Форумџика на годината 2021
 1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лајкови

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од Френки Далавера, 21 декември 2015.

 1. Френки Далавера

  Френки Далавера Активен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2015
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  323
  Здраво. Нов сум на форумот, и не видов тема каде се зборува за фамозните лајкови.
  1. Ме интересира врз основа на што ги давате лајковите:
  - Дали на мислења во кои се пронаоѓате;
  - На одреден член без разлика на мислењето;
  - На сите под ред без ни да го читаш мислењето;
  2. Колку ви се битни лајковите, односно дали пишувате за лајк или што ви е на душа?
  Па повелете искрено изјаснете се.
  1. Еве јас лајкнувам на мислења што се исти со моите, односно предизвикале некоја емоција кај мене.
  2. Пишам што ми дојде, ама и лајкчињата убаво ми доаѓаат :D
  Ако не е соодветна темата или не предизвикува дискусија, слободно канта.
   
 2. Lutka®

  Lutka® Активен член

  Се зачлени на:
  4 декември 2015
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  103
  Пол:
  Женски
  Гледам нема одговори на темава па да почнам со мое мислење како за почеток :)
  1. Секој за себе дали му се допаднало мислењето, дали се пронашол во тоа, дали имаат исто или слично мислење
  2. Мислам дека овде секој си пишува тоа што му лежи на душа, бидејќи сите сме со "лажни" имиња, ник или како да се изразам..тој/таа што пишува за лајк свака му част на лажењето, сам /а се лаже бидејќи прво сам/а се уверува во нешто што можеби е лага, а ние само можеме да дадеме свое мислење во врска со тоа
  Сега лично за мене да одговорам
  1. Јас лајкнувам мислење ако се пронајдам во него, ми се допаѓа начинот на кој размислува,на членот му се случиле убави работи и ми е мило поради тоа или ако се сложувам со мислењето на таа личност.
  2. Лајковите не ми се битни, бидејќи тука си ја отварам душата, пишувам се што ми лежи на душа, и тука се чуствувам слободна :)
   
 3. Outlook

  Outlook Популарен член

  Се зачлени на:
  5 септември 2015
  Пораки:
  2.660
  Допаѓања:
  4.266
  Пол:
  Женски
  Лаковите се еден вид замена на зборовите "се сложувам со кажаното".
   
  На rose60, mami blue, Mr. Right и 6 други им се допаѓа ова.
 4. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.701
  Допаѓања:
  49.410
  Пол:
  Женски
  Ја лајкови давам само на девојчињата од кланот.
   
  На krofnicka27, mirandaa, Rose96 и 20 други им се допаѓа ова.
 5. promeneta

  promeneta Популарен член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2012
  Пораки:
  385
  Допаѓања:
  12.549
  Пол:
  Женски
  Ставам лајк на се' што ќе ми привлече внимание.

  Факт е дека ако популарен член напише едно А, ќе добие повеќе лајкови од еден убав, содржаен или интересен пост на нов член, ама тоа е.

  И се сложувам дека лајкот го ставаме кога некој ни ги земал "зборовите од уста", па да не се повторуваме, стискаме лајк.

  И не дека животот ти зависи од еден лајк, ама убаво е кога ќе видиш дека некој се сложува со тебе, или си предизвикал емоција кај некого. Исто како и во реалниот живот.

  И да, постојат кланови, коловоџи, следбеници итн. :D
   
  На Gosh, jasna83, anichka94 и 9 други им се допаѓа ова.
 6. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  21.607
  Допаѓања:
  142.207
  Пол:
  Женски
  Ставам лајк на се што ми се допаѓа.
   
 7. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  10.941
  Допаѓања:
  61.508
  Пол:
  Женски
  Јас ставам лајк на мислењето кое ми се допаѓа или со кое се согласувам, а кога пишувам нешто нормално дека го пишувам за да искажам мислење а дали тоа ќе му се допадне на некој или не, не ми е битно.
   
  На krofnicka27, rose60, theowndemon и 2 други им се допаѓа ова.
 8. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.801
  Допаѓања:
  54.988
  Пол:
  Женски
  Кликам на таа опција кога нешто ми се допаѓа или кога се согласувам со нечие мислење. Нема никаква филозофија тука :)
   
  На rose60, Marossa, galapce и 6 други им се допаѓа ова.
 9. Bridget

  Bridget Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2013
  Пораки:
  7.700
  Допаѓања:
  112.464
  Дај кажете јас во кој клан сум, да знам кого да не закачам.
   
  На jasna83, rose60, galapce и 5 други им се допаѓа ова.
 10. Papillon.Papi

  Papillon.Papi Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2013
  Пораки:
  3.240
  Допаѓања:
  9.693
  Пол:
  Женски
  Само на дечките од ккк (кул кидс клан). :rofl:
   
  На Lella, Ketchup, Lady Phoenix и 3 други им се допаѓа ова.
 11. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  13.886
  Допаѓања:
  308.032
  Ti si Trgovec poedinec:P
   
  На rose60, artemidis, mami blue и 8 други им се допаѓа ова.
 12. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  20.191
  Допаѓања:
  56.953
  Пол:
  Женски
  Јас на пример ставам почесто лајкови на познати членови зашто долго сум ги читала и некоја обична работа да ја кажат што им се случила можам подобро да ја замислам и поинтересна ми е зашто членовите ми се попознати и можам да си го доловам во глава начинот на кој изреагирале, а не дека е нов член па сега намерно нема лајк да му кликнам.:wasntme:
  И кликнувам кога ме мрзи да пишувам, а и веќе некој го кажал истото, па да не се повторувам.
   
  На Lella, Marossa, galapce и 11 други им се допаѓа ова.
 13. Lady Phoenix

  Lady Phoenix Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 мај 2015
  Пораки:
  2.033
  Допаѓања:
  58.316
  Пол:
  Женски
  1. Лајкови ставам на мислења кои ми се допаѓаат, кога сакам да поддржам некого или кога барем делумно се согласувам со нечие мислење. Не ми е битен членот, битна ми е содржината. Еве, на пример, @Bridget не е од мојот клан, ама кога ќе напише некое мислење со кое се согласувам, ставам лајк. :P

  2. Лајковите ми се битни во одредени ситуации кога, да речеме, не оди секој да ми реплицира на тоа што сум го напишала. Што повеќе лајкови - толку повеќе истомисленици, така гледам јас на тоа. Ако прашањето ти беше дали заради популарност ми значат лајковите - не. Пишувам тоа што ми доаѓа во моментот, што би рекол - што ми е на душа. Кој бендиса - бендиса, кој не - ме игнорира и тоа така си функционира. :)
   
  На Lella, bittersweet, rose60 и 13 други им се допаѓа ова.
 14. promeneta

  promeneta Популарен член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2012
  Пораки:
  385
  Допаѓања:
  12.549
  Пол:
  Женски
  @RainBow има секакви ситуации.

  Еве јас сум приметила членови што по ред на се' живо и диво лајкуваат.

  Има други што лајкуваат само на одредени членови и тоа ги пратат од тема на тема и со секое нивно мислење се согласуваат.

  Трети пак, ќе лајкнат мислење во кое е кажано пр. ѕидот е бел, а потоа ќе го лајкнат и следното мислење во кое е кажано не, не е бел ѕидот, црн е. И сега со што се согласува лајкувачот пити Боже :D.

  Четврти, нема да лајкнат некое мислење, а ќе го лајкнат другото после него што е copy-paste на првото, ама е напишано од некој од неговиот клан :D
  Итн, итн...

  Лајкувачот бе, збор и пол :rofl:

  И дај удрете по еден лајк, не бидете скржави еее :emo:.
   
  На honest girl, Gosh, jasna83 и 19 други им се допаѓа ова.
 15. eloves

  eloves Популарен член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2013
  Пораки:
  2.666
  Допаѓања:
  7.603
  Пол:
  Женски
  Лајкови ставам на смешни и интересни мислења, мислења во кои сум се пронашла, ми се допаднале, ме погодиле на некој начин и слично. Во врска со тоа, доста често се случува да ги читам мислењата без притоа да гледам од кој член се напишани. Имам неколку членови на фб, со една дури лично се знам но никогаш тоа не ми било пресудно да ги лајкнувам само тие, па тие. Ако се согласувам со некое мислење ќе го лајкнам, и ако не се согласувам а сепак членот на некој начин е во право до некаде може пак да го лајкнам.
  Лајковите не ми се битни, мислења од типот "На овој и овој мис е допадна твое мислење од таа и таа тема" не ги ни отворам.
   
  На rose60, kjukli, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
 16. LittlePinky

  LittlePinky Популарен член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2013
  Пораки:
  1.402
  Допаѓања:
  4.334
  Пол:
  Женски
  Јас па секое петто мислење го лајкнувам. Многу сум дарежлива :D Ко на шала, е шо да прам ко има толку убај мислења. :P Многу ми е гајле дали некој мене ќе ми го лајкни мислењето, пфт :P
   
  На Френки Далавера му/ѝ се допаѓа ова.
 17. honest girl

  honest girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 септември 2015
  Пораки:
  445
  Допаѓања:
  1.657
  Пол:
  Женски
  Воопшто не ми се битни лајковите битен ми е слободниот пристап да го искажам она што го мислам и најчесто ставам лајкови на такви искрени и реални ликови со издржан став а не на ликови со нашминкани и патетични ставови со цел да се допаднат некому.
  Или па у СП некој сите што ги реди да ги испоздрави ми нема логика, како за лајкови да им е.
   
  На rose60 и Френки Далавера им се допаѓа ова.
 18. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  13.945
  Допаѓања:
  237.299
  Човек остров :smirk:.
   
  На imelda, Lady Phoenix, Bender Rodriguez и 3 други им се допаѓа ова.
 19. Френки Далавера

  Френки Далавера Активен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2015
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  323
  Ве изредив сите со лајкови, дури и тие што не им се битни лајковите, чисто што некој ја забележал мојата тема.

  Јас се изјаснив што, како, уште кога ја отворив темата, сакав само да ја прашам @LittlePinky што е тоа ПФТ.
  Едвај научив ФМП што е, мислев дека е некој факултет за музички предмети, а сега ова :^)

  @danichap остров или отров :rofl:
   
  На rose60 и referentka им се допаѓа ова.
 20. honest girl

  honest girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 септември 2015
  Пораки:
  445
  Допаѓања:
  1.657
  Пол:
  Женски
  Уствари ја да можам би ги укинала лајковите на одредени теми како СП или фемина инстаграм, ,,што купивте денес?'' итн. каде што не се развива никаква дискусија и некои членови ги добиваат лаjковите for free со тие теми и квалитетните членови не можат да се истакнат максимално ако мерилото за квалитет е лајкови. :^) И ја можам многу лајкови да соберам ако секој ден го ставам тоа што сум јадела у фемина инстаграм и ако секој викенд го поздравуем цел форум сигурно би имала +50.000 likes. :D
   
  На Gosh, LittlePinky, rose60 и 4 други им се допаѓа ова.