1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лажни пријателства

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Donna-Basshunter, 15 мај 2011.

 1. Donna-Basshunter

  Donna-Basshunter Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 мај 2011
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  11
  1. Кога сте во опасност тие(лажните пријатели) ја избегнуваат опасност не да ве заштитат туку бегаат.
  2. Кога правите бељи тие одат или пред вас или зад вас смирено како да не се со вас.
  3. Кога ќе ги викните негде а тие ви велат „Мака ми е“ .
  4. Кога ќе побарате помош или совет а тие ќе ви речат дека му е мака да зборуваат или родителите не ги оставиле да дојдат кај тебе или ти да одиш кај нив, бидејќи кога на птијателот му е потребно нешто , само вистинскиот пријател ке му помага СЕКОГАШ и за СЕ без разлика дали родителите дозволиле.
  5. Вистинскиот пријател ја презема одговорноста на одредени работи само за да ви помогне.
  6. Вистинскиот пријател ти кажува СЕ од збор до збор.
  7. Вистинскиот пријател барем еднаш ти има речено дека некое парче облека не е соодветно за тебе.
  8. Вистинскиот прјател никогаш нема да те изневери.
   
  На sara3, Ilusionist и crazylady им се допаѓа ова.
 2. oceangirl

  oceangirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  184
  Допаѓања:
  69
  Како да ги разоткриете лажните пријателства ?

  Да има многу вистина во овие работи наведени погоре.
  Сепак најголем предизвик е да разоткриеш лажен пријател,пред воопшто и тој/таа да ти стане пријател.
  Најчесто тој/таа е тука да биде во улога на предавник. :o
  Е,за да го препознаеш тоа треба уметност на детекција,таа се вика "препознај го предавникот". :!:
   
 3. Ivu4

  Ivu4 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 септември 2010
  Пораки:
  234
  Допаѓања:
  41
  Како да ги разоткриете лажните пријателства ?

  За среќа не сум опкружена со такви :)
   
 4. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.481
  Како да ги разоткриете лажните пријателства ?

  ^ Никогаш не се знае.

  За да се разоткрие лажно пријателство не е потребна формула, чекори и упатства по кои треба да се водиш.
  Во ова време реално гледано пријателства постојано се менуваат, раскинуваат, раѓаат, така што тоа треба да е очекувано.

  Секогаш треба да се слушне и втората страна од приказната, а не само првата, затоа што нели ние секогаш си се величиме себе си како светци.
   
 5. creshicka

  creshicka Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  2.152
  Допаѓања:
  5.708
  Пол:
  Женски
  Како да ги разоткриете лажните пријателства ?

  Многу просто и едноставно. Ако не се радуваат на твојата срека се е јасно. Ако не им се слуша за твоите проблеми во врската или за тоа со што те изненадил дечкото, или ако имаш подобри оцени во школо и се јавува љубомора, тогаш не се работи за вистинско пријателство. Јас со моето дооооооолгогодишно искуство со лажни другарки ги приметив овие работи и подоцна си ги покажаа своите вистински лица, па веке не се дружиме. И сега имам на факултет една таква, па прашање на време е...
  Вистински другар е оној кој те сослушува кога ти е најтешко, кога се радува кога ти се случило нешто убаво, кога ти помага за се и сешто а не само кога има корист од тебе. За срека имам таква другарка. Една е ама Вредна. Заедно неодделни сме 14 години, и ја знам подобро од било кој. Никогаш кај неа нема се нема појавено некој од овие знаци погоре и затоа сум сигурна во нејзиното пријателство. Не за џабе рекле Вистинскиот пријател во невоља се познава! :)
   
 6. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.010
  Пол:
  Женски
  -крева слушалка само кога има потреба
  -врти глава додека збориш и вештачко се смее
  -не ти возвраќа на повици/пораки,а кога јас и требам упорно и упорно ѕвони
  -се е во ред BFF додека има корист, додека те исцеди како лимон а потоа....adios
  -за секое закажано кафе има АМА не можам заради тоа и тоа
   
  На Sara.Be му/ѝ се допаѓа ова.
 7. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.729
  Искрено се надевам дека не сум опкружена со такви. Инаку да, тешко се препознаваат, најчесто глумат лудило, може да мислиш дека ти мислат најдобро, а тие всушност... :|
  Но таква е ситуацијата, такво ни е општеството, секој гледа да извлече корист. Чувствата и вистинското пријателство се на заден план. Може да се изненадиме непријатно од оној кој најмалку очекуваме.
  Мислам дека е најдобро се да се остави на времето. Вистинските пријателства издржуваат без оглед на проблемите и околностите.
   
 8. Chelsea

  Chelsea Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  85
  Допаѓања:
  29
  Лажни пријателства, премногу лажни пријателства. Понекогаш си ставам прст на главата и размислувам дали стварно вреди да вложувам и да се трудам кога знам дека од другата страна нема повратна реакција. Во деношно време, се' е од корист, па така и луѓето стануваат се' повеќе намќори, гледаат само она што на нив им одговара во дадеиниот момент.
  Не е така како што било, барем од тоа што го кажуваат постарите генерации...Ако ништо друго, имало повеѓе љубов и малите работи во животот повеќе се ценеле.
   
  На maryJ му/ѝ се допаѓа ова.
 9. someone2

  someone2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2012
  Пораки:
  168
  Допаѓања:
  58
  јас имам 3 најверни другарки и многу ги сакам :)
  сум имала претходно многу лажни другарки кои многу ме повредиле но сега знам што е пријателство кога ги имам нив трите :)
   
 10. tessi

  tessi Популарен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2012
  Пораки:
  544
  Допаѓања:
  517
  За жал нормална појава во денешно време.Да најдеш вистински пријател е исто како да добиеш 7 ца на лото.Не може да се нарече некој вистински пријател кој те бара само кога има потреба од тебе или нема што да прави па ти да му послужиш да си го пополни времето.Пред некое време се изгорев за една особа за која мислев дека стварно ми е права другарка,зошто години дружење беа во прашање.Ама на крај пак испадна дека туѓата среќа и успех се причина за нечија љубомора,а такви покрај мене не ми требаат...
   
  На RecklessGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Ilusionist

  Ilusionist Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2012
  Пораки:
  752
  Допаѓања:
  1.912
  Moментално не сум опкружена со такви, туку заглавена сум!
  Ами будала сум мислам дека јас кон сите добра, деќа и тие ќе се добри со мене.
  А на нив љубомората од очи им излегува. Па нека ја скријат малку. Не сакам ни да ги гледам во очи, ми се гади! :)
   
 12. Plavusa.17

  Plavusa.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  4.133
  Допаѓања:
  6.033
  Насекаде ги има за жал, ама ги препознавам одма. Всушност скоро сите се лажни пријатели, дури и тие што се да речам „вистински“ као демек не се тоа-тоа што треба да бидат, доволно достојни за да го носат тој епитет.
   
 13. emilija.n

  emilija.n Активен член

  Се зачлени на:
  19 јуни 2012
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  Лажни пријатели ги има колку сакаш, но тешко е да се најдат вистинските кои се многу ретки. Вака девојки, имам еден проблем па решив овде да пишам за да не отварам нова тема. Пред неколку недели се преселив да живеам во Скопје бидејки таму си најдов работа. Овде немам многу пријатели освен една другарка која е исто од мојот град и студира овде па почесто сум со неа бидејки не ма со кој друг. Со неа се знам и се дружевме уште од мали но кога пораснавме таа како да се измени и не ја чувствувам баш како добра другарка, посебно овде во Скопје. Ме запозна со нејзиното друштво овде па понекогаш излегувам и јас со нив. Кога се дружиме само јас и таа се е супер , одлично се сложуваме, но кога ке излезам јас со неа и некои нејзини другарки таа спрема мене се понаша како да не постојам. Ним им прави муабет, а со мене само кога ке и притреба нешто.Се чувствувам многу непријатно тогаш,отфрлено, ко само да се влечкам по нив... Пробав да бидам поблиска со неа,секогаш бев тука да ја советувам кога и требаше, се давав за неа, а тие што и се сега другарки ми се жалеше од нив секој ден по телефонот како и правеле така, онака ....па ете ја уште се дружи со нив. Се обидов повеке пати но џабе е, или со мене е нешто проблемот или таква си е таа на карактер. Како би постапиле вие со неа да сте на мое место? Би ја отфрлиле, повредиле или...?? Премногу ми е тешко пошто овде не познавам скоро никој а со неа и не ми е секогаш најдобро.
   
