Лажни верници

Дискусија во 'Религија' започната од girl.23, 19 септември 2012.

 1. Bulgarian

  Bulgarian Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2015
  Пораки:
  587
  Допаѓања:
  744
  Пол:
  Машки
  Za onie koi sakaat religijata da ja odvojat od drzavata:
  „Секоја душа да им се потчинува на претпоставените власти, зашто нема власт што не е дадена од Бога“ (Рим. 13, 1, 5), и тоа не само поради страв, туку и поради совеста своја.
  http://www.povardarska-eparhija.org.mk/pe//index.php?option=com_content&task=view&id=368&Itemid=85
  http://www.povardarska-eparhija.org.mk/pe//index.php?option=com_content&task=view&id=359&Itemid=85
  http://www.povardarska-eparhija.org.mk/pe//index.php?option=com_content&task=view&id=369&Itemid=85
   
  На Orthophill и korisnichka им се допаѓа ова.
 2. Bratot

  Bratot Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 април 2019
  Пораки:
  433
  Допаѓања:
  1.324
  Пол:
  Машки
  _20200107_223559.JPG
   
  На Zimone, Milobebence и stetoskop им се допаѓа ова.
 3. prominent

  prominent Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2014
  Пораки:
  914
  Допаѓања:
  35.440
  Мразам луѓе што се нарекуваат верници а секоја постапка и збор им вришти од злоба и осуда.
  Дволично, нели?
   
  На daylight, afrodita94, Tiktaalik и 32 други им се допаѓа ова.
 4. Bratot

  Bratot Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 април 2019
  Пораки:
  433
  Допаѓања:
  1.324
  Пол:
  Машки
  Е арно де,според мене би требало да мразиш општо злобни луѓе без разлика дали биле верници или не,за да не биде дволично. :mm:
   
  Последна измена: 8 јануари 2020
  На Bitter-Sweet му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Lianna Anna

  Lianna Anna Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 март 2017
  Пораки:
  1.419
  Допаѓања:
  13.940
  Пол:
  Женски
  Рече верникот кој мрази атеисти што слават Божиќ, а при тоа не разликува обични собиранки со најблиските за време на празници и молитви, славење Бог за време на истите. А можеби и ги прифатил паганските обичаи и Коледе, како еден од најпаганските. ;)
   
  На Billy Idol, CameliaMiller, Amellie13 и 18 други им се допаѓа ова.
 6. Bratot

  Bratot Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 април 2019
  Пораки:
  433
  Допаѓања:
  1.324
  Пол:
  Машки
  Не атеисти туку дволичности како овие кој дома пред најблиските,роднините и пријателите се најголеми "верници" а надвор уште поголеми "атеисти" а и општо ајде нека не е мразам ама не милувам баш дволични луѓе,и добро знам зошто го напишав ова уживај ти само не знам зошто вака непрозвано пројавуваш бурна реакција ваљда се пронајде а и не е битно,битно тоа што го пишав е така а на кој му смета жал ми е. ;)
   
  Последна измена: 8 јануари 2020
 7. Lianna Anna

  Lianna Anna Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 март 2017
  Пораки:
  1.419
  Допаѓања:
  13.940
  Пол:
  Женски
  Секако дека се пронајдов во твојот коментар, па зошто иначе би цитирала? |( Атеистите не го слават Божиќ, исто како што верниците не ја слават природата ами Бог, а превземале еден куп пагански обичаи. Твојата логика, баш интересен начин на размислување. Верникот кој дома наредил елка е дволичен. Поентата која сега се обидуваш да ја нафрлиш, ја промаши уште во првото мислење. ;) Престанувам тука со бесцелно цитирање.
   
  На Bezimenka90, Lella, Someonespecial и 8 други им се допаѓа ова.
 8. lovestoneddd

  lovestoneddd Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2018
  Пораки:
  2.995
  Допаѓања:
  28.763
  Пол:
  Женски
  Да бе, пази, атеист сум, а за празнициве не работев, седев на трпезата со моите, честитав празник на верници познаници, покажав почит.
  Дали тоа ме прави помалце атеист исто како што тебе те прави помалце верник кога за одредено заболување не се молиш за оздравување, туку идеш у болница ?
   
