Лажна паника

Дискусија во 'Бременост' започната од Lacrymosa, 20 јануари 2010.

 1. MrsH

  MrsH Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 септември 2010
  Пораки:
  149
  Допаѓања:
  130
  И убаво си мислела.Лажен позитивен тест не можи да се добие зашто втората линија(која е обично побледа)реагира и се појавива само во присуство на HCG хормонот кој е присутен во телото само доколку постои бременост.А тоа дека и дошло после позитивен тест и не беше бремена знаши таа била бремена ама имала многу ран спонтан абортус или Chemical pregnancy procitaj poveke na google.Ова го знам зашто ми се има случено тестот го правев на денот кога требаше да добијам бев и на доктор потврдена бременост после 2-3 дена ми дојде и нивото на тој хормон опадна .За мене тоа беше многу разочарувачки и докторот рече дека на многу жени им се случува ваква бременост и спонтан ама не се свесни зашто обично правиме тест после недела од кога ни доцни а вакви бремености остануваат неоткриени зашто еве ми доцни ама по неколку дена дојде па не сум бремена.
   
 2. koleva

  koleva Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јули 2011
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Zdravo na site sto panicat kako mene :) Imam 26 godini i nz dali e ova lazna panika ili e nesto sosema drugo. Znaci posledniot pat koga imav ..... bese prviot den posle zavrsuvanjeto na mojot menzis. Zadniot del mi bese skros podignat (kako da imase visoka pernica) i toj svrsi vo mene taka sto koga stanav nemase nisto znaci se sum primila :/ Posle toa se istusirav, se dvizev natamu navamu okolu 15 min i si legnav. Utredenta kako da mi istekuvase po nesto ama ne mi licese na sperma. Moze li nekoj da mi kaze dali se raboti za lazna panika bidejki imam citano deka denta posle menstr. e neplodna. Na feminoviot kalkulator izleze deka taa den mi e malku plodna pls komentirajte ....bas bi sakale da se zacne :?:

  [mod-kirilica:3v7c3090][/mod-kirilica:3v7c3090]
   
 3. Gicca

  Gicca Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јули 2011
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  4
  Јас мислам дека има шанси за зачнување :) Па ајде Good luck :)) ;)
   
 4. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.754
  Допаѓања:
  3.704
  Нема врска што е после завршувањето на мензисот, шанси за забременување секогаш има.
  Ти посакувам среќа да имаш позитивен резултат. :)
   
 5. Lepaaa

  Lepaaa Популарен член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2011
  Пораки:
  2.054
  Допаѓања:
  7.987
  Пол:
  Женски
  Нема врска. :x
  Тој веќе свршил во тебе, сигурно спермата не отишла во желудник! :puke: :lol:
  Се надевам и очекувам да добиеш позитивен резултат! ;)
   
 6. ence

  ence Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јули 2010
  Пораки:
  37
  Допаѓања:
  0
  здраво на сите ;) имам едно прашање , со дечкото имавме секс кога имав добиено веке втор ден. и тој сврши во мене. Требаше да имам на 10 овој месец но веке е 28 , немам добиено сеуште имам направено два теста но и двата се негативни. Незнам што да мислам , се си викам дека можно е поради стрес и промена на клима да ми доцни толку, инаце моментално сум Америка. Имам не многу редовен циклус скоро секогас ми доцни со 5 , 6 дена. Ве молам пишете нешто. Поздрав
   
 7. sweet.woman

  sweet.woman Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2010
  Пораки:
  915
  Допаѓања:
  370
  па немаш потреба од паника не си бремена
   
 8. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.159
  Допаѓања:
  15.268
  И касни 19 дена, имала незаштитен однос каде дечкото свршил во неа и ти викаш нема паника?
  Енце а да си отидеш на гинеколог за сигурна да си? Можно е да е стрес, ама и зашто си дозволуваш незаштитени односи?

  Иначе овие лажни паники ми се случувале да. Имам нередовна менструација која еднаш до два пати годишно знае по 10 дена да ми доцни. Е тука готово јас со ПМС симптоми кои си ги назначувам дека се симптоми на бременост. А многу ми е страв тест да купам, мислам дека ќе пукнам тие минути додека ги чекам цртките.
  Пред 3 години ми доцнеше цели 14 дена. Ужас. Лето, претопло јас послените 4 дена ми се врти, повраќа, немам апетит, уморна сум, градите осетливи, мочкав на 30 минути. Симптомите и повеќе од очигледни. И плачев дома, му викам на дечкото тоа е тоа зезнавме, а тој ме теши сирот што ќе прави. И фино лепо решавам да одам да купам тест, одам во тоалет пред да искочам и БИНГО. Скокав од среќа, дечко ми отиде да пие од среќа :D Aли ме извади од памет максимално. Но се е до психа. Мислам дека јас сама си ги создадов тие мачнини, од нервоза си изубив апетит, се е до психата, а јас сама си создадов симптоми на бременост, кои за среќа не беа точни. Психата е многу комплицирана работа, а ние жените сме секогаш спремни сами да си ги искомплицираме работите :wasntme:
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. ence

  ence Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јули 2010
  Пораки:
  37
  Допаѓања:
  0
  lelel seuste ne mi e dojdeno, i nemam nikakvi simptomi edinstevno sto imam mali macnini vo jajncicite kako da mi dojde vo sekoj moment, toa se retki bolki, mozda taka ednas vo denot na moment i pominuvaat. Neznam sto da mislam, dvata testovi sto gi napraviv bea negativni... se mislam da kupam uste eden i da bidam mirna .. no i deka vo amerika sum nekako ne mi se odi na doktor zatoa sto e premnogu skapo :worried: da vistina e se toa, no prv pat mi e olku dolgo da mi docni... neznam sto da napravam, deckoto mi e vo makedonija jas tuka do nova godina.... sama :(
   
 10. najubava2010

  najubava2010 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2010
  Пораки:
  1.619
  Допаѓања:
  4.642
  Мојата менстрација е како Швајцарски саат, точна да може до час и минута ќе биде, а не по денови.
  Ама изгледа од многу фалење ја урочив, или ги настинав јајниците па овој месец ми дојде порано, а ќе видам кога ќе заврши, можда и матката и тој систем за репродукција си направил Refresh или Update :D .

  Имав јас ваков страв пред некој месец, иако немаше простор за паника и сомнеж, затоа што знам каков ми е сексуалниот живот, неколку дена што и да ставев во уста го повраќав, не ми каснеше менстрацијата тој преиод не требаше да добијам, но јадам јаболко, по минута во ВЦ :puke: , седнав на ручек почнаа зачините да ми пречат, неможев да јадам, бев само на сокови и чаеви...
  Јас и Петко не се испаничивме толку, знаевме дека ми е некој стомачен вирус, а неговите пак се возбудија кога после залче трчкав во ВЦ, од што ништо не јадев имав вртоглавици, ми се повраќаше и од пастата за заби јак ми беше мирисот :tmi: -апла симптоми имав.
  Мајка му почна имиња да смислува, татко му кредит размислуваше да земел, да го досредел другиот спрат, креветчиња, дадилки, пелени и што ти уште не.
  Ми беше смешно, но и малце страв млади сме, прерано ни е...
  Секое утро ме прашуваа како сум, сакаа тест да правам, на гинеколог да одам, но јас сакав да почекам неколку дена, требаше да добијам, и добив, кога ги видоа влошките во ВЦ им се уништи и расположението и еуфоријата, ама знам дека ќе бидат добри дедо и баба ;)
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. ence

  ence Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јули 2010
  Пораки:
  37
  Допаѓања:
  0
  Девојки ми доцни два дена имав незаститен однос да, но дечко ми се тргна и јас видов дека надвор сврши..но како е можно да направам два теста во разлика од 30 мин. и двата да ја имаат таа бледа линија...многу ми е страв...млада сум за дете се надевам дека е лажна паника и дека нема ништо. ве молам за мисленје
   
 12. katalina

  katalina Популарен член

  Се зачлени на:
  14 октомври 2010
  Пораки:
  1.531
  Допаѓања:
  618
  Пол:
  Женски
  Ne sakam da te plasam,no kolku i da e bleda vtorata linija,sepak e linija.Golema e verojatnosta da se ostanala trudna,pocekaj uste 3 dena pa povtori go testot.Inaku i jas taka ostanav trudna prviot pat,so prekinat odnos i se cudev kako se fatilo,ic ne mi se veruvase.I kaj mene ja imase vtorata linija epten bleda.
   
 13. SuNsHiNe989

  SuNsHiNe989 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 март 2012
  Пораки:
  258
  Допаѓања:
  191

  Бледа или темна, линија е, и таа ти покажува бременост , искрено не ми се верува дека двата теста погрешиле. Најдобро е да се смириш и да почекаш уште некој ден па да направиш повторно тест. Можеби ХЦГ било слабо па затоа бледа била линијата, но да не те плашам провери си преку крв чиста работа ,а и најбрзо така можеш да откриеш дали си бремена или не.


  Абе девојче јас се извинувам вака ама прочепкав низ твоите мислења па ти секој месец си во паника дали си бремена , си имала незаштитени однос со НЕ МНОГУ ПОЗНАТ ЧОВЕК ( така пишуваш ти ) дали знајш дека постојат кондоми и дека се 45 ден. Ако не си спремна зошто се изложуваш на ризици , па затоа гинеколошките одделенија се полни со девојки кои абортираат. Оф мори мајко судбини некој плачи за бебенце некој очите си ги вади. Твој избор за твој живот. Ајде поздрав и свести се малку појди на гинеколог.
   
 14. eva11

  eva11 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2011
  Пораки:
  1.852
  Допаѓања:
  728
  енце би сакала да е лажна паника али некако не оди тоа така линијата втора доколку се покаже дали во бледо розева или рзева или црвена боја тоа означува бременост информирај го децкото и договорете се што ке направите следно додека е уште рано е затоа се вели и од предсемената тецност се останува бремена а тука сите го тврдат спротивното затоа што не се зафркнале како тебе и многу други со срека
   
 15. heart.stealer

  heart.stealer Популарен член

  Се зачлени на:
  10 април 2012
  Пораки:
  1.016
  Допаѓања:
  276
  јас ја имав таа бледа линија со првото дете кога останав ,жалам мила бремена си нема тука размислување а ако не ти е добар тестот си пишува таму каква црта треба да се појави
   
 16. creshicka

  creshicka Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  2.154
  Допаѓања:
  5.701
  Пол:
  Женски
  Аууууу еднаш 12 дена ми доцнеше, и си реков ако не дојде до Понеделник правам тест. Дојде неделата. :rofl: Лоша работа таа, лоша. :wasntme:
   
 17. eva11

  eva11 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2011
  Пораки:
  1.852
  Допаѓања:
  728
  енце што се случи со тебе и твоите тестови ? бремена си или не?
   
 18. ence

  ence Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јули 2010
  Пораки:
  37
  Допаѓања:
  0
  да сум, и тестот на крв тоа го показа....лелеј незнам што да правам...
   
 19. Unique.chick

  Unique.chick Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  1.258
  Допаѓања:
  2.368
  како не знаеш што да правиш.. првин ке му кажеш на таткото на детето и ке одлучиш што понатаму , ако планираш да абортираш не чекај оди додека е време ....
   
 20. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  12.800
  Допаѓања:
  67.000
  Пол:
  Женски

  енце мој совет е секако да разговараш со дечко ти , па тогаш да се одлучите заедно што ке правите , дали ке го задржите бебето или не. Немој да брзаш со одлуката за абортус.
  Сега зависи незнам дали студираш , работиш , и дечко ти што прави каква е вашата финансиска состојба, колку сте заедно итн , но веќе биднало и нема назад , јас ако бев на твое место би поразговарала со партнерот да го задржиме бебето, не би абортирала..

  сепак ова е мое мислење , вие разговарајте и одлучите се , поздрав и со среќа