Лексикон на непознати зборови

Дискусија во 'Образование' започната од Juicy, 18 октомври 2011.

 1. atala

  atala Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  1.146
  Допаѓања:
  912
  Пол:
  Женски
  Гастарбајтер значи емигрант,оној којшто оди на печалба во друга држава,печалбар.
   
  На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  5.890
  Допаѓања:
  19.629
  Пол:
  Женски
  што е атеист??Човек кој не е во одредена религија??(христијансво,ислам,јудаи`зм,будизам и.т.н)??????
   
 3. Daydream

  Daydream Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2013
  Пораки:
  1.592
  Допаѓања:
  5.843
  Пол:
  Женски
  Токму така, атеист е човек кој не верува во ниту една религија и смета дека не постои Бог. :)
   
  На theowndemon, Irrepleceable и Feminka22 им се допаѓа ова.
 4. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  2.543
  Допаѓања:
  3.225
  Спин?
  „Не ми правете вакви политички спинови!„
   
 5. SwanMay

  SwanMay Популарен член

  Се зачлени на:
  28 април 2011
  Пораки:
  852
  Допаѓања:
  4.670
  Пол:
  Женски
  Нешто како извртување на фактите. :)
   
  На coolzhena, Dr.Awesome, alana95 и 2 други им се допаѓа ова.
 6. ceca-1

  ceca-1 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  2.083
  Допаѓања:
  5.090
  Ексик?
   
 7. Baby-bubu

  Baby-bubu Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јануари 2014
  Пораки:
  1.580
  Допаѓања:
  13.285
  Пол:
  Женски
  Ексик се употребува кога ќе ти дојде преку глава од нешто или кога ќе се изнервираш. Пример: ексик и пари и се.
   
  На ceca-1 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.711
  Допаѓања:
  32.106
  Пол:
  Женски
  Зборот ексик потекнува од турскиот јазик, се вбројува во архаичните зборови како дел од разговорниот јазик со значење, ексик нека бидат парите - подобро нека ги нема, нешто што укажува на некаква не исполнетост, на нецелосна информација.
   
  На eliesaab и ceca-1 им се допаѓа ова.
 9. s&s

  s&s Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 мај 2015
  Пораки:
  470
  Допаѓања:
  1.066
  Пол:
  Женски
  Дали некој знае што значи триангулација?
   
 10. Sahlene

  Sahlene Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2015
  Пораки:
  910
  Допаѓања:
  1.213
  Пол:
  Женски
  Давање на нешто триаголна форма.
   
 11. s&s

  s&s Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 мај 2015
  Пораки:
  470
  Допаѓања:
  1.066
  Пол:
  Женски
  Во реченица го сретнав како триангулација со мобилен телефон...
   
 12. LeleD

  LeleD Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 декември 2015
  Пораки:
  72
  Допаѓања:
  234
  Пол:
  Женски
  Триангулација е метод на поврзување и анализирање податоци од повеќе извори со цел да се покријат сите можности. Пример, истражуваш одреден феномен и појдовна точка ти се одредени статистички податоци. Како такви, резултатите од статистиката отвораат повеќе прашања отколку што одговараат. Затоа креираш прашалник и / или спроведуваш интервјуа (на иста тема, односно за истото прашање/феномен што го истражуваш), со цел она што го имаш како резултат од статистичките податоци (обично ова е одговор на „што“ или „колку“) да го надополниш со резултатите од прашалникот (најчесто одговор на „во која мера / во кој степен“ а некогаш и „зошто“) и на крај да го објасниш со резултатите од интервјуата („на кој начин / како“). Накусо, триангулација е метод за валидација на податоци (потврдување дека податоците и резултатите се валидни, односно веродостојни). Е сега ова е објаснување на терминот како што се користи во истражувачката дејност, не знам дали ќе ти помогне за она што ти треба...
   
  Последна измена: 10 мај 2016
  На daylight и irenna им се допаѓа ова.
 13. s&s

  s&s Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 мај 2015
  Пораки:
  470
  Допаѓања:
  1.066
  Пол:
  Женски
  Многу ти фала за овој одговор ! :*
   
 14. LeleD

  LeleD Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 декември 2015
  Пораки:
  72
  Допаѓања:
  234
  Пол:
  Женски
  Нема проблема! :) Се надевам заврши работа.
   
  На s&s му/ѝ се допаѓа ова.
 15. s&s

  s&s Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 мај 2015
  Пораки:
  470
  Допаѓања:
  1.066
  Пол:
  Женски
  Да, ми стана појасно :) фала уште еднаш.
   
 16. anakonda88

  anakonda88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  2.598
  Допаѓања:
  4.482
  Пол:
  Женски
  Карма?
   
 17. LeleD

  LeleD Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 декември 2015
  Пораки:
  72
  Допаѓања:
  234
  Пол:
  Женски
  Концепт што доаѓа од будизмот и хиндуизмот, кадешто се верува дека човекот не умира, туку се реинкарнира. Кармата е сето она што еден човек (или една душа) го сторил во текот на своите животи и одредува каква ќе му биде иднината. Пример, во минатиот живот бил херој / спасувал животи / што и да е позитивно, му следи добра карма, добра иднина - награда за претходните дејства. Или обратно, во некој од претходните животи бил убиец / општо земено лош човек - му следи лоша карма како казна, се додека не се искупи за она што го сторил. Неформално може да се објасни со она нашето „се се враќа, се се плаќа“.
   
  На anakonda88 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  9.980
  Допаѓања:
  127.215
  Пол:
  Женски
  Помалку или повеќе, успешното прифаќање на новата претстава на телото зависи од предгениталните и едипалните искуства на детето во односот со родителите.“ - колку што побарав, постојано на нет ми излегуваат работи поврзани со хомосексуалноста. Дали тоа значи едипални искуства - хомосексуални искуства? Зошто некако не ми оди зошто вели потоа во односот со родителите ...
   
 19. LeleD

  LeleD Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 декември 2015
  Пораки:
  72
  Допаѓања:
  234
  Пол:
  Женски
  Си ја присвојувам темава :)

  Едип (грчка митологија) го убил татко си и се венчал со мајка си. Оттаму Фројд и Јунг развиваат теорија во психоанализата - Едипов комплекс. Во раната фаза на развој на децата (од 3 до 6 години) тие развиваат сексуална приврзаност за родителот од спротивниот пол (тоа е Едипов комплекс). Со оглед на тоа дека станува збор за толку мала возраст и период на себе-спознавање, тоа не значи дека децата имаат свесни сексуални желби, туку станува збор за зачеток на сексуална (полова) идентификација. Манифестација е кога машкото дете се „натпреварува“ со татко си за вниманието од мајката, и обратно (она кога синчето не дава никој да ја гушне и бакне мама на пример).
  Е сега, не знам како се пројавува Едиповиот комплекс кај хомосексуални деца (и дали воопшто), бидејќи токму овој период е идентификуван како период на сексуално спознавање...
   
  Последна измена: 12 мај 2016
  На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
 20. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  9.980
  Допаѓања:
  127.215
  Пол:
  Женски
  Aha fala ti <3
  Mene me cudi deka pod edipovi iskustva mi naogashe rezultati za homoseksualnost. I nikako ne mi pravese smisla :o