ако не е прашано за мислење )
  4. Мојот вкус и твојот се различни. (зашто не одлучувам јас кој има или нема вкус)

  Плус сите овие коментираат нешто надворешно што е секогаш мех.

  Едноставно, некогаш за вакви работи многу е битно да се разбере дека секој човек има различна персепктива и тоа како ти ги гледаш работите не е апсолутно. 2 саати ми зборите како е кул да си брутално искрен, непристојно е да кажеш на некого дека штознам, грд е.

  А зборување за нечии карактерни особини особено ако имаш одредена врска со таа личност тоа е друга работа. Тогаш бидете брутално искрени бидејќи однесување е нешто што може да има влијание на вас за разлика од површните работи.
   
  Последна измена: 20 јули 2018
  На staycalm, crimson, *Ench@nted* и 8 други им се допаѓа ова.
 8. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  12.572
  Допаѓања:
  155.610
  Пол:
  Женски
  Ако нешто не ми се допаѓа и прашањето не е дирек насочено кон мене - избегнувам одговор, нека кажат другите.

  Ако прашањето е насочено кон мене преферирам да кажам шо мислам, ама благо филовано за да не е ептен "хејтерски" или наоѓам само едно нешто кое ми се допаѓа на тоа што ми е претставено за да дадам мислење.

  Пример.
  "Па не е лошо..."
  "Јас, лично, не би преферирала овој дел тука..."
  "Добро е да, ама ова ми се допаѓа повеќе".
  "Овој дел е многу добро изработен."

  Нешто во овој стил.

  Имам лоши искуства каде дирек кажувам и луѓе се лутат. После се осеќам виновно дека сум повредила некој, иако тој некој сам ми рекол дека сака искреност.

  Јас инаку не се лутам. Кога прашвам за мислење значи дека сум во двоумица дали да купам/ направам нешто, или и самата не сум сигурна и ми треба искрено мислење за да не напрам грешка. Ама ако нештото ми се допаѓа за да го купам или сум наумила да го правам - ќе го направам. Ако не си се допаднам пример со промена на коса, јас сум доста свесна за тоа, самокритична сум. Па или ќе најдам начин how to rock the style или ќе сменам во најскора прилика. Предлог за како нешто подобро би ми стоело нешто прифаќам за да видам, да пробам, па дали ќе ми се допадни мене.

  Сепак, најважно е мене да ми се допадни моето и од таму на секој своето.
   
  На Nausicaa, Amellie13, Scott Weiland и 7 други им се допаѓа ова.
 9. kravce

  kravce Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  3.807
  Допаѓања:
  52.964
  Јас сакам да давам комплименти и да правам луѓето убаво да се чувствуваат, па макар и излажала. Не е од завист или исмевање водено, едноставно не сакам да направам некој да се чувствува лошо, особено поради некој мој збор. Секако зависи и за што станува муабет.
  Пример, ако одиме со другарка да купува фустан и не ми се допаѓа како и стои, искрено ќе и кажам да побараме друг. Ама ако веќе го купила и е среќна со него, или се двоуми или што и да е, ќе ја пофалам, затоа што ја сакам и сакам задоволна да го носи, затоа што сепак се почнува од тоа како зрачиш. Тоа се тие ситници.
  Од друга страна, за посериозни работи, како на пример дечкото ја малтретира во врската, секако дека ќе бидам искрена и ќе советувам. Се зависи од ситуацијата, ама воглавно да биде кон добросостојба за личноста.
  Да лажам многу, не знам, проѕирна сум, ама за вакви т.н. бели лаги, што кратко траат не сум невина. Или учтивост да ги наречеме.
  Мене не ми е јасно како ви е полесно на блиски луѓе да им плескате работи во фаца, па мене тие ми се најбитни и не сакам да ги повредам. Се да биде умерено.
   
