1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лажни хуманитарни акции

Дискусија во 'Хуманитарни акции' започната од Fallen.Angel, 10 април 2021.

  1. Mommyysk

    Mommyysk Активен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2021
    Пораки:
    165
    Допаѓања:
    169
    Пол:
    Женски
    Јас имам фазла алишта од малата, мали и се, решив да ги подарам. Ми пиша една, се сожалив, имала братучетка, маж и починал од ковид, самохрана мајка била. Тоа да немало везе, препродавале. И решив, ќе ги дадам во Црвен Крст, бар ќе отидат на право место.
     
  2. ani23

    ani23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2011
    Пораки:
    564
    Допаѓања:
    592
    Пол:
    Женски
    Zarem navistina mislis,deka imale mnogu,duri i da preprodavaat stari alista,podobro negoli da prosat i baraat pari.AKO dades pari nisto,za tutun i alkohol,vaka barem rabotaat nesto i se trudat,ne im e lesno.ZA ova ne se ljutam,se trudat kako onie sto sobiraat kartoni,cistat podrumi i zeleza.NESTO RABOTAT.,na nivennacin,nemaat skolo ni osnovno sto da pravat?
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.785
    Пол:
    Женски
    Оваа изгледа пак се активирала. По описот што ми кажа маж ми мислам дека е таа, сега 'ќерка и се вика Марија'.
     
  4. нина122

    нина122 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    4.019
    Допаѓања:
    10.575
    Пол:
    Женски
    Истите се цело време, на самиот извештај пишува дијагноза, речи и дај да видам од што боледуваш, и ќе видиш дали е вистина или не.. Најчесто врска нема тоа за што бараат пари со тоа што го пишува во тие извештаите што мавтаат со раце со нив..
     
    На Cosmic Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  5. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    тоа дека од црвен крст ќе отидат на право место чисто сумњам. И јас исто све давав во црвен крст додека еднаш не видов како семејство излага од црвен крст со пакети и на првиот контејнер скоро сите алишта фрлени. Зеле само тоа што им се свиѓа.
     
    На Ljubova, Осе, Dandra и 2 други им се допаѓа ова.
  6. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.785
    Пол:
    Женски
    Ма оваа нема ништо кај неа. Така, на лепе очи. Чисто да знаете ако тропне на врата. Бар јас не сум слушнала некоја акција за дете Марија. Ако знаете споделете.
     
  7. нина122

    нина122 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    4.019
    Допаѓања:
    10.575
    Пол:
    Женски
    Ги продаваат, Црвен крст има нивна продавица за половна облека и таму ги носат, ама и таму цените се попрличилно високи.. Имам влезено неколку пати, цени до плафон, а на тв кажуваат дека со цените таму можеле да купат сретства за облеката да ја перат и средат за продавање само, лажат, чист профит имаат таму.. Во продавница ако е 700 денари дуксер, таму половен е 300-350 денари, на почетокот кога ја отворија продавницата имаше пониски цени, сега цените до плафон се.
     
    На marchi-cool и Cosmic Girl им се допаѓа ова.
  8. Cosmic Girl

    Cosmic Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2020
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    7.706
    Пол:
    Женски
    Во принцип не отварам врата на просјаци и непознати, мислам дека не само што повеќето лажат туку и може да се опасни. Гледам кој е пред врата и ако не го знам, не отварам.
     
    На Ljubova му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Mommyysk

    Mommyysk Активен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2021
    Пораки:
    165
    Допаѓања:
    169
    Пол:
    Женски
    Сериозно ова?
     
  10. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    да јас останав подзината во моментот. Излегуваат од црвен крст седнуваат ги распакуваат пакетите редат претеруваат нешто станаа еден пакет си зедоа другите два у контејнер
     
  11. Компир Манџа

    Компир Манџа Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    2.835
    Допаѓања:
    4.291
    Пол:
    Машки
    Имав прилично нова перница од дормео. Постар модел кој не го користев за спиење, бидејќи купив друга перница.
    Не ми требаше и со реков ај ќе ја подарам во групите ,,Дај, не фрлај" на фб. И добро, ете ја се наоѓа една што ја сака перницата. Се договараме да и ја дадам, бидејќи вика дека е социјалка и нема пари за да си купи.
    Се наоѓаме и кога ја гледам опнала бунда, штикли, се дотерала како за во диако, а не за подигнување.
    И ја прљшувам, стварно ли имаш потреба од перницата...вика да да, мојата веќе не е во добра состојба и вчера ја фелив.
    Ми падна некако жал и и реков се надевам дека не злоупотребуваш и и ја дадов.
    Поминаа неколку дена, некој друг подарува нешто, ете ја неа пак.
    Му пишувам во порака на човекот и ми викам на кого ја подари, и ми ја кажува истата девојка на која и подарив јас.
    После неколку дена се појавува пост од некој човек, кој ја опижува дека злоупотребува со тоа што таа си имала и перница и се, само се алчи за повеќе да земе, намесро тоа да го добие некој што го нема.
    И пишав, се испокаравме и од тој момент ја кажав во сите групи и ја блокираа.

    Еве ви пример какви алчни луѓе има. Пазете на кого пружате помош. Дури доаѓаат и на химанитарните организации, без срам и перде да бараат. А ние што птужаме таква помош, нема како да се заштитиме, бидејќи не ја знаеме личноста дали има-нема и дали ќе злоупотреби.

    Жалам што нема некоја институција/организација во Македонија што би се занимавала сериозно со ова.
    Сите се земи и дај што побрзо колку да се оттргнеш од работите.
     
