1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лекови за време на бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од flowergarden, 14 октомври 2011.

  1. pepapa

    pepapa Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    1.121
    Допаѓања:
    908
    Imam hpv i pijam vitamini za imunitet, a planirame bremenost, dali nekoj znae da mi kaze dali bi bile stetni tie vitamini za bremenost
     
  2. silk

    silk Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    776
    Пол:
    Женски
    Каталина, на ДРАМИНА да не мислиш??? Еве јас што најдов...Сепак во аптека прашај си...

    ДРАМИНА
    дименхидринат

    ШТО СОДРЖИ ДРАМИНА
    Една таблета содржи 50 mg дименхидринат.
    Eксципиенси: лактоза монохидрат, микрокристална целулоза.

    ШТО Е ДРАМИНА И ЗА ШТО СЕ КОРИСТИ
    Дименхидринат е антихистаминик.
    Драмина се користи профилактички за третман на гадење, повраќање и/или вртоглавица заради болеста на движење

    БРЕМЕНОСТ И ДОЕЊЕ
    Употребата на дименхидринатот за време на бременоста се препорачува само во случаи на јасна индикација.
     
    На katalina му/ѝ се допаѓа ова.
  3. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.714
    Допаѓања:
    122.028
    Зависи кои.
    Јас сакав да пијам имонумодулатори како имунобор,екомер такви некои,пошто баш тие се за имунитет(витамините не би ти помогнале баш) ,и во упатсвото пишува ако планираш бременост да не ги пиеш или ако си бремена.Ја прашав гинекологот и она ми рече така.Така да моментално со овошје и зеленчук го закрепнувам имунитетот,иако не е тоа-тоа :(
     
  4. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Denes pak pravev krvna slika i leukocitite mi se uste poveke nakaceni :worried: doktorot mi dade antibiotici Augmentin da gi pijam do ponedelnik.Po sostav procitav deka se so penicilinski sostav,ama sepak sum malku skepticna.Nekako dozata mi se gleda golema,edna kapsula tezi 1 gram,a treba da gi pijam 2pati po edno?
     
  5. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Не се штетни аугметнтин и јас пиев во 8 месец кога вадев заб, ми беше загноил и испив едно пакување и после кога го извадив уште едно пакување, на 12 часа се пијат 2 пати по едно , инаку во консултација со гинекологот и со заболекарот беше земањето на лекови така да без грижи, слободно пиј ги не се штетни за бебушот ;)
     
    На katalina му/ѝ се допаѓа ова.
  6. pepapa

    pepapa Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    1.121
    Допаѓања:
    908
    eli25 bas i jas gi pijam i imunobor i ekomer i na ednite i na drugite na upatstvoto ne pisuva deka ne se pijam za vreme na bremenost, taka stvarno neznam sto da pravam
     
  7. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.714
    Допаѓања:
    122.028
    Eве за сите кои планираат бременост а сакаат да пијат Имунобор,во никој случај немојте,значи отсабајле прочепкав по упатствата и на нет за сите состојки од имунобор,една од нив на времето се користела за индуцирање спонтан кај несакани бремености и имала антифертилен ефект,значи ја намалуваат плодноста.
    Така да работете на имунитет со нешто природно,се ова е демек природно подобро,а уствари исто ти е |(

    Е сега Имунобор Уро летото го пиев за уринарни инфекции и тој знам дека може и за бремени,пошто има и брусница,прашајте дали може како замена уро да го пиете пошто и тој делувал на имунитетот.

    Скептик сум и за Екомер ма и за сите други!
     
  8. HeidiDiWalt

    HeidiDiWalt Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2010
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    1.513
    Јас ќе мора да почнам со Суммамед-от :( Во второ тромесечје сум, така да се надевам ќе е безбедно колку толку.
     
  9. DeMelo

    DeMelo Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    455
    Допаѓања:
    1.405
    'Јас ги пиев сумаедот во бременоста, фалабогу не ми наштетија но ниту пак имав некаква корист од нив - не ми ја излечија бактеријата.

    Едит.Сега читам сте дискутирале за лекарства против болки после порагајот, не земајте на своја рака, поради доењето, таму ке ви дадат ако имате болки, соодветни.
    Мене раната премногу ме болеше и добив две инекции кетонал тие денови.
     
  10. anule88

    anule88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2012
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    214
    Ај тука ке пишам имам киселини страшно многу и тоа навечер неможам да спијам ај кажете која што пие или поможете некако зошто ке пукнам :( немав мака на почетокот сега пред крајот што се вика од што незнам да ждригам повраќам ( се извинувам на деталите ) ;(
     
  11. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    а да пробаш со маслинки , нема многу помош за киселината јас ја имав на почетокот,така по некоја маслинка ке каснев ,кисела вода за да ждринеш,некогаш и јаболко ми помагаше,пробај :)
     
    На anule88 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Да за киселата вода...Ќе си се иждригав како говедче и ќе ми олеснеше :o :D
     
    На Draginja и anule88 им се допаѓа ова.
  13. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Za kiselini imam cueno deka pomagalo-da goltnes nekolku zrna ziv oriz.Isto taka i kisela voda pomaga.
     
    На Draginja му/ѝ се допаѓа ова.
  14. silk

    silk Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    776
    Пол:
    Женски
    Исцеди еден лимон и направи лимонада, ама без шеќер и испиј ја. Лимонот ја прави базна средината и киселините одма поминуваат.И јас имам ужасни киселини и вака ги лечам.Изгледа бебињата со долги коси ќе ги родиме :lol:
     
    На anule88 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    :o Моето немаше долга коса,ама ноктиња...
     
    На silk му/ѝ се допаѓа ова.
  16. anule88

    anule88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2012
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    214
    Денес сум подобро па ако има нешто ке пробувам од се докторот ми рече рупурут да пијам тие се лижат т.е а сестра ми пиела рефалгин ама јас во моментот немав никакво ама одсега ке си имам при рака оти три дена ниту можев да јадам ниту да пијам па ниту и да спијам ама денес сум арна :) Фала на сите за помошта :*
     
  17. Crnka88

    Crnka88 Активен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    38

    Јас имам Хпв и пиев витамнини,Цинк,Селен и еден спреј за вагинална употреба,иако таму пишува консултирајте се со доктор,мојата матична ми дозволи бременост и дека не штетат па тие се само витамини,еве помина 1 месец и уште си ги пијам-ги довршувам и се надевам наскоро ке забременам :)
     
    На silk му/ѝ се допаѓа ова.
  18. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Znae nekoj kolku cini Canesten kremata bez recept?
     
  19. anule88

    anule88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2012
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    214
    мислам дека е некаде околу 150 ден ако не се лажам не ми текнува сега јас која ја користев исто и таа небеше скапа ама мое мислење исто и јас го имав тоа порано правено поради чешање на вагината одмивање со камилица и со памбуче малку и внатре како со кремата шо би се мачкала и одма чисти гаки после одмивањето ;)
     
    На katalina му/ѝ се допаѓа ова.
  20. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Se se odmivam so mlaka voda i potoa so pamukce stavam kantarionovo maslo domasno podgotveno okolu sramnite usni i dolu kaj otvorot.No ne pomaga,mozebi momentalno nesto,mora da stavam canesten.Cese,ne se trpi... :(