1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лажни боледувања, злоупотреба на боледувања

Дискусија во 'На работното место' започната од Y Grint, 17 април 2022.

  1. Y Grint

    Y Grint Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2017
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    86
    Да, да кога имаше цели, редици на боледување фирмата реагира, што значи касно. И пак, ни криви ни должни подебелиот крај го извлекоа најнедолжните (што зедоа по неколку дена, а бараа одмор и не им даваа). Па, работнициве видоа како треба, надлежниве дури тогаш ко забележаа цели списоци на боледување реагираа, но на најнедолжните. Е сега, некој ќе каже не се и тие недолжни, и тие злоупотребиле, ама и овие кои ги експлоатираа ги злоупотребиле тие работници на некој начин, а некои се шлепале така. И да, не е должен никој никому да објаснува за свои здравствени проблеми, ама ако е така воопшто не требаше да навлегуваат во ситуации и за овие што ги најдоја "криви". Така и нив да не ги спомнуваа пред сите, како сомнителни случаи за злоупотреба на боледувања.
    И да, за здравствената состојба не треба пред никого да се правдаш, ама има право работодавецот на негов трошок да те упати на комисиски преглед (доколку има сомнеж), и ако се докажи дека си злоупотребил да те избркаат.
    А, како што кажав темата е да се согледаат работите од сите аспекти, како што некој пиша погоре неретко се бара во такви случаи одредени луѓе да работат за двајца.
     
  2. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.326
    Допаѓања:
    101.567
    Пол:
    Женски
    @Y Grint и јас сум одела на боледувања, ама сум работела и за тројца не само за двајца па ете ме жива сум. Ама некој да ми спомне зашто сум била на боледување има флека на зид да го оставам. Кој сака бе да е болен и да има проблем? Сум била на боледување кога сум имала проблем за кој ми било кажувано да излегувам, значи по препорака на психијатар. И после некоја како тебе овде ќе ме види како сум седната некаде надвор и ќе јаде трици по форуми.
     
    Последна измена: 19 април 2022
  3. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    Не се збори за-кој сака да е болен @nena2010 тулу за боледувања "ми се може".
     
    На CameliaMiller, cresa-jagoda, sj *O* и 3 други им се допаѓа ова.
  4. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.326
    Допаѓања:
    101.567
    Пол:
    Женски
    Кога се работи за боледување никогаш не можеш да знаеш дали е дека им се може или имаат проблем.
     
    На ani23 и Misskirova им се допаѓа ова.
  5. Y Grint

    Y Grint Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2017
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    86
    Добро и објасни, ама пак таа си тера по нејзино. :wasntme:
     
    На Just.do.it му/ѝ се допаѓа ова.
  6. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    Ако има проблем нема да се сонча по плажи.
    И тоа 15 дена БО па прекин со ден одмор па пак 15 дена БО....
     
    На CameliaMiller, cresa-jagoda, sj *O* и 2 други им се допаѓа ова.
  7. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Можеш да знаеш, за тоа си постојат комисии и инспекции.
    Пратија еднаш на една наша колешка заради повреда на раката, 3 недели на боледување а таа цел двор си го средувала па ја видел некој.
     
    На sj *O* му/ѝ се допаѓа ова.
  8. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.326
    Допаѓања:
    101.567
    Пол:
    Женски
    Знам дека има комисии. Ама колешка или колега да се расправа дали и зашто е некој на боледување .. Па уште и на форуми бе да пишува за дешавка во бивша фирма.
    @referentka тоа само во државна администрација. Јас сум приватен сектор, немам искуство со такви дешавки.
     
    Последна измена: 19 април 2022
    На Misskirova му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Y Grint

    Y Grint Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2017
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    86
    Приватен сектор, приватна фирма не државна администрација. Никој не се расправа, само се споделуваат искуства;).
     
  10. Y Grint

    Y Grint Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2017
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    86
    Оваа тераше, по верувале или не 2 месеци во просек слики по кафиња, слики од плажи каде ја истакнуваше убавата фигура. Кажуваа колеги дека во еден познат ноќен клуб малку поодалечен од градот ко ја виделе и овие мислеле дека не работи поќе дека баш долги отсуства правеше, им велела да не ме кажите негде дека ме видовте, на боледување сум уште.
     
  11. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.326
    Допаѓања:
    101.567
    Пол:
    Женски
    И која е поентата на темава?
     
  12. Y Grint

    Y Grint Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2017
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    86
    Споделување искуства и искажување на негативните страни поврзани со злоупотребата на боледувања.:)
     
  13. Bezimenka90

    Bezimenka90 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.760
    Допаѓања:
    17.266
    Пол:
    Женски
    Освен државно ако работат, не гледам како некој би толерирал толку боледување.
    До 15 дена работодавецот исплаќа 70% од платата, до месец ако е боледувањето исплаќа 90%, а над месец ако помине исплаќа Фондот.
    Во секој случај, потребно е уверение од лекар. Па нека почнат од таму да прочешлаат, како лекарите издаваат уверенија неосновано. Ако сакаат да го средат ова, навистина лесно се средува.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  14. ladydy13

    ladydy13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2019
    Пораки:
    235
    Допаѓања:
    445
    Пол:
    Женски
    Лекарите потпишуваат а за подолгото боледување мислам дека комисија одредува. Имам познаник што е 4 месеци на боледување
     
    На cresa-jagoda и nena2010 им се допаѓа ова.
  15. Y Grint

    Y Grint Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2017
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    86
    До 2 недели матичен, после тоа комисија, која комисија како и матичните е корумпирана. Односно, си имаат докторите дај ми-на ти, вие двајца ќе ми потпишите за мој пациент, па и јас ќе ви потпишам потоа како контра услуга за некој ваш.
     
    На ladydy13 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Directioner005

    Directioner005 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2012
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    2.341
    А што се замарате вие кој зимал боледување? На крај краева си има газда на фирмата кој е во загуба од тоа, он треба да му ја мисли. Ако е така лесно ко што зборите што не зимате и вие секој ден боледување, или многу ви се работи?
    Ако вие сте оштетени лично од ламбото боледување на некој, соберете докази, разговарајте со шефот. Ако не направи ништо, дајте си отказ од фирма кај што не ве почитуваат. Ако не ви даваат годишен одмор а ви следува, пријавете кај што треба. Толку е едноставно.
     
    На nena2010 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. ani23

    ani23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2011
    Пораки:
    569
    Допаѓања:
    599
    Пол:
    Женски
    Kratko i jasno ,potpisuvam vo celost.Ja zatvori temata.(fingers)
     
    На Directioner005 и nena2010 им се допаѓа ова.
  18. нина122

    нина122 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    4.042
    Допаѓања:
    10.634
    Пол:
    Женски
    Лично сум сведок како блиска роднина зема боледување за да оди на одмор бидејќи не им се поклопуваше одморот заедно со маж и.. И си отиде на одмор, па таму само под сенка седела, само да не изгори од сонце, некој да познае дека била на одмор..
     
    На referentka, cresa-jagoda, Forca и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. Abracadaver

    Abracadaver Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2020
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    3.450
    Пол:
    Машки
    Претежно ваквите се во државна администрација. Земаат боледување, за да цепаат дрва или да прават зимница. Ги знам еден куп.
     
    На GirlLove и referentka им се допаѓа ова.
  20. ani23

    ani23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2011
    Пораки:
    569
    Допаѓања:
    599
    Пол:
    Женски
    Ubavo i teknalo ,zosto decata da ne vidat more i sonce ako na roditeli ne im se poklopuvaat odmori.