    На spacegirl92, marchi-cool, Guns N` Roses и 4 други им се допаѓа ова.
  12. нина122

    нина122 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    4.019
    Допаѓања:
    10.575
    Пол:
    Женски
    Целта на Дај не фрлај, е да дадеш нешто кое не го користиш и ти зафаќа простор, тоа е и самата цел на групата, за да има помалку отпад, да не фрламе одма, дека може да му се најде на некого и тој некој да не купува ново.. И самата иницијатива на групата е тоа, е сега тоа што луѓето си ја користат групата за да злоупотребуваат, многу ме нервира кога некој ќе пише дај ми мене, јас немам, или дај ми мене, јас сум социјален случај, ако имаш потреба од хуманитарна помош оди и во хумантирани групи барај, целта на дај не фрлај не е помош на сиромашни и давање на некој што нема, туку намалување на отпад и реупотреба на нешто што веќе не ни треба на нас, а ќе го користи некој друг, и Дај не фрлај не е хуманитарна група.
     
  13. Mommyysk

    Mommyysk Активен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2021
    Пораки:
    165
    Допаѓања:
    169
    Пол:
    Женски
    Дајте предлог каде да ги дадам, иако имаше и една самохрана мајка со 2 деца, да ги пратев по карго се мислам.
     
  14. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.467
    Допаѓања:
    39.688
    Пол:
    Женски
    Ако веќе знаеш дека некој има потреба од нив и ако си решила да дадеш, дај ги.
    Јас пре вака би бирала самохрана мајка што знам дека има потреба отколку да не знам каде ќе завршат.
     
    На Mommyysk му/ѝ се допаѓа ова.
  15. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.542
    Допаѓања:
    6.308
    Пред неколку месеци една другарка што нема социјални мрежи ме замоли да пишам по групи на фејсбук дека подарува облека, ми рече јавно да пишам и број и за прашања лично да и се обратат на телефон, да не пишуваат. Пишав пост во Дај не фрлај мислам и во истата секунда навалија 200 луѓе во инбокс, иако беше напоменато на телефон да го побараат девојчето, зошто јас не ни подарував. Ајде, нема врска тоа, почнаа да ми пишуваат а ти количка за дете немаш, а имаш ли да ми дадеш шпорет, ај дај ми ова, она што врска немаше со постот.. нели облека се подарува. Од 200 луѓе, не знаев кој попрво да одберам да му дадеме, гледав да е некој што стварно му треба и со другаркава одбравме на крај една жена што беше така културна, фина, не беше воопшто нападна, рече дека е болна од нешто, па као ништо веќе не и било точно, многу ослабела а не можела да си дозволи да купи. Наредниот ден отишла кај другаркава да ја земе облеката, се паркирала со најнов џип пред врата, ми рече другарка ми подотерана и понамирисана од мене, ама ај дека веќе договорено и ги дала работите. Не ми се јасни вакви луѓе...
     
    На MG3, GirlLove, spacegirl92 и 3 други им се допаѓа ова.
  16. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.110
    Допаѓања:
    18.294
    Пол:
    Женски
    Колку има такви алчни кој имаат и пак земаат, најчесто тие што навистина немаат, други луѓе за нив известуваат зошто немаат никакви услови, а не пак интернет и телефони. Колку има со солидни примања, а бараат социјално или од хуманитарните здруженија помош. Треба добра проверка на кој се дава помошта зошто обично земаат тие кој имаат, а тие кој немаат не можат да дојдат за помош од нив.
     
    На GirlLove и Cosmic Girl им се допаѓа ова.
  17. mira.mira

    mira.mira Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2016
    Пораки:
    1.017
    Допаѓања:
    7.212
    Ti blagodaram sto pisha za tvoeto iskustvo zatoa sto I jas imam nekolku slicni iskustva.
    Za zal iako so dobra namera ,se cuvstvuvame izmanipulirani.
     
    На blueeparadise му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Cosmic Girl

    Cosmic Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2020
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    7.706
    Пол:
    Женски
    Ај за гага работи, туку лажат со болести и сиромаштијата и кога се огласува нешто за продажба. И тој муабет го прават за да се ценкаат и да им дадеш уште поефтино. Двапати ни се случи тоа. Еднаш продаваме кола, се ценкаше да смалиме цена, дека е социјален случај, дека секој ден болен татко носи во болница и му треба колата. Кола исправна, долго ќе го служеше. Уствари после дознавме дека ја препродал за неколку месеци. Се ценкал за да тој оствари поголем профит. Вториот пат беше за мобилен телефон. Стално истата приказна, за болен родител...Како не им е грев да лажат за болест... Бар речи дека ти е скапо. Сега почнат ли да се жалат, чекам само да побараат пониска цена. И на просјаци не давам милостина на што сака нека се жали..
     
    На MeowMeow, VDT2906 и Mommyysk им се допаѓа ова.
  19. awkey

    awkey Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2021
    Пораки:
    1.071
    Допаѓања:
    2.729
    Пол:
    Женски
    Ако имате нешто што стварно може да се искористи, а не ви треба без разлика за што станува збор, јас би ви препорачала да ги дадете во организацијата од Драчево, мислам дека св.Спас се викаше. Они ги даваат стварно кај што треба. И јас мн пати сум се излажала со црвен крст, се додека не видов дека работите ги фрлаат место да ги даваат таму кај што треба, па оттогаш решив или сама да ги давам кај што мислам. Исто така, за облека, пријател ми кажа дека тој ги носел во католичка црква, они имале семејства со списоци што им треба па ги давале
     
    На MeowMeow му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Mommyysk

    Mommyysk Активен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2021
    Пораки:
    165
    Допаѓања:
    169
    Пол:
    Женски
    Св. Спас да, бев на крштевка таму. Добра идеја. Ќе видам мајкава ако ми пише за сигурно, ако не ќе ги дадам таму.