  На do-re-mi, Bender Rodriguez, kalinaka и 14 други им се допаѓа ова.
 10. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  5.012
  Допаѓања:
  35.978
  Пол:
  Женски
  Во однос на оваа особина, се додека не сум прозвана некому да ласкам, молчам и дистанцирано слушам споделување позитивизам. Знам да кажам убави зборови кои на другиот ќе му го разубават денот спротивно од реалното мислење. Ако некој се соживеал со таквиот начин на прифаќање на туѓите ставови, мене воопшто не ми претставува проблем да дадам коплимент од култура.
  Се тоа поминува, но искажаните зборови остануваат, а секој има свое убедување кое во некаква мера се разликува од личното и најчесто преовладува.
  Моето мислење ми е најважно за мене.
  Самокритична сум и почитувам туѓо мислење.
   
  На eliesaab, Yowannty и referentka им се допаѓа ова.
 11. honest girl

  honest girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 септември 2015
  Пораки:
  446
  Допаѓања:
  1.654
  Пол:
  Женски
  У многу сфери сум била аутсајдер пошто не знам да се преправам и лажам т.е знам ама не сакам не ми е тоа целта.
  Подобро се чувствувам кога кажувам што мислам ja имам таа слобода и право а жал ми е за оние што се плашат да не бидат отфрлени од мнозиството па мора да глумат практично да бидат хипокрити, се прашувам дали се чувствуваат како да им се пресечени крилјата.

  "Better to be hated for what i am than to be loved for what im not."
   
  На Indiegurl и zalosna им се допаѓа ова.
 12. Scott Weiland

  Scott Weiland Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2018
  Пораки:
  2.683
  Допаѓања:
  11.181
  Пол:
  Машки
  Зависи, со блиски бирам до каде ке сум искрен, а со тие што не ги знам имам моменти на засилување лажен позитивизам кај нив, не дека правам будала некого, туку ако им е розево и сакаат да веруваат во се и сешто, зашто да трошам време да ги убедувам дека друг е во право..
   
  На Rebecca_R му/ѝ се допаѓа ова.
 13. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  14.699
  Допаѓања:
  322.331
  Еве пример за бела лага.
  На ручек кај родителите...и нормално го фалиш ручекот и се заблагодаруваш, дури го даваш и тањирот за ре-пе-те иако е пресолено и има оригано кое неможеш да го смислиш.
  Еве блиски ми се-најблиски, ама НИКОГАШ нема да изустам -да критикувам.
  Може 5 пати да ги пофалам и да се заблагодарам, ама друго НЕ.

  Лажен позитивизам:)
   
  На crimson, M&M, mal.ecka и 2 други им се допаѓа ова.
 14. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  13.089
  Допаѓања:
  163.461
  Пол:
  Женски
  За физички изглед, не е толку тешко и чудно да не „плескаш“ во лице негативно мислење. Секој си има своја убавина, ако некој не ми е лично убав и привлечен и атрактивен, ќе премолчам - нема ниту да му кажувам дека е (пре)убав, ниту пак вистината. Зошто би, која е целта освен безобразлук и навреда?
  Околу деца, да слатки се и сите имаат по нешто мило во себе на најмала возраст, и уште повеќе е греота и ствар на (не)воспитување е да се делат по физички изглед. Не е лигавење, тоа навистина го чувствувам.
  За моден стил и облека, ако некој поблизок ме праша - ќе кажам ако не ми е по вкус нешто. Ама пак е ствар на различни вкусови...

  Мене лажен позитивизам ми е кога особи за кои знам како се способни да делат, осудуваат, да повредат туѓи чувства, да навредуваат па дури и колнат - се лигават со излитени фрази за љубов и позитивна енергија. Е на тоа ми се превртува стомакот...
  Така некако подлабоко гледам на поимов, не знам... а бели лаги не ми се некој голем проблем.
   
  На Bender Rodriguez, Nausicaa, kalinaka и 12 други им се допаѓа ова.
 15. Prijatelot

  Prijatelot Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2015
  Пораки:
  2.321
  Допаѓања:
  2.777
  Пол:
  Машки
  Моето мото е дека треба да се биде Р Е А Л Е Н а не да се биде ФЕЈК во било која ситуација така што воопшто не оправдувам лажни луѓе, посебно во овој сегмент - лажен позитивизам, ги сечам како со катана со вистината, а тоа сепак е за нивно и сечие добро, пошто луѓето треба да се луѓе а не Мики Маус.
  Дали има некој право на негативно мислење а притоа да не биде наречен ХЕЈТЕР ?
  Во смисла на конструктивна критика/мислење мислам дека има право секој на тоа а да не биде наречен ХЕЈТЕР, али да има негативно мислење за нешто што е позитивно, тоа е дефинитивно класичен Хејтеризам.
   
