1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лана Дел Реј (Lana Del Rey)

Дискусија во 'Групи и изведувачи' започната од JoxyTheFreak, 14 јануари 2012.

  1. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    исто :^) Jас пуштив неколку песни од нејзе колку да видам што е и како е,и морничава појава ми е девојкава, не ми се ни доаѓаат нејзините песни ни гласот, па дури ни таа не ми се допаѓа, ко патка ми е во устата

    едит-Hе сум била само јас :lol:
     
  2. Shoe-Gal

    Shoe-Gal Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    368
    Допаѓања:
    178
    има нешто мистериозно во неа..што ја прави многу уникатна. Не сум и слушала други песни освен Born to die, Video games и Blue jeans. Blue jeans најмногу ми се свиѓа. Неможам да кажам дека не е специфична, има многу интересен глас, и многу впечатлив стил, ко од минатото да ми е вратена, не е како другиве сепак. Се издвојува како и да е :) сепак Не ми е омилена, и не мислам дека ќе биде којзнае колку на естрадата. Сепак, + од мене за незијниот специфичен стил и уникатноста :)
     
  3. Melody13

    Melody13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2011
    Пораки:
    120
    Допаѓања:
    215
  4. Kasha

    Kasha Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2011
    Пораки:
    1.724
    Допаѓања:
    3.266
    Се опседнав со девојкава.
    Физички ми е совршена, за гласовни способности не сум нешто музикална па да судам, од тоа што слушам ми се свиѓа.
    И не знам зашто и лепат етикети и ја класифицираат како мрачна, тажна, депресивна etc, јас нејзините песни и текстови ги гледам чисто како длабоко љубовни и емотивни во ретро стил.
    Секој со својот вкус нормално, мене ми се свиѓа и естетски и музикално.
    Да не се повторувам со линкови, тоа се тие песни што се издвојуваат: Video games, Born to die, Blue jeans, You can be the boss (кога ја пишувала оваа ептен била во horny mood :rofl: );
    За сите што викаат дека ја имитира Адел, ќе кажам дека не секоја песна со пијано е Adel's imitation. ;)
    Едино ме нервира што сега наеднаш некако сите почнаа да ја слушаат... :yawn:
    И прочитав коментар на youtube под некое видео дека ако некое машко каже дека не му се свиѓа ЛДР или е геј или лажго. Мене мојон ми викаше дека му е грда и глупа. Знаев дека требаше да го шутнам одамна. :D

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]


    Лепотица!
     
    На Phyramide, Cacy, Divinebutterfly и 3 други им се допаѓа ова.
  5. BlackSwan5

    BlackSwan5 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    2.765
    Допаѓања:
    3.558
    Мене воопшто не ми е депресивна и мрачна.Напротив,баш ми се допаѓа тоа што е спој на нежност и морничавост.Ми се допаѓа и што текстовите на песните не и се буквални туку баш необични и со задскриена порака.Како што кажа некој,се обидува да го врати стариот и добар поп.Доста ни беше веќе од циркузанти и електро поп песнички.

    Мене веќе ми стана омилена пејачка иако неодамна се појави.Многу е јака бе :rock: .
     
    На Smilly му/ѝ се допаѓа ова.
  6. INSIDIOUS

    INSIDIOUS Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    705
    Допаѓања:
    512
    Јас денес ја „открив“ и тоа чисто онака случајно, барав нови песни на антена5 листата и ја заприметив Born to Die ја пуштив и кога ја слушнав се изненадив колку е само убава песната. :x
    Цел ден ми е repeat.
     
    На Divinebutterfly му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Патем, прекрасна беше на доделувањето на Британските награди :inlove:
    [​IMG]
     
    На BlackSwan5 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Siksi

    Siksi Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    461
    Допаѓања:
    305
    убава е но мене нејзината музика не ми се допаѓа , мислам дека се наоѓам во црква кога ја слушам ..
     
