1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Левучари или десничари?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од gami, 26 декември 2010.

?

Со која рака пишувате?

  1. Лева рака.

    160 глас(а)
    19,9%
  2. Десна рака.

    645 глас(а)
    80,1%
  1. gami

    gami Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2010
    Пораки:
    628
    Допаѓања:
    126
    Ја отворив оваа тема за да продискутираме за тоа дали сте левучари или десничари :) ? Односно дали пишувате и правите се со лева или десна рака.

    Во светот околу 4 % од луѓето се десничари меѓу кои и некои биле многу познати Александар Македонски, Наполеон Бонапарта, Леонардо да Винчи, Микеланџело Буонароти, Бетовен, Бах, Чарли Чаплин, Ајнштајн, Максвел, Пол Макартни и др. И 13 август е прогласен за ден на левучарите :D

    Јас се правам со десна рака, со лева не можам ни да пишувам ни ништо :lol: .
     
  2. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Горд левучар! Десната рака ми е како воопшто да ја немам. За ништо не ми служи особено :)
     
    На BojanaLegija, angelche16, T.e.d.d.y и 15 други им се допаѓа ова.
  3. macence85

    macence85 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2010
    Пораки:
    1.217
    Допаѓања:
    821
    Тешка мешавина.До прво оделение и пишував со лева, ама ете учителката ме одучи :fubar: Сега пишувам само со десна а друго знам и со лева, да јадам, да сецкам. Чорба каша правам со рацеве :lol:
     
    На love.a7x, theghost, Tedi16 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.711
    Допаѓања:
    150.495
    Мислев политичка е темава.
     
    На angelche16, Pipaa, Name и 4 други им се допаѓа ова.
  5. 2468

    2468 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    4.497
    Допаѓања:
    2.836
    Пол:
    Женски
    Десничар ;)
    Ама додека бев основно доста се трудев да пишувам и со лева, онака да разбијам монотонија :D
    Ама ај што пишувам така од доле нагоре, никако правец не држам прав :D , туку и некако градите ме стегаа од нервоза што не можам да функционирам како со десната |(

    Сакав да ја навежбам за да бидам феномен? :rofl:
    Грешка у залет, не успеав :x ноу, ноу... Не успеав за да пишувам, ама за по некое китченце да си нацртам на ноктите од десната рака, понекогаш успевам :angel:
     
  6. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.698
    Десничар. :)
    Иако, некои работи да ги правам со лева рака или нога ми се многу полесни (свирење гитара, шутирање топка). И маусот умеам подобро да го движам со лева рака, само што стои десно поради брат ми (т.е. ме мрзи да го префаќам :D ).
    Да пишувам можам и лева да кажам читко да пишувам, ама није то то. :D
     
  7. Danilela

    Danilela Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2010
    Пораки:
    2.256
    Допаѓања:
    1.807
    Јас сум десничар.Со десна пишувам,инаку со лева знам да правам се,освен да пишувам,цртам,неможам да држам лажица и нож. :)
     
  8. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Само јас сум левучар засега :)
     
    На Alesia му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Alanna

    Alanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    482
    Десничар - за пишување ,а се друго можам и со лева рака.Кога бев помала се сеќавам сакав да научам да пишувам и со лева,за да можам и со двете,толку многу се трудев ама џабе ми беше :)
     
  10. SpoiledBaby

    SpoiledBaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    890
    Допаѓања:
    302
    десничар,а левата рака ми служи само за прифаќање едвај се научив убаво да се лакирам со левата на десната.
     
  11. lebarka

    lebarka Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    26
    Тука вајда си сакала да кажеш дека 4% се левичари...

    Инаку јас сум десничар. Ама мислам и дека имам објаснување зошто станав десничар. Се сеќавам дека додека учев 1,2 одделение, немаше шанси (барем во моето одделение) некој да пишува со лева рака. Не знам зошто тоа се сметаше за ненормално. Подоцна почна да ми станува интересно да ги користам и двете раце, ама за пишување сум како фатена со левата рака :lol: Сега веќе не ми е така интересно да испробувам што можам да правам и со левата рака.
     
