1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лажни хуманитарни акции

Дискусија во 'Хуманитарни акции' започната од Fallen.Angel, 10 април 2021.

 1. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  2.944
  Допаѓања:
  7.874
  Мислам дека е потребна ваква тема во оваа категорија за да можеме полесно да препознаеме вакви случаи и ако нешто ни е сомнително да споделиме. Инспирирана од она што го видов на Фејсбук за лажната донација за бебе кое е наводно во Систина. Мислам дека е греота, познавам луѓе кои немаат многу пари, а сепак одвојуваат за донација бидејќи им е жал, а сега луѓето после оваа лажна донација ќе ја изгубат вербата во луѓето на кои навистина им е потребна помош. Ете конкретно во оваа случка сомнително беше тоа што информациите беа оскудни, скоро никакви податоци за бебето и мајката, трансакциските сметки беа на жената која објавува, но сепак многу луѓе наивно донирале.
  Зборувам за овој случај: A470B70E-59AF-4A72-9A9E-9043E896D517.png

  Но нека е темата и општа, како да препознаеме лажни апели, и на што повеќе да внимаваме.
  Ете јас лично донирам, во кутии за донација, на луѓе кои бараат помош и им ја знам ситуацијата, ретко праќам и пораки на броеви за донации, имам уплаќано и на сметка кога сум имала средства и ми било жал. Но ете имало информации вклучени биле родители на тие деца, се било уредно. Имам за жал донирано и на преваранти кои продаваат боенки за дечиња болни од рак. Но според мене треба да се внимава, веќе знаеме за тие кои шетаат по куќи и бараат пари дека најголем дел се лажговци. Но во последно време апелите се повеќе на социјални мрежи и сметам дека треба да се обрне поголемо внимание пред да се донира. Како некои од чекорите за да препознаеме вистинска од лажна донација би можеле да бидат:
  - Информации за состојбата на лицето кое бара донација
  -Согласност од неговите блиски
  - Донацијата да оди директно до барателот на донација, а не кон трети лица
  - Да се приложи и некоја документација од доктор/болница за потребата од лекување или операција
  - Да има контакт од лицето кое ја собира донацијата за да знаеме дали оди на вистинско место

  Може да предлагаме и други точки и мерки на претпазливост бидејќи е многу жално да се донира на лажговци, а тие кои имаат вистинска потреба да не можат на време да соберат средства.
   
  На Meckicja, Писана, Mrs.Styels и 12 други им се допаѓа ова.
 2. Jana06

  Jana06 Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2016
  Пораки:
  9.167
  Допаѓања:
  28.786
  Пол:
  Женски
  Има една жена бара донации по врати низ Скопје (не знам за други градови). Средна висина, шатирана плава, полна, збори многу тивко и мило. Кажува дека ќерка и Евдокија треба да се оперира во странство (Германија мислам беше). И дадов 5 евра (памтам зашто ми беа последни) и после прочитав во ждм дека жената бара пари со години само го менува името на детето. После една година пак ми се појави на врата со друго име и лом ја направив, не и текна да се врати веќе.
   
  На Meckicja, spacegirl92, Leviosa2503 и 13 други им се допаѓа ова.
 3. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  27.169
  Допаѓања:
  177.074
  Пол:
  Женски
  А за Али што ќе кажете?

  Абре Македонче алчно најде начин како да се богати.
   
  На RainbowButterfly му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  2.944
  Допаѓања:
  7.874
  Кој?
   
 5. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  27.169
  Допаѓања:
  177.074
  Пол:
  Женски
  Али - мажот на годината
   
 6. Осе

  Осе Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2020
  Пораки:
  2.636
  Допаѓања:
  7.556
  Пол:
  Женски
  Затоа јас кога и пишав дека имам алиштенца и корито ,за друга "акција" ме оставила на сеен...
   
 7. Jana06

  Jana06 Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2016
  Пораки:
  9.167
  Допаѓања:
  28.786
  Пол:
  Женски
  Која?
   
