1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ласерско отстранување на акни

Дискусија во 'Лице' започната од Innna, 8 јуни 2011.

 1. Innna

  Innna Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јуни 2011
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  2
  Дали некој има направено ласерско отстранување на акни и дали е штетно? Не можам повеќе нерви да губам...
   
  На Anely му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Name

  Name Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2010
  Пораки:
  1.433
  Допаѓања:
  879
  Пол:
  Женски
  laseri...

  Ласерско отстранување на акни? Прв пат слушам :^) Не верувам дека постои такво нешто искрено.. :|
   
 3. Anely

  Anely Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2011
  Пораки:
  788
  Допаѓања:
  225
 4. Name

  Name Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2010
  Пораки:
  1.433
  Допаѓања:
  879
  Пол:
  Женски
  Јас пак не гледам :D
  Пишува постои локално третирање т.е креми,гелови итн. Постои третирање со апчиња капсули, и тоа што јас го знам е на козметичар, со пилинзи, и киселини.. Јас правам третмани со киселина.. но со ласер, немам чуено, односно имам, но мислам дека е тоа истата ствар, само знам со ласер е поопасно и не би практикувала, многу гори тоа и може да ти ја уништи кожата...
  Лично мој совет, не летај многу по вакви работи, може да се каеш подоцна.. не си единствена што страда и и е преку глава од акни, и мене ми е, али тоа е, редовно чистење, негување, не чепкање, и ако можеш оди и на козметичар убаво да те исчистат и плус можеш да направиш и овошна киселина... но ласер искрено не препорачувам :shake:
   
 5. Anely

  Anely Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2011
  Пораки:
  788
  Допаѓања:
  225
  Неможе се да се реши на козметичар, јас имам долго време проблем со акни и ништо не ми помага..баш ништо
   
 6. Name

  Name Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2010
  Пораки:
  1.433
  Допаѓања:
  879
  Пол:
  Женски
  И мислиш решението е да му удриш ласер на лицето?
  И јас имам проблеми со нив, но еве полека полека си доагам во нормала... најважно е да го чистиш лицето, а на козметичар може многу да се реши верувај.. Јас почнав така прво на чистење, бубулици црнки пори се, па после кога ми се смири многу лицето, почнав со киселинска...
  Проблеми сеуште имам, но неможам да опишам колку е подобро... И верувам дека за нешто помалку од година, ке си го имам лиценцето како порано :sun:
  Но јас пак те советувам, ласерот не е решение, инаку досега сите што имаа акни, ке си шеткаа со беспрекорно лице :) Немој да трошиш пари залудно, а башка што може уште толку да се унаказиш..
  Јас најпријателски те советувам, ти како сакаш ;)
   
 7. Innna

  Innna Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јуни 2011
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  2
  И јас имам идено и кај козметичарка и кај дерматолог и тоа подолго период ама ке ми се поисчисти лицето на одредено време и после пак ке ме изнафрла....не знам што уште немам пробано ама џабе:/ па си мислев и ова да пробам дека имам слушнато на доста им помогнало ама мислам и дека е доста штетно...да не си закачам после други поголеми проблеми...:/
  Ииииииииии ако може да ми препорачате некоја добра козметичарка????
   
 8. Name

  Name Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2010
  Пораки:
  1.433
  Допаѓања:
  879
  Пол:
  Женски
  Тоа ти го зборувам, може да си закачите поголеми проблеми.. :)
  Ина, а тебе ти кажа козметичарката од што ти се акните?? Мора да има причина, секогаш има причина..
  Мене на пример ми се од пубертетот, задоцнет пубертет, се собирало и сега ми се исфрла, али исфрлувањето траеше пола година, и сега само пред да добијам ми се појавуваат неколку бубулички и тоа е тоа, не е веке ко што беше како прошлата година, пу пу :D Значи мене ми е од тоа.. Ти од што се исфрлаш? Мора да си знаеш тоа..
  Козметичарка можам да ти препорачам добра, јас каде што одам и сум ептен задоволна, ако си од Скопје :)
   
 9. Innna

  Innna Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јуни 2011
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  2
  Не ми кажа од што ми се, ми даде на почеток некои креми за да ми излезат сами , па после скоро секоја недела третмани ми правеше односно ме стискаше....и на крај почна секоја недела да ми дава различни креми (т.е си експериментираше со мене нешто ко демек таа не ти одговара земи ја оваа).На крај се изнервирав и престанав да одам.... Иначе од Скопје сум така да те молам кажи ми некоја добра козметичарка да ме среди малце ....:)
   
 10. jarec6

  jarec6 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2010
  Пораки:
  2.718
  Допаѓања:
  17.542
  Пол:
  Женски
  Гледам имаш 21 година,значи од пубертет не ти се,оди на гинеколог провери ги јајниците и провери си и крвна слика,најди го прво жариштето зошто ги имаш,не само пари за џабе да даваш.Јас имам на грбот,ме пратија на гинеколог и за крвна слика па после ќе видиме што како треба,истото ти го препорачувам тебе,зошто една другарка има проблем со лицето и истото и она го направи,кај неа излаегоа полицистични јајници,но не мора да значи и кај тебе,затоа најубаво прво овие прегледи,а не само да ги полниш со пари,а резултатот краткотраен,можеби е внатрешен проблемот,а со ласери и креми се делува надоврешно и после пак излегуваат.
   
 11. Name

  Name Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2010
  Пораки:
  1.433
  Допаѓања:
  879
  Пол:
  Женски
  Така е јарец, тоа и го зборев.
  Мора причината да ја најде..
  Јас кажав, мене од што ми се, од задоцнет пубертет..
  Ина има 21 година, така да не ке е тоа..
  Ептен ме зачуди, како тоа секоја недела различни креми ти давала?? :^) неможе тоа така.. дури и немора да ти даде, мене покасно ми даде една кога почнав киселинската да ја правам, иначе пред тоа кога беше само стискањето ништо не ми даде.. едноставно да користам крема која и прија на моето лице, нормална крема, и така и си направив...
  Ина, ке ти пишам во лп сега за мојата козметичарка, да не испадне рекламирам тука :)
   
 12. Estelle

  Estelle Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 декември 2010
  Пораки:
  176
  Допаѓања:
  154
  Во Дермамедика има супер ласери, ефектот после ласерот е одма видлив...не се баш ефтини посебно ако се одлучиш за тој bluesky ласерот (мислам дека така се викаше не сум сигурна), ама мене на времето само тоа ми помогна (иако немав некој многу сериозен проблем, ама сепак не се решаваше локално) :) веќе долго време фала Богу како немам никакви проблеми
   
 13. Jojoba

  Jojoba Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 април 2011
  Пораки:
  868
  Допаѓања:
  718
  Ина се согласувам дека не мораш одма да идеш на ласери, колку се добри толку се и лошои. Ако имаш 21 година тогаш проблемот е или со јајници или хормонско пореметување, друго тешко. Така да мн убаво ти пишале правец на испитувања за да го решиш од корен, а не само површински