Лексикон на непознати зборови

Дискусија во 'Образование' започната од Juicy, 18 октомври 2011.

 1. Ketnis

  Ketnis Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 март 2013
  Пораки:
  193
  Допаѓања:
  224
  Пол:
  Женски
  Девојки јас сакам да прасам за значењето на зборот:его значи постојано го сретнувам во книги насекаде но неможам да го сфатам значењето на зборот :$
  Позз :*
   
 2. Calla

  Calla Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 август 2011
  Пораки:
  405
  Допаѓања:
  933
  Его - 1.Самосвест за сопствената вредност и значење [пр. има големо его]
  2.Делот од свеста што реагира на реалноста и е одговорен за сопствениот идентитет.
  (високо мислење за себе, самољубие)

  Егоизам - себичност, егоцентричност;
  Егоист/ичен - себичен, човек.

  [ (егоТизам) - навика постојано да зборува за себе; претерано користење на 'јас' ]
  ...во секој случај, се спомнува за негативна конотација...
   
  На Ketnis му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.775
  Допаѓања:
  22.393
  Пол:
  Женски
  Горчиња?

  Мајка ми вика дека било искра-жар ама мене не ми иде дека е тоа... :?:
   
 4. Calla

  Calla Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 август 2011
  Пораки:
  405
  Допаѓања:
  933
  Конкретно вo Македонскиот официјален јазик горче или горчиња не постои. (барем така мислам)
  Како стои зборот во реченица? така полесно ќе се разбере контекстот.
  инаку по мое, може да е на дијалект или кратеница на пример од догорче, или нешто што се гаси и гори без пламен и чад...
   
 5. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.785
  Јас мислам дека е скратеница од догорчиња. Уште и пикавци ние ги викаме.
   
  На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.775
  Допаѓања:
  22.393
  Пол:
  Женски
  Какви е тогаш тоа море од горчиња :rofl:
  Ме погодиле изледа, баш праам море од пикавци кога пушам :rofl: :rofl: :rofl:

  Инаку зборов е од значење на вашето име, баш ме заинтригира да ѕирнам, еве го и цитирано
   
  На anabel-a му/ѝ се допаѓа ова.
 7. ceca-1

  ceca-1 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  2.083
  Допаѓања:
  5.090
  Агенда?
   
 8. Dog-lover

  Dog-lover Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2013
  Пораки:
  1.510
  Допаѓања:
  3.738
  Пол:
  Женски
  Што се подразбира под Расно Инфериорни ? барав по нет, ама неможев да се снајдам баш :| .. пишувам есеј за Холокаустот.. па не ми е јасно значењето на ова . :)
   
 9. SnowWhite91

  SnowWhite91 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 септември 2012
  Пораки:
  1.153
  Допаѓања:
  1.397
  Немам македонско-македонски речник, но со мои зборови:
  Агенда - ред, распоред по кој ќе се извршува некој настан, тек на извршување на некои работи
   
  На ceca-1 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  18.354
  Допаѓања:
  155.893
  Пол:
  Женски
  Расно инфериорни му доаѓа во смисла дека некои луѓе поради тоа што се на пример припадници на црната или на жолтата раса се со понизок ранг во општеството во однос на припадниците на белата раса. Луѓето од белата раса се најдобри, значи супериорни, сите други се подолу од нив. Претпоставувам дека е тоа штом пишуваш за холокаустот.

  Агенда значи план, распоред.
   
  На ceca-1 и Dog-lover им се допаѓа ова.
 11. oneday

  oneday Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2013
  Пораки:
  256
  Допаѓања:
  455
  Пол:
  Женски
  Општи прашања

  да ве прашам нешто малце глупо ама ај ...
  што е тоа бестрага ?
   
 12. Emotional123

  Emotional123 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  3.963
  Допаѓања:
  12.534
  Пол:
  Женски
  Општи прашања

  Тој збор најчесто се користи во навреди (јас така бар сум го слушала), кога сакаш некого или нешто да го снема и очи да не му видиш повеќе (во моментот)
   
 13. Abeja

  Abeja Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  4.229
  Допаѓања:
  16.867
  Пол:
  Женски
  Оди и не оставај трага зад себе за да не можеш да се вратиш после :rofl:

  http://www.makedonski.info/show/бестрага/прил
   
 14. oneday

  oneday Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2013
  Пораки:
  256
  Допаѓања:
  455
  Пол:
  Женски
  oти беше јас и ти сме во бестрага ? затоа
   
 15. Madam-A

  Madam-A Популарен член

  Се зачлени на:
  10 мај 2013
  Пораки:
  1.602
  Допаѓања:
  8.006
  Синоним за неповрат.
   
 16. richgirl998

  richgirl998 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2012
  Пораки:
  320
  Допаѓања:
  286
  ,,угоде'' она кога ќе речат ,,нек се угоде" што уствари значи?
   
 17. babyblond

  babyblond Популарен член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2011
  Пораки:
  1.168
  Допаѓања:
  1.540
  Пол:
  Женски
  Тоа е од Источна Македонија донесено и значи да се погоди нештото, работата, за убо, за арно нека е. Како здравица или честитка се користи.
   
 18. sagittarius57

  sagittarius57 Популарен член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2013
  Пораки:
  972
  Допаѓања:
  2.195
  Пол:
  Женски
  Може сум единствена што не го разбира зборов ама досега неколку пати го имам слушнато и неможам да разберам што значи - Натенане |(
   
 19. Isabel

  Isabel Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  915
  Допаѓања:
  934
  Мислам дека значи пример да завршиш некоја работа полека, без брзање... :/
   
  На Hipica и sagittarius57 им се допаѓа ова.
 20. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  5.890
  Допаѓања:
  19.629
  Пол:
  Женски
  Мене не ми е јасен зборот,ГАСТЕРБАЈТЕР.Ако може некој да ми каже што значи зборов??