1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лажни вести поврзани со коронавирусот

Дискусија во 'Коронавирус' започната од DAngel, 1 април 2020.

 1. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.211
  Допаѓања:
  56.910
  Еден куп лажни вести се извртена деновиве за вирусот. Да не ги трупаме беспотребно останатите теми, не е лошо да има и една посебна само за тоа.
  Овие две слики ми се од денес, Споделувајте сите, ставете ја и онаа со гаргарата со сода, со лукот и топлите течности. Битно е да имаме релевантни информации во ситуацијата, затоа што голем дел од вестите се користат за подигнување на нивото на паника кај народот преку лаги и манипулации.
   
  На CameliaMiller, Scott Weiland, Nigredo Odor и 2 други им се допаѓа ова.
 2. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.211
  Допаѓања:
  56.910
  Искрено, се изреволтирав пред некој ден кога видов дека Менче Точи го споделува професорот кој тврдеше дека вирусот останува во воздух и до 3 часа и иако ѝ беше посочено дека и самиот професор се извини за дезинформацијата. Новинар од ранг на Менче Точи која со години се занимава строго со здравството не треба да споделува информации кои повлекуваат непотребни (можеби дури и штетни) практики.
  IMG_20200401_140733.jpg
  Фамозната слика со сандаците во Бергамо искрено ме повреди, најмногу заради неа и ја отворив темата. Знаеме дека во Италија е страшно, сосема е идиотски да кажеме дека ситуацијата е лага или наивна, ама сликата со сандаците едноставно е лага и е одвратно што се користат стари слики со потресни материјали.
  IMG_20200401_135839.jpg
   
  На AndyRad, Grimlinko, CameliaMiller и 7 други им се допаѓа ова.
 3. hellocity

  hellocity Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2017
  Пораки:
  2.980
  Допаѓања:
  6.397
  Пол:
  Женски
  Многу има дезинформации а па недај боже да дојде во уво на македонче за да се заштити ке изеде го*но
   
 4. swizzlec

  swizzlec Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2016
  Пораки:
  52
  Допаѓања:
  53
  Пол:
  Женски
  Мислам дека сум видела повеќе дезинформации кај нас отколку од странскиве медиуми.
   

  Прикачени фајлови:

 5. Ladybug98

  Ladybug98 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2019
  Пораки:
  1.039
  Допаѓања:
  4.066
  Пол:
  Женски
 6. turist

  turist Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 септември 2015
  Пораки:
  207
  Допаѓања:
  443
  Пол:
  Машки
  Колку имаше денес заразено и колку се вкупно?
   
 7. FVP

  FVP Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 септември 2018
  Пораки:
  358
  Допаѓања:
  1.201
  Пол:
  Женски
  Не е лага, има стуии кои ги поврзуваат земјите каде Бе Се Же вакцината е во редовен календар со пообро справување со вирусот.
  https://www.physiciansweekly.com/explainer-how-an-old/

  https://www.medscape.com/viewarticle/925641