1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лекови за време на бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од flowergarden, 14 октомври 2011.

  1. alexsandraa

    alexsandraa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2011
    Пораки:
    480
    Допаѓања:
    737
    Пол:
    Женски
    Девојки, што може да се напијам освен чај? Дали е дозволен некој антибиотик во бременост, пр. Цефалексин? 5ти месец сум бремена, настинав, кашлам, грлото и главата многу ме болат, и ми се лоши.. чаевите не ми помагаат, се плашам да не ми се влоши состојбата со температура...
     
  2. thinkerbell

    thinkerbell Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.834
    Допаѓања:
    11.102
    Пол:
    Женски
    Не се пие антибиотик за настинка. Само повеќе течности, инхалации со морска сол, евентуално парацетамол. Мачно е ама ке помине
     
    На alexsandraa му/ѝ се допаѓа ова.
  3. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.245
    Пол:
    Женски
    за грло прашај дали можеш пастили за шмукање или спреј за грло. Помагаат ама не знам дали смееш
     
    На alexsandraa му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Emma2

    Emma2 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    2.329
    Допаѓања:
    5.770
    Пол:
    Женски
    Грлово никако неможам да го смирам, де прегорен шеќер, де чаеви, де Фишерман бомбони, де бронхи...де мед...ништо не помага... само кашлам, више се мрднав од што ме нервира..
     
  5. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.060
    Допаѓања:
    72.332
    Пол:
    Женски
    Витамин ц
    Течности
    Цедени свежи сокови
     
  6. Macka1986

    Macka1986 Активен член

    Се зачлени на:
    13 септември 2018
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    161
    Пол:
    Женски
    Сега сум настината во 25 недела. ме префати од мажот ми но со полесни симптоми,немав температура. Многу кашлица дури и градите ме болат. Мораше докторот да ми пиши антибиотици за да не дојди до пострашни работи
     
  7. SexyGirl2

    SexyGirl2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2017
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    454
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, дали има некоја трудница со алергија на домашна прашина. Јас ја имам уште пред бременоста, но сега ми е прекината терапијата и многу ми е тешко. Затнат ми е носот, а понекогаш ми е тешко и воздух преку уста да земам. Тешко се движи воздухот низ дишните патишта. На болница ми кажаа само не пиј терапија и толку.
     
  8. Macetoo1

    Macetoo1 Нов член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2019
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Zdravo da prasam dali smeam da se napijam enterifuril za stomak bremena sum skoro 2 meseca
     
  9. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.845
    Пол:
    Женски
    Не. Само пробиотик и активен јаглен смееш.
     
  10. Tatijana1993

    Tatijana1993 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2019
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Девојки, денес ги видов своите 2 црти! Но покрај среќата и во паника сум! Се сетив дека ден-два после првиот однос (во плодни денови) испив два кетонали од по 50мг. Можеби тогаш не било зачнувањето, можеби било после неколку дена кога шансите за бременост ми беа HIGH (повторно имавме однос во плодни денови), но сепак сум во паника, што ако сум останала бремена првиот пат па сум испила 2 кетонали??!? Колку е тоа опасно за оштетувања на плодот знаејќи дека кетонал е забрането во бременост? Се тешам дека било прерано, се уште плодот не бил ни имплантиран....
     
    На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. ladymici

    ladymici Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    785
    Пол:
    Женски
    Што земате за стомачни вирус во бременост?
     
  12. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.165
    Допаѓања:
    23.839
    Електролити, пробиотик. Генерално тоа. Ако многу повраќаш и имаш диареа, оди на доктор за инфузија за да не дехидрираш.
     
    На Kaetana му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.856
    Допаѓања:
    133.160
    Пол:
    Женски
    не се секирај јас се изнапив кетонали, мислев ќе добијам дека осеќав менструални болки, докторката рече не е страшно ептен рано ако си се напила, значи јас коа пиев кај мене сигурно веќе бил имплантиран ембрионот
     
    На Anomis11 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Ко што пиша Кукличка - Линекс Форте и Електролити. И чаеви. Толку.
    И чепче против повраќање.

    Ако многу повраќаш - инфузија.
     
    На ladymici му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Sani.Z

    Sani.Z Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2011
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    12
    Здраво девојки 20+ бремена сум и имам инфекција ми препиша докторката цефалексин се консултирав и со друг доктор ми рече да го пијам но многу ми е страв ве молам некој вакво искуство дали делува на бебе?
     
  16. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.845
    Пол:
    Женски
    Пиј го. Инфекцијата е многу поопасна за бебето.
     
  17. Frosty!

    Frosty! Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2018
    Пораки:
    1.111
    Допаѓања:
    3.635
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, се надевам ќе ми помогнете. Ми беа покачени леукоцитите и матичниов гинеколог ме прати црп да испитам. И тоа беше покачено па ми дадоа Cefalexine. Откако го испив пак правев црп и уште повеќе се покачило ама не зборувам за екстреми, и ми дадоа Augmentin. На следна контрола пак ми беа леукоцитите исти, над референтни вредности и јас се откажав од антибиотик. Отидов кај општата матична и таму ми рекоа дека е нормално во бременост да се покачени затоа што имунитетот е намален, и сега малце се плашам, незз кому да верувам. Дали има некој слично искуство?
     
  18. Katica 10

    Katica 10 Нов член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2019
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    3
    Zdravo devojki. Sakam da prasham dali ima nekoja vo momentov so istiot problem kako mene ,so anksioznosta ? Pree 6 godini imav problemi so anksioznost i sega vo bremenost vo 7 mi mesec mi se povrati. Mi prepisaa pak terapija helex nautro i navecer i acentra 50 mg. Mnogu sum isplasena za bebeto a ii pomislata deka sega sum 8 mi i treba da se porodam uste malce me plasi uste poveke. Ve molam za sovet
     
  19. Miss.N

    Miss.N Популарен член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    1.359
    Пол:
    Женски
    и јас имам анксиозност, но искрено за бебето се контролирам гледам да правам нешто и да не мислам на тоа пошо не ни смееме да пиеме такво нешто, а и претходно не сум пиела такви лекови.. како ти дозволиле хелекс да пиеш се чудам.. оди подобро на психолог и ке ти биде многу подобро и ке си го решеш проблемот засекогаш и нема да пиеш апчиња општо не чини за тебе хелексот, а не и во ваква состојба.. како што знам се успоруваат движењата на бебето и воопшто не е добро.. навистина за твое добро и на бебето оди на психолог ке бидеш преродена ..
     
  20. Katica 10

    Katica 10 Нов член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2019
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    3
    Mi dadoa terapija zosto ne spiev 2 nedeli , no terapija ko terapija i treba za adaptacija. Sekoj den sum so negativni misli deka nesto ke mu bide na deteto ,a na psiholog odam razgovaram no se e dzabe misli me utepaa