1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ласерска депилација на лице

Дискусија во 'Лице' започната од Blondydevil, 2 јули 2011.

  1. Macito007

    Macito007 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2017
    Пораки:
    536
    Допаѓања:
    2.484
    Пол:
    Женски
    Дали некоја знае каде во Битола има добар салон кој прави трајна депилација?
     
  2. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Мене ме интересира дали некоја имала позитивни резултати од ласерска депилација и каде и' е правена?

    Моето искуство е: 30.000 денари, за никаков ефект. Пак си се, како што си беа.
     
  3. Macito007

    Macito007 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2017
    Пораки:
    536
    Допаѓања:
    2.484
    Пол:
    Женски
    Јас со повеќето што имам зборувано се задоволи, сега добро има и некои што не се баш.
    Јас пример имам 10-тина на брадата и ги вадам со пинцета но сепак останува црно... За нив сакам да одам :wasntme:
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  4. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Кај правеле тие што се задоволни и пред колку време?
     
  5. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.970
    За жал, ако имаш проблеми со хормони, ласерот нема да има никаков ефект или ефектот ќе биде минимален и краткотраен. Сум читала и случаи каде што ласерот им направил полошо - како е тоа можно, не знам. Ова во странство второво, не знам за кај нас таков случај.

    Додека не ги средите хормоните, проблемот останува. :(

    Јас откако го решив главниот проблем (долга и широка е) лицето ми изгледа како да сум била на ласерска епилација. Тук-там има по некое влакно ама се добри 70-80% намалени. Црна сум по природа па не очекувам другите да ги снема, ама 5 влакна на вратот и 3 на брадата не ми сметаат ич во споредба со тоа што беше претходно.

    Не ги потценувајте хормоните. :|

    Патем, претходно одев на шеќерна депилација на лице - ако на некој не му кажев за проблемот, немаше да претпостави дека го имам. Доста успешно ми делуваше мене и препорачувам. Немав на образи влакна ама имав на бакенбарди, брада и врат по повеќе, целосно се вадеа и им требаа неколку недели за да пораснат пак.

    И не ги кубете со пинцета, или со восок или на козметичар. Од пинцетата само подебели стануваат.
     
  6. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Немам проблем со хормони.
    Затоа прашав каде имаат правено оние кои се задоволни. Можеби овие каде што сум одела, не го калибрирале ласерот како што треба.
     
  7. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.970
    Е тоа да знаеш дека има шанси да се случи кај нас и најверојатно се користи како техника за да одиш на повеќе сесии. :cash:

    Другарка одеше на ласерска депилација некаде низ Дебар маало и кажуваше дека еден третман чувствува пецкање и влакната потоа ги гледа како паѓаат, а еден не чувствува ништо и влакната не паѓаат. (третираше интима) На почетокот беше еден третман таков, еден оваков, а потоа зачестила 1 со пецкање, 3 без.

    Направи добри 13-14 ако не се лажам и резултат скоро па никаков. Само на почетокот додека чувствуваше пецкање, резултат имаше. После веќе не. :|
     
    На Maribela23 и WildMk им се допаѓа ова.
  8. mamita83

    mamita83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2014
    Пораки:
    355
    Допаѓања:
    426
    Правев епилација на надусници еднаш во Санте плус во центар имаа бесплатна промоција и ефектот беше супер за само еднаш, добри 3-4 месеци немав потреба ни да се депилирам (400 евра за 6 третмани на сѐ- нозе, раце, надусници, пазуви, лице буквално сѐ) но не го земав пакетот бидејки останав трудна наскоро па не можам да ти кажам. Во секој случај Турчинката која ми го виде тенот и влакната ми кажа дека 80% од влакната ќе ги нема, поткожни нема да имам сигурно што ми се голем проблем - инаку имам темни влакна а бела кожа која брзо фаќа пигмент значи не сум најсветла.
    Одев и кај Коста во Аеродром, три пати за надусниците но немав таков ефект како во Санте, од друга страна другарка со ист можеби и потемен пигмент од мојот и појаки влакна од моите ептен е задоволна од Коста. Индивидуално е многу.
    По српски , хрватски форуми прочитав многу позитивни резултати и безболни од Alma Soprano Ice Laserot, видов дека го имаат овој ласер во Бабор беаути спа на Илинденска и тоа 2017 е ласерот ама по солени им се цените.
    Во план ми е оваа зима да инвестирам во ласерска епилација на цело тело, чекам да ми падне бојата и здравје после нова година ќе видам што ќе направам. Се мислам да одам на третмани во Санте и откако ќе завршам кај нив со третманите да отидам ако е потребно уште еднаш два пати во Бабор.
    @WildMk каде ја правеше епилацијата ти?
     
  9. Macito007

    Macito007 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2017
    Пораки:
    536
    Допаѓања:
    2.484
    Пол:
    Женски
    Па можеби пред година две. За во Viola Битола. Но сакав да прашам дали некој знае за др салон и искуство.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  10. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Не памтам како се викаше, и не можам да го најдам на гугл.
    Во Аеродром, на Јане Сандански, во зградите од страната на Бисер.
     
