1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лажен facebook профил

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од doll, 4 август 2010.

 1. doll

  doll Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  328
  Допаѓања:
  115
  Zdravo. Navistina sum nervozna i ne znam sto da pravam. Pred tocno edna godina nekoj mi imase kradeno moi sliki i se imase pretstavuvano vo moe ime na facebook.Najbolno od se bese sto na toj profil imase slika od eden decko so koj idev vo periodot koga raskinav so segasniot.Go prijaviv profilot i za kratko vreme bese izbrisan.No gledam deka ne zavrsilo se tuka ! :(
  Vcera vo " Luge koi mozebi gi znaes" mi izleze moeto ime samo so razlicno prezime i moja slika. ! :o Se zaprepastiv navistina.Vednas go prijaviv i ovoj profil no gledam nema rezultati. :( Drugarka mi go dodade vo prijateli pa cekame, Gospod znae sto sliki ima, najmnogu mi e strav da ne ima povtorno sliki so toj moron sto odev, pa da go vidi toa decko mi, znam deka ke bide kraj megu nas :(
  Sto e potragicno, toa se sliki zemani od hi5 sajtot koj bese mn. popularen edno vreme slicno na facebook. Pomognete mi mozebi osven prijavi/blokiraj ja licnosta postoi drug nacin da se obratis do administratorite?
  Odnapred Vi Blagodaram.
   
  На Tedi16 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. sunshine93

  sunshine93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2010
  Пораки:
  170
  Допаѓања:
  37
  Леле колку мразам facebook. Јас немам и не ни сакам да имам. Е сега за твојот проблем мислам дека ако не ти помага тоа што си пријавила можеш ако имаш некој пријател што знае како да хакира facebook да му речеш да го хакира тој профил и после да го избрише. Мислам дека може така зошто има луѓе што се разбираат во такви работи кои на прв поглед не делуваат пријатно но сепак имаат и позитивна страна. Би ти препорачала да се распиташ за оваа опција.
   
 3. doll

  doll Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  328
  Допаѓања:
  115
  Da samo sto jas ne poznavam takov :( Togas barav minatata godina koga mi napravija lazen profil megutoa nikoj ne znaese :( Navistina nemam komu da se obratam ....
   
 4. sadangel

  sadangel Популарен член

  Се зачлени на:
  7 март 2010
  Пораки:
  983
  Допаѓања:
  781
  Би било добро твојот дечко да биде информиран за овие работи за после да не се изненади ако случајно го види тој профил па да настане расправија меѓу вас
   
 5. aNy-to

  aNy-to Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2010
  Пораки:
  1.047
  Допаѓања:
  394
  Луѓето премногу се замараат со фејсбук и си прават проблеми за ништо.Јас знам дека моите другарки постојано се караат за статус на фејс зошто дечкото не пишал дека е во врска и бла,бла...слични работи.Една другарка има лажен профил и на него ги аднува сите кои и се допагаат и оние на кои сака да ги гледа сликите.Јас воопшто не се замарам со фб,направив профил ради ред и имам околу 50на пријатели т.е. тие што ги познавам и не се замарам,залудно е да губам цел ден на фб.
   
  На maca99 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. sexy.vampire.girl

  sexy.vampire.girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  90
  Допаѓања:
  1
  леле уште ова го немам видено на фејсбук..подобро дечко ти да знае за ова за да нема никакви расправии
   
 7. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.453
  Пол:
  Женски
  Дол тоа ти го прави некој што те познава , некој од твоето опкружување краде твои податоци.
  Знаеш дека можеш во полиција да пријавиш, одма ќе најдат кој е. Ако не сакаш до таму да оди работата тогаш ставај репорт постојано, мора да превземат нешто администраторите.
  Не е лошо од околу да му спомнеш на дечко ти дека некој ти краде податоци, да не се изненади ако ги види сликите.
   
 8. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.094
  Допаѓања:
  6.348
  Пол:
  Женски
  ^Како што кажа иренна да пријавиш во полиција одма ќе се реши, тоа што го кажуваш е казнено дело никој нема право да се претсавува лажно или пак во туѓо име што е пострашно, таквите ги викаат хохштаплери .
  Не знам дали знаеш ама на фејсбук има и опција за заштитување на сликите и задржување на приватноста па така таа опција овозможува да направиш кој смее да ти ги гледа сликите ,дали само твоите пријатели итн.
  Заштити си ја приватноста за да не ти слчува тоа друг пат. ;)
  Би ти препорачала да не се нервираш, ќе се реши тоа кога - тогаш ако дејствуваш.
  Дечко ти нека биде информиран , па можеби тој знае некој кој може да ти помогне ако не сакаш да пријавиш во полиција(за да не биде изненаден објасни му се убаво и ќе те сфати)
  И :!: ова сакав да ти го кажам внимавај кого го додаваш и прифакаш за пријател, може и некој кој не го познаваш да ти краде слики(таквите хохштаплери според мене немаат попаметна работа и така го трошат времето или пак се премногу грди па место нивна слика ставаат друга.)
  Ама има и друга варијанта, да не ти направил некој таков профил кој сака да ти се одмазди за нешто? Размисли да не има некој со кој не си во добри односи може и да е тој.
   
 9. srculka

  srculka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јули 2010
  Пораки:
  582
  Допаѓања:
  170
  Ако не сакате да ви крадат слики немојте да имате премногу пријатели..само оние кои ги познават, ве познаваат а сигурно не верувам дека се 1000 , 2000 . Еве јас на почетокот имав премногу пријатели од кои повеќе од половината не ги познавав и така таа бројка ја сведив на минимум те.околу 320 пријатели.
  Освен можеби на девојчево и краде слики некој па што ја знае(можебии)
   
 10. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  497
  Затоа јас на фејсбук имам само околу 200 пријатели и тоа се се луѓе што лично ги познавам и контактирам со нив. На многу мои другарки им ги пробија профилите, има направија лажни, им ги крадеа сликите, текстовите... фејсбук стана хаос!
   
 11. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.382
  Допаѓања:
  1.114
  Пол:
  Женски
  Очигледно е дека некој сака да ти напакости. Размисли за твоите непријатели. Можеш и ти да направиш лажен профил на машко, и да праќаш пораки на твојот профил, нешто само колку да почнеш муабет, па може ќе откриеш полека. Ако е машко може ќе згреши па ќе пише во машки род, или па ќе видеш дали личноста која го направила профилот знае доста информации за тебе, како на пример роденден, образование, места на кои излегуваш, другарки и сл. Ако сето ова го знае може ти е близок пријател. Потпиткувај го во разговор. Може ќе се издаде.
  Среќно и кажи што си направила.
   
 12. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.094
  Допаѓања:
  6.348
  Пол:
  Женски
  Добра идеја Анфеитфул :y:
  Дол размисли ова може да послужи, само внимавај да не ти се испушти, гледај да откриеш многу важни детали кои ќе ти користат па после тоа да го пријавиш, обрати внимание како ќе ти се претстави.Можеби ќе ти треба подолго време, ама ако е тој начинот кој ќе го одбереш биди си стрплива.
  Само немој одма на почеток да му се издадеш.
  Смисли добра стратегија пред тоа не знам нешто како да откриеш, само сигурна сум дека ќе треба да се претставиш лажно што не е во ред, но тоа е за самоодбрана ;)
   
 13. doll

  doll Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  328
  Допаѓања:
  115
  Unfainthful ke te poslusam ! Deneska so edna drugarka otkrivme kako da im piseme pismo na administartorite, no uste vednas ke go prevzemam toa-ke napravam lazen profil na masko za da otkrijam koj e. Vi Blagodaram na site no, slikite ne se kradeni od fb. tuku ako nekoj se sekava od onoj sajt porano sto bese popularen za druzenje- hi5. Nekoj opsednat od tamu e :?: Vi Blagodaram vo sekoj slucaj
  Pozdrav :)
   
 14. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.382
  Допаѓања:
  1.114
  Пол:
  Женски
  Потражи некоја слика од некој од Америка на пример, ама да е обичен човекот, немој некој глумец да ставиш, ќе се види дека е лажен. ОД некое обично момче. Не се претставувај од твојот глад пошто личноста најверојатно е од истиот и ќе знае дека нема таков. Кажи дека си од соседниот град ама дека често доаѓаш на излегување. Заврти го муабетот, убавка си, ми се допаѓаш ова она, и прашувај за информации. Кога ти е роденден, што си во хороскоп... Брат, сестра дали има итн (Значи за себе ќе прашуваш) и ако ги знае сите овие податоци дефинитивно е некој што добро те познава. И од тогаш кругот се стеснува. Со среќа
   
 15. doll

  doll Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  328
  Допаѓања:
  115
  Taka ke napravam pa sto bide neka bide....
   
 16. BelaDonna

  BelaDonna Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  0
  Болна работа ...
   
 17. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.346
  дол мислам првин да му раскажеш се на дечко ти како што тука нам ни раскажа...можеби и тој некако ќе ти помогне
   
 18. Iva-Mici

  Iva-Mici Популарен член

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  1.168
  Допаѓања:
  237
  Има болни луѓе. Сопред мене најпаметно е да му кажеш на дечко ти и да игнорираш, зошто вака ќе видат дека се замараш со нив и уште толку ќе напињаат, а вака ќе си речат оваа чим не се замара со нас и не ја нервираме дај ќе бришеме профилов- од лично искуство од она hi5 што беше.
   
 19. Nema.Smisla.-1

  Nema.Smisla.-1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 август 2010
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  1
  Мислам дека би било добро и да си го заштитиш профилот за да не се појави пак некој "нов твој профил" и би требало администраторите на фејсбук да го избришат за кратко време , а и според мене треба да му кажеш на дечко ти дека некој прави твој лажен профил, за да нема недоразбирања меѓу вас, сигурна сум дека тој ќе ја разбере ситуацијата ако добро му објасниш :)
   
 20. Dushica-sk

  Dushica-sk Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.048
  Допаѓања:
  3.924
  И јас мислам дека би требала на дечко ти да му кажеш , да биде запознаен со тоа .. да нема после изненадувања . :)