Форумџика на годината 2021
 1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лекови за време на бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од flowergarden, 14 октомври 2011.

 1. flowergarden

  flowergarden Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  1.273
  Допаѓања:
  411
  Кои лекови ви ги дозволи вашиот гинеколог? Мислам на апчиња за глава, за температура? Дозволени ли се антибиотици?
   
 2. MacenceEna

  MacenceEna Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  1.634
  Допаѓања:
  22.070
  Пол:
  Женски
  Па јас и ништо од лекови и не користам во овој период од бременоста , некако ми е страв да не му наштетам некако на бебето . Кога бев настината само цеден лимон пиев и така , не сакав ништо друго од лекови . Мајками прашала кај гинекологот и рекол Далерон да се напијам дека не е штетно :?:
  Ама пак кој да знае и така
  Ништо од лекови не користам ;)
   
 3. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.298
  Од антибиотици знам дека може Оспен да се пие. Тоа ми го има кажано гинеколог (тој не штетел на плодот). Јас има пиено бидејќи се разболев. Од премисла не испив цела доза, туку само 3 дена па сега ете го здрав и прав дечко ;)
   
  На lolyta777 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. papilona

  papilona Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 август 2011
  Пораки:
  177
  Допаѓања:
  142
  Јас сум против секакви лекови. На почетокот имав страшни главоболки и во првиот месец качив температура, една недела не станав од кревет. Гинекологот ми рече: Можеш да пиеш далерони и парацетамоли не се штетни... но на крај е мој изборот нели, а јас сум малце тврдоглава па решив никакви хемии да не внесувам во мене. Старите добри методи со чај и лимон, мед, прегорено млеко, витамини и слично завршија работа...Сакам да кажам: има многу природни лековити препарати кои можеш да ги користиш ако имаш проблеми, многу се поздрави а и помалку чинат.
   
 5. Shana

  Shana Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2011
  Пораки:
  794
  Допаѓања:
  1.499
  Лекарства не се препорачуваат за време на бременост, посебно во првото тромесечје дури трае органогенезата. Повекето од нив може да наштетат на психо-физичкиот развој на вашето бебе.
  Никако не земајте лекови без консултација со гинекологот.
   
  На christina и lolyta777 им се допаѓа ова.
 6. AneAnence

  AneAnence Активен член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2011
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  1
  Дали може да се примаат лекови со првите десет дена од бременоста. Знаци се подразбира дека првите две недели не може да се утврди дека постои бременост, но да речеме дека сме се потрудиле да направиме бебенце како што е во мојот случај. Значи незнам дали сум бремена, можеби бебето е зачнато пред два дена. Ме интересира дали може да се пијат лекови во првите две недели се додека не се утврди бременост. Прашувам бидејќи се разболев а ке правиме свадба за 15 дена. Ве молам одговоретеми.
   
 7. nesa

  nesa Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2010
  Пораки:
  832
  Допаѓања:
  1.207
  Пол:
  Женски
  Мој совет ти е да се консултираш со твојот гинеколог. Од лично искуство можеш да земеш само парацетамол и витамин Ц (не шумечи ).
   
 8. JanevaB

  JanevaB Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јули 2011
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  1
  Феминки да ве прашам нешто, веке два дена горам од температура пијам само парацетамол (со консултација на доктор) ама и од оние за шмоканје сто се анги септ од жалфија пошто се на приридна база, има ли некој информација дали се штетни , иначе сум во 8-та недела од бременоста...фала ви однапред
   
 9. Shana

  Shana Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2011
  Пораки:
  794
  Допаѓања:
  1.499
  Обично во кутивчето или на него има декларација и предупредување. Ако не пишува или неможеш да најдеш, повели линк, побарај си. Лесно е во денешно време, GTS :D

  http://www.naturprodukt.hr/angisept_web/index.html#
   
 10. JanevaB

  JanevaB Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јули 2011
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  1
  Фала ти мегутоа не најдов тоа што ме интересираше :) поздрав
   
 11. DeMelo

  DeMelo Популарен член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2011
  Пораки:
  455
  Допаѓања:
  1.400

  Гледај колку што можеш избегавај синтетички лекарства , па и тие на природна база, јас сум и против синтетичките витамини, природно си е природно.Внесувај колку што можеш повеке витамин ц преку лимони, портокали, секаков вид овошје и зеленчук , тоа ти е потребно и тебе и на бебчето и пиј многу чајчина ке помине настинката ;)
   
  На JanevaB му/ѝ се допаѓа ова.
 12. draganulka

  draganulka Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2011
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  5
  Драги мои,ниеден лек не е препорачан за бремена жена,но кога имаш не дај боже проблеми нормално дека има лекови што се дозволени да ги примаат трудниците.Всушност и ние сме живи луѓе и е нормално да се разболиме.Мене ова ми е втора бременост проследена со ниииза проблеми.Четири месеци сум под терапии...Прво добив големо воспаление на левата града нешто како маастит но инаку е во бременоста,не е класичен мастит.Примав 14 дена инфузии.Ми отече дел од градата ми бесе тврда,црвена и имав висока температура.Ми се смири воспалението но тврдината остана.Од тоа јако воспаление фатив erythema nodozum кожна болест со страшни болки и отоци на нозете и сум моментално на кортико терапија....оваа болест трае од 3 до 8 недели но што да се прави....важно со бебето е се во ред и се развива најнормално .Влегувам во 8 ми месец и се надевам дека ке биде се во ред.ПОЗДРАВ
   
  На danielahani1 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. srcekrsacka

  srcekrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  2.952
  Допаѓања:
  1.741
  оние лекови кои спагаат во постојана терапија секако дека мора да се примаат, бидејки НЕ СМЕАТ да се прекинуваат(пр. Депакине Хроно што пијам јас, неврологот ми каза дека дури и за време на бременост ке морам да ги пијам, евентуално во помала доза)
   
  На danielahani1 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. srcka-22

  srcka-22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 март 2011
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  1
  да ве прасам знаци бремена сум во пета недела и ме фати грипот со температура и повраканје цел ден повракам апцинја не пијам само витамини мозе ли да ми казете дали тоа е опсасно за бебето????
   
 15. DeMelo

  DeMelo Популарен член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2011
  Пораки:
  455
  Допаѓања:
  1.400
  Колку што знам до 12 недела не е препорачливо да се пие ништо од лекови па дури ни синтетички витамини(мојата докотрка така ми препорача) освен фолната нели, бијдеки тогаш се оформуваат органите на бебчето.За посигурно консулитерај се со гинекологот, а во мегувреме пиј си чајчина, и витамините гледај примај ги преку многу овошје - многу лимон, портокал, цитрони, мандарини..
  Повракањто е нормална ствар во бременоста, може да не ти е поради грипот, јас повракав до кај 12 недела , ама буквално од се , вода да се напиев повракав, али после 12 недела фала богу гадењата исчезнаа.Најчесто е така кај повекето трудници.ПОздрав и со лесно бременоста и побрзо да ти помине настинката.
   
 16. srcka-22

  srcka-22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 март 2011
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  1
  многу ти благодарам се консултирав со докторот и он каза дека малку опасно е да се разболис во 5 недела зосто тогас плодот усте се развивал ме фати малку страф сакав да знам дали има место за паника ако те фати грип во 5 недела?
   
 17. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.695
  Јади многу лимони,пиј чаеви. Секакви лекови избегнувај зошто сега се формира плодот. И јади што повеќе овошје.
   
 18. srcka-22

  srcka-22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 март 2011
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  1
  ве молам за совет значи јас сум во деветта недела од бременоста и ми се појави херпес на устата цитав дека било многу опасно ве молам помогнете ми за совет
   
 19. flowergarden

  flowergarden Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  1.273
  Допаѓања:
  411
  Не би рекла дека е нешто страшно. Мене неколку пати ми се појаи за време на бременост, си ставав Ацикловир и за неколку дена ми го снема. Без паники :!:
   
 20. ciribiribela

  ciribiribela Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2010
  Пораки:
  1.272
  Допаѓања:
  638
  Пол:
  Женски
  Ништо не е страшно ќе ти помине, да не си помешала како некои други што беа читале за генитален херпес па се беа исплашиле.