  На Bezimenka90, prominent, Lella и 14 други им се допаѓа ова.
 9. Sweet Harmony

  Sweet Harmony Активен член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2020
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  A za kakva vlast?koi se tie vlasti sto se dadeni od boga???ic ne razbiram i ic ne mie jasno...ako bog e APSTRAKTNOTO NISTO STO NE E SVETOTO TROJSTVO i ne e OD svetot trojstvo,togas nemoze toa APSTRAKTNOTO NISTO da dade (sekakvi demek VLASTI).just kidding lol
   
 10. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  1.262
  Допаѓања:
  2.615
  Во мојата фамилија претежно се вакви. Го величат Господ, ме прават луда поради тоа што сум атеист.. А тие немаат ја прочитано библијата, ниту пак знаат нешто во врска со религијата. Одат во црква, глумат таму некое лудило, оставаат зејтин на празници, безвеза си даваат пари за свеќи и оставаат на икони, а после јас сум луда зошто не го правам тоа. Јас барем знам дека не верувам и не се бламирам. А тие мешаат религија со суеверие, веруваат во уроци, веруваат во магии.. А нели велат и свештениците дека тоа не е според религијата... Не ми е јасно зошто е тоа така, дали така мислат дека полесно се вклопуваат во општеството ?
  Скоро сите верници што ги знам се баш вакви, а има и поекстремни случаеви, луѓе чиј живот е изграден врз неморални одлуки и нечесни постапки, е тие луѓе кога ќе чујам дека проповедаат религија и главни се во недела во црква... Немам зборови...
   
  На Nausicaa, Bezimenka90, lovestoneddd и 3 други им се допаѓа ова.
 11. thequeen95

  thequeen95 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 август 2016
  Пораки:
  245
  Допаѓања:
  706
  Пол:
  Женски
  @Fallen.Angel Исто!
  Мојата баба највеќе е во тие води. Пости, иде во цркви и манастири, се моли а од друга страна ги дели луѓето комшии имаме Албанци и не им прави муабет зашто биле муслимани, а луѓето се баш фини.
  Ги дели ќерките и внуците за едните све, а за другите ништо.
  Често ми збори како таа имала дарба ( знаела да бае). Господ и дошол на сон таа била единствената што го видела и и рекол ти жено од утре ќе бидеш бајачка.
  Јас како студент по медицина верувам во наука и ме прават будала дома.
  А, сум прочитала и библија и куран, ама ај разбери се.
   
  Последна измена: 9 февруари 2020
  На candy.cane и Fallen.Angel им се допаѓа ова.
 12. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  1.262
  Допаѓања:
  2.615
  Мене ми велат дека ѓаволот влегол во мене. Се распрашувала баба ми атеистите кој Бог го слават. Сакаше на бајачка да ме носи да ме исчистеле, ме прашува во некоја секта да не сум. :D
   
 13. thequeen95

  thequeen95 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 август 2016
  Пораки:
  245
  Допаѓања:
  706
  Пол:
  Женски
  Хахахахаха омг
  И мене ми почадуваат со темјан во соба и ми прскаат со крстена вода. лол
   
  На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  1.262
  Допаѓања:
  2.615
  Абе они се “верници” а и “слуги на бога”, изгледа со нив нешто не е во ред, не со нас.
   
 15. kukidi

  kukidi Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јули 2015
  Пораки:
  208
  Допаѓања:
  149
  Пол:
  Женски
  Bog postoi. Nema lazen vernik, ili veruvash ili ne veruvash. Mozhe da ima samo losi vernici shto ne go pochituvaat ili ne go razbiraat zborot na Bog.
   
  На Orthophill и zolev им се допаѓа ова.
 16. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  11.470
  Допаѓања:
  106.829
  Сите се 'лажни верници'.
   
  На Fallen.Angel и lovestoneddd им се допаѓа ова.
 17. kukidi

  kukidi Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јули 2015
  Пораки:
  208
  Допаѓања:
  149
  Пол:
  Женски
  Ne sme, samo i nie ponekogas gresime, nekoi pocesto.
   
  Последна измена: 10 февруари 2020
  На daylight му/ѝ се допаѓа ова.
 18. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.237
  Допаѓања:
  8.789
  Пол:
  Машки
  Познавам и многу лажни верници во атеизмот. Тврдат дека се атеисти, а штом почнат турбуленции во авионот, одма почнуваат да се молат и да исповедаат гревовите.
   
  На daylight и WildMk им се допаѓа ова.
 19. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  6.047
  Допаѓања:
  96.930
  Верници во атеизам... :D never gets old.
   
  На Nausicaa, Bezimenka90, lovestoneddd и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 20. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  11.470
  Допаѓања:
  106.829
  Абе добро сеа.. то му беше контра на моето... уште пропагира дека сум атеист :lol:
  Остај го:)
   
  На Nausicaa, lovestoneddd и theowndemon им се допаѓа ова.