Ледената принцеза (Камила Лекберг)

Дискусија во 'Книги' започната од BurstBerry, 22 ноември 2014.

 1. BurstBerry

  BurstBerry Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јули 2010
  Пораки:
  742
  Допаѓања:
  1.177
  Грозоморната смрт го обелоденува мрачното срце на едно приморско скандинавско гратче. Кога Ерика Фалк се враќа во своето далечно родно место Фјелбака по смртта на своите родители, се соочува со уште една трагедија : самоубиството на нејзината најдобра пријателка од детството, Алекс. Самата Ерика го наоѓа нејзиното тело - потопено во када со смрзната вода и со пресечени вени. Ерика е потресена - зошто една прекрасна жена која има се' би си го одзела животот ? Во тим со полицискиот детектив Патрик Хедстром, нејзината стара љубов, Ерика почнува да ги разоткрива шокантните настани од детството на Алекс. Како што се обелоденуваат ужасните факти едноподруго, љубопитноста на Ерика и Патрик прераснува во опсесија - а нивниот флерт се претвора во нескротлива привлечност. Но набргу потоа нешто станува сосема јасно : во прашање е смртоносна тајна, а надвор има некој што ќе направи се' - па дури и ќе убие, за да ја скрие.
  Одличен пресврт на настаните.
  Книгава е прекрасна, си ја купив од неодамна и ја прочитав буквално во еден здив. Сите што сакаат да читаат крими романи верувам ќе ги воодушеви.

  Ја има ли некој читано ?
   
 2. Tiki-lolipop

  Tiki-lolipop Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2013
  Пораки:
  936
  Допаѓања:
  1.279
  Јас ја имам читано:) Според мене е одличен крими роман со доза на неизвесност, интересни ликови, добро обработено дејство, не ми беше воопшто досадно додека ја читав,а најмногу што ми се допадна е пресвртот. Има толку неочекувам крај и расплет што дефинитивно остава без зборови:)
   
  На BurstBerry му/ѝ се допаѓа ова.