1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лана Дел Реј (Lana Del Rey)

Дискусија во 'Групи и изведувачи' започната од JoxyTheFreak, 14 јануари 2012.

 1. JoxyTheFreak

  JoxyTheFreak Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јуни 2011
  Пораки:
  833
  Допаѓања:
  5.566
  Не најдов тема за неа овде,ама ако сум ќорав,канта. :$

  Elizabeth Grant (born June 21, 1986), better known by her stage name Lana Del Rey, is an American singer-songwriter. She has described herself as a "gangsta Nancy Sinatra", and cites Britney Spears, Elvis Presley and Antony and the Johnsons as her musical influences.
  Grant was born in New York City, New York and grew up in Lake Placid, New York.

  http://www.youtube.com/watch?v=Bag1gUxuU0g
  http://www.youtube.com/watch?v=k_Nt57Jl ... re=related
  http://www.youtube.com/watch?v=8t-I-Lqy06g


  Освен мене некој друг ја слуша ли девојкава?
  Jас мислам дека е неверојатно талентирана и многу ми се допаѓаат песните од неа! :)
   
  На burthdaykake, Gosh, AwesomeGirl и 11 други им се допаѓа ова.
 2. glow

  glow Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2009
  Пораки:
  3.023
  Допаѓања:
  1.263
  Ти го видов постот во СДК за неа и одма преслушав по нешто на youtube. :)
  До денес, ја немав слушнато воопшто, ни па имав слушнато за неа нешто. :^)
  После неколку ислушани нејзини песни можам да кажам дека ми се допаѓа ептен. Сакам ваков стил на музика. Уживам додека ја слушам. Опушта ептен. За гласот немам зборови - прекрасен е. :x
  Фала ти многу за препораката, мислам дека најдов што ќе слушам викендов. ;)
  Еве уште нешто од неа:
  http://www.youtube.com/watch?v=AUYCMQcQ ... re=related

  http://www.youtube.com/watch?v=I_ZqEsWU ... re=related

  http://www.youtube.com/watch?v=1G0yTeIJ ... re=related

  http://www.youtube.com/watch?v=kSnjEFhi ... re=related
   
 3. BeYourself

  BeYourself Популарен член

  Се зачлени на:
  12 септември 2010
  Пораки:
  1.485
  Допаѓања:
  2.948
  Омилена ми е Video games, а за Лана дознав од Born to die. Добри се песните, преслушав и уште неколку, прекрасни се. Уживам во нејзината музика, нејзиниот глас.
  Извонредно нешто!
  Е тоа е талент. Браво!

  :inlove:
   
 4. ljubam

  ljubam Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2011
  Пораки:
  2.412
  Допаѓања:
  18.408
  Пол:
  Женски
  Веќе еден месец редовно ја слушам, Видео игри и Плави фаремерки ми се омилени страшно е добра..
   
 5. ines.h

  ines.h Популарен член

  Се зачлени на:
  23 август 2011
  Пораки:
  1.688
  Допаѓања:
  18.856
  Сестра ми ме Озарази и мене да речам,добра вокал и нешто поразличито ЗА СЕГа
   
 6. NightAir

  NightAir Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2011
  Пораки:
  394
  Допаѓања:
  491
  Ја обожавам.Ја открив преку Born to die, и ми е омилена.Исто така многу многууу ми се допаѓа оваа
  http://www.youtube.com/watch?v=TATGYvkx27U
   
 7. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.585
  Девојката изгледа прекрасно и има интересни песни, меѓутоа во живо тотално се губи.
  Едвај се чувствува нејзиното присуство, мислам дека воопшто не и' е удобно да пее во јавност и во живо пред луѓе, што е нормално - огромен минус.
  Изведбите во живо и' се чудни, бледи и невпечатливи, барем засега.
  Не верувам дека дел од имиџот ти е да трепериш на сцена и да фалшираш одредени делови од сопствените песни.

  А инаку е и нежна и груба истовремено, спој на две различни спротивности и многу ми се допаѓа нејзиниот изглед.
  Самата се опишала себеси како - the gangsta Nancy Sinatra.
   
  На JoxyTheFreak и Mishela им се допаѓа ова.
 8. The.Crab

  The.Crab Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 февруари 2011
  Пораки:
  629
  Допаѓања:
  370
  Пол:
  Женски
  Убав почеток. Се гледа дека се' е направено со стил, изгланцено (песни - музика, текстови..., видео-клиповите, нејзиниот имиџ и сл.). Девојката и нејзината екипа се потрудиле. Тоа е мојот прв впечаток што не значи дека аргументите се којзнае колку веродостојни. Ми се допаѓа нејзината мистериозност, но дава впечаток на разочараност и депресивност. Тука мора да поработи, да направи рамнотежа меѓу истото.

  Што се однесува до очигледната трема и вознемиреност која ја има за време на изведбите во живо, тука до некаде и можам да ја сфатам (сепак е почеток на една таква поголема светска кариера). Доколку проблемчево го реши во блиска иднина, ќе биде супер. Во спротивно негативните коментари од страна на пошироката јавност можат да бидат уште поштетни за нејзиното его и професија.

  Посебен впечаток ми оставија песните Born to die и Blue jeans.
   
 9. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  18.185
  Допаѓања:
  79.915
  Пол:
  Женски
  Типкава е оксиморон со самата нејзина појава.
  Толку е мистична, ма ме потсеќа на едно нежно-дрско девојчуле и она е дежурни кривац, што сакам да се фарбам и да преминам во медова блондинка. :lol:
  Ептен бев трогната од нејзините песни, поточно необичниот глас, ама кога ги пуштив настапите во живо, е тогаш беше весело.
  Значи типкава нема ни Г од глас, ама ајде, има тато пари, па ќека ќе закрека, чисто за разонода. :wasntme:
  Ме иритира кога пее во живо, фалсети фрчат на сите страни, еднаш една, после оп, друга висина, интонација, многу е нестабилна и не ми е баш веројатно да е од трема, нешто друго ќе да е. :?:

  Како и да е, го тргнувам фактот [дека не умее да пее] на страна, студиските снимки се повеќе од одлични, па ќе продолжам да ја слушам, добро освежување е на сцената, преплавена од Лејди Гаги, Ријани и Бијонсиња. :)
   
  На TheKiketoo му/ѝ се допаѓа ова.
 10. thinkerbell

  thinkerbell Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  1.834
  Допаѓања:
  11.101
  Пол:
  Женски
  Прв пат слушам за неа :$ .
  Пуштив неколку песни, интересна ми е, има доза различност, оригиналност... Тоа и треба на музикава денес.
  Реална е, доста прибрана.
  Изведбата во живо нема да ја коментирам. Можеби е трема, можеби толку и е силата. Вака излицкани песниве ми се бендисуваат.
   
 11. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.726
 12. Scar.Tissue

  Scar.Tissue Популарен член

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  371
  Допаѓања:
  1.044
  Јас за Лана дознав преку другарка ми која е фан на Gossip Girl, ми прати една песна
  http://www.youtube.com/watch?v=Op8wBw4xY6k
  [чинам дека е ost на Gossip (ама не сум сигурна)]
  Ми се бендиса песната, заразна ми беше, ја слушав постојано, па и девојката ми беше слатка многу, со необични црти на лицето и чудно полни усни.
  Преслушав неколку нејзини песни, за да хит на неделата ми стане Blue Jeans.
  Значи прекрасна ми е! Ме опушта, ми буди носталгични чувства, еуфорија, среќа.
  Не знам, има нешто во девојкава. Ќе успее. :)
   
 13. JoxyTheFreak

  JoxyTheFreak Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јуни 2011
  Пораки:
  833
  Допаѓања:
  5.566
  Ја гледав на SNL и ме разочара.
  Јас сфаќам да не ти се допаѓа една личност. Ама на видеата да и оставаш коментари дека и посакуваш смрт ми е...умоболно. :(
  Јас мислам дека девојкава има само трема. Некако ми е,здрвена на сцена,ама почеток и е само. Се надевам дека со текот на времето ќе се среди.
   
  На The.Crab му/ѝ се допаѓа ова.
 14. spellbound

  spellbound Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2010
  Пораки:
  916
  Допаѓања:
  1.482
  Јас дознав за неа од тука од статијата на фемина.
  http://www.femina.mk/%D0%BD%D0%BE%D0%B2 ... orn-to-die
  Мене девојкава ми е феноменална, знчи стварно има прекласен глас и убави песни ама таа блу џинс или како и да беше не ми се допаѓа. Во секој случај :up:
   
 15. anabel-a

  anabel-a Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2011
  Пораки:
  3.333
  Допаѓања:
  15.497
  Девојкава просто ја обожавам. Дознав за најзе од неодамна и откако и слушнав неколку песни, јас не престанав да ја слушам. Обожавам ваков стил на музика и Лана дел Реј ми е вистинскиот избор.
  Првата песна што и ја слушнав беше ''Video Games''.Потоа преслушав уште неколку нејзини постари несни на јутјуб. Откако и излезе новата песна ''Born to Die'' излегоа уште неколку нови песни.

  Сега засега оваа ми е омилена.
  http://www.youtube.com/watch?v=IE3qtEZdUNU

  Само мислам дека има направено грешка со операцијата на устата.
  Супер и била порано, незнам зошто и требало ова.

  како и да е, и покрај ова, Лана дел Реј е феноменална.

  Исто така оваа песна многу ми се свиѓа...
  http://www.youtube.com/watch?v=W9bVYkyM ... re=related

  Се надевам дека во блиска иднина ќе не израдува со повеќе песни и ќе го достигне местото на светската сцена што го заслужува.
   
 16. TheKiketoo

  TheKiketoo Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  1.240
  Допаѓања:
  883
  Исто и мене ме разочара, ама не би рекла дека е трема во прашање.
  Ги изгледав видеата од SNL и добив впечаток дека го величи гласот ... на почетокот на video games започнува OK, a потоа гласот и е сосема поинаков, едноставно би рекла толку можеше да издржи ...
  http://www.youtube.com/watch?v=9zrvD-o8cII
  http://www.youtube.com/watch?v=2I62I3r2 ... ure=relmfu
  Инаку песните и се преубави, како и таа самата :)
   
 17. glow

  glow Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2009
  Пораки:
  3.023
  Допаѓања:
  1.263
  Се согласувам дека на SNL звучи катастрофално. Кој нема да се согласи, кога е ептен очигледно. Не знам што е, можеби трема е во прашање, изгледа ептен здрвено и отсутно.
  Еве еден друг настап во живо што го најдов случајно. Сосема поинаку звучи тука. Прекрасна е! :inlove:
  http://www.youtube.com/watch?v=LICMHRIYTjY
   
 18. Sanniii

  Sanniii Популарен член

  Се зачлени на:
  18 август 2011
  Пораки:
  1.290
  Допаѓања:
  3.112
  Пол:
  Женски
  Јас утрово прв пат дознав за неа, поточно слушнав песна од неа ( Born to Die ) на MTV.
  Потоа расчепкав низ youtube и има интересни песни.
  Има некој специфичен глас кој те тера постојано да стискаш Repeat на една иста песна. :)
  На песните звучи супер, за разлика во живо. Сепак ако се земе во предвид што пола од пеачите едвај пеат во живо, таа е добра. :)
   
 19. Marchesa

  Marchesa Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 мај 2011
  Пораки:
  308
  Допаѓања:
  965
  Eптен ја заслушав неделава. И ја како и повеќето ја открiв преку Born to die. Прекрасна си е песната, и иако текстот е депримирачки мене не ми влијае така. Мелодијата и бојата на гласот ми преовладуваат и баш ме опушта. :)
  И другите песни и се убави, Blue jeans и Video games ете ми останаа во глава.

  Малце се разочарав кога прочитав колкава машинерија стои позади неа и тоа долго време, некако сакав она да е ова што го пее, ама ајде и давам шанса и нема да престанам да ја слушам.
  И се сложувам дека мора да поработи на настапите во живо. :!:
  Физичкиот изглед нема многу да го коментирам, излишно е што и да кажам, преубава е! :)
   
 20. Divinebutterfly

  Divinebutterfly Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јули 2011
  Пораки:
  2.967
  Допаѓања:
  9.979
  Пол:
  Женски
  Има нешто во неа :) Убав вокал има :) Посебна е.Како Ејми Вајнхаус шо имаше посебен глас.Можи во живо не пее убаво пошто не е навикната и е нова,ама се сеќавам и Аврил Лавињ на почеток не можеше да се снајди и имаше проблеми со дишењето кога пееше во живо.Ама ќе се навикни :) Иначе еднаш знам сестра ми ја пушти од кај некоја другарка и не ми се допадна мн. и сеа викам чеј да видам Џокси шо се заљубил толку :lol: и гледам дека имало и други поубави песни :) Епа ајде,ќе очекуваме до повисоко да достигни ова чупе :D

  Едит: Незнаев дека Video games е од неа,баш ко ќе ја слушнев некаде таа песна ми беше интересна пошто ми звучеше како од некој стар црно-бел американски филм :) Like it :up: