1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Левучари или десничари?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од gami, 26 декември 2010.

?

Со која рака пишувате?

  1. Лева рака.

    160 глас(а)
    19,9%
  2. Десна рака.

    645 глас(а)
    80,1%
  1. Fearless

    Fearless Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    944
    Допаѓања:
    1.344
    Јас сум левучарка, а знам по малку и со десна да пишувам.
    Мојот учител до 4то ме има мавнато со стапче по рака да пишувам со десна, без коментар сум на ова, но си останав на своето :o
     
  2. Strumfeta93

    Strumfeta93 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    3.856
    Сум слушнала дека определеноста се должи на тоа од која града најпрво ќе се надои бебето (ако од левата тогаш ќе биде левучар и обратно) или пак можеби само бабини деветини да се.
     
  3. Shery

    Shery Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    1.984
    Допаѓања:
    4.839
    Пол:
    Женски
    Јас сум десничар како и повеќето
    Ама можам со лева рака да работам скоро се, освен да пишувам
     
  4. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Десничар сум и со лева рака пишувам како со нозе :D
    Но, за други работи левата рака ми е ептен испраксирана, па така на пример секогаш десната рака ми е поубаво налакирана од левата, левото око ми е поубаво нашминкано од десното затоа што ја користам левата рака...
     
  5. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.734
    Допаѓања:
    17.901
    Пол:
    Женски
    Јас сум левучар
     
  6. BeYourself

    BeYourself Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    1.485
    Допаѓања:
    2.948
    оффи, што се секираш, ние ќе си купиме кола од Англија каде што воланот е на другата страна, а и мењачот ќе ни дојде на левата страна. :lol: :lol: :*
     
    На gami му/ѝ се допаѓа ова.
  7. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.882
    Допаѓања:
    102.913
    Пол:
    Женски
    И јас сум левучар :)
     
  8. Juicy

    Juicy Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2010
    Пораки:
    1.812
    Допаѓања:
    11.127
    Пол:
    Женски
    десничар :)
     
  9. NICKRIVERS

    NICKRIVERS Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2010
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    11
  10. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.712
    Допаѓања:
    150.523
    И целта е?!
    Да се преброиме?!
     
  11. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.792
    Допаѓања:
    65.502
    Пол:
    Женски
    Целта е да се издвојат левичарите како поспецифични и да се пофалат :rofl:
     
  12. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    :rofl: Да тргнам да си легнам, ама од кикотење кревет ќе се тресе...откако ве прочитав девојки.

    Јас со лева делам карти и свирам гитара, за се друго сум десничар.

    Ете се преброив. Први. Други. Први. Други...
     
  13. viki44e

    viki44e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    1.988
    Допаѓања:
    1.087
    Мене ме интересира како левичарите би пишувале на вакво??
    [​IMG]
    Ваљда на тоа што е до нив,од левата страна :)
    Инаку јас сум десничар,со лева само придржувам нешто и куцам на тастатурава.Пишување!?Во никој случај!

    Премногу е голема сликата,затоа е ставена во спојлер!
     
  14. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.712
    Допаѓања:
    150.523
    Со шо да се пофалат,кога у просек живеат пократно и тоа доста пократко од десничарите,а башка што научно е докажано дека не се поинтелигентни од десничарите,туку напротив,помалку рационални се од нив и ситничари,а она бонусот им е,што се покреативни од десничарите.Кај нив е интересното што се само невообичаени,а од друга страна,нивниот број е пораснат во последниве 10 години,затоа што учителките во прво одделение помалку тепаат ако пишуваш со лева те помалку се закоравени од порано,па со текот на годините ќе се изедначат и десничари и левучари.

    У секој случај,да ве удостојам,десничар сум,кој црта,бои,јаде со лева,игри со топка,со лева нога и рака.Мелез,нит се терам,нит се водам.Ќе умрам во просечно време,пократко од десничарите,подолго од левучарите ќе си живеам.
     
    На Incroyable му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Лилитке, зошто мор пократко живееме? :o
     
  16. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.792
    Допаѓања:
    65.502
    Пол:
    Женски
    Во просек левучарите живеат околу 66 години, додека десничарите 75. Жените десничарки во просек живеат 5 години подолго од жените левучарки. Левучарите имаат пет пати поголеми можности да загинат во некаква несреќа, најчесто возејќи. Според некои истражувања тоа е така бидејќи левучарите живеат во свет создаден за десничари...
     
  17. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.712
    Допаѓања:
    150.523
    То је...и плус го поврзуваат тоа со многу срцеви болести.А жените како и да го вртиш се леви,а па тек и официјални левучарки...у пм.

    Сакам да кажам,не си ласкајте,не сте посебни. :D
     
    На 2468 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Аааа мене не ми се умира :fubar:
     
  19. TheKiketoo

    TheKiketoo Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    883
    како надолу??
    и јас ја вртам тетратката и на косо ги пишувам буквите, и кој и да ми ја види тетратката вели woooowww колку убаво пишуваш, се под конец, очите да ти останат во неа (ама не му препорачувам да читаат зошто очите ќе му излезат :nod: , постојано некако ги стискаат очите тие што ми читаат, и ја подвртуваат главата (веројатно во себе го повлекуваат тоа што го рекле :rofl: )), инаку да огроооомен ситничар сум, сметам дека сум прилично креативна, и добро цртам...
    И баш ми е гајле ако умрам порано, па како да е убаво да си пензионер |( :P

    едит
    главното го заборавив :$ , левичар сум и кога бев мала моите постојано ми викаа дека пишувам со лева, ми го тргаа моливот од раката и во другата ми го ставаа, а јас кутрата одвај го држев во десна, понекогаш и плачев за да не ме тераат со десна да пишувам и во забавиште и рекоа на наставничката да ме тера и таа со десна да пишувам, ама виде дека сум тврдоглава, попуште и таа им рече на моите да не ме тераат да пишувам со десна, кога не сакам и не можам, и дека не е нешто страшно да пишувам со лева, па ме оставија и моите на рает да си ја користам левата :)
     
  20. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Не ги прочитав сите претходни постови ама од тоа што прочитав во погорните од странава дека десничарките живееле подолго од левучарките ко така јас ќе живеам 5 години плус.
    Ама бре нема врска што има улога раката со која пишуваш во должината на животот се прашувам .
    Пишувам со десна, јадам со неа скоро 80 % од работите ги правам со таа рака, со лева ги правам само неопходните работи, пишувам на тастатурава, придржувам нешто инт.
    Инаку ај да не бидам скромна да се пофалам сега гледам и Наполеон бил десничар, а плус и талентот што го имал ми се чини од него го имам наследено :lol:
    Можам и да пишувам и да зборувам во исто време, и во тетратка и на тастатура или кога ми диктира некој можам да го пишувам диктираното и во исто време да си зборувам, на еден час лекциите секогаш ги земаме со пишување дека лекциите во книгите се многу опширни и учиме од тетратка и често пати (многу брзо пишувам) професорот диктира јас пишувам и ќе кажам нешто ќе ја збунам другарка ми (што седи до мене) и после тоа ем и кажувам што сум кажала ем и кажувам што требало да напише циркузи, а кога сме веќе кај диктирањето, многу мразам, тишина е сите пишуваат и некој повторува недослушал што треба да напише, тоа на живци ми оди.
    Од пред компјутер Лукс Миладинова Наполеонова благодарам :bow: :headbang: :D