1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лектири за основно

Дискусија во 'Образование' започната од Name, 12 октомври 2010.

 1. Name

  Name Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2010
  Пораки:
  1.433
  Допаѓања:
  880
  Пол:
  Женски
  Здраво форумки =)

  Прашањето ми е ако можете да ми ги наведете сите лектири од 5то до 8мо одд.
  Можеби и самите сте основно,а можеби и имате помало братче или сестриче, па можете да ѕирнете во тоа работните листови по лектира :)
  Секоја година има по 10 лектири (мислам),така да би требало да се 40 книги од сите 4 години..
  Работата е што неодамна,ми се јави огромна желба за читање :D што не личи на мене, иако јас си читам редовно лектири од што морам,и понекоја онака гратис од мене,али не толку многу,али сега желбата ми е толку голема што сакам се живо и диво да прочитам :D е сеа ке видиме до кога ке трае
  Па идејата беше,да видам што се лектирите од основно,и да најпрво ги прочитам оние кои ги имам пропуштено (и се интересни нормално, не некои песни или поезија :^) ) па после ке терам посериозно нормално...

  Ве молам ако знаете, помогнете ми. :D
   
 2. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.514
  Допаѓања:
  27.297
  Пол:
  Женски
  Лектири од 5то до 8мо?

  Па ОК е што ти се вратила желбата за читање, ама зошто баш да читаш книги од основно??? Мислам... на 16 години да го читаш Горјан Петрески ми е некако глупо.
  Инаку темава ми врти накај клуче :wasntme:
   
 3. k.i.m

  k.i.m Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2010
  Пораки:
  4.732
  Допаѓања:
  5.151
  Лектири од 5то до 8мо?

  Мене баш ми е интересна темава :D Помош побара девојчето па да му дадеме ако сака нека си чита немам ништо против, и мене ми се чита некоја таква книга понекогаш :lol:
  Лектири? Хммм па не се сеќавам баш, тоа на младоста беше :rofl:
  Еве ќе пробам со некои:
  -Бојан
  -Робинзон Крусо
  -Хајди
  -Втората смена
  -Големи и мали
  Автори поарно не прашувај :rofl:
  Толку ми текнаа
   
  На koni97 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Fearless

  Fearless Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 септември 2010
  Пораки:
  944
  Допаѓања:
  1.344
  Лектири од 5то до 8мо?

  јас да ја додадам Колибата на чичко Сем :)
   
 5. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.514
  Допаѓања:
  27.297
  Пол:
  Женски
  Лектири од 5то до 8мо?

  Том беше чичкото :)
   
 6. Fearless

  Fearless Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 септември 2010
  Пораки:
  944
  Допаѓања:
  1.344
  Лектири од 5то до 8мо?

  да, на Том. Фала за забелешката
   
 7. Victorya

  Victorya Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  508
  Лектири од 5то до 8мо?

  -Марта
  -Белото циганче
  -Срце
  -Македонски народни хумуристични приказни
  -Улавите години
  (не ми текнуваат други во моментов)
   
 8. Name

  Name Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2010
  Пораки:
  1.433
  Допаѓања:
  880
  Пол:
  Женски
  Лектири од 5то до 8мо?

  Дечки фала, избрзав со прашањево малце, бев во книжара, побарав сите работни за лектира од 5то до 8мо, ми дадоа, и видов што како..
  книгите се прелесни, и сите ги имам скоро прочитано (освен тоа некои песни,неможам ама неможам да ги читам :D предосадни се)

  Лолипоп,фала за поддршката,кога ти ќе поставиш прашање,јас ке навивам за клуч..

  За сите останати фала многу =)

  Сепак, за да не поставувам ново прашање, во нова тема, би сакала да прашам тука, а тоа е кои се се книги за во средно, прва, втора, трета, и четврта година..
  Сите што ги знаете, бидејки незнам освен професорката по македонски,кој да прашам друг, никаде не пишува...
  А за од основно прашањето,едноставно ми се чинеше да не има некоја 'потешка' книга што ја немам прочитано...ми се чита луѓее :D :D тоа е за пофалба :D

  Фала многу уште еднаш, и очекувам нови одговори
  Ура за книгите и за оние кои сакаат да читаат :rofl:
   
 9. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.514
  Допаѓања:
  27.297
  Пол:
  Женски
  Лектири од 5то до 8мо?

  Па ти дадов подршка и јас, да читаш некои посериозни книги ;) . Тоа треба да го сфатиш како комплимент, зашто мислам дека си зрела за тие лектири. Впрочем ти читај го и Доктор Офболи ако сакаш, баш ми е гајле. Јас ги прочитав кога им беше време за тоа. :)
  А за навивањето нема да го имаш задоволството зашто јас не отворам теми за што и да ми прдне.
   
 10. Name

  Name Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2010
  Пораки:
  1.433
  Допаѓања:
  880
  Пол:
  Женски
  Лектири од 5то до 8мо?

  Леле лолипоп стварно не планирам да се карам со тебе сега...
  Не ти се лутам,искрено,темата е убава,за книги, и каква и да е штом е за книги,добро е да стои а не под клуч, да е нешто друго би се согласила..
  А ти упорно не ме сваќаш зошто го прашав ова,иако имам 16 години..нормално дека нема да читам Др. Офболи :D
  Исто и јас ги имав прочитано кога им беше време...денес се уверив дека можам да продолжам понатака..
  Ако знаеш нешто околу книгите за средно (ајде, како што ми личи! :D ) пиши...

  А најувредливао ти беше последната реченица која нема да ја повторам и примам, бидејки воопшто не е и вистина, а ти ако ти е по кеф продолжи да вреѓаш :)
  како и да е..смир? 8)
   
 11. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.382
  Допаѓања:
  1.114
  Пол:
  Женски
  Лектири од 5то до 8мо?

