Ледени коцки

Дискусија во 'Рецепти' започната од st2007, 1 февруари 2017.

 1. st2007

  st2007 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2014
  Пораки:
  288
  Допаѓања:
  723
  Пол:
  Женски
  Девојки ваква тема не најдов, ако има слободно канта ☺️ Е сега вака.. Сакам да направам ледени коцки па ако имате рецепт и начин на подготовка повелете споделете :)
   
 2. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  17.963
  Допаѓања:
  151.594
  Пол:
  Женски
  Ова е мојот рецепт

  Се матат 6 јајца и 6 лажици шеќер. Се додаваат 6 лажици брашно, 3 лажици какао и ќесичка прашок за пециво. Се става во подмачкано и набрашнето длабоко правоаголно тавче, се пече и се остава да се олади. Од 300г шеќер и 300мл вода се прави шербет и се попарува колачот.

  Фил: од 500мл млеко, 6 лажици шеќер и 6 лажици нишесте се вари крем и се остава да се олади. Посебно се мати 125г маргарин со 125г шеќер во прав. Оладениот крем се меша со маргаринот, се премачкува кората и се прелива со топено чоколадо.
   
  На Antebellum, joy1, st2007 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.279
  Допаѓања:
  20.630
  Пол:
  Женски
  Јас колку знам, се пече тестото, се сече на коцки и се полева со млеко, измешано со какао/чоколадо. Рецептот не е со фил од пудинг.
   
  На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 2 други им се допаѓа ова.
 4. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  17.963
  Допаѓања:
  151.594
  Пол:
  Женски
  Твоево е обичен попарен колач, не е ледени коцки.
   
  На Dust и DAngel им се допаѓа ова.
 5. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.279
  Допаѓања:
  20.630
  Пол:
  Женски
  Не е обичен попарен колач, се сечат коцки и се валкаат со кокос. Го имам и рецептот со фил од ванила, ама кај мене се запишани како Англиски коцки. Изгледа зависи кај кој како се запишани, може содржината е иста.
   
  На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 2 други им се допаѓа ова.
 6. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  17.963
  Допаѓања:
  151.594
  Пол:
  Женски
  Коцки со кокос или чупавци се твоите. Ледени коцки е сосема друг рецепт.
  Вака изгледаат
  [​IMG]
   
  На Eni.r, Osamena devojka, јolene и 2 други им се допаѓа ова.
 7. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.279
  Допаѓања:
  20.630
  Пол:
  Женски
  Можеби тој што го имам како Англиски, да е за ледените. Таму има и фил со пудинг од ванила.
   
  На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 2 други им се допаѓа ова.
 8. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  17.963
  Допаѓања:
  151.594
  Пол:
  Женски
  Ставив и слика погоре.
   
  На Queen8 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.279
  Допаѓања:
  20.630
  Пол:
  Женски
  Ќе го проверам рецептот.
  Фала ти.
   
  На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 2 други им се допаѓа ова.