1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Латински јазик

Дискусија во 'Образование' започната од rock.007, 3 јуни 2011.

 1. rock.007

  rock.007 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2010
  Пораки:
  73
  Допаѓања:
  4
  Дали има некој кој учел латински јазик и добро го совладува ??? Ми треба помош да преведам текст од кој ми завси оценката !! Ако има некој кој знае ќе го пратам текстот :) Фала однапред! :)
   
 2. Lov3

  Lov3 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 октомври 2010
  Пораки:
  774
  Допаѓања:
  1.886
  Латински ...

  А да го поставеше ова во „Сакам да прашам?“ :?:
  Или да се промени темата на дискусија во некој друг правец во врска со латинскиот... :)
   
 3. Plavusa.17

  Plavusa.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  4.133
  Допаѓања:
  6.032
  Латински ...

  Среќа ќе се спасам годинава од латински, и стварно нема потреба во ОА-смер само ај! Најглуп јазик што може да постои и ич некорисен. Ај завршив јас, ги жалам тие што ќе го учат |(
   
 4. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.516
  Професорот по латински беше закон... се умиравме од смеење секој час.
  Ама имат и огромна минуска од мене бидејќи ништо не не научи. На пример, можеше секој час (тоа е 2 пати неделно) да учиме по една поговорка. Ама не... го мрзеше господинот, ерген невиден.
   
 5. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Имав учено латински јазик,ама морам да си признам дека имам и подзаборавено малку :D не е тежок латинскиот јазик, интересен е, само треба да се има желба да се научи.Но многу значи и тоа каков професор имаш за добро да го научиш јазикот, потребно е само граматичкиот дел да се научи за да се совлада добро, што е основа,плус преведувања.Јас имав професорка по латински, според мене не предаваше добро, а и сакам пак да се навратам/ потсетам на тоа што сум го учела, бидејки ме интересира.
  Нормално дека ќе се заборави,затоа што е изумрен јазик и не се користи во секојдневна комуникација, евентуално нешто читање на стари книги или нешто што е поврзано со латинскиот јазик, па со самото тоа не може да се заборави.
   
  На Princees му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Princees

  Princees Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 април 2011
  Пораки:
  36
  Допаѓања:
  34
  Пол:
  Женски
  Имам учено латински јазик но и сега многу добро го совладувам....Жалам за оние кои не успеале добро да го совладаат латинскиот јазик но не секирајте се, се во животот може да се постигне но со малку повеќе труд....Колку добро ќе го совладате тоа некогаш зависи и од самите себеси и од наставниците кои предаваат... :D
   
  На Pepelaskka му/ѝ се допаѓа ова.
 7. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.728
  Имам учено латински во средно, и не ми беше многу тешко, ама беше многу здодевно. Среќа што го учев само една година. Граматиката не ми беше воопшто едноставна, ама со повеќе учење ја совладував добро. Среќа што професорот не беше многу строг.
   
 8. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.255
  Допаѓања:
  1.341
  За жал во нашата генерација овој јазик беше укинат ,тие пред и после нас го учеа ,само ние не.
  А толку е мистичен и интересен...
   
 9. Doozy

  Doozy Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  4.711
  Допаѓања:
  59.969
  ААААААА, ептен мистичен, кога треба тоа глупите падежи да ги учиш, а ае е... младоста ми ја земаа! :devil:

  Го учев две проклети години. Нешто што најмногу мразам е да учам на памет, а јазиков освен учење на памет, нема друг лек. Граматиката мораш да ја бубаш, падежите исто, глаголите напамет... значи ми беше малтретирање да го учам. Веројатно оти никогаш не го сакав, па имав некоја таква одбивност спрема јазиков. :x Секогаш имав 5ки, ама, ви викам, младоста ми ја зема јазиков.

  Единствен интересен дел ми беа поговорките. Бидејќи нешто ми тропка во главава, успевав да ги преведувам поврзувајќи ги со зборови од другите јазици. Е за ова ме пофалуваше професорката.

