1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лажниот морал кој не затупи

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од anaantonia, 30 октомври 2012.

  1. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Туѓиот лажен морал не може да не’ затупува. Едноставно ако е лажен, порано или подоцна се препознава, а може да го затупува тој што се лаже сам себе си. Секој си одлучува за себе кој систем на вредности ќе го прифати и по кои норми и правила ќе се однесува, па според тоа си поставува некој сопствен морал, кој може да има влијание врз околината, но не мора да значи, зашто ќе има влијание само ако тоа го дозволиме и прифатиме.
     
    На Lovelybaby<3, Недопирлива5 и Aleksandra9999 им се допаѓа ова.
  2. kukidi

    kukidi Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2015
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    173
    Пол:
    Женски
    O, toa ti e koga za heroj imas neverna zena od turska serija. Posle otvaras vakvi temi.
     
  3. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    И мене ме нервира кога читам и по форумов и по фејсбук како некои луѓе се прават морални, а нивните постапки покажуваат нешто сосема поинакво.

    На фејсбук кога ќе видам како споделуваат некои работи од Семе синапово или што знам кои други страници, слики и текстови со кои они се прави светци, статуси во кои делат памет дека живееме во затуцано општество, а тие самите го прават она за кое пишуваат дека е неморално.

    Смешни ми се некогаш кога ќе споделат нешто за заштита на животни или за состојбите на кучињата скитници. Буквално плукаат по неморалните луѓе, измислуваат решенија на проблемите, а самите тие ништо не преземаат. Буквално мои другарки велат дека е греота кучињата скитници да живеат по улици и да бидат малтретирани, а ни една од нив не сака да вдоми едно такво напатено животно, туку трчаат да купат хаска или самојед од 700 евра.