  На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Осе

  Осе Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2020
  Пораки:
  2.636
  Допаѓања:
  7.556
  Пол:
  Женски
  Радица Динев
   
  На buba4e89, tina2018, eliesaab и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 9. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  2.944
  Допаѓања:
  7.874
  Само да не оговараме оти пак ќе има закани за тужби. Гледам на постот на систина мажот на госпоѓава Динев се заканува со тужба против Систина и сите што коментирале против нив.
   
 10. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  27.169
  Допаѓања:
  177.074
  Пол:
  Женски
  Мажот на г-ѓа Динев подобро да си ќути да не го протераат од Германија за проневера на пари. Си отворил сметка за донација за себе оти го болело грбот, барал до 7.000 евра.
   
  На spacegirl92, mira.mira, Konfetka и 8 други им се допаѓа ова.
 11. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  2.944
  Допаѓања:
  7.874
  Го прочитав и тоа. Хаос. А вака многу хумани делуваат, емотивни објави..
   
 12. magnolija09

  magnolija09 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 март 2020
  Пораки:
  1.143
  Допаѓања:
  857
  Пол:
  Женски
 13. violetblue

  violetblue Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  1.809
  Допаѓања:
  5.499
  Не донирам ако нема лична сметка или од родител, а посигурно ми е на броевите за донации, или ако нема некој медицински документ објавен. На вакви ,,срцепарателни,, објави не паѓам, ако некој бара помош ќе си објави сам, не некој трет објавува сметка од четврти, смрди на превара од старт.
   
  На Meckicja, Justicija, *Amethyst* и 4 други им се допаѓа ова.
 14. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  27.169
  Допаѓања:
  177.074
  Пол:
  Женски
  Се е лага.
  Се што пренесувала на чет за себе се е лага.
   
  На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
 15. mssuniquee

  mssuniquee Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 февруари 2015
  Пораки:
  3.722
  Допаѓања:
  52.368
  Пол:
  Женски
  Од одма знаев дека жената е тешка превара. Гледајки и го профилот дали сум стиснала некој лајк нешто, ме додаде за пријател и ми пиша “ Мислев сакате да донирате за бебето во Делчево” :^)
  Од каде и нејзе дозвола за стварање хуманирарни организации и собирање донации?
  И зошто некој би донирал преку неа, само на пишан статус за помош без доказ или извештај?
   
  На Meckicja, marchi-cool, mira.mira и 12 други им се допаѓа ова.
 16. eliesaab

  eliesaab Популарен член

  Се зачлени на:
  27 април 2013
  Пораки:
  3.305
  Допаѓања:
  9.875
  Пол:
  Женски
  Инаку на некој што стварно треба да му се помогне, нема да стигне на ред од вакви лажни апели.
   
  На Meckicja, Vraloma, Кена Рис и 7 други им се допаѓа ова.
 17. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  2.944
  Допаѓања:
  7.874
  Ај да речеме овој пат е се така како она што кажува на видеото, ама не било прв пат ова, и за други деца отварале gofundme а имало веќе за истите деца отворено. Сомнителни се.
  Тука вели дека некој сака да ги намести?
   

  Прикачени фајлови:

  Последна измена: 10 април 2021
 18. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  27.169
  Допаѓања:
  177.074
  Пол:
  Женски
  Лаже. Постојано врти со очите и гледа на страна,гласот и е фатен.
  Мисли дека народов пие нафта па |(
   
  На Meckicja, marchi-cool, Konfetka и 2 други им се допаѓа ова.
 19. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  2.944
  Допаѓања:
  7.874
  Точно. И таа Мимоза ја спомна со презиме, а таква нема никаде.
   
  На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Kalina J.

  Kalina J. Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 март 2021
  Пораки:
  705
  Допаѓања:
  1.015
  Пол:
  Женски
  Преварантка и тоа голема заедно со мажот и,ДА И ДА Е ВИСТИНА КАКО ШТО ТАА ВЕЛИ а не е 101 посто.....што да кажеме со другите самохрани мајки кои пишуваат во коментари на страната на систина дека собирала пари за нивните деца,а немат добиено ни денар....и ако собира пари за хуманитарни акции во банка се отвараат посебни сметки за таа работа....да ти ебам и хуманитарката.Од болни деца пари ке вади,срам да им е .....олоши распаднати
   
  На Meckicja, RainbowButterfly, Konfetka и 6 други им се допаѓа ова.