  Инаку женичката ни беше океј, малку строга и забегуваше на моменти. Запна на крај година, да сме повторувале за цел материјал од претходните две години. Ние еден ОЛКАВ куп за учење за матура, она сака да повторуваме, а латински на крај памет не ти е кога имаш 5 предмети за полагање - није била нормална. :rofl: Среќа не одев на школо во мај, којзнае како преживеав без да ме испраша. Сакаше да преведуваме додека не ѕвони и малку личеше на тие девиците Весталки. Ај, битно заврши, латински, неврмор. :wasntme:
   
  На LittlePinky му/ѝ се допаѓа ова.
 10. The.Crab

  The.Crab Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 февруари 2011
  Пораки:
  629
  Допаѓања:
  370
  Пол:
  Женски
  Имам учено латински јазик само една година така да и не нешто посебно навлегов во неговата срж. :lol: Некако материјалот ни беше доста голем и интензивно ги земавме лекциите. Не ми беше многу тежок бидејќи и не ни бараа некои тешки филозофии. Заборавив на колку лекции правевме тестови ама со учење се добиваа и петчиња. ^_^

  Во мојата струка имаме солидна потреба од јазиков и тогашното учење ми помогна доста многу за понатаму. Не дека којзнае колку се сеќавам пример на падежите, ама од начинот на читање (кое е најважно за мене) ми има останато нешто во главата :) , а тоа што не ми е (ако некогаш се јави потреба) ќе се консултирам со некој кој знае многу повеќе од мене. :worried:hock:
   
 11. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.481
  Јас мака измачив со јазиков.
  Лесен е ако го учиш со срце, и ако не ти е префорсирано.
  Пусти ние, имавме толку материјал, немавме учебници и професорката сакаше се да знаеме што ни а ни б не знам сега.
  Падежите душата ми ја извадија.
  Инаку сакам да го научам, ама како и каде понатаму, немам поим.
   
 12. howdoyoudo

  howdoyoudo Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  42
  Допаѓања:
  9
  јас знам нешто ако му треба на некој помош нека пише
   
 13. Hell0.kitty

  Hell0.kitty Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  189
  Допаѓања:
  40
  и јас исто така го знам лесен е многу кој сака помош нека се обрати ;)
   
 14. MandyLane

  MandyLane Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 август 2011
  Пораки:
  3.403
  Допаѓања:
  20.850
  Пол:
  Женски
  Учев латински во средно и од тоа ништо немам запамтено, апсолутно.
  Сега на факултет со латинскиот јазик се среќавам секојдневно, ама сепак ги познавам само стручните изрази и зборови, а од граматички аспект, сите тие правила коњугации и деклинации не ги владеам..
   
 15. Gunshine

  Gunshine Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  818
  Допаѓања:
  666
  Знам латински, не ми е веќе толку тежок ко што го доживував отпрвин...
  Логички се учи, ако знаеш англиски, шпански е многу полесно.
   
 16. Rose96

  Rose96 Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 јануари 2011
  Пораки:
  2.680
  Допаѓања:
  37.119
  Сега почнав да учам и баш интересен јазик ми е :)
   
 17. La.Reina.Del.Sur

  La.Reina.Del.Sur Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 мај 2011
  Пораки:
  1.508
  Допаѓања:
  3.878
  Штета што го учев само една година...Огромна штета
  Сепак голема благодарност до проф, поради која перфектно го научив латинскиот :bow:

  Иначе го сакам многу. Бог знае колку пати ја имам прочитано таа книгата која ми ја подари професорката по латински... Јас многу го засакав, не знам за другите...
  Но сепак многу зависи од професорот ;)
   
 18. anuskaNESTLE

  anuskaNESTLE Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  1.979
  Допаѓања:
  7.104
  Учев латински 2 години и можам да кажам, срам да ми е, искористувавме тоа што професорот беше млад, заедно излевавме во ист кафиќ, и заедно дури и пиевме текили на шанк.... Значи оцената така ми ја ставаше, пријател нормално, но јазикот како јазик нешо знам, нешо не, но имам големи пропусти кои нема шанси да го надокнадам сега.
   
 19. sofijacasas

  sofijacasas Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 октомври 2011
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  4
  latinskiot jazik e nesto najubavo (ja gi znam site jazici no ne japonskiot i arapskiot ) i rock.007 ako ti treba neso po latinski obrati mi se na mene ;) :rock: :)
   
 20. jagotka123

  jagotka123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2012
  Пораки:
  1.595
  Допаѓања:
  209
  Пол:
  Женски
  Tежок ли е за учење латинскиот јазик?