 14. Dvolicen

  Dvolicen Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2012
  Пораки:
  1.431
  Допаѓања:
  3.485
  Лажни пријатели ке има и ке ги има секогаш .Не ми пречи ако од мене гледаат некаква си корист или услуга подобро кажано.На моите блиски пријатели сум спремен секогаш да им пружам онолку колку што можам без да ми е потребно иста контра услуга од нив.Лошо е некој кога ке си направи филм дека има на располагање ресурси од некој друг или пак кога ги троши последните за да може да биде да биде во ситуација да придобие повеќе после тоа .Тоа се за мене лажни пријатели и ги презирам,само на здраво со нив а може и без тоа :tmi:
   
 15. Naj.mila

  Naj.mila Активен член

  Се зачлени на:
  7 септември 2013
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  0
  Како се справувате со денешните лоши пријателства

  Неодамна случајно или не прекинав пријателство. Бев излезена во град и наеднаш ми заѕвони телефонот , ми се јави другарка ми и разговорот започна ок ја прашувам како си дали сте добри по дома таа ми бели да али да не должам многу да преминам на главното и да те прашам зошто без мое знаење си ги менувала информацииите на профилот ( тоа беше профил кој го користевме заедно кој имаше врска со купопродажба на ствари), иако не го сторив тоа таа викаше на мене и го смени тотално тонот и понашањето према мене. Не можев да ја препознаам поради тоа што последните три дена бевме заедно да не кажам нон стоп. И покрај тоа што беше глупаво обвинение јас останав доследна на себе и се обидов 20 минути да ја разубедам од тоа за што таа ме обвинува. Не успеав во тоа и и прекинав разговор и и реков Ти благодарам за ова. Потоа ми Напиша 2 пораки во кои ми се извинува но мегувремено пишуваше изговори за да го оправда нејзиниот испад на нервоза и погрдните зборови кои ги упати. и вратив на втората порака во која и реков дека мн ме изненади со начинот на разговарање и тонот на кој разговараше дека се е во ред но само што не очекував од нејзе... и и и секако потоа за мене следуваше блокирање на фб... а јас пак очекував дека ке се отвори разговор и ке го решиме проблемот и дека ке се потруди барем на тоа.. како што јас се трудев на телефон да и објаснам дека ме обвинува за нешто што го немам сторено... и сега сум нервозна колку нејзе толку и на самата себе зошто не знам да се справам со тоа кога ке те предадат оние кои си ги мислел за најблиски и за тоа што не знам да си изберам пријателка :x
   
 16. Summerlover

  Summerlover Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  5.531
  Допаѓања:
  34.907
  Како се справувате со денешните лоши пријателства

  Отсечеш, пресечеш и крај. Никој не е незаменлив ;)
   
 17. Naj.mila

  Naj.mila Активен член

  Се зачлени на:
  7 септември 2013
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  0
  Како се справувате со денешните лоши пријателства

  Vo pravo si Summerlover. No problemot e so pocnav vo sebe da se somnevam poradi cestite vakvi slucuvanja vo drugi primeroci nareceni prijatelstva. Pose izgleda vistina e deka prijatelstvata poveke i ne postojat :) :)
   
 18. hermosa

  hermosa Популарен член

  Се зачлени на:
  7 декември 2011
  Пораки:
  3.468
  Допаѓања:
  8.047
  Пол:
  Женски
  Како се справувате со денешните лоши пријателства

  Najmila,ретки се вистинските нешта денес ,исто и пријателствата.Tи биди си природна и продолжи си по својот пат,кој не е искрен кон тебе го пресечуваш во корен и ајт со здравје ;) .
   
 19. Naj.mila

  Naj.mila Активен член

  Се зачлени на:
  7 септември 2013
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  0
  EE da mozese na celo da im pisuva kakvi se :))))
   
 20. Femina777

  Femina777 Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2013
  Пораки:
  534
  Допаѓања:
  236
  Секаде има лажни пријателства :@