1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лекување според хороскопските знаци

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од rici.aaaaa, 16 февруари 2013.

 1. rici.aaaaa

  rici.aaaaa Популарен член

  Се зачлени на:
  25 април 2012
  Пораки:
  1.240
  Допаѓања:
  3.391
  Доколку има ваква тема [​IMG]

  ОВЕН

  Според астролозите, со овните управува планетата Марс, па доколку не се движите редовно и имате намалена физичка активност подложни сте кон алергии, воспаленија на очите и главоболки. Физичката активност е особено важна за вас, па така за овните според астролозите најдобро е лекувањето со физиотерапија и кинезитерапија, а освен тоа бакарот и железото се олигоелементи кои се секогаш им се потреби на овните.

  БИК

  Бикот обично е смирен и стрплив, но ова се пренесува на неговиот биоритам. Планетата која раководи со вас, Венера, владее со бојата и со звукот, па затоа според астролозите најдобра терапија за припадниците на овој хороскопски знак е хромотерапијата и музикотерапијата. Терапијата со бои и музика одлично ги стимулира вашите жлезди и го одржува организмот.

  БЛИЗНАЦИ

  Навистина сте подложни на нервози и стресови. Со вашиот хороскопски знак управува планетата Меркур и затоа вие повеќе размислувате со главата отколку со срцето. Вие сте подложни кон многу заболувања и проблеми со срцето и дишењето поради секојдневниот стрес, па затоа макробиотиката е вашата најправилна терапија односно превентива. Само со елементи кои се од природно потекло и не претрпеле преработка ќе спречите појава на опасни хронични заболувања.

  РАК

  Ракот е специфичен хороскопски знак. Луѓето родени во овој знак се предводени од месечината. Според астролозите, хомеопатијата е нивна најделотворна терапија. Со овој вид на терапија луѓето ја лекуваат нарушената енергија на создадената болест, па така на ефикасен начин доаѓаат до излекување.

  ЛАВ

  Со вашиот хороскопски знак владее Сонцето. Вие не сакате да се лекувате, воопшто не сакате да одите на лекар, не сакате да пиете таблети, но затоа сте многу склони кон топлина. Затоа на лавот совршено му одговара термотерапијата. Со термотерапија, која вклучува топла вода, разни купки, или било каква терапија која вклучува топлина лавовите ја црпат силата и многу лесно ја излекуваат болеста.

  ДЕВИЦА

  Интересен хороскопски знак отпорен на хируршки интервенции или барем така велат астролозите. Овие хороскопски знаци најдобро се лекуваат со фитотерапија. Лековитите растенија одлично влијаат на нив, а според астролозите девицата е хороскопски знак кој може да го исцрпи максималното корисно од лековитите билки.

  ВАГА

  На овој знак одговараат многу терапии. Со овој знак владее планетата Венера и затоа според астролозите најповолно за вагата е ароматерапијата. Мирисите имаат посебна моќ кај припадниците на овој хороскопски знак и со ароматерапија тие многу лесно се исправаат на нозе. Но, поради дејството на Сатурн во вашиот знак вие можете лесно да ја прифатите и металотерапијата и кристалотерапијата.

  ШКОРПИЈА

  Владетел со вашиот знак е планетата Плутон, уште позната и како планета на регенерацијата и затоа вие лесно се опоравувате од болестите. Не се плашите да примате никаква терапија, па дури и да се работи за хируршки третман вие тоа ладнокрвно го прифаќате. Вашиот живот е навистина остар и бара острина, па затоа според астролозите најприменлива на вас е акупунктурата.

  СТРЕЛЕЦ

  Овој хороскопски знак често има проблеми со некој орган и некоја функција. Кентаурот е симбол на знакот, што значи знаење, па според астролозите на стрелците најмногу им одговара астролошката медицина, која укажува кога односно во кој период каква терапија да се спроведе, но исто така и хомеопатските лекови се делотворни но треба да се знае за секој лек кога точно да се употреби.

  ЈАРЕЦ

  Сатурн е ваша планета и таа управува со вашиот локомоторен систем. Затоа на вас дефинитивно најмногу ќе ви одговара хиротерапија, металотерапија и кристалотерапија. Според астролозите, оваа терапија која одлично влијае на коските, мускулите како и зглобовите е одличен начин за ослободување од болести на овој хороскопски знак. Оваа терапија ги штити јарците и од други заболувања како и заболувања на половиот систем кон кој се склони.

  ВОДОЛИЈА

  Благодарејќи на вашата планета Уран, вие едноставно владеете со чувствата, па вас ориенталната медицина најмногу ви одговара. Медитација и јога се одличен избор за вас. Освен нив, кај водолијата одлично делуваат и лековитите растенија, а се препорачува честа употреба на ѓумбирот.

  РИБИ

  Навистина сте многу нежни. Најнежен и најчувствителен знак. Тешко се лекувате, не сакате агресивност и многу сте склони кон нервози. Ова се должи на вашата планета Нептун. Затоа пранотерапијата најмногу ви одговара. Вие ја сакате биоенергијата, односно некој што ќе ја стави раката на вас и ќе ве лекува со неговата енергија. Вие не сакате да се замарате со инвазивни медицински методи за кои воопшто не сакате да слушнете.
   
