1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Левучари или десничари?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од gami, 26 декември 2010.

?

Со која рака пишувате?

 1. Лева рака.

  160 глас(а)
  19,9%
 2. Десна рака.

  645 глас(а)
  80,1%
 1. gami

  gami Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2010
  Пораки:
  628
  Допаѓања:
  125
  Ја отворив оваа тема за да продискутираме за тоа дали сте левучари или десничари :) ? Односно дали пишувате и правите се со лева или десна рака.

  Во светот околу 4 % од луѓето се десничари меѓу кои и некои биле многу познати Александар Македонски, Наполеон Бонапарта, Леонардо да Винчи, Микеланџело Буонароти, Бетовен, Бах, Чарли Чаплин, Ајнштајн, Максвел, Пол Макартни и др. И 13 август е прогласен за ден на левучарите :D

  Јас се правам со десна рака, со лева не можам ни да пишувам ни ништо :lol: .
   
 2. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.166
  Допаѓања:
  26.993
  Горд левучар! Десната рака ми е како воопшто да ја немам. За ништо не ми служи особено :)
   
  На BojanaLegija, angelche16, T.e.d.d.y и 15 други им се допаѓа ова.
 3. macence85

  macence85 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 август 2010
  Пораки:
  1.217
  Допаѓања:
  821
  Тешка мешавина.До прво оделение и пишував со лева, ама ете учителката ме одучи :fubar: Сега пишувам само со десна а друго знам и со лева, да јадам, да сецкам. Чорба каша правам со рацеве :lol:
   
  На love.a7x, theghost, Tedi16 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.470
  Допаѓања:
  146.983
  Мислев политичка е темава.
   
  На angelche16, Pipaa, Name и 4 други им се допаѓа ова.
 5. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.497
  Допаѓања:
  2.836
  Пол:
  Женски
  Десничар ;)
  Ама додека бев основно доста се трудев да пишувам и со лева, онака да разбијам монотонија :D
  Ама ај што пишувам така од доле нагоре, никако правец не држам прав :D , туку и некако градите ме стегаа од нервоза што не можам да функционирам како со десната |(

  Сакав да ја навежбам за да бидам феномен? :rofl:
  Грешка у залет, не успеав :x ноу, ноу... Не успеав за да пишувам, ама за по некое китченце да си нацртам на ноктите од десната рака, понекогаш успевам :angel:
   
 6. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.695
  Десничар. :)
  Иако, некои работи да ги правам со лева рака или нога ми се многу полесни (свирење гитара, шутирање топка). И маусот умеам подобро да го движам со лева рака, само што стои десно поради брат ми (т.е. ме мрзи да го префаќам :D ).
  Да пишувам можам и лева да кажам читко да пишувам, ама није то то. :D
   
 7. Danilela

  Danilela Популарен член

  Се зачлени на:
  3 март 2010
  Пораки:
  2.256
  Допаѓања:
  1.807
  Јас сум десничар.Со десна пишувам,инаку со лева знам да правам се,освен да пишувам,цртам,неможам да држам лажица и нож. :)
   
 8. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.166
  Допаѓања:
  26.993
  Само јас сум левучар засега :)
   
  На Alesia му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Alanna

  Alanna Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  1.120
  Допаѓања:
  482
  Десничар - за пишување ,а се друго можам и со лева рака.Кога бев помала се сеќавам сакав да научам да пишувам и со лева,за да можам и со двете,толку многу се трудев ама џабе ми беше :)
   
 10. SpoiledBaby

  SpoiledBaby Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2010
  Пораки:
  889
  Допаѓања:
  302
  десничар,а левата рака ми служи само за прифаќање едвај се научив убаво да се лакирам со левата на десната.
   
 11. lebarka

  lebarka Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2010
  Пораки:
  140
  Допаѓања:
  26
  Тука вајда си сакала да кажеш дека 4% се левичари...

  Инаку јас сум десничар. Ама мислам и дека имам објаснување зошто станав десничар. Се сеќавам дека додека учев 1,2 одделение, немаше шанси (барем во моето одделение) некој да пишува со лева рака. Не знам зошто тоа се сметаше за ненормално. Подоцна почна да ми станува интересно да ги користам и двете раце, ама за пишување сум како фатена со левата рака :lol: Сега веќе не ми е така интересно да испробувам што можам да правам и со левата рака.
   
