1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Латински јазик

Дискусија во 'Образование' започната од rock.007, 3 јуни 2011.

  1. rock.007

    rock.007 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2010
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    4
    Дали има некој кој учел латински јазик и добро го совладува ??? Ми треба помош да преведам текст од кој ми завси оценката !! Ако има некој кој знае ќе го пратам текстот :) Фала однапред! :)
     
  2. Lov3

    Lov3 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2010
    Пораки:
    774
    Допаѓања:
    1.886
    Латински ...

    А да го поставеше ова во „Сакам да прашам?“ :?:
    Или да се промени темата на дискусија во некој друг правец во врска со латинскиот... :)
     
  3. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Латински ...

    Среќа ќе се спасам годинава од латински, и стварно нема потреба во ОА-смер само ај! Најглуп јазик што може да постои и ич некорисен. Ај завршив јас, ги жалам тие што ќе го учат |(
     
  4. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    Професорот по латински беше закон... се умиравме од смеење секој час.
    Ама имат и огромна минуска од мене бидејќи ништо не не научи. На пример, можеше секој час (тоа е 2 пати неделно) да учиме по една поговорка. Ама не... го мрзеше господинот, ерген невиден.
     
  5. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Имав учено латински јазик,ама морам да си признам дека имам и подзаборавено малку :D не е тежок латинскиот јазик, интересен е, само треба да се има желба да се научи.Но многу значи и тоа каков професор имаш за добро да го научиш јазикот, потребно е само граматичкиот дел да се научи за да се совлада добро, што е основа,плус преведувања.Јас имав професорка по латински, според мене не предаваше добро, а и сакам пак да се навратам/ потсетам на тоа што сум го учела, бидејки ме интересира.
    Нормално дека ќе се заборави,затоа што е изумрен јазик и не се користи во секојдневна комуникација, евентуално нешто читање на стари книги или нешто што е поврзано со латинскиот јазик, па со самото тоа не може да се заборави.
     
    На Princees му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Princees

    Princees Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2011
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    Имам учено латински јазик но и сега многу добро го совладувам....Жалам за оние кои не успеале добро да го совладаат латинскиот јазик но не секирајте се, се во животот може да се постигне но со малку повеќе труд....Колку добро ќе го совладате тоа некогаш зависи и од самите себеси и од наставниците кои предаваат... :D
     
    На Pepelaskka му/ѝ се допаѓа ова.
  7. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Имам учено латински во средно, и не ми беше многу тешко, ама беше многу здодевно. Среќа што го учев само една година. Граматиката не ми беше воопшто едноставна, ама со повеќе учење ја совладував добро. Среќа што професорот не беше многу строг.
     
  8. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    За жал во нашата генерација овој јазик беше укинат ,тие пред и после нас го учеа ,само ние не.
    А толку е мистичен и интересен...
     
  9. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.971
    ААААААА, ептен мистичен, кога треба тоа глупите падежи да ги учиш, а ае е... младоста ми ја земаа! :devil:

    Го учев две проклети години. Нешто што најмногу мразам е да учам на памет, а јазиков освен учење на памет, нема друг лек. Граматиката мораш да ја бубаш, падежите исто, глаголите напамет... значи ми беше малтретирање да го учам. Веројатно оти никогаш не го сакав, па имав некоја таква одбивност спрема јазиков. :x Секогаш имав 5ки, ама, ви викам, младоста ми ја зема јазиков.

    Единствен интересен дел ми беа поговорките. Бидејќи нешто ми тропка во главава, успевав да ги преведувам поврзувајќи ги со зборови од другите јазици. Е за ова ме пофалуваше професорката.

