1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лажен facebook профил

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од doll, 4 август 2010.

  1. RockNroLLGirL

    RockNroLLGirL Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2014
    Пораки:
    1.577
    Допаѓања:
    5.706
    Пол:
    Женски
    ми имале њаправено повеќе од 3 лажни профили од мене до сега и баш то знам девојчето што ми ги правеше ама пак ништо не му викав и една ден ми дојде се преку глава од лажните статуси и слики и и се развикав и таа ги избриша .. најлошиот дел беше дека таа ги имаше додаено на фб сите наставници и пишуваше срамотни статуси во мое име кога тие се онлајн .. којзнае тие што прочитале и мислеле дека е мене :devil: :devil: :devil: а иначе и ние како група деца имаме правено лажни профили за едно девојче кое го мразевме :o
     
  2. saraaaa12

    saraaaa12 Активен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2014
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    11
    па такво дојде времето
    на фб лажен профил
    на тел #31#
    на аск анонимен
    во живо дволична личност
    добредојдвте во 21век
     
    На sugarlips, realGirl, angelche16 и 2 други им се допаѓа ова.
  3. Pepelaska25

    Pepelaska25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    553
    Пол:
    Женски
    Изгледа ти мала во јак филм си влезена. Јас не сум до толку популарна па да некој прави лажни профили со мое име. Внимавам кого додавам на фб, имам максимално ограничена приватност, само пријателите и никој друг. Нормално е доколку сакааш да се правиш важна, а тоа се случува најчесто кај дечурланава, кои со 14-15 години имаат над 1000 пријатели и отворени профили да секој може да ги види нивните напучени усни, да дојде до злоупотреба на слики, но за сето тоа самите си се криви.
    Профилот го користам за нормална комуникација и имам нормални слики кои би ги покажала секому. Ништо купаки, ништо разголени, читај провокативни слики и нешто што не би сакала другите да го видат.
    Не се оптоварувам со тоа дали некој има лажен прифил или не, тоа е негов проблем ако сака да живее некои друг живот поразличен од неговиот слободно нека го прави тоа, јас сум задоволна од мојот.
    Јас имам 1 профил, околу 40 пријатели, и тоа ми е сосема доволно. Голема штета е што родителите поима немаат од компјутери па на децата им купуваат дури и камери, што е многу опасно. Можеби некој ќе рече децата се попаметни од возрасните но не е така, бргу се лажат и прават разни глупости а потоа гаволот им е крив. ФБ, е многу опасна работа посебно во рацете на деца, иако од страна гледано се изгледа наивно и безопасно.
     
    На realGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    Читам и не ми се верува- да правам лажни профил на некое девојче со цел јавно да ја ругам? Каков е тој mean girls менталитет? Еден ден јас да ја фатам ќерка ми како прави лажен профил на некоја другарка, без разлика колку се скарале, следен пат ќе седне на компјутер кога ќе докаже дека е способна рационално да расудува и дека е свесна за одговорностите и последиците од нејзините постапки.

    Мислам, вчера се договоривме со Трпана да пиеме кафе ама таа ме зае*а и ми откажа, останав дома во сабота навечер поради неа и сега јас ќе и направам лажен профил, ќе го додадам за френд нејзиниот директор и ќе му пишам на вол дека е дебела неписмена свиња. И да ја избрка од работа, па што?
    Толку да не се размислувало за последниците, немам зборови.
     
    На Rose96, angelche16, eliesaab и 3 други им се допаѓа ова.
  5. bumbi

    bumbi Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    262
    Пол:
    Женски
    Јас лажен имав за игри. Сега веќе не ни играм така да не го ни користам.
    А мене ми имаше направено мој бивши. Бевме раскинале и најверојатно за да ме нервира ги беше додал моите колеги од факултет, школските.. а знам беше некаде околу мојот роденден, па сите што ми честитале ги канел на торта.. :fubar:
     
  6. Amely

    Amely Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2014
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    129
    Пол:
    Женски
    Имам ама за игри
     
  7. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.193
    Допаѓања:
    123.816
    За ова има предвидено казна. Ако го знаеш девојчето, можеш да ја пријавиш. Пријави до МВР единицата за компјутерски криминал, за кривично дело „злоупотреба на лични податоци“. Иако сте можеби малолетници, за ова казна ке си фатите. Или најдобро е да се јавите во Дирекцијата за заштита на лични податоци (ДЗЛП). Тие ќе можат да го контактираат Facebook и да спречат несакани активности.ДЗЛП може да помогне доколку некој отворил профил во ваше име без ваша дозвола и се претставува како вас.Доколку злоупотребите продолжуваат, пример, се појавуваат повторно лажни профили, пријавете го случајот во МВР и кај Јавниот обвинител.
    Девијчето кое го мразевте и му правевте лажни профили имате среќа што не сум и мајка јас. Да беше така, сега ке бевте на суд, и ке добиевте казна. Не затвор, не се плашете, ама зголемен надзор од родител и социјален работник ке бидат доволни за да имате засекогаш белег во животот и досието.
    Лошо е што вашите родители не се замараат со вашите животи, и не знаат да ви укажат на вашите грешки, па затоа и ке патите од вакви глупости. И од одење во суд и објасување на судијата за малолетници зошто сте правеле глупости.
    Досега во Дирекција има пријавено над 100тина вакви случаи.
     