 2. psychic

  psychic Популарен член

  Се зачлени на:
  23 септември 2012
  Пораки:
  2.360
  Допаѓања:
  1.252
  Пол:
  Женски
  интересно за рак :D :D :D
   
 3. tamara.jordanovska13

  tamara.jordanovska13 Активен член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2013
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  5
  Pa da.....riba sum i moze da se kaze deka mi deluva bioenergijata...DEFINITIVNO...
   
 4. mimiiiii

  mimiiiii Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јули 2012
  Пораки:
  2.827
  Допаѓања:
  11.139
  Пол:
  Женски
  Тешко на нас ако се лекуваме според хороскопски знак :D
   
 5. Angelinkka

  Angelinkka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2012
  Пораки:
  526
  Допаѓања:
  360
  Пол:
  Женски
  Каква рска има тоа со лекувањето? :D
   
 6. Flower27

  Flower27 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2012
  Пораки:
  1.510
  Допаѓања:
  4.157
  Пол:
  Женски
  ВАГА

  На овој знак одговараат многу терапии. Со овој знак владее планетата Венера и затоа според астролозите најповолно за вагата е ароматерапијата. Мирисите имаат посебна моќ кај припадниците на овој хороскопски знак и со ароматерапија тие многу лесно се исправаат на нозе. Но, поради дејството на Сатурн во вашиот знак вие можете лесно да ја прифатите и металотерапијата и кристалотерапијата.
   
 7. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.775
  Допаѓања:
  25.356
  Пол:
  Женски
  РАК

  Ракот е специфичен хороскопски знак. Луѓето родени во овој знак се предводени од месечината. Според астролозите, хомеопатијата е нивна најделотворна терапија. Со овој вид на терапија луѓето ја лекуваат нарушената енергија на создадената болест, па така на ефикасен начин доаѓаат до излекување.

  Интересно. :D
   
 8. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.255
  Допаѓања:
  1.335
  ВАГА

  На овој знак одговараат многу терапии. Со овој знак владее планетата Венера и затоа според астролозите најповолно за вагата е ароматерапијата. Мирисите имаат посебна моќ кај припадниците на овој хороскопски знак и со ароматерапија тие многу лесно се исправаат на нозе. Но, поради дејството на Сатурн во вашиот знак вие можете лесно да ја прифатите и металотерапијата и кристалотерапијата.

  Не дај Боже да ми притреба :lol:
   
 9. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.983
  Пол:
  Женски
  Во ова ич не верувам.
   
 10. Angel4eeee

  Angel4eeee Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2013
  Пораки:
  529
  Допаѓања:
  336
  Пол:
  Женски
  Диазепам не ми помага билки па и4. Ако 4екам ја од хороскопскиов знак да ми каже што да праам одамна ке си се дружев со каспер :D
   
 11. Angel4eeee

  Angel4eeee Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2013
  Пораки:
  529
  Допаѓања:
  336
  Пол:
  Женски
  Диазепам не ми помага билки па и4. Ако 4екам ја од хороскопскиов знак да ми каже што да праам одамна ке си се дружев со каспер :D
   
 12. ColoursOfTheRainbow

  ColoursOfTheRainbow Популарен член

  Се зачлени на:
  23 март 2012
  Пораки:
  1.187
  Допаѓања:
  2.408
  Пол:
  Женски
  БИК

  Бикот обично е смирен и стрплив, но ова се пренесува на неговиот биоритам. Планетата која раководи со вас, Венера, владее со бојата и со звукот, па затоа според астролозите најдобра терапија за припадниците на овој хороскопски знак е хромотерапијата и музикотерапијата. Терапијата со бои и музика одлично ги стимулира вашите жлезди и го одржува организмот.
  Браво, точно е :)
   
 13. natemila

  natemila Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.533
  Допаѓања:
  8.437
  Пол:
  Женски
  ОВЕН

  Според астролозите, со овните управува планетата Марс, па доколку не се движите редовно и имате намалена физичка активност подложни сте кон алергии, воспаленија на очите и главоболки. Физичката активност е особено важна за вас, па така за овните според астролозите најдобро е лекувањето со физиотерапија и кинезитерапија, а освен тоа бакарот и железото се олигоелементи кои се секогаш им се потреби на овните.
  Точно Точноо
   
 14. CutieWithABeauty

  CutieWithABeauty Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2014
  Пораки:
  1.075
  Допаѓања:
  1.249
  Пол:
  Женски
  ШКОРПИЈА

  Владетел со вашиот знак е планетата Плутон, уште позната и како планета на регенерацијата и затоа вие лесно се опоравувате од болестите. Не се плашите да примате никаква терапија, па дури и да се работи за хируршки третман вие тоа ладнокрвно го прифаќате. Вашиот живот е навистина остар и бара острина, па затоа според астролозите најприменлива на вас е акупунктурата.

  Зато секакви болести имав и ич не се плашев од лекувањето..па дури се снимав и на дубинско со ИНТРАВЕНСКА и ич не се уплашив :o :wasntme: