1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лажни боледувања, злоупотреба на боледувања

Дискусија во 'На работното место' започната од Y Grint, 17 април 2022.

  1. нина122

    нина122 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    3.822
    Допаѓања:
    10.190
    Пол:
    Женски
    Срамота е да кажеш дека измама е добра работа, што ако после тоа кога навистина и треба боледување не може да земе затоа што веќе еднаш земала за да ужива на плажа во Грција.. На многу сопружници не им се поклопуваат одморите, па не земаат боледување поради тоа..
     
    На cresa-jagoda и Y Grint им се допаѓа ова.
  2. ani23

    ani23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2011
    Пораки:
    561
    Допаѓања:
    582
    Пол:
    Женски
    Primerov ti e mnogu redok,ne veruvam deka taka lesno ide ko sto kaza,moze da izgubi rabota ako nekoj znae ili ja videl.Bas me interesira kaj gi naogate ovie firmi sto odobruvaat boleduvanja kako ti se kefne.?Drugo da se pravis lazno bolen nosi losa karma i da zakakacis bas taa bolest sto ja kazuvas,toa e mnogu poveke od izmama i pronevera.Vakvi slucai se epten retki sto gi kazuvate.
     
  3. Y Grint

    Y Grint Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2017
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    86
    И јас се чудев како луѓево дури и се фалат по соц. мрежи, а се на боледување, ама после разбрав дека тие што го правеа тоа се со врски. А, за тоа кај ги наоѓаме овие фирми? Тоа се фирми кои немаат искусен и професионален менаџмент. Ако можиш да работиш на работни позиции за кои останати не се обучени-го јадиш стапот. За одмор, друга моја колешка кога бараше и кога не и одобрија, една од тие од адм. и одговори -Ами, кој да застани на твојава позиција, кој да те заменува? И на жената не и одобруваа одмор на лето, а реално сите сакаме нешто од летото да видиме. И постари и помлади.
    Што ќе ти е одмор кога по цели денови ќе врне дожд и ќе треба дома да седиш.
    И да, на крајот на краиштата не треба обичните работници да се замараат со тоа кој врши злоупотреба на боледувања, ама и не треба никој да е оштетен. Посебно, не да се оштетени посветените работници кои вложиле внимание, кои се оспособиле и научиле да вршат работни задачи од посложен тип за мизерна надохнада плус од 20-25 €.
     
  4. Forca

    Forca Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2016
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    1.928
    Пол:
    Машки
    Ја разбирам твојата роднина, немала избор, но дали била опуштена? Не, требало да внимава за да не ја фатат, тоа не е одмор.
    Нареден пат нека си земе неплатено отсуство до 15 дена и нека ужива додека е на одмор, а нема да ризикува со отказ за лажно боледување.
     
  5. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.688
    Допаѓања:
    322.243
    Знаете ли како се зема НЕПЛАТЕНО ОТСУСТВО?!
    Ќе те одјават од фирмата тие 30 дена.
    Неплатено за 15 дена Н Е М А.

    На тие на кои не им значат 30% од плата си се фуќкаат како сакаат.Им се може.
    Работам со таа тематика долго време и гледам што се случува.
    И баш ми е гајле, не е моја работа, ама лагите нека си ги чуваат за на друго место.
    Ова го има само во администрација.
    Оди кај приватен земај му секој месец боледувања, уште после вториот пат ќе ти ја покаже вратата.
    Зарем во темине за интервјуа за работа не се жалаат членки како ги прашуваат дали имаат деца и дали имаат намера да бидат бремени.
     
    На Lilit му/ѝ се допаѓа ова.
  6. нина122

    нина122 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    3.822
    Допаѓања:
    10.190
    Пол:
    Женски
    Лажела, и сама кажуваше и се јавувал менаџерот, пролив имам, лежам, повраќам, не можам од кревет да станам, многу сум болна, и на лекар бев и ми рекоа да одмарам, а она по плажи..
     
    На Y Grint и referentka им се допаѓа ова.
  7. Y Grint

    Y Grint Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2017
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    86
    И јас го делев твоето мислење порано.
     
  8. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Имам една роднина беше на боледување. Ја прашуваме зошто си на боледување, вика "уморна сум". А тогаш дали 25г имаше.
    Ако она на 25 кажува дека е уморна тогаш што да кажат оние на 35-40-50, башка ако имаат тешка физичка работа.
    И не е само тогаш, и се претвори у навика поише пати има така направено. Сегде шета само не става сториња, или става ама знае кои ѝ се шпиони и не ги прифаќа нив на инста. А има дешавки кај што нејзини колеги фатиле кај што кажале дека се на боледување и пријавиле на "главниот".
     
