1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лакови за нокти

Дискусија во 'Тело' започната од fashionista, 2 јули 2011.

  1. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.700
    Допаѓања:
    14.237
    Пол:
    Женски
    Не ме сфаќај погрешно и јас порано сама си ставав гел лак и знаеш зошто престанав? Затоа што прво ми требаа минимум 2 саати за да ги направам ноктите (додека се печат ноктите на едната рака, нели не можеш да ја работиш другата на пр.), никогаш кутикулите на десната рака не ми беа добро средени, квалитетните гел лакови се доста скапи и морав 2 бои да вртам цело време, лошо направените гелни нокти повеќе се приметуваат од лошо лакираните и кога на крајот кога се пресметав сфатив дека немам некој ќар од трудот...
     
    На CameliaMiller му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Ducky

    Ducky Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2010
    Пораки:
    344
    Допаѓања:
    1.633
    Пол:
    Женски
    На АлиЕкспрес имаш брендови како Rosalind и Venalisa, би рекла дека се и повеќе од задоволителен квалитет за твоја лична употреба. Веќе 5-6 месеци ги користам и презадоволна сум. Отприлика по 2 недели ми траат (ако не ги чепкам сама). Цените движат по 0.9 - 1.5$ од лакче, некои се со шипинг некои не.
    Јас лично користам мини гел-лампа исто од АлиЕкспрес што се преклопува, имаш од разни продавачи по 2-3$ е и супер си ја врши работата. Покрај лаковите во боја имам купено base coat и top coat, солидни се од кој било бренд да купиш од овие што ти ги пишав.
    Освен лампа и лакови, јас не користам ништо (од типот на прајмер, дехидратор и сл.), користам отстранувач на кутикули пред да почнам, ако некаде ми остане ептен сува кожа на ноктот нежно ја отстранувам со турпија и пред да нанесам од base coat ги прочистувам со алкохол.
    Мислам дека за почеток тоа ќе ти е доволно, и нема да те чини скапо да пробаш :)
     
    На simoncelicius и CameliaMiller им се допаѓа ова.
  3. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.713
    Допаѓања:
    5.035
    Пол:
    Женски
    Од кое средство за зајакнување нокти сте задоволни? Ставав гел бидејќи ми беа меки, но сега кога го извадив е уште полошо. Се искинаа до максимум. Што би ми предложиле? Сакам да ги пораснам барем малку бидејќи вака срам ми е да ги покажам. :(
     
  4. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.971
    Допаѓања:
    260.978
    Каде можам да најдам лакови на Опи?
    Знам на Essie има Сефора, ама некаде низ Скопје има?
     
  5. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски
    Имам видено во Буњаковец на излог на аптека. Не се сеќавам дали е еурофарм или Виола. Зегин не е.

    П.С. сега прочитав , ги има во Виола аптеките. Најверојатно и таа е Виола во Буњаковец
     
    На Noraa99, Ana-Marija24 и CameliaMiller им се допаѓа ова.
  6. Marina*F

    Marina*F Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2019
    Пораки:
    304
    Допаѓања:
    266
    Пол:
    Женски
    Колку се?
     
  7. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Космо имаа порано, сега не знам. Ама не фрлај пари за нив. не чинат
     
    На CameliaMiller му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    4.879
    Пол:
    Женски
    Презадоволна сум од лакот со калциум од Фармаси.
    Ти го препорачувам :)
    Единствениот лак што успеа ноктите да ми ги врати во нормала, цената е околу 100 денари :)
     
    На Noraa99 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Ај ако сакате да ми кажите за гел-лакови.
    Повеќе траат од обичните?
    Дали користите и кој бренд би ми го препорачале?

    Фала однапред
    И од назад :lol:
     
  10. italiangirl11

    italiangirl11 Активен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2019
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски
    да не знаете каде има титаниа лак? за зацврстување на нокти
     
  11. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Најмногу ги користам тие на Малена, лак ко лак, за 2-3 дена го мењам, па овие према буџет за тоа ми одговараат :lol:
    Си ги средував сега, па еве една слика :$
    20200619_215135.jpg
     
    На glittergirl и BlackMistery им се допаѓа ова.
  12. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.713
    Допаѓања:
    5.035
    Пол:
    Женски
    Имаат ли GR ice chic некоја ваква боја? Светло розева, но не дречлива, не знам како да објаснам.
    52b613c0df0309bae7142a799e46203a.jpg
     
  13. 667

    667 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2017
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Драги девојки,
    дали некоја користела лакови од брендот Aura или Essence ? Како сте задоволни? Долго време користев од тие на GR но некако брзо ми се гребат, ни недела не траат...
     
  14. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.713
    Допаѓања:
    5.035
    Пол:
    Женски
    Сум ги користела и од двата бренда и задоволна бев. На Аура резистант се поскапи, но ми траеше скоро недела дена. Од друга страна пак на Есенс имаат повеќе изглед на гел нокти, што повеќе ми се допаѓа. Нема да згрешиш за кој и да се одлучиш. А од ГР најзадоволна сум од Ice chic, најдолго ми траат, така што ако не си ја пробала таа линија ти ја препорачувам, сепак е пола цена од другиве.
     
    На 667 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. glittergirl

    glittergirl Популарен член

    Се зачлени на:
    12 март 2015
    Пораки:
    180
    Допаѓања:
    2.678
    Пол:
    Женски
    Имам јас користено на Essence супер се поготово ако ги начекам на попуст.Јас би ти препорачала да си купиш завршен слој од golden rose top proddigy имаат често попусти јас така купувам и лакот ми стои 5 до 10 дена зависи колку ги употребувам раце.
     
    На 667 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Ilajla666

    Ilajla666 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2019
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    1.343
    Каде ги купувате лаковите од малена во ск ?
     
  17. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Ги има во Жито маркетите. За други продажни места не знам.
     
    На Ilajla666 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.713
    Допаѓања:
    5.035
    Пол:
    Женски
    И во некои ДМ ги има, во Капитол пр.
     
    На Ilajla666 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Во кит го ги има во автокоманда и во една парфимерија исто во автокоманда во трговскиот центар.
    Во кит го се поевтини малку, околу 42-3ден се. :D
     
    На Ilajla666 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.971
    Допаѓања:
    260.978
    Од февруари навака се лакирам, па горе-доле се научив како. Уште учам турпирање, тоа ми оди потешко :)

    Лакови купив повеќе, од различни брендови, сите дрогериски, сите круелти фри освен Авон.

    Заклучок:
    1. Најдобри ми се Голден Роуз, Ice Chic кои никако не можам да ги најдам во големо паковање, само мали од 6мл. Добри се и WOW линијата, но Ice Chic се подобри. Исто и Color Expert линијата се супер. Не можев да најдам никаде комплет Prodigy, па само top coat имам. Ок е, само што му требаат 1000 саати да се исуши, можеби треба да го сушам на сонце.

    2. Есенс се супер, најдобра четка според мене имаат (имам само од линијата Shine, Last & Go), base и top coat ми се ок, не се суши вториот баш брзо.

    3. Trend It Up имам base и top coats, base ми е онака ок, top coat имам Ultra Fast Dry и Ultra Shine - исто време за сушење, мене ми се предобри, само што по некое време ептен се згуснуваат па не се баш добри. Сепак се ептен ефтини, по 50-60 денари се, нон стоп се на акција во ДМ. Исто и на Trend It Up имам лакче од линијата 183 Days, многу ме бендисува :)

    4. Flormar имаат ептен ефтини и убави лакови. Единствена замерка имам за четките, претенки се некако.

    5. Од Malena имам неколку лакови, тие во боја сите се тапа, со светки два имам и сосема ок се.

    6. Eveline X-treme gel effect top coat - одличен, само на некои лакови им ја менува малку бојата.

    7. Avon милион лакови од нив имам, gel shine сите се убави, flickering cristals не баш. Ultimate hardening base coat + gel shine top coat ми се омилено дуо. Штета што Авон не е круелти фри.

    8. Catrice имам некои постари со светки, и сега земав два ICONails, ок се. Ништо посебно.

    9. Од Aura имам само base coat, супер е, планирам да купам нешто во боја :)
     
    На Noraa99, eliesaab и molikaMk им се допаѓа ова.