 12. BeYourself

  BeYourself Популарен член

  Се зачлени на:
  12 септември 2010
  Пораки:
  1.485
  Допаѓања:
  2.948
  Левучар..! оффи, не си сама! ;)
  само што мене баба ме одвикна да пишувам со левата рака :D :D иначе убаво си пишувам и со левата, не толку убаво како со десната ама сепак убаво.. лажицата ја држам во левата рака додека јадам, ножот исто така кога сечам нешто, вилушката. ако јадам со десна нема да знам како да си ги наместам :tmi: ама глувчето го држам во десната, пред неколку години го држев со левата, ама зашто брат ми го мести на десната страна и јас почнав со десната рака.. :)
   
  На monii91 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. FBI

  FBI Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јули 2010
  Пораки:
  1.513
  Допаѓања:
  5.299
  Слично ко другарка ми :) Таа со десната само пишува, се друга подобро прави со левата хахаха
  ЈАс сум десничар, но сметам дека не треба да се форсираат децата да пишуваат со десна, некако ми е тоа како хитлерска диктатура :rofl: . Секое дете најверојатно има инстинкт и почнува да пишува со таа рака што според инстинктот повеќе му одговара.....па наставници и родители, оставете ги левучарите на мира ;) !
   
 14. ciribiribela

  ciribiribela Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2010
  Пораки:
  1.272
  Допаѓања:
  650
  Пол:
  Женски
  Јас сум десничар, ама некои работи подобро ги правам со лева рака. На пример косата си ја мијам со лева рака со десна го држам тушот, кога играме карти со лева ги мешам со десна ги држам,и не знам зошто ама со лева менувам програми со далечинскиот :)
   
 15. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.659
  Допаѓања:
  196.331
  Пол:
  Женски
  Одучен левучар :D како мала сум била левучар, моите ме одучиле, што е и добро, затоа што немаше да можам да го работам ова што сум, т.е ќе требаше да имам посебна машина која е секако поскапа. Како и да е, и двете раце ги користам скоро подеднакво. Можам уште да пишувам со лева рака, секако, не толку добро како со десната, ама и после 25 години добро е :D има и доста работи што се' уште ги правам со лева рака (мијам заби со лева, мачкам леб, држам четка за фенирање итн.), освен тоа, ми се чудат како при шминкањето ги користам двете раце (посебно за маскарата - лева рака лево око, десна рака десно око).
   
 16. FBI

  FBI Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јули 2010
  Пораки:
  1.513
  Допаѓања:
  5.299
  Морам да ти признаам, ич не ти е лошо што можеш да се шминкаш со двете раце ;)
   
  На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.695
  ^^ Заборавив и јас за ова, маскара многу поубаво ставам со лева рака на лево око пример. :) И знае многу поубаво да ми излезе левото око, од десното. :D
   
 18. cinderellce

  cinderellce Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 септември 2010
  Пораки:
  101
  Допаѓања:
  47
  Јас сум десничар но можам се да правам и со лева рака (можам и да пишувам) само при шминкањето потешко ми е да ја користам левата рака......
  И навистина дечињата што пишуваат со лева рака треба да ги остават да си пишуваат со лева да не ги малтретираат и да ги тераат да пишуваат со десна.Имам внука сега е во прво одделение и е левучар, дома ја учат да пишува со десна рака и кога правеле тест нашколо она истите покрети како што ја терале со десна ги правела ама со лева и сите бројки и биле наопаку како да се пресликуваат по симетрала.Се и било точно решено и добила 2ка на тестот и многу плачеше и на крај ја оставија да си пишува со лева за да не прави грешки :)
   
 19. macysh

  macysh Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2010
  Пораки:
  1.082
  Допаѓања:
  756
  Десничар :) Ама како и повеќето и јас се обидувам да си ја извежбам левата рака и да научам да пишувам и со неа.Претежно на досадните часови го правам ова,за да не заспијам |-) :D Инаку се,ама баш се правам со десна рака.Оваа левата само за украс ми е,секогаш поубаво налакирана од десната :lol:
   
 20. nedzma

  nedzma Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  688
  Допаѓања:
  192
  Пол:
  Женски
  Десничар, се правам со десна рака :)