1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лекови за време на бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од flowergarden, 14 октомври 2011.

  1. Ljubovka8

    Ljubovka8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2019
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки.Бремена сум 7гн,но малку сум настината(затнат нос и кивање).Денес се напив половина парацетамол и не сакам ништо да пијам.Дали тоа е штетно за плодот и како да си помогнам?Ви благодарам однапред
     
  2. LiquidLuna

    LiquidLuna Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 август 2021
    Пораки:
    4.233
    Допаѓања:
    15.465
    Пол:
    Женски
    Стандард - Супи. Течности. Витамини. Овошје :)
     
    На Ljubovka8 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Julija1985

    Julija1985 Активен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2020
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    49
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки бремена сум 22 недела и почна да ме боли грлово и да поткашлувам што може да пијам освен парацетамол за да ми помине бидејќи немам температура само грлово ме боли и поткашлувам по малку.
     
  4. Alexandrite

    Alexandrite Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2022
    Пораки:
    1.871
    Допаѓања:
    6.203
    Парацетамол може да земеш кога ќе имаш температура над 38. Инаку за настинка немаш потреба. За грло јас користев прополис за деца без алкохол на лажиче мед. Или има уште еден прополис на ESI без алкохол, само тој е многу мек и не е нешто посебно. За кашлица, чаеви и дополнително да вариш кромид и јаболко, па течноста да ја пиеш. Може поткашлуваш ако ти се сливаат секрети надоле од носот. Земи и за него солена вода да се испираш. Секако лимони и супи. Ако не се подобрува, оди на доктор.
     
    На Julija1985 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Julija1985

    Julija1985 Активен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2020
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    49
    Пол:
    Женски
    Дали во бременост смее да се пие чај од бел слез?
     
  6. Maaa22

    Maaa22 Активен член

    Се зачлени на:
    5 април 2022
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Здраво дали може некој да ми каже јас сум 10недела ми открија Gardnerella Vaginalis и ми препишаа да пијам цефалексин и вагиналети макмирор, дали некој знае дали смеат да се ставаат и пијат во оваа недела и дали може воопшто во почеток на бременост, пошто други што прашував сите ми рекоа само вагиналети користеле а не пиеле плус
     
    На Ioaňa19 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Misskirova

    Misskirova Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2018
    Пораки:
    3.086
    Допаѓања:
    6.762
    Пол:
    Женски
    Најдобро е тоа што ке ти каже докторот.
    И мене сите ми викаа не смееш бруфен...па докторкта во Ремедика ми рече слободно смееш по потреба ....така.да за конкретниве апчиња твои не знам ама ..слушај само доктор,штом ти рекол знали е во ред
     
  8. La-na

    La-na Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 август 2013
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Zdravo zenski, sakam da gi prasam tie sto piele paracetamol vo prvo trimesecje dali bebcinjata/decinjata ponatamu nemale nikakov problem vo razvojot? Bremena sum 9ta nedela i vcera ispiv eden paracetamol bidejkji imav treska, se plasam deka moze da mu nasteti na mozoceto na bebceto. Ve molam za odgovori
     
  9. GoldenFrida

    GoldenFrida Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2021
    Пораки:
    1.034
    Допаѓања:
    1.551
    Пол:
    Женски
    Ништо нема да биде од еден працетамол ако имаш темп над 38 пиј инаку за треска само не ти е зор, моја лична препорака апчиња на своја рака во бременост никако оди на лекар тестирај се и се останато. Јас се мачев две недели сама а сум имала бисоко црп со една доза антибиотик се излечив, сакам да кажам докторите гинекологот и матичниот знаат најдобро
     
  10. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.076
    Смееш парацетамол и јас пиев во 7-ма недела заради парацетамол
     
  11. ivana.123

    ivana.123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 септември 2011
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    38
    Пол:
    Женски
    Zdravo dali nekoj piel antibiotik vo 7 ma nedela? Mi prepisaa zinat 500 poradi eserihija no malku mi e strav da go pijam bidejki kako sto citav ovaa nedela e najvazna i treba najvekje da se vnimava
     
  12. Mart3

    Mart3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2019
    Пораки:
    325
    Допаѓања:
    147
    Пол:
    Женски
    Zdravoo, me interesira dali spirinolaktonot e hormonsko apce ili obicno apce? Go piev za testosteronot skoro 1god i koga doznav deka sum bremena (4nedela ginek mi go prekina odma) prasanjeto mi bese dali mozelo da mu nasteti na bebusot ili sepak toj ne trga nisto od majkata do 6-7 nedela?
     
  13. Marija19971997

    Marija19971997 Активен член

    Се зачлени на:
    11 септември 2022
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Здраво женски... Итно ми требаат Фуролин или Нифуран.. но моментално многу тешко се наоѓаат. Дали некој знае каде во Македонија можам да ги најдам?
     
  14. girlboy

    girlboy Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2015
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    158
    Здраво 12 недела сум сакам да прашам дали е дозволено да се пие бедоксин
     
  15. Iris-1234

    Iris-1234 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2021
    Пораки:
    5.804
    Допаѓања:
    11.675
    Пол:
    Женски
    Да.
     
    На girlboy му/ѝ се допаѓа ова.
  16. АнаМаријаД

    АнаМаријаД Популарен член

    Се зачлени на:
    15 март 2017
    Пораки:
    1.558
    Допаѓања:
    4.239
    Пол:
    Женски
    Некоја Зинат дали пиела во тек на бременост?
     
  17. Meimei

    Meimei Активен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2022
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Да, јас како Фурекстил го пиев во истиот момент кога добив позитивен тест за бременост односно некаде 3-4 недела
     
  18. АнаМаријаД

    АнаМаријаД Популарен член

    Се зачлени на:
    15 март 2017
    Пораки:
    1.558
    Допаѓања:
    4.239
    Пол:
    Женски
    Јас го пијам Фурекстил сега заради уринарна инфекција и сум 22 недела,битребало да е се ок. Ама мене ова ми е 4 пат антибиотик ради истата бактерија во урина..
    И ке го пијам 21 ден :(
     
  19. Meimei

    Meimei Активен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2022
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Ја известив матичната пред да го почнам дека има шанси да сум бремена така што ми рече безбедно е во бременост.. Во претходна бременост на два пати имам пие о Сумамед заради бактерија и искрено мислам дека бактериите можат да направат многу поголема штета отколку самиот антибиотик. Сепак мора да се третира. Плус во 22 недела кај бебето е завршена органогенезата и е поминат најкритичниот период. Ќе биде добро
     
    На АнаМаријаД му/ѝ се допаѓа ова.
  20. АнаМаријаД

    АнаМаријаД Популарен член

    Се зачлени на:
    15 март 2017
    Пораки:
    1.558
    Допаѓања:
    4.239
    Пол:
    Женски
    Да да во право си скроз,знам дека повеке штета може да има од бактеријата отколку од антибиотикот. Ке го пијам па дај Боже да се решам од бактеријата овој пат.
    Фала ти :)
     
    На Meimei му/ѝ се допаѓа ова.