1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лана Дел Реј (Lana Del Rey)

Дискусија во 'Групи и изведувачи' започната од JoxyTheFreak, 14 јануари 2012.

  1. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.088
    Допаѓања:
    163.456
    Пол:
    Женски
    Промоцијава на албумот ѝ е врв, ова со "chemtrails" на небо, merch сајт, па и штандови со фенси гатачки и тарот карти "Lana speaks" имало :D
    Мило ми е пред сè што во овој албум звучи среќна, исполнета, wild and free, наспроти оној веќе здосаден стереотип дека целата музика ѝ е само за паѓање во депресии. И мене ми е омилена Yosemite, потоа White Dress заедно со целата естетика од спотот и специфичниот вокал. Not All Who Wander Are Lost и Wild At Heart ми се нај feel-good и comforting. А за Breaking Up Slowly не знам зошто не е наведена Ники Лејн, јас па се изначудив на гласот на почетокот (што и преовладува уствари низ песната) додека да прочитам дека не е Лана уствари :tmi:
    Инаку најавила и друг албум за 1 јуни, Rock Candy Sweet... имаше баш и пишано лани во еден од оние нејзини sassy comebacks низ твитер драмата околу неа дека работи на два албуми, ама за датумов да не се залетуваме, сѐ е можно со одлагања кај Лана :lol:
     
    На Limonka93, LanaSGirl, Briar Rose и 2 други им се допаѓа ова.
  2. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.772
    Допаѓања:
    46.344
    @Someonespecial, јас знаев дека Breaking Up Slowly треба да е со Ники, ама кога почна песната, не го видов насловот и за момент и јас помислив дека е Лана. :lol:

    Иначе, за новиот албум јас не ѝ верувам. Први јуни се паѓа во вторник, а обично големи албуми искачаат во петок. Ама на сликата со лулашката што ја објави пред некој ден, дескрипшнот на истата е лирикс од нејзина необјавена песна Cherry Blossom и повеќето мислат дека таа ќе се најде на новиов албум.

    Се надевам дека е вистина, ќе видиме. :smirk:
     
    На Limonka93, Someonespecial и Briar Rose им се допаѓа ова.
  3. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.772
    Допаѓања:
    46.344
    Ги слушнавте ли новите три песни на Лана?
    Мене не знам која повеќе ми се допаѓа, Text Book или Wildflower Wildfire. :inlove:
    Blue Banisters е океј, ама не ми е омилена.
     
    На Limonka93, Someonespecial и Briar Rose им се допаѓа ова.
  4. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    @Ketchup јас ги слушнав сите три нови песни! :inlove:
    Навистина сум импресионирана од "Wildflower Wildfire", "Text Book" и "Blue Banisters", би рекла дека истите ги доживувам како надреално уметничко дело, исполнети со емоции, поезија, искреност и всушност малку ме потсетуваат на Ultraviolence ерата :l:
     
    На Limonka93, Someonespecial, burthdaykake и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.088
    Допаѓања:
    163.456
    Пол:
    Женски
    Ме фатија неспремна новиве песни, преубави но и длабоко емотивни и интимни, посебно Wildflower Wildfire каде што пее за проблематичниот однос со мајка ѝ и периодот на кревко ментално здравје (My father never stepped in when his wife would rage at me / So I ended up awkward but sweet / Later then hospitals, and still on my feet / Comfortably numb, but with lithium came poetry). Малку е тажно како јавноста низ сите овие години површно ѝ ја толкува животната приказна и ја направија симбол за романтизираната слика на "daddy issues" во поп културата поради врските со постари мажи кои ги спомнува во песните, а всушност сосема поинаку се чувствувала...
     
    На Limonka93, Ketchup и Briar Rose им се допаѓа ова.
  6. Tajnaotrovna

    Tajnaotrovna Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јули 2011
    Пораки:
    3.071
    Допаѓања:
    33.623
    Пол:
    Женски
     
    На Ketchup му/ѝ се допаѓа ова.
  7. whitemercedes

    whitemercedes Активен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2022
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    20
     
    На tanjita, BlackNight, Limonka93 и 2 други им се допаѓа ова.
  8. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.772
    Допаѓања:
    46.344
    Новата песна убава. Само многу ме потсеќа на песните од претходните два албуми. Не знам каков саунд да очекуваме од новиот албум, сите соработници прават различна музика, така да баш сум excited да го слушнам на 10ти март.
     
    На whitemercedes, Limonka93 и Briar Rose им се допаѓа ова.
  9. whitemercedes

    whitemercedes Активен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2022
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    20
    На Твитер еден инсајдер рече дека песните во албумов се многу подобри од тие на Blue Banisters и COCC и дека имале многу богат и орхестрален звук па се надевам албумов ќе и биде од подобрите :)
     
    На BlackNight, Ketchup, Briar Rose и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. whitemercedes

    whitemercedes Активен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2022
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    20
  11. BlackNight

    BlackNight Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2016
    Пораки:
    1.184
    Допаѓања:
    5.299
    Пол:
    Женски
    Предобра е, се навлеков на неа, има некој мрачен вајб, а и преодот и е супер. Мислам дека албумот ветува, само се надевам ќе има и подинамични песни. Реално, многу неиздадени од минатото ми се препрекрасни и автентични.
     
    На Limonka93 и Ketchup им се допаѓа ова.
  12. BlackNight

    BlackNight Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2016
    Пораки:
    1.184
    Допаѓања:
    5.299
    Пол:
    Женски
    Од претходниот албум мене покрај Textbook и Blubrainsters кои ги споменувате тука, Dealer и Arcadia ми е се предобри, посебно Trio Interlude што се надоврува за Arcadia, Living Legend една од подобрите, па и Thunder ми има шмек. Сепак, иако меланхоличниот призвук збогатен со пијано е автентичен и карактеристичен за Лана, го преферирам и оној подинамичниот стил кој во наврати го негува и искрено сум со големи очекувања за новиов албум.
     
    На Limonka93 и Ketchup им се допаѓа ова.
  13. tanjita

    tanjita Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    983
    Допаѓања:
    3.138
    Пол:
    Женски
    Мене ваа ми најубава, не знам оти. Ги читам мислењата редовно ама никој скоро не ја спомнува песнава.
     
    На Limonka93 и Ketchup им се допаѓа ова.
  14. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.772
    Допаѓања:
    46.344
    Drew Erickson игра премногу на сигурна карта, тоа е единственото што не ми се допаѓа во Blue Banisters. Има неколку формули по кои се води и воопшто не експериментира во продукцијата со исклучок на Black Bathing Suit.
    Исто така, голем дел од песните се снимени порано, само се преработени за BB.
    И јас се надевам на поголем диверзитет во овој албум, со оглед на тоа што има повеќе дуети и неколку samples кои веќе ги слушнав и навистина ми се допаѓаат.
    Screenshot_2023-03-02-12-08-48-524_com.twitter.android-edit.jpg
    Песнава е прекрасна. И мене премногу ми се допаѓа. Иначе пратечките вокали се пратечките вокали на Витни Хјустон што биле и ќе имаат голем удел во новиов албум.
     
    На BlackNight, Limonka93 и tanjita им се допаѓа ова.
  15. whitemercedes

    whitemercedes Активен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2022
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    20
    :)
     
    На Limonka93 и Ketchup им се допаѓа ова.
  16. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.181
    Пол:
    Женски
    Убедливо најдобар популарен изведувач под 40 години, од нив само неа ја слушам редовно, инаку претежно обожувам музичари кои доживеале зенит пред јас да се родам зашто тогаш било најплодно доба за квалитетни песни, реално.
     
    Последна измена: 9 февруари 2024
    На Limonka93 му/ѝ се допаѓа ова.