    Инаку женичката ни беше океј, малку строга и забегуваше на моменти. Запна на крај година, да сме повторувале за цел материјал од претходните две години. Ние еден ОЛКАВ куп за учење за матура, она сака да повторуваме, а латински на крај памет не ти е кога имаш 5 предмети за полагање - није била нормална. :rofl: Среќа не одев на школо во мај, којзнае како преживеав без да ме испраша. Сакаше да преведуваме додека не ѕвони и малку личеше на тие девиците Весталки. Ај, битно заврши, латински, неврмор. :wasntme:
     
    На LittlePinky му/ѝ се допаѓа ова.
  10. The.Crab

    The.Crab Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2011
    Пораки:
    629
    Допаѓања:
    370
    Пол:
    Женски
    Имам учено латински јазик само една година така да и не нешто посебно навлегов во неговата срж. :lol: Некако материјалот ни беше доста голем и интензивно ги земавме лекциите. Не ми беше многу тежок бидејќи и не ни бараа некои тешки филозофии. Заборавив на колку лекции правевме тестови ама со учење се добиваа и петчиња. ^_^

    Во мојата струка имаме солидна потреба од јазиков и тогашното учење ми помогна доста многу за понатаму. Не дека којзнае колку се сеќавам пример на падежите, ама од начинот на читање (кое е најважно за мене) ми има останато нешто во главата :) , а тоа што не ми е (ако некогаш се јави потреба) ќе се консултирам со некој кој знае многу повеќе од мене. :worried:hock:
     
  11. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Јас мака измачив со јазиков.
    Лесен е ако го учиш со срце, и ако не ти е префорсирано.
    Пусти ние, имавме толку материјал, немавме учебници и професорката сакаше се да знаеме што ни а ни б не знам сега.
    Падежите душата ми ја извадија.
    Инаку сакам да го научам, ама како и каде понатаму, немам поим.
     
  12. howdoyoudo

    howdoyoudo Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    9
    јас знам нешто ако му треба на некој помош нека пише
     
  13. Hell0.kitty

    Hell0.kitty Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    189
    Допаѓања:
    40
    и јас исто така го знам лесен е многу кој сака помош нека се обрати ;)
     
  14. MandyLane

    MandyLane Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    3.599
    Допаѓања:
    23.114
    Пол:
    Женски
    Учев латински во средно и од тоа ништо немам запамтено, апсолутно.
    Сега на факултет со латинскиот јазик се среќавам секојдневно, ама сепак ги познавам само стручните изрази и зборови, а од граматички аспект, сите тие правила коњугации и деклинации не ги владеам..
     
  15. Gunshine

    Gunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    818
    Допаѓања:
    666
    Знам латински, не ми е веќе толку тежок ко што го доживував отпрвин...
    Логички се учи, ако знаеш англиски, шпански е многу полесно.
     
  16. Rose96

    Rose96 Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 јануари 2011
    Пораки:
    2.680
    Допаѓања:
    37.125
    Сега почнав да учам и баш интересен јазик ми е :)
     
  17. La.Reina.Del.Sur

    La.Reina.Del.Sur Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.508
    Допаѓања:
    3.878
    Штета што го учев само една година...Огромна штета
    Сепак голема благодарност до проф, поради која перфектно го научив латинскиот :bow:

    Иначе го сакам многу. Бог знае колку пати ја имам прочитано таа книгата која ми ја подари професорката по латински... Јас многу го засакав, не знам за другите...
    Но сепак многу зависи од професорот ;)
     
  18. anuskaNESTLE

    anuskaNESTLE Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.979
    Допаѓања:
    7.104
    Учев латински 2 години и можам да кажам, срам да ми е, искористувавме тоа што професорот беше млад, заедно излевавме во ист кафиќ, и заедно дури и пиевме текили на шанк.... Значи оцената така ми ја ставаше, пријател нормално, но јазикот како јазик нешо знам, нешо не, но имам големи пропусти кои нема шанси да го надокнадам сега.
     
  19. sofijacasas

    sofijacasas Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2011
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    4
    latinskiot jazik e nesto najubavo (ja gi znam site jazici no ne japonskiot i arapskiot ) i rock.007 ako ti treba neso po latinski obrati mi se na mene ;) :rock: :)
     
  20. jagotka123

    jagotka123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    239
    Пол:
    Женски
    Tежок ли е за учење латинскиот јазик?