  И јас се согласувам со Лолипоп, навистина, доколку ти се јавила желба за читање има толку убави книги што вреди да се прочитаат. Не дека овие не се убави, ама тие се со таков стил пишувани да одговараат на мали деца, па не верувам дека ќе најдеш којзнае какво задоволство читајќи ги.
  Има многу убави предлози во другите теми од „Литература и уметност“, па погледни ако сакаш.
  Мене лично никогаш не ми се допаѓале книгите од средно што ги обработувавме, освен некои, а сум ги читала сите. Повеќе претпочитав да читам слободни книги, кои ги земав од библиотека, и неретко се случувало да имам утредента книга за обработка, а да читам сосем нешто друго :lol:
   
 12. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  497
  Лектири од 5то до 8мо?

  Уф колку би сакала јас да имам време да седнам да читам книга, ама од огромниве томови на правен не можам ни едно списание да разлистам. Кога начекувам малку слободен период веднаш се фаќам за книга, просто уживам кога читам некој интересен роман. Имам цела листа на книги кои планирам да ги прочитам.

  Мој совет - остави ги книгите од 5то до 8мо и расчепкај низ интернет страниците на нашите издавачки куќи. Има многу убави книги кои ќе те поттикнат да размислуваш, книги кои ќе ти ја изменат сликата за животот и светот. Сепак, имаш 16 години и веќе можеш да читаш книги на повисок стил, а не Марта, Колибата на чичо Том или нешто слично. Јас многу сакам да ја прочитам Војна и Мир, само што има преку 1000 страни и ќе ми треба време да ја прочитам :)
   
 13. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.847
  Допаѓања:
  2.158
  Лектири од 5то до 8мо?


  И мене некогаш ми доаѓа желба да прочитам нешто што сум го читала во основно. Не знам што им смета на другиве, секоја книга вреди да се прочита, а убаво е некогаш да забегаш во светот на бајките.
  Башка тие книги се читаат за 1- 2 саати, ако најдам некоја ако не ме мрзи ке си читам :D

  Инаку еве ми текнува на Шеќерна приказна, Зоки Поки, Касни порасни, Пајажината на Климентина, Орхан, 35 мај, Доктор Офболи(ја споменаа) , Белото циганче... (сеа незнам дали се од 5то до 8мо или од 1 до 4то ама нема врска) Ако ми текне уште нешто ќе допишам :lol: :lol:
   
 14. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.789
  Допаѓања:
  65.498
  Пол:
  Женски
  Лектири од 5то до 8мо?

  Јас Горјан Петрески и сега би го читала :) Убаво е понекогаш да се вратиш во детството со некоја таква книга. И девојчето има 16 год, така да не е нешто преголема за такви лесни книги :)
   
  На jEwElRy, Neytiri, DeDee и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 15. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.847
  Допаѓања:
  2.158
  Лектири од 5то до 8мо?


  Демек „мала е нека си чита приказни“ ? не ми се допаѓа одговоров воопшто
   
  На Name му/ѝ се допаѓа ова.
 16. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.789
  Допаѓања:
  65.498
  Пол:
  Женски
  Лектири од 5то до 8мо?

  Ај молим те не ми го вади одговорот од контекст :) И не ги доведувај книгите на Горјан Петрески до приказни.
   
  На BeYourself му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Name

  Name Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2010
  Пораки:
  1.433
  Допаѓања:
  880
  Пол:
  Женски
  Лектири од 5то до 8мо?

  Дечки (леле изразов од основно го немам кажано)
  секоја книга вреди. И да,понекогаш стварно ми се чита нешто од основно, секогаш може нешто ново да се научи и од одново читање,па дури и на лесни книги..
  Кога реков,сакам да се навратам на основно лектирите, не мислев на тоа дека сум незрела па затоа нив ги читам, не дека се фалам, туку јас имам читано триологија (три книги) од 500 страни секоја на Англиски! И тоа не само да ги пролистам,туку вистинско читање,со вистинско разбирање,и тоа книгите не се баш лесни...
  Така да мило ми е за оние кои ме сваќаат, а за останатите, што да кажам друго..
  Сепак,секоја книга е убаво да се чита,а тие 'лесните' од основно,навистина, се читаат за саат - два максимум :D

  И ајде доволно за ова коментиравме, него, никој не ми спомна ни една книга од средно :D
  Значи имиња на книгите барам,од секоја година :D
  Кога ке завршам со тоа, после можеме да си дискутираме кој какви книги сака да чита,какви прочитал, ова она, има време :lol:
  поз до сите =))
   
 18. WhiteAngel

  WhiteAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2011
  Пораки:
  2.107
  Допаѓања:
  1.640
  Лектири од 5то до 8мо?

  Зар има врска колку години имаш за да земеш да ги препрочиташ книгите од основно? Не!
  Јас повторно би ги прочитала: Марта, Бојан, Втората смена, Срце, Робинзон Крусо, па и Двојната Лота, Пајажината на Климентина и сега не ми текнуваат други.
  Сепак, земи си ги овие што ти ги наведивме и наврати се во помалите години! :)
   
 19. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.453
  Пол:
  Женски
  Лектири од 5то до 8мо?

  Колку само плачев кога ја прочитав "Пајажината на Клементина", ау како ме трогна книгата...многу одамна беше тоа :)
   
 20. eemmiilliijjaa

  eemmiilliijjaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2011
  Пораки:
  549
  Допаѓања:
  213
  Лектири од 5то до 8мо?

  Може ли некој да ми каже кои се лектирите за 8мо?