    Последна измена: 25 април 2022
    На referentka и Y Grint им се допаѓа ова.
  9. KittyAgnes

    KittyAgnes Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2021
    Пораки:
    757
    Допаѓања:
    1.144
    Пол:
    Женски
    и? што добиле колегите од тоа што ја пријавиле? бонус и фаворитизам од главниот? унапредување? сум била сведок на лажни заболувања па искрено ниту сум се мешала ниту ме интересирало
     
  10. Forca

    Forca Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2016
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    1.928
    Пол:
    Машки
    Законот не определува долна граница туку горна граница односно 3 месеци во текот на календарската година, и не смее работодавачот да го одјави туку му го става во мирување работното место додека е на неплатено отсуство значи тој работник што сака да земе неплатено отсуство 15 дена ќе си поднесе писмено барање до работодавачот и треба да му се овозможи, единствено негативно за работникот е што за тие 15 дена нема да му се платат придонеси и плата, а 15 дена да се бара неплатено отсуство го наведов произволно затоа што за две недели нема да се загрози работниот процес кај работодавачот и вообичаено толку и се зема годишен одмор, ова е многу подобра варијанта отколку да се користи лажно боледување кое на крај може да резултира со отказ, а вака барем ,,мирна глава". :)
     
    На Cosmic Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  11. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Не ја фатиле нејзе, туку друг колега. Лошо разбра.
     
  12. KittyAgnes

    KittyAgnes Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2021
    Пораки:
    757
    Допаѓања:
    1.144
    Пол:
    Женски
    фатиле друг колега и го пријавиле?
     
  13. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Да.
     
  14. KittyAgnes

    KittyAgnes Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2021
    Пораки:
    757
    Допаѓања:
    1.144
    Пол:
    Женски
    па пак истото ќе прашам, и да го фатиле зошто се мешаат? ај ако ги зезнал, групна работа со краток рок па ко демек не ми е добро и ги оставил на цедило, тогаш можам до некаде да разберам
     
  15. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Врска си немам.
    Немам до толку инфо.
     
  16. fbaby

    fbaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2022
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    9.555
    Пол:
    Женски
    Лажни боледувања треба да се пријават затоа што се измама и злоупотреба, не за фаворизирање и унапредување.
    Додека некој има реална потреба од тоа боледување не може да земе ради овие другиве што земаат за кејфови да тераат.
     
    На CameliaMiller, Abel, Mikha4 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. Волкот

    Волкот Активен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2022
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    139
    Едно време пред 10тина години.. боледување тешко се добиваше им беше страв на матичните оти ги утепа инспекција.Се доведовме во ситуација кога навистина треба од пусти страв да не даваат.И сега е исто...можда со некои мали нијанси.Јас имам комшика што мислам дека е рекордер по боледувања...се разбира работи државно
     
  18. Cosmic Girl

    Cosmic Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2020
    Пораки:
    1.940
    Допаѓања:
    7.618
    Пол:
    Женски
    Работодавачот кој не дозволува да земеш одмор кога тебе ти треба, затоа што нема кој да те замени за мене е лош менаџер. Ако работата што ја вршиш е толку важна, многу е глупаво да нема однапред обезбедено друг вработен кој би бил замена за тебе во случај на твое отсуство. Сите вработени се луѓе, значи се разболуваат, уморуваат и имаат непланирани отсуства. Ако си добар менаџер тоа ќе го антиципираш и ќе имаш замена, а не да оставиш битната работа да зависи од само еден вработен. На лето е нормално да очекуваш повеќе сезонски отсуства и треба да се организираат работите пред летото. Ако имаш повеќе вработени со школски деца на пример треба да очекуваш како шеф дека тие ќе бараат одмор за време на школскиот распуст. Добар менаџер си ја знае структурата на организацијата конечно. И не очекува вработените да си најдат замена за да можат да се лечат или одморат кога има потреба.
    А ако сето тоа го знае и непуштањето на одмор зашто нема замена е само изговор да манипулира со вработените и да ги држи како свои поданици тоа е веќе класична злоупотреба на моќ и манипулирање. И треба да се запрашате зашто работите за такви луѓе?
     
    На Mikha4, IRBBB, baguf4e и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.113
    Допаѓања:
    100.247
    Пол:
    Женски
    Фирма не одобрува боледување, боледување одобрува доктор. Ако доктор смета дека ти треба боледување ќе си бидеш на боледување. Боледување е законски загарантирано право на секој вработен. А ако некој доктор даде неоправдано боледување тогаш тој сноси последици.
     
    На friendy, Mikha4, prashinka и 2 други им се допаѓа ова.
  20. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.688
    Допаѓања:
    322.243
    Да додадам...
    Ако на работодавецот му е сомнително боледувањето на вработениот, тогаш има право да прати комисија.Во исто време дел од членовите на комисијата одат кај докторот кој го издал боледувањето за да направат записник а дел одат кај болниот дома, да видат дали е дома (оти нели, ако си блен или си во болница или си на домашно лекување, а не во Пефкохори на плажа).

    Еднаш бев во таква комисија.
    Јас паднав кај докторот да одам.
    Сиротиот пребледна зашто беше повеќе од јасно дека боледувањето е од ракав дадено и дека може да му се одземе лиценца за работа.
    За дадената дијагноза немаше ни крвна слика направено болниот.
     
    На CameliaMiller, friendy, Mikha4 и 3 други им се допаѓа ова.