Лексикон на непознати зборови

Дискусија во 'Образование' започната од Juicy, 18 октомври 2011.

 1. Cacy

  Cacy Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2010
  Пораки:
  2.245
  Допаѓања:
  1.546
  кошкаат-што значи?
   
 2. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  18.354
  Допаѓања:
  155.895
  Пол:
  Женски
  Кошкање значи меѓусебно потчукнување, удирање, ама не силно. Барем јас така го сфаќам, а мислам дека го нема овој збор во македонскиот литературен јазик, можеби е дел од некој дијалект.
   
  На ♡BuBaLe♡ и Cacy им се допаѓа ова.
 3. innablood

  innablood Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  788
  Допаѓања:
  1.322
  Богати
  не како придавка, туку стар збор, колку што знам е.
  Значење?
   
 4. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  18.354
  Допаѓања:
  155.895
  Пол:
  Женски
  Жити Господ, или нешто слично на тоа, ама обично се користел за изразување на чудење, или пак прекорување.
   
  На ♡BuBaLe♡ му/ѝ се допаѓа ова.
 5. najubava2010

  najubava2010 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2010
  Пораки:
  1.619
  Допаѓања:
  4.644
  Ова би требало да биде напишано "Бога ти", а се користи како што кажа Анатх за прекорување, пр. Немој, Бога ти, да ме лажеш.
  Во превод би било "жити Господ" слично на " леба ти" ова е веројатно некој извитоперен србизам.

  Некој прашал за крмеча, тоа во главно се користи за животни (најчесто свињи) кои ги чуваат само за пород или за колење, крмеча доаѓа од крмење, односно гоење на добиток. Е сега преносно се употребува за дебел човек/жена.
   
  На ♡BuBaLe♡ му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Cacy

  Cacy Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2010
  Пораки:
  2.245
  Допаѓања:
  1.546
  Извадок од книгата ,,Улица"-Славко Јаневски.Пишува дека него не го почитуваат,ниту приметуваат,го кошкаат(ваљда го подбутнуват,не го сакаат :!: )
   
 7. patika19

  patika19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  115
  Допаѓања:
  54
  Општи прашања

  Што по ѓаволите значи флегма?? :^)
   
 8. Glossy-girl

  Glossy-girl Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  3.190
  Допаѓања:
  8.923
  Пол:
  Женски
 9. Inna5

  Inna5 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 април 2012
  Пораки:
  698
  Допаѓања:
  624
  Вид збор: Глагол, свршена и несвршена форма
  1. Прави, направи невидлив некој воен објект или војска заради измама на непријателот.
  Англиски: camouflage
  Употреба: Воен термин
  Слично со: прикрива (несв.) , маскира (св. и несв.)
  2. Крие, сокрие нешто со маскирање.
  Англиски: hide
  Слично со: крие (несв.)
  3. Лажно претстави, претставува; ја крие, сокрие вистината.
  Англиски: disguise
  Слично со: маскира (св. и несв.)
  4. (се камуфлира) Лажно се прикаже, прикажува, се сокрие, крие.
  Англиски: disguise
  Слично со: маскира (св. и несв.)
  Изведенки
   
 10. Calla

  Calla Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 август 2011
  Пораки:
  405
  Допаѓања:
  933
  тет-а-тет ?!

  Го сретнав како фраза во книга... :?:
   
 11. Maroon5

  Maroon5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 август 2012
  Пораки:
  1.068
  Допаѓања:
  937
  Очи во очи кога се гледаш, мислам дека е тоа :)
   
 12. dream.queen

  dream.queen Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 август 2012
  Пораки:
  313
  Допаѓања:
  191
  Пол:
  Женски
  што значи чунки ?
   
 13. Calla

  Calla Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 август 2011
  Пораки:
  405
  Допаѓања:
  933
  Чунки (и чункум) значи: божем.
  Пр. чунки не знае..
   
  На dream.queen му/ѝ се допаѓа ова.
 14. ana-banana

  ana-banana Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2011
  Пораки:
  1.277
  Допаѓања:
  747
  Пол:
  Женски
  девојки што значеше инкорпорира??
   
 15. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.785
  ^ Да се вклучи нешто во некој состав.
   
 16. Jewel

  Jewel Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 август 2010
  Пораки:
  338
  Допаѓања:
  144
  Дефитистички?
   
 17. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  18.354
  Допаѓања:
  155.895
  Пол:
  Женски
  Мислиш на дефетистички?
  Доаѓа од дефетизам, што значи помирување со ситуацијата.

  мн. дефетизми
  Вид збор: Именка, машки род
  Чувство на истрошеност, исцрпеност, малодушност, неверување во успехот на некоја акција.
  Англиски: defeatism
   
  На Jewel му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Beatriche19

  Beatriche19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јули 2012
  Пораки:
  159
  Допаѓања:
  85
  а парадигма? :o
   
 19. Jewel

  Jewel Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 август 2010
  Пораки:
  338
  Допаѓања:
  144
  Тоа ќе да е :) Според контекстот кој го имам сосема одговара, но го слушнав во говор, не беше пишан збор па така ми се чуло. Многу ти благодарам :)

  П.с. парадигма може да значи примерок според кој се прави нешто, а во граматика значи збор кој служи како пример за граматичко менување
   
 20. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.513
  Допаѓања:
  1.896
  Вид збор: Именка, женски род повеќе...
  Значење:
  - Таблица на формите на некој збор како образец на деклинација или конјугација.
  - Образец за нешто.