1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лекови за време на бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од flowergarden, 14 октомври 2011.

  1. Dreem.Girl

    Dreem.Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2012
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    118
    Знам дека не смеме да пиеме аналгин :!: но партецемол за глвоболка не ми помга :envy: а речиси секој втор ден имама силни главоболки па што смеам не знам знам само дека на моменти не се издржува |(
     
  2. Delgadina

    Delgadina Популарен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2012
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    390
    И јас си имам проблеми со главоболие и ми помага следново, сок од портокал литро и половина ( :!: без додатен шеќер, од оној со пулпа на Фруктал или Натура), цел го пијам во рок од саат време, една голема голтка на две минутки и ми го качува притисокот и нема главоболка. Пробај, може и тебе ке ти помогне.
     
    На Dreem.Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  3. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    јас пред два дена бев на контрола и го прашав матичниот што смеам да пијам од лекарства пошто бев настината ,ми кажа дека може парацетамол и пошто често имам главоболка може и аспирин,
     
  4. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    I mene mi kazaa za glavobolka samo paracetamol,ama dzabe toj ne mi deluva.Taka da bolje nisto da ne pijam,da ne se trujam.Ama nekogas bolkata e strasna,ne se trpi :devil: ;(
     
  5. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    кока кола со исцеден лимон пробај
     
  6. gladiola

    gladiola Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 септември 2012
    Пораки:
    292
    Допаѓања:
    130
    Труднички муабети

    Добро утро мамички. да ве прашам дали смеам да користам капки за нос и кои затнат ми носот едвај дишам инаку сум 10 та недела. фала ви и имајте убав ден
     
  7. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Труднички муабети

    Јас мислам дека во бременост не се препорачуваат капки за нос, но сепак консултирај се со лекар и прашај во аптека :worried:
     
  8. cecilia

    cecilia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    1.194
    Труднички муабети

    Зависи кои капки, ако ги имаш дома отвори го упатството и таму обично е нагласено кога несмеат да се користат од бремени жени.
     
  9. ManeKoce

    ManeKoce Активен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2012
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    8
    А дали има некој искуство со Линекс во рана бременост? Јас пиев една недела пошто имав стомачен вирус некој и уште не ми потврдил гинекологот дали сум трудна, ама се плашам ако сум, да не направи проблем. :( Тогаш сум била ептен на почеток (околу 7-8 дена после однос).
     
  10. Dreem.Girl

    Dreem.Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2012
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    118
    Линекс смееш и јас пиев пред месец дена, ми кажаа дека не е штетен во бременоста дека е на база на пробиотици
     
  11. ManeKoce

    ManeKoce Активен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2012
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    8
    Уфф фала ти Дреем.Гирл, се ослободив малце. Поздрав.

    А инаку јас бев и на инфузија пошто ми беше многу лошо тогаш, и мислам дека инфузијата не прави проблем пошто е натриум хлорид, ама во првата инфузија ставија една инекција ранитадин против нагон на повраќање. Знае некој нешто во врска со тоа и што мисли? Фала, поз :worried:
     
  12. slonka

    slonka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2011
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    4
    здраво, јас сакам да прашам дали некој има проблем со срцето и дали во текот на бременоста прима некои лекови за срце, јас имам екстрасистоли и пијам пропафенон, имам долг период проблем со аритмијата и земам лекови за тоа, имам 26 години
     
  13. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Mesinja ve molam za eden sovet...nedelava treba da patuvam,a stradam od kinetoza(macnina pri patuvanje).I porano odvaj izdrzuvav i stiskav zabi da ne povratam,a sega pak bremena,ne znam sto bi mozelo da se sluci.Dali smeam da se napijam samo edno od onie apcinjata protiv macnina pri patuvanje?
     
  14. cecilia

    cecilia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    1.194
    Ако го имаш пакувањето прочитај ги инструкциите ако несмееш да го пиеш ќе биде нагласено
    Плус има апчиња што се против мачнини за трудници така да од нив купи си ако овие несмееш да ги пиеш.
    Јас секој ден пиев апчиња против мачнини во почетокот на бременоста.
     
    На katalina му/ѝ се допаѓа ова.
  15. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Go nemam upatstvoto,se uste ne sum zela apcinja.I jas imav macnini na pocetokot od bremenosta,no ova se drug vid macnini i za niv ima posebni apcinja...zaboraviv kako se vikaa,na D bukvata bea...
     
  16. ivanovicka

    ivanovicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    395
    Допаѓања:
    227
    Труднички муабети

    Срцушки кои таблети се препорачува да се земат во болница за болки во стомакот ич не ми текнува како се викаа таблетките што ги земаат жениве пред пораѓај ако имаат многу страшни болки... МЕУ ако читнеш ти ги знаеш тоа таблетките пиши ...
     
    На meU му/ѝ се допаѓа ова.
  17. silk

    silk Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    776
    Пол:
    Женски
    Труднички муабети

    Ивановичка,мислам дека беа Спазмекс. Јас земав и парацетамол и магнезиум за секој случај.
     
    На meU и ivanovicka им се допаѓа ова.
  18. ancetupance

    ancetupance Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2011
    Пораки:
    239
    Допаѓања:
    164
    Труднички муабети

    да, и јас сум слушала дека не е лошо да си понесеш спазмекс за болките. дефинитивно се тие таблетки. инаку како сте ми мамички се спремаат ли јануарскиве бебенциња да излезат? Мене постојано ме мачат болки а бидејки не знам како изгледаат контракциите само си трпам и си се чудам.хахаха..позз до сите
     
  19. loki.c9

    loki.c9 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2012
    Пораки:
    478
    Допаѓања:
    201
    Труднички муабети

    спазмекс се многу јаки таб се даваат на болни после операција, за многу јаки болки се слични како кетонал. подобро советувајте се со некој доктор не зимајте на своја рака зашто ке треба да доите. поздрав
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Unique.chick

    Unique.chick Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.390
    Труднички муабети

    Ивановичка јас ги земав таблетите , испив две пре пораѓај и 1 откако ме породија ... кога ми ја донесоа ташната да си го земам тел бев уште на бокс 5 мин откако ме средија, и одма земав една таблета .. после пораѓајот болки не осетив .. :)
     
    На ivanovicka му/ѝ се допаѓа ова.