1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лексикон на непознати зборови

Дискусија во 'Образование' започната од Juicy, 18 октомври 2011.

 1. Juicy

  Juicy Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2010
  Пораки:
  1.812
  Допаѓања:
  11.127
  Пол:
  Женски
  Во оваа тема може оние зборови од македонскиот јазик што не ви се познати да прашате некоја од феминките што знае што значи да ви објасни.
  мислам дека немаше ваква тема,ако имало се извинувам и нека ја заклучат

  за почеток јас незнам што е инвазија, ако сака некој да ми објасни?
   
 2. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.556
  Супер тема :clap:
  Еве што најдов конкретно за зборот ИНВАЗИЈА :

  инвазија: наезда, пробив, навлегување, непријателски упад во некоја земја; офанзива, агресија;

  инвазија: фиг. доаѓање во голем број, навалица на толпа.
   
  На Trendafilka и Juicy им се допаѓа ова.
 3. poetesa.95

  poetesa.95 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2011
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  1
  Што е архитип?!

  Хелоу , ми треба Вашата помош.
  Побарав на гугл и во неколку книги, имам за задача да го пронајдам значењето на зборчето АРХИТИП, но слабо со резултати.
  Далии некој може да ми помогне ?
   
 4. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Што е архитип?!

  Да не е архетип? Ако е архетип, значењето е примерок, модел :)
   
 5. Doozy

  Doozy Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  4.711
  Допаѓања:
  59.970
  Архитип - прв, оригинал, првобитен.

  Потекнува од зборовите архи - прв, главен и типос - отпечаток. ;)
   
  На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Strumfeta93

  Strumfeta93 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2010
  Пораки:
  2.191
  Допаѓања:
  3.856
  Правопис

  Дечки ќе може ли некој да ми го објасни зборот стологија. Го барав во лексикон, на интернет и никаде не ми го објаснува, барем да знам со кој друг да го заменам.
  Итно ми е.
   
 7. CinDereLLa.1

  CinDereLLa.1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јули 2011
  Пораки:
  40
  Допаѓања:
  2
  Дали некој знае што значи зборот преродба??
  Ви благодарам однапред! :*
   
 8. Meggy

  Meggy Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  238
  Допаѓања:
  387
  Самиот збор ти кажува, повторно раѓање. Се употребува во смисла повторно почнување од почеток.
   
 9. joelle

  joelle Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2010
  Пораки:
  1.117
  Допаѓања:
  2.366
  мене не ми се јасни зборовите чинка и починуеш
   
 10. Doozy

  Doozy Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  4.711
  Допаѓања:
  59.970
  Да не мислиш на чунки, а не на чинка ?! :D
  Чунки е нешто како, ами, така...

  А починуваш, е да се одмориш.

  пример, Колозов секогаш викаше - Чунки арно велиш, ај да си починам малку. :D
   
  На Jay-jay му/ѝ се допаѓа ова.
 11. sesilija

  sesilija Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  4.177
  Допаѓања:
  13.276
 12. joelle

  joelle Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2010
  Пораки:
  1.117
  Допаѓања:
  2.366
  токму од оваа песна ми се нејасни зборовите и неможам да ја сватам песната до крај. мислам на чинка не на чунки та знам што значи а починуеш исто не ми е вклопоува во значењето на песната дека се одмара, во истата песна го има и зборот зенгини претпостваувам тоа богати значи....
   
 13. Sm.real

  Sm.real Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2011
  Пораки:
  161
  Допаѓања:
  64
  Нејасни зборови

  Многупати сум се сретнала со зборови кои не ги знам па еве решив да отворам една таква тема.Се се токмам ама никако да ја отворам,денес е денот. ;)
  Овде би можеле да напишеме зборови кои ни се нејасни и секако да добиеме објаснување за нив.Може да бидат на кој било јазик(англсики,српски хрватски..),дијалекти и сл.
  Мене моментално нејасен збор ми е “камуфлирам“-што значи ?
  :
  -Да беше мајка и на другарка ми член на форумов сигурно ќе напишеше “а што значи мување?“.. :lol
   
 14. starbucks

  starbucks Популарен член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  3.064
  Допаѓања:
  6.663
  Камуфлира значи да прекрие нешто.
   
 15. senza.parole

  senza.parole Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  3.442
  Допаѓања:
  22.744
  Пол:
  Женски
  Нејасни зборови

  ^^

  камуфлажа фр. camouflage
  преправање, преобразување;

  маскирање;

  вој. еден од начините на маскирање што се изведува со бојосување на предметите со дамки, линии и сл. што го деформираат нивниот облик и го отежнуваат нивното пронаоѓање;

  фиг. прикривање на вистината, мамење.

  Ако некој збор не ти е јасен, можеш да си го провериш во лексикон. :)
   
 16. Doozy

  Doozy Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  4.711
  Допаѓања:
  59.970
  Configuration Manager - Администратор за конфигурирање

  Што е ова, односно, посоодветно би било прашањето, која е неговата улога, дали е човек или програма затоа што Менаџер е со големо М и ако може кратко дефинирање на поимов. Прашањево е од областа на информациските технологии, знам превод ама воопшто не ми е јасно за што се зборува.

  На гугл најдов за Конфигурејшн менаџмент, и се спомнува прво некој софтвер, а после компјутерски техничар. А јас сум тутурутка во овие поими и сега сум малку изгубенка. :doh:
   
 17. angel92

  angel92 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2011
  Пораки:
  1.589
  Допаѓања:
  3.257
  Sto e konizacija? Izvinete za latinicata,od mob sum ukl.
   
 18. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.556
  Еве што најдов:
  Конизација е хируршки зафат со кој се отстранува вагиналниот дел на грлото на матката во облик на конус или купа.
   
 19. BeYourself

  BeYourself Популарен член

  Се зачлени на:
  12 септември 2010
  Пораки:
  1.485
  Допаѓања:
  2.948
  Можеби е стварно глупо, ама да си прашам јас
  Што значи „нејсе“ и како/каде се употребува? :wasntme:
   
 20. Donatella

  Donatella Активен член

  Се зачлени на:
  10 декември 2011
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  14
  Овој збор ептен ни е тренд :D и тие што си имаат поима и тие што не го употребуваат. Турско потекло има зборов, иначе е како помирување со некој факт, зврзник во реченица. Пр. Тие не беа таму, ама нејсе ние ќе одиме.
  Значи нешто како "како и да е, сепак,..." - буквален превод - whatever ;)
   
  На BeYourself му/ѝ се допаѓа ова.