  9. Saki15

    Saki15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2012
    Пораки:
    342
    Допаѓања:
    142
    И јас пред скоро време почнав да ја слушам. Преубави ми се песните: Video games, Born To Die.
    Песниве и се супер гласот и е преубав.
    А за физички излед не ми се допаѓа устата како силиконска делува (можеби и е) :)
     
  10. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.719
    Допаѓања:
    7.085
    Сеуште и ги немам прослушано предходните нешта за да дадам некакво конечно мислење, само албумот Born to die- и ми е на рипит 3 дена веќе.
    Го има ефектот на Вајнхаус, кај мене.
    Уживам, не е наметлива, опушта. Во живо не сум ја слушала, не ме ни интересира искрено.
    Поважно ми е што ниту една трака не скокам од албумот. :)
    Омилените...(нема видео на јутуб за Кармен :( )

    http://www.youtube.com/watch?v=bLS8YGWC2iA
    http://www.youtube.com/watch?v=PZHlFqrzros
    http://www.youtube.com/watch?v=heinYOQFzTw
     
  11. Domino

    Domino Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2010
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    1.037
    Ја знам од месец октомври, од тогаш ја слушам. Многу ја сакав, ден не ми минуваше без неа. Ама тогаш уште не беше популарна и ако некој ја слушнеше гужваше фаца. |(
    А сега па е многу популарна и некако не ми е исто, ми беше многу поубаво кога само јас и уште 1000 души ја слушавме а не 1 000 000.
    Девојката хипнотизира, има добри песни само не ја слушам и сакам како порано.
    И а да, преубава e.
    I'd turn lesbian for her :$
     
    На Mishela и Phyramide им се допаѓа ова.
  12. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Ја открив поодамна, уште пред да почнат да ја силуваат по сите радио и ТВ станици. Првата ствар што ја слушнав беше Video Games, нормално.
    И ме маѓепса.

    Сакам музика која ме мотивира. Која ме тера да си создадам спомени на невидено, нечуено, недоживеано, вистински филм. Атмосфера која можам да ја почуствувам како да се случила во тој момент кога сум ја слушнала песната.
    А песнава ме асоцира на стари, добри времиња. Меки, летни бои. Жешко, безгрижно лето. Сладолед и фонтани. Платонска љубов и силна физичка привлечност. Едноставно се чуствував како да сум пијана и ја слушав нон стоп песнава два дена. Потоа си ја симнав цела дискографија сосе клиповите и настапите во живо.
    Ја гледавме со друштво и саат време и ги коментиравме усните :D Стварно е разлика од млади години до сега, ама не е битно тоа. Битно музиката не обзема сосем. Јадевме таратор, и се чуствувавме ко надувани од лукот и музиката на Лана дел Реј. Онака убаво надувани :lol:

    Мене ми е цурава многу добра. Музиката која ја прави ептен ми се допаѓа. Е сега во живо - да ја слушаш, само под казна. Ама освен тоа, ми се допаѓа премногу.

    Деновиве си вртам три песни нон стоп. Off To The Races, Born to Die, National Anthem. Пак ме хипнотизира со својот атмосферичен, сексуљав, опоен глас. Ма целава музика ми е онака, чад, нежни допири, секс, транс, полусон - полујаве. Супер свежина на музичката сцена. Кревам палец горе!

    p.s. Is it just me, или и кај некој друг нејзинава музика создава силна желба и мотивација за сочно
    лапање
    ? :D
     
    На 1209, Wild-GirL, Divinebutterfly и 7 други им се допаѓа ова.
  13. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.671
    Пол:
    Женски
    ...welcome to the club of инспирирани,
    лапачко-љубителки
    :angel:
    Лането ме инспирира и на нешто друго, посебно во Born to Die, ама ептен мазохиста ќе ме направите ако почнам со описи. :$

    Инаку, мрчев за настапите во живо, ама очигледно е дека девојкава е аматерка.
    Сега како да се подоправи, ми се допаѓаат настапите во живо, слушнете ги оние од Lounge, мислам дека ги имав постирано. :) :)

    http://www.youtube.com/watch?v=PDsHtMmt ... re=related
     
    На Divinebutterfly му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Веруј не! :D Сакав истото да го кажам, ама ќе звучам садистички скренато. Песнава ме пали. Сериозно.
    Усни би гризела до крв :D :wasntme:
    А језива е у суштина, ама мене ми е на некој начин многу позитивна, поточно ми буди позитивни чуства, и ми буди се друго ;)