  11. mamita83

    mamita83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2014
    Пораки:
    355
    Допаѓања:
    426
    Кај Коста си била и ти.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Darlingzz

    Darlingzz Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2018
    Пораки:
    895
    Допаѓања:
    665
    Пол:
    Женски
    Јас сум решена да правам затоа што веќе не можам да ги поднесам влакнава на лице, посебно делот кај брадата. Имам премногу, ги вадам со чупалица веќе неколку години и се повеќе ги има плус лом се направив со бубуљици, поткожни од чупањето. Само не знам каде. Стварно немам вишок пари за фрлање, со тешки маки ќе одвојам колку треба, но да делува. Во силуете прашував, цело лице е 6000 ден од еден третман, но не знам дали е ок таму.. Дали има некој што некаде правел да каже искуство? Стварно има премногу салони...
     
    На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. ludamaja10

    ludamaja10 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2017
    Пораки:
    1.165
    Допаѓања:
    892
    Др. Коста во Аеродром.
     
    На Darlingzz му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Angy.S

    Angy.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2016
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    77
    Пол:
    Женски
    Знам дека е старо мислењево,но сакам да направам ласерска депилација на брадата,каде се наоѓа точно др Коста во Аеродром,контакт негов каде да најдам?
    Фала ви
     
    На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. ludamaja10

    ludamaja10 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2017
    Пораки:
    1.165
    Допаѓања:
    892
    Здраво, карши капитол мол, позади бисер - дермаплус на google :)
     
    На Angy.S му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Economylover998

    Economylover998 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2019
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски

    Дали направивте ласерска епилација во Санте да споделите искуство?
     
  17. Филотеа

    Филотеа Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2019
    Пораки:
    759
    Допаѓања:
    1.084
    Пол:
    Женски
    Во кој случај се причина хормоните? И јас се мислам за епилација, но не знам дали прво да проверам хормони :?:
     
  18. АничеБананиче

    АничеБананиче Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2021
    Пораки:
    503
    Допаѓања:
    3.790
    Пол:
    Женски
    Ве молам искуства од кај МАЈА БАЛОВА епилација на лице, тело.
     
  19. MemoryOfUniverse

    MemoryOfUniverse Активен член

    Се зачлени на:
    18 април 2022
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    71
    Пол:
    Машки
    Ве читам, ... немате информации. Ако ви напишам ? (никој не е роден све да знае, туку “знае по нешто“) ?

    Како функционираат л.а.с.е.р.-ите е на крај и не го читајте, ако не ви е интересно.

    Има повеќе различни типови ласери за различно ткиво и влакна/коса, еден не е универзален, и не е без оштетувања ако се користи за влакна што ѓи немате, бидејки ќе ви го оштети ткивото на кожата со спектар на светлина кој ќе ѓи таргетира друѓите тип-структура влакна кои ви се дел или состаавен на ткивото-кожата па и мускулатурата, но ласерите се површински, тука информативно за различните типови-неколку.
    Има голема разлика за светли и темни, на врв тоа има и кои протеини се во кожата.
    Ако некој ви напише (произведувач) “универзален е“, најдолго ќе треба време да си ја регенерирате кожата на тие места.

    Повеќе видеа и информации https://www.youtube.com/results?search_query=laser hair removal

    Каде се најефтини личните ласери, https://www.wish.com/search/laser-hair-removal (околу 1,500-2,500 мкд)

    Сите се трајни, поентата е кои тип на влакна ласерот ќе таргетира-цел, така да може да е трајно нерви површински поништени наместо влакна, и кожата во иднина да ви смени боја поради разрушена стабилност на протеини во кожата, до неколку години додека се стабилизира и оправи (бидејки кожата ви е најголемиот по димензии и најмоќниот дел од телото за регенерација).
    Правиот ласер, е тој што е објаснето за кои тип на влакна/структура и за која боја = од произведувачот.
    Бидејки треба да таргетира-цел, само мал дел од (бактерискиот дел = влакната се резултат на одредени бактерии вклучено и мускулите)
    Како што има преку 100+ крвни групи, има толку и 100+ различни генетски структури, доктори не знаат и учат од друѓи, и научник учи и изучува дека не зне ... = имате во Кина мал апарат колку депилаторот димензии, кој одредува преку 99 крвни групи во рок од неколку секунди до една минута, со исклучок на ептен(се извинувам на зборот) ретки крвни групи за кои не сте ни помислиле постојат. Во секој случај кинезите нема да призведат нешто што трајно ќе се оштетат себе, логика..., они се најголемите корисници и првите, вклучувајки производство. Со години ѓи користат. И беа 6$-10$ на почеток пред неколку години, и беа универзални-со мала болка за сите.

    Ласерите функционираат со спектар на светлина кој се постигнува со различни проценти на гасови внатре во него, исто како ласерите што се употребуваат како скалпел се различни = со различен спектар на светлина. Друѓи многу попрецизни се прават за специфични тумори при операции замена, но кој е направен за еден тип, може да наштети на некој друг што има друг тип.
    Овие типови на ласери се до длабочина помалце од милиметар, помалце и од скалпелските ласери - но со помал спектар на светлина што опсегаат.

    ОК?
    (ви го читам форумот од хуманост)
     
  20. Seli20

    Seli20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2016
    Пораки:
    588
    Допаѓања:
    420
    Пол:
    Женски
    Предлог за место за ласерска епилација на надусници и брада и цена отприлика по третман колку е, колку третмани отприлика треба (очекувам максимум 10), дали стварно има ефект