 16. Amellie13

  Amellie13 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  3.633
  Допаѓања:
  52.519
  Пол:
  Женски
  Кога се работи за нешто во кое е вложен труд, секогаш го ценам и фалам трудот, без разлика колку резултатот (не) ми се допаѓа. Не е лажен позитивизам ако пофалиш нечиј труд без разлика на резултатот, туку и даваш на личноста до знаење дека ја цениш неа и тоа што се потрудила да направи (за тебе или за неа).

  Најдобар пример за ова е кога те кани некој на ручек, за кој ти спомнувал и се спремал една недела уназад за се да биде совршено и би било многу навредливо да појдиш и да речиш "Јадењево ти е тапа ич не ми се допаѓа". Наместо тоа, многу поубаво звучи кога ќе речиш "Навистина го ценам твојот труд, иако ова јадење не ми е од омилените". Едно е искреност, а друго е да си претерано груб и да се расфрлаш со навреди без да размислиш.

  Лично јас сакам да давам комплименти за луѓето да се чувствуваат убаво. Со блиските сум поискрена, што значи дека нема за се да им речам дека е супер кога мислам дека не е.
   
  На Joi му/ѝ се допаѓа ова.
 17. simonka93

  simonka93 Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 март 2012
  Пораки:
  3.243
  Допаѓања:
  72.623
  Сакам да делам комплименти и пофалби, бидејќи сакам и да добивам

  Кога нешто не ми се допаѓа преферирам воопшто да не коментирам, но доколку ме прашаат ќе речам дека е убаво на подалечните, на поблиските кажувам што мислам...
  Тоа на некој начин е безопасна лага што на другиот ќе му направи да се чувствува убаво
  Ценам искреност и се трудам да сум колку што можам поискрена, се додека мојата искреност не го повредува другиот
   
  На Bozica1980, poenta и referentka им се допаѓа ова.
 18. lunchy

  lunchy Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2016
  Пораки:
  236
  Допаѓања:
  311
  Пол:
  Женски
  Oд штo сум искренa и директнa сaмo непријaтели си сoздaвaм.Амa не мoжaм дa премoлчaм и дa кaжaм нештo штo не гo мислaм. И сепaк е пoдoбрo дa се кaжувa тoa штo некoј друг сaкa дa гo слушне бидејќи гледaм oд мoевo искуствo никoј не јa цени искренoстa пa и нa крaј јaс секoгaш сум тaa штo е лoшa и злoнaмернa, a oние пoквaрени се светци зoштo глумaт. Се нaдевaм ,a и сaкaм дa јa сменaм тaa oсoбинa кaј мене.
   
  На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
 19. NarCis@

  NarCis@ Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 март 2018
  Пораки:
  10.602
  Допаѓања:
  170.299
  Пол:
  Женски
  Ако не ми е вкусно, кажувам, ама само на моите :tmi: Ако сум на гости си имам стратегија: не сум гладна, ама ќе пробам. Ако е вкусно јадам, ако не е, не сум гладна де :rofl:
   
  На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
 20. nextredstyle

  nextredstyle Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јули 2018
  Пораки:
  14.621
  Допаѓања:
  116.159
  Пол:
  Женски
  Јас сум директна и отворено кажувам што мислам.На сите.Ако забележам несоодветно однесување на нечие дете(ако детето си го брца прстот во носот,ако постојано зборува и тоа гласно без прекин,ако пцуе....) или ако е несоодветно облечено,веднаш коментирам пред родителите.Ама,за физичкиот изглед на детето не коментирам затоа што физичкиот изглед не е битен,битен е само внатрешниот.А,и детето не е виновно.
  И за вкус на јадење.Ако ми се допаѓа или ако не ми допаѓа нечие јадење,веднаш кажувам.Не навредливо,туку кажувам дека е пресолено,дека не можам да го јадам затоа што е презачинето или кисело.
   
  На eliesaab и zalosna им се допаѓа ова.