  12. BeYourself

    BeYourself Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    1.485
    Допаѓања:
    2.948
    Левучар..! оффи, не си сама! ;)
    само што мене баба ме одвикна да пишувам со левата рака :D :D иначе убаво си пишувам и со левата, не толку убаво како со десната ама сепак убаво.. лажицата ја држам во левата рака додека јадам, ножот исто така кога сечам нешто, вилушката. ако јадам со десна нема да знам како да си ги наместам :tmi: ама глувчето го држам во десната, пред неколку години го држев со левата, ама зашто брат ми го мести на десната страна и јас почнав со десната рака.. :)
     
    На monii91 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. FBI

    FBI Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    5.299
    Слично ко другарка ми :) Таа со десната само пишува, се друга подобро прави со левата хахаха
    ЈАс сум десничар, но сметам дека не треба да се форсираат децата да пишуваат со десна, некако ми е тоа како хитлерска диктатура :rofl: . Секое дете најверојатно има инстинкт и почнува да пишува со таа рака што според инстинктот повеќе му одговара.....па наставници и родители, оставете ги левучарите на мира ;) !
     
  14. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Јас сум десничар, ама некои работи подобро ги правам со лева рака. На пример косата си ја мијам со лева рака со десна го држам тушот, кога играме карти со лева ги мешам со десна ги држам,и не знам зошто ама со лева менувам програми со далечинскиот :)
     
  15. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.011
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    Одучен левучар :D како мала сум била левучар, моите ме одучиле, што е и добро, затоа што немаше да можам да го работам ова што сум, т.е ќе требаше да имам посебна машина која е секако поскапа. Како и да е, и двете раце ги користам скоро подеднакво. Можам уште да пишувам со лева рака, секако, не толку добро како со десната, ама и после 25 години добро е :D има и доста работи што се' уште ги правам со лева рака (мијам заби со лева, мачкам леб, држам четка за фенирање итн.), освен тоа, ми се чудат како при шминкањето ги користам двете раце (посебно за маскарата - лева рака лево око, десна рака десно око).
     
  16. FBI

    FBI Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    5.299
    Морам да ти признаам, ич не ти е лошо што можеш да се шминкаш со двете раце ;)
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.698
    ^^ Заборавив и јас за ова, маскара многу поубаво ставам со лева рака на лево око пример. :) И знае многу поубаво да ми излезе левото око, од десното. :D
     
  18. cinderellce

    cinderellce Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    47
    Јас сум десничар но можам се да правам и со лева рака (можам и да пишувам) само при шминкањето потешко ми е да ја користам левата рака......
    И навистина дечињата што пишуваат со лева рака треба да ги остават да си пишуваат со лева да не ги малтретираат и да ги тераат да пишуваат со десна.Имам внука сега е во прво одделение и е левучар, дома ја учат да пишува со десна рака и кога правеле тест нашколо она истите покрети како што ја терале со десна ги правела ама со лева и сите бројки и биле наопаку како да се пресликуваат по симетрала.Се и било точно решено и добила 2ка на тестот и многу плачеше и на крај ја оставија да си пишува со лева за да не прави грешки :)
     
  19. macysh

    macysh Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2010
    Пораки:
    1.090
    Допаѓања:
    767
    Десничар :) Ама како и повеќето и јас се обидувам да си ја извежбам левата рака и да научам да пишувам и со неа.Претежно на досадните часови го правам ова,за да не заспијам |-) :D Инаку се,ама баш се правам со десна рака.Оваа левата само за украс ми е,секогаш поубаво налакирана од десната :lol:
     
  20. nedzma

    nedzma Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    688
    Допаѓања:
    192
    Пол:
    Женски
    Десничар, се правам со десна рака :)