    Што се однесува до настапите во живо, јас ги гледав оние од почетокот на нејзината кариера, каде што се гледа дека е ептен девојчуле младо. Не се лоши. Но да признаеме не е некој екстра квалитет цурава.
    Како и да е, со музиката што ја прави, не е ни создадена да вриска па да пукаат ролетни, прозори и шатори. Нејзината музика е интимна, за мали клубови, за мал број на луѓе околу неа. Баш ја замислувам како пее на такви, темни, интимни, зачадени местенца :)

    Ма све у свему, топ ми е а јас ги силувам ушиве со нејзината музика. Како не им се смачи не ми е јасно.
     
    На Hipica му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Vikica.cuci

    Vikica.cuci Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    1.520
    Допаѓања:
    3.293
    Пол:
    Женски
    Леле просто ја обожавам Лана Дел Реј а и нејзините песни, посебно Born to die која е прекрасна песна, а и мене ме пали по малку :P
     
  16. ljubam

    ljubam Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2011
    Пораки:
    2.412
    Допаѓања:
    18.408
    Пол:
    Женски
    Има нешто дрско во нејзе што ми се допаѓа многу, ко што вика Пирамид те тера на сексуљави работи. Меѓутоа се осудив да ги гледам настапиве во живо, и ќе кажам ужасно е лоша. Скаменетост, без емоција, робот. И ме иритира кога ја гледам, дур глупаво ми делува, а уснана свемирска, како да не дел од нејзиното тело, туку чисто од шала ја залепила. Ама како и да ќе ја слушам нема да ја гледам.
     
    На Divinebutterfly и mila89 им се допаѓа ова.
  17. E...V...I...L

    E...V...I...L Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2012
    Пораки:
    782
    Допаѓања:
    468
    Ми викаат дека сум потсеќала на неа а јас не можам да ја поднесам, не знам зошто.
    Ахам, изгледа таа потсеќа на мене зашто таа ставала силикони ЛоЛ ..


    Тој 70s look исто така не ми се допаѓа.
    А тие финти Born to die и разни други дуалистички фрази и филозофии љубов-омраза, задоволство-болка, мислам дека онаа Гага ги експонира до максимум, така да, ништо ново и веќе видено во тој поглед.

    Сега го најдов ова
    Еве ја пред некоја година
    http://www.youtube.com/watch?v=TAIA7PCo ... detailpage
    Јак талент, нема што, ах и отсекогаш била така 'бујна' -.-

    И колку да си кажам, не личам на неа ниту сакам
     
  18. Princess.S

    Princess.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2011
    Пораки:
    763
    Допаѓања:
    652
    Има ептен специфичен глас, ми се свиѓа. Само малце и се меланхолични песните и емоционални експресии - нема ниту една! А гласот и` е .. филм.

    И браво Џокси што ти текнало да ја отвориш темава. :D :clap:
     
  19. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.894
  20. BeYourself

    BeYourself Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    1.485
    Допаѓања:
    2.948
    http://www.youtube.com/watch?v=-GbG_fs3 ... re=related
    Ова е подобро од SNL .
    Инаку сите настапи во живо што сум ги слушнала на video games не чинат. Студио-верзијата е милион пати подобро, ама нели е студио-верзија...
    Сите студио верзии и се супер, прекрасен глас, како што рече некоја феминка погоре - хипнотизира, ама во живо не ми штима.
    Кој што сака нека каже, има многу подобри од неа, не е работата само студио верзиите да ти се тип-топ, туку и настапите во живо. Ама на она видеото погоре што го ставив, прекрасна е.
    Барем сите настапи да и беа вака фантастични..

    Е сега, што си е лична - лична си е. :wasntme:
     
    На L-enna му/ѝ се допаѓа ова.