    На MilaP, angelche16, Sanjichka007 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    Имав мој профил направен уште во 2010 ако не се лажам го користев до полани но тогаш бев помала и прифаќав секакви ( освен некои со кинески имиња . И имам околу 3500 пријатели па ме мрзеше да бришам затоа избришав повеќето од сликите. Ми беше деактивиран некое време сега е отворен ама со исклучен разговор и го користам ептен ретко за некоја игра. Сега си имам нов профил каде што имам околу 200 пријатели само школските други од моето школо што ги познавам лично и роднините некои не сите. Инаку во 8 одделение девоучиња што учеа со мене ми бра направиле лажен профил и на мој 1 братучед му се удварале арно ама возрасен е човекот сега и детенце има сфатил дека не сум јас сфатил дека е лежан профилот и ги излажал дека ќе ги пријави во полиција затоа што го направиле тоа и овие веднаш го деактивирале профилот хаха. Потоа кажале на еднод руго девојче дека биле тие и тоа друго девојче ми кажа мене. Инаку многу ниска работа според мене е тоа. Некој ме изнервирал и ајде ќе му направам лажен профил мислам чисти глупости.
     
  9. monikamonii

    monikamonii Активен член

    Се зачлени на:
    25 август 2014
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    28
    Здраво девојки потребна ми е вашата помош !
    Едно девојче ми прави проблеми во врската со лажни профили тие профили не се користат секојдневно туку по потреба дали доколку го пријавам профилот дека е лажен ќе биде избришан,дали треба да го пријавам од повеќе профили бидејки од мојов го пријавив и ми пишува дека е поднесен извештај до FACEBOOK и ќе биде прегледан,колку време се чека и дали воопшто ќе го избришат ? :/ некое искуство мислење ве молам? :/
     
  10. kolovoz

    kolovoz Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    1.647
    Допаѓања:
    6.151
    читам и неможам да верувам...До каде им е развиен мозокот на помалите :^) ....
    Дефинитивно сум за секој родител чие дете нема 18год. да се казнува парично доколку поседува фејсбук профил, па како тогаш ке ги интерсира што им прават децата на интернет :!: .
    и онака сите поседуваат мобилни нека се договараат преку нив , како можевме ние , така можат и тие ;)
    Прво помислив да ставам 16год ама од читаново ...се гледа дека некои многу побавно созреват па подобро 18г.
     
    На angelche16 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. angelche16

    angelche16 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    2.369
    Допаѓања:
    9.304
    Пол:
    Женски
    Не не јас немам лажен и не правам.
     
  12. minikaa#

    minikaa# Активен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2015
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    71
    Пол:
    Женски
    ПОМОШШ некој ми направил лажен профил и кажете ми што треба да направамм??
     
    На angelche16 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. angelche16

    angelche16 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    2.369
    Допаѓања:
    9.304
    Пол:
    Женски
    Pa prijavi go odma
     
  14. minikaa#

    minikaa# Активен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2015
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    71
    Пол:
    Женски
    пратив пријава неколку пати и од други профили ми пратија порака го разгледале профилов и според нивните стандарди.. ако нешто се променело ќе ми пратат известување ..
    незнам што да правам веќе лажниот профил има над 60 пријатели
    ве молам ако знаете помогнете ми..
     
    На angelche16 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. angelche16

    angelche16 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    2.369
    Допаѓања:
    9.304
    Пол:
    Женски
    Ако е тогаш така не знам стварно :(
     
  16. Svetulkaaaaaa

    Svetulkaaaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2015
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    1.457
    Пол:
    Женски
    Кога веке сме кај лажниве профили познат вие Благодушка Марулова? :lol:
     
  17. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    И повеќе од познат.
    Искрено на почеток не знаев дека е лажен сеедно, повеќе ги жалам тие што и коментираат на објавите, па сликаат, па споделуваат како кој знае што е отколку тој што го направил профилот. Се додека има такви што придаваат значење, ќе има и такви профили.
     
    На MilaP, mssuniquee, Lella и 4 други им се допаѓа ова.
  18. Svetulkaaaaaa

    Svetulkaaaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2015
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    1.457
    Пол:
    Женски
    Точно така дур има будали тој некој зад фејкот ке си тера сеир:lol:
     
    На eloves му/ѝ се допаѓа ова.
  19. stronGgirl66

    stronGgirl66 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2016
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    јас сепак мислам дека не е лажен туку дека тоа девојче е со некаква мана и дека сите што коментираат само му се потсмеваат !
     
  20. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    @stronGgirl66 јас мислам сепак дека е лажен, не верувам дека некој до тој степен би се избламирал на фејсбук. Можеби Благодушка постои како личност, но не ми се верува таа да стои зад тој профил.
     
    На MilaP, mssuniquee, cresa-jagoda и 3 други им се допаѓа ова.