Лексикон на непознати зборови

Дискусија во 'Образование' започната од Juicy, 18 октомври 2011.

 1. dolly.doll

  dolly.doll Популарен член

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  594
  Допаѓања:
  504
  Пол:
  Женски
  Киниса ? Ексфолијација ?
   
 2. Donatella

  Donatella Активен член

  Се зачлени на:
  10 декември 2011
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  14
  Киниса ти е исто на тргнува (Да кинисам на пат) кинисува-тргнува, кинисувам-тргнувам, а ова ексфолијација колку шо знам е длабинско чистење, се употребува во дерматологијата, исто нели има и пилинзи или сапуни за ексфолијација.
   
 3. Beautiful-Monster

  Beautiful-Monster Активен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  0
  Configuration Manager е менаџер кој раководи со голема корпорациска компанија која има свој сопствен софтвер кој компанијата го користи. Менаџерот е одговорен за контролата врз податоците во системот и за неговото аптејдирање (надополнување на информации или обновување на софтверот, коешто ретко се случува во приватни компании)

  Киниса значи си отиде, избега.. Битолчаните викаат „Турни ме да кинисам„ :D

  А Ексфолијација знаши отстранување на мртвите клетки од телото и се користи во козметиката :)
   
 4. INSIDIOUS

  INSIDIOUS Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2011
  Пораки:
  705
  Допаѓања:
  511
  Диверзија? Шљокици :^)
   
 5. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.785
  Диверзија - саботажа.
  А шљокици јас си ги викам оние светкави монисти. Особено кога некое парче облека е нанижано со такви велам дека пр. Фустанот е со шљокици :D
   
  На INSIDIOUS му/ѝ се допаѓа ова.
 6. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.255
  Допаѓања:
  1.332
  На sesilija му/ѝ се допаѓа ова.
 7. anneyy

  anneyy Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2010
  Пораки:
  1.280
  Допаѓања:
  1.417
  Небулоза...Којзнае колку пати го имам сретнато зборов, а никогаш не сум прашала што значи?
  Ај некој нека ме просветли? :?:
   
 8. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.267
  Допаѓања:
  14.971
  Пол:
  Женски
  Маглива, нејасна претстава
   
  На anneyy му/ѝ се допаѓа ова.
 9. WomanInRed

  WomanInRed Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 мај 2011
  Пораки:
  1.605
  Допаѓања:
  1.603
  Правопис

  што значи во зародиш? :?:
   
 10. WhiteAngel

  WhiteAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2011
  Пораки:
  2.107
  Допаѓања:
  1.637
  Правопис

  Да се зароди значи да почне да се развива/да почне да настанува...
   
 11. ceca-1

  ceca-1 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  2.083
  Допаѓања:
  5.090
  Правопис

  Што значи 'по дифолт'?
   
 12. ana-banana

  ana-banana Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2011
  Пораки:
  1.277
  Допаѓања:
  747
  Пол:
  Женски
  Тоа ти значи по обичај е така, значи вообичаено е така. Или основната вредност му е таа. Се надевам ме разбра.
   
  На ceca-1 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Hayley

  Hayley Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2011
  Пораки:
  327
  Допаѓања:
  899
  баш ова ме прашуваше професорот по германски, па иститот одговор му го дадов :)
   
 14. ceca-1

  ceca-1 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  2.083
  Допаѓања:
  5.090
  A dafug за што се употребува?
   
 15. n.a.t.t.y

  n.a.t.t.y Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2011
  Пораки:
  603
  Допаѓања:
  760
  ^ Тоа е измислен израз, како скратено од what the fuck? :D
   
 16. ceca-1

  ceca-1 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  2.083
  Допаѓања:
  5.090
  Да а што значи?
   
 17. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  19.815
  Допаѓања:
  53.785
  Пол:
  Женски
  Значи - Што по ѓаволите? :)
   
 18. ceca-1

  ceca-1 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  2.083
  Допаѓања:
  5.090
  Знам што значи what the fuck ,мислев на dafug а истото значење го има,така?
   
 19. ma4o4female

  ma4o4female Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  482
  Допаѓања:
  351
  Сакам да ве прашам знаете дефиниција за фоностилистика, морфостилистика и синтактостилистика? Ми треба итно, а не можам да најдам на нет... :(
   
 20. Irida

  Irida Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2011
  Пораки:
  94
  Допаѓања:
  963
  На ma4o4female му/ѝ се допаѓа ова.