Легализација на проституцијата - Да или не?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од UnknownLadyDi, 15 јануари 2013.

?

Дали проституцијата треба да се легализира?

 1. Да

  98 глас(а)
  35,6%
 2. Не

  177 глас(а)
  64,4%
 1. Eli.t

  Eli.t Активен член

  Се зачлени на:
  11 септември 2013
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  2
  Не е прашањето дали ќе најдат изговори или не, затоа што доколку правилно функционира системот
  при легална проституција, проститутките ќе мораат да ги прават тие прегледи ако сакаат да останат на работа. Да, прашање е дали ќе се регулира тоа добро, но еве јас зборам за некои перфектни услови. Денес на пример полицијата не се замара толку со проститутките, тоа е лошо, пред се заради болестите кои се шират од таму, мислам дека мора да се апсат сите тие кои се занимаваат со оваа „професија“ бидејќи тоа е нелегално.
  А еве и еден прост пример зошто сум ЗА легализација. Постојат луѓе кои заради своите предиспозиции едноставно не можаат да си најдат партнер и не можат да искусат секс. Мислиш дека тие луѓе не сакаат да пробаат некогаш во својот живот? Па да, сакаат, а тоа би го направиле и денес со овие диви проститутки во некоја забутана грмушка или шума или пак во кола скриен во темница со кои колку и да се заштитуваш пак е ризично. Во едно помодерно време тоа би се направило во посебни локали, земи го примерот во Амстердам и црвената улица.
  Да не бидам сфатена погрешно, немам некои симпатии спрема проститутките (имам и одбивност), но едноставно мораме некогаш да ги тргнеме тие бариери, затоа што на некои луѓе им е потребно тоа, можеби звучи чудно но да. Еден ден ќе биде тоа професија како и сите останати, а ете би имале и поголема вработеност. :lol:
   
 2. redhat

  redhat Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 август 2013
  Пораки:
  240
  Допаѓања:
  222
  ауу не срц па ти мислиш дека некој останал во животов без секс и ние дека треба да им мислиме сите можат да си најдат партнер ако се потрудат незнам ете ти имаш различно мислење јас како педагог нема терорија да го прифатам мислењево дека легализацијата ке влијае позитивно врз општеството и дека тоа ке биде професија има многу работи на кои треба да се обрне внимание и да се унапредат за дфа функционираме подобро
  а вака шо ако не да легализираме и дуги работи од црниот пазар и ке ни цвета бизнисот ;)
   
 3. Eli.t

  Eli.t Активен член

  Се зачлени на:
  11 септември 2013
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  2
  Добро, мое мислење си е тоа :) Секој со свое мислење :D
   
 4. Yipman2

  Yipman2 Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 октомври 2010
  Пораки:
  4.026
  Допаѓања:
  24.984
 5. cheetah.girl

  cheetah.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2012
  Пораки:
  1.620
  Допаѓања:
  1.415
  Да се легализира?
  Па добро зошто? Нешто ќе се реши со тоа?
  Као демек проститутките заштитени,бла бла бла ќе се стави некој ред.
  Во државава наша колку основни работи има што не се средени па проституцијата ќе била океј.
  Јас сум ПРОТИВ легализација. И тоа е бизнис? Кој бизнис жити се -.-
  Некој/а од вас во иднина своите ќерки ќе ги образува за да станат проститутки? :?:
  Нема врска образованието,но дали некој/а од вас би сакал/а вашите ќерки да се занимаваат баш со тој "бизнис" ? :?: Кога станува збор за тоа мислам дека сите би се подзамислиле малце...
   
  На redhat му/ѝ се допаѓа ова.
 6. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  2.495
  Допаѓања:
  3.145
  Но тоа е токму благодарејќи на проституцијата.
  А како да се потрудат? Дали имаат некој да ги/да ја научи? Теоретски (но не и во пракса) точно е дека сите можат да имаат секс, но каков и со кого? Проституцијата дава некаков избор и можност да се реализира понекоја сексуална фантазија.
  Претпоставувам мислиш на дрогите. Но тоа е неспоредливо! Ако се легализираат дрогите и се делат бесплатни чисти шприцеви и игли (за да се спречат зарази), самата дрога и понатака ќе го оштетува физичкото и психичкото здравје на луѓето. Спротивно од тоа, кај проституцијата тоа не мора да биде случај доколку се обезбедат и принудат на редовни контроли и едуцираат за задолжително користење на кондоми.
  Повеќето луѓе не би сакале децата да им се бават со проституција, но ако сериозно се подзамислиме тогаш тоа би било причина повеќе да се легализира. Имено, дали тоа што сега не е легализирана ги спречува вашите синови и ќерки да се бават со проституција? Не. Дали се изложени на поекстремен ризик од зарази и насилство? Да. Доколку се легализира и правилно се спроведе законот, опасностите би можеле драстично да се намалат!
   
  На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. swrcii

  swrcii Нов член

  Се зачлени на:
  1 јули 2010
  Пораки:
  723
  Допаѓања:
  268
  Ако се легализира една поштена нема да остани... не поддржувам,некој да ужива а некој да рмба по цел ден и тоа да се мери со иста мерка - работа.. абе каде. :fubar:
   
 8. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  2.495
  Допаѓања:
  3.145
  Со ова се согласувам до некаде. Но истото треба тогаш да важи и за манекенките и манекените, фубалерите, кошаркарите, естрадните ѕвезди и тн.
   
 9. redhat

  redhat Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 август 2013
  Пораки:
  240
  Допаѓања:
  222
  хахаха ти па најде са споредуваш која манекенки фубалери и други звезди со нешо шо не е ни професија мислам дека не требаат да се мешаат баби и жаби и да не се чуди шо реков секој може да се потруди како викаат за секое грнче има капаче :D
  а за дрогите да бе ако не се да глеаме да им удоволиме на наркоманите и проститутките па другите загрозени категории нека трпат
  немам ништо против тебе секој си има свое мислење и свој став така и ти јас и различен ни е ама нели мислиш дека треба да се насочиме кон луѓето кој навистина им треба помош и никој не превзема ништо а не да заштитуваме некој кој САМ РЕШИЛ ДА СЕ УНИШТИ
  да ке кажеш проституцијата е присилна понекогаш е таквите луѓе навистина треба да се заштитат и извадат од тој круг а оној кој решил сам да се уништува свесен дека ке закачи куп болести не заслужува легализација на неговата "професија" :!:
   
  На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
 10. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  2.495
  Допаѓања:
  3.145
  Нема никаква поголема разлика!!! И едните и другите добиваат пари нудејќи некакво задоволство на клиентите-публиката, а ништо креативно не сработуваат.

  Ако е до мене тогаш би немало ни проституција ни професионални спортисти ниту манекенки и манекени, за мене сè се тоа повеќе или помалце „џаболебари„. Вистински професии се оние кои му овозможуваат на општеството да опстои и да се развива: земјоделци, готвачи, хигиеничари, лекари, наставници, возачи, архитекти и градители, разни занаетчии... другото е слично на клати врата зимај плата (наместо врата клатат топка на стадион или фустан на модна писта).
  Нема да закачи ако има организација која ќе му објасни за мерки на заштита и претпазливост (на пр. задолжително користење кондом) а формирањето и одржувањето на такви организации би одело многу полесно доколку постои законска рамка, бидејќи законот нема да вели само: „да може да се проституирате„ туку со разни членови и ставки ќе бида утврдено кој за што е надлежен, кој каде и кај кого може или треба да упати, какви мерки да се превземат за одредени работи и тн.
   
  На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. 1209

  1209 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  4.072
  Допаѓања:
  30.031
  Пол:
  Женски
  Ние луѓето сме страшно лицемерни и злобни суштества.Значи секогаш за било која тема јас си појдувам самата од себе, што јас сакам да правам и што мене ми е битно и не би сакала некој да го осудува тоа што го работам.Значи наша маана е тоа што ние упорно сакаме да им наметнеме на другите наше мислење и наши ставови и да им наметнеме начин на живот, треба веќе еднаш засекогаш да сфатиме дека секој со своето тело има право да прави што сака, своето време да го користи како што сака и своите пари да ги заработува како што сака.Јас не ги осудувам проститутките,никогаш не сум ги, а после многу истражувања на темава и читање литература ептен сум воздржана за нивната професија.Работа си е работа, тоа е факт.Е сега факт е и дека тоа е најстар занает на светот, го имало, го има и ќе го има додека постои живот, но лошо е што не е легално, зошто тоа овозможува многу болести, многу трговија со бело робје, многу уништени животи...
  Доколку се легализира тоа ќе се намали во голема мера, нема да исчезне, ама барем оние кои го работат нема да се плашат да одат на преглед, нема да се плашат дека ако не заработат доволно ќе бидат претепани од макрото, ќе бидат сигурни кога ќе се со муштерии...
  И сите оние кои ги осудуваат и плукаат на нив, помислете дека утре недај боже вие може да сте на исто место.
  Дали знаете дека во повеќето земји тоа е единствена работа од која можеш да заработиш доволно ако си необразован, за разлика од другите работи, што ќе се утепаш работејки и нема да ти стигнуваат.
  И дали знаете дека некои луѓе уживаат во тоа, го работат тоа зошто го сакаат, пример читав скоро книга за елитна простиутка која има два доктората и е универзитетски проф, ама го работи тоа зошто ја сака таа работа.

  Значи да јас сум за легализација и никогаш нема да ги осудувам, зошто сум жена и знам дека повеќето од нив не го избрале тој начин на живот своеволно туку се принудени, како да плукам на нив.
   
  На Scorpiongirl12, Jordanovska-K и XstrongerX им се допаѓа ова.
 12. redhat

  redhat Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 август 2013
  Пораки:
  240
  Допаѓања:
  222
  и сега има такви емисии и организации за едукација за заштита од несакана бременост болести и слично и тоа денес многу повеќе од порано може да се дојде до ваков вид на информации така да и да не е легална господата имаат се на тацна фала богу модерно време е и се информираат и од телевизија интернет од секаков вид на медиум ;)
   
 13. Azriel1

  Azriel1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2012
  Пораки:
  307
  Допаѓања:
  404
  Уште ова фали. Секако дека НЕ.
  Да си спортист и манекенка не е девијантна појава |( Навистина се преплатени во шоу бизнисот, ама тоа е друга тема. Вие сте толку добрички и сочуствувате со „маките“ на проститутките а барате маките да им се легализираат и поддржат од општеството. Каква иронија! После ние сме биле лошите.
   
  На redhat му/ѝ се допаѓа ова.
 14. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  19.527
  Допаѓања:
  51.184
  Пол:
  Женски
  Да се легализира.
  Не за џабе проституцијата е најстариот занает, отсекогаш постоел и секогаш ќе постои. Па барем оваа скапана држава нека види некој денар и од тоа, а не само посебни индивидуи да си ставаат во џепчето.
  На крај краева, па и што е битно, па ќе се снајдат лоповите.
  Така што, ми доаѓа дека е сосема сеедно.
   
  На feminium му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Daydream

  Daydream Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2013
  Пораки:
  1.578
  Допаѓања:
  5.756
  Пол:
  Женски
  Зошто да се легализира? Да не случајно се подобри нешто во општеството ако се легализира проституцијата. Се друго се среди па уште до ова стигнавме. Наместо да се спречува тоа и што повеќе да се гледа да се укине ова, ние ќе се стремиме за легализација. Ќе се шират болести само.

  И не само тоа, сите знаеме дека проституцијата е ланец на криминал. Самиот тој криминал повлекува и други криминални дела, многу пати проституцијата се поврзува со дрога и трговија на луѓе, претежно жени и девојки. Знаете што ќе се случи ако се легализира проституцијата? Само ќе им се направи легален и слободен пат на тие што го спроведуваат ова. И само за главните криминалци и макроа самите ќе си направиме да им биде подобро, ќе можат да прават што сакаат и каде сакаат, зашто нели се ќе си биде легално, а девојките што ќе го работат тоа ќе ги имаат истите услови и исто ќе бидат третирани како и претходно, никако. И што ќе постигнеме? Да се дуплира криминалот и ништо друго. Дефинитивно според мене со спроведување на легализација ништо позитивно нема да добиеме.

  Видов дека некој напиша за лекарски прегледи. Па добро ние во кој век живееме? Проститутките не се во камено време, секој кој сака може да си направи гинеколошки преглед, не треба легализација на проституцијата па за да тие одат на преглед. Ниту пак мораат да кажат на докторот што работат.

  Друго негативно нешто што ќе го добиеме е што доколку се легализира ова со тек на време тродупло ќе се извртат моралните вредности. Па за едно 30 години кога ќе прашате мало девојче што сака да биде кога ќе порасне, ќе ви каже проститутка. Зашто нели, тоа ќе биде професија како и се останато.

  Така што, легализација?
  Дефинитивно НЕ!
   
  На SwiFtiE-7330, Irrepleceable и Azriel1 им се допаѓа ова.
 16. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  2.495
  Допаѓања:
  3.145
  Напис во Нова Македонија:

  Ако знаат што работам, децата ќе ме мразат

   
 17. Silver.E

  Silver.E Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2013
  Пораки:
  2.226
  Допаѓања:
  5.250
  Да видиме кои се тие проститутки кои ќе сакаат да бидат пријавени и легализирани ??? :tmi:

  Да не случајно маалскиве ку*ви, селебрити ѕвезди...во кои ги има преполно ??? :puke:
   
 18. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.652
  Допаѓања:
  31.405
  Пол:
  Женски
  Тоа е најстариот занает.И со легализација и без тоа,постоел,постои и ќе постои.Економските параметри диктираат во колква мера е раширен.Во 21 век,за жал се уште живееме во земја во транзиција,имаме нерешени прашања,политички проблеми,социјалци,бездомници....кои секојдневно не опкружуваат,а оваа група граѓани ни виси како балон во воздух кој го забележуваат најмногу тие што наоѓаат утеха во нивните задоволства ]:)
   
 19. Sunshine88

  Sunshine88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2010
  Пораки:
  1.533
  Допаѓања:
  572
  Не, не сум за да се легализира- затоа што со тоа проституцијата ќе стане најнормална работа иако сите многу добро знаеме дека не е. Да, постоела и ќе постои секогаш. Но не затоа што ќе се легализира или не туку затоа што некого го мрзи да работи било што, а ова е најлесно, најбрзо и најплатено.
  За оние кои се во тој бизнис-нормално им иде во прилог легализирањето, зошто така имаат многу повеќе привилегии, како здравствено и пензиско осигурување- но оние кои се вовлечени во тоа без своја воља, им е само одмагање зошто нема да можат да докажат дека се присилени.
  И како жена која со никој не би била во врска/брак за пари, сметам дека не е во ред, некој да си го продава телото, некое дете од 18 години???? нормално е?????. Тогаш тие ќе бидат поштени, а другиве иако не се во тој бизнис а биле со повеќе машки ќе се курви.
  Верувам дека и на машкиов пол ќе им иде во корист тоа-пошо нели прават нешто што е легално.
  Не и не не можам да разберам и никогаш нема да разберам, како може само да се помисли да се легализира таков вид на бизнис. Ни пропцвета државава од такви луѓе. Со ова не се легализира само проституцијата- туку и трговијата со луѓе. Страшна мафија, страшна.
   
 20. Irrepleceable

  Irrepleceable Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2013
  Пораки:
  1.053
  Допаѓања:
  1.354
  Не!
  Ако сето ова се поддржи,тогаш немојте на мажите да им се лутите ако некогаш забегаат со некоја таква,зошто вие на некој начин го оправдувате тоа што го прават.
  Кога навредуваме некого,не ретко знаеме да навредиме со токму зборот "проститутка".
  Ако се сложиме за легализација,веќе тој збор нема да можеме да го користиме како навреда.

  Има луѓе кои се мачат ден и ноќ за да извадат денар со кој ќе го поминат наредниот ден,и ги немаат сите овие услови кои ги бараат дотичниве.
  Од една страна се срамат од тоа што го работат,и секогаш кога дава интервју некоја лицето и е "заматено" и гласот "извитоперен".Додека од друга,бараат да се признае сето она од кое се срамат. :fubar:

  И за крај,не би ме чудело сите нивни молби и барања да се исполнат од државниве институции.Можеби ќе се споредиме со некоја високо влијателна држава,каде постои легализација на проституција,и за да не бидеме црни овци-ќе ги легализираме и кај нас. :puke: