1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лени Кравитз (Lenny Kravitz)

Дискусија во 'Групи и изведувачи' започната од Magnolija, 18 август 2011.

 1. Magnolija

  Magnolija Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  1.674
  Допаѓања:
  7.645
  Леонард Алберт “ Лени “ Кравиц ( роден на 26ти мај , 1964 год ) е американски пејач , текстописец , мулти-инструменталист , продуцент , аранжер , чии што „ретро “ стил вклучува елементи од рок , соул , фанк , реге , хард рок , психодилична , фолк музика како и балади . Покрај пеењето и придружните вокали додека снима , Кравиц често свири на сите гитари , басови , бубњеви , клавијатури , ударни инструменти . Тој е познат по неговата секогаш добро наместена сцена и спотовите . Кравиц имал многубројни хитови на прво место на US Top синглови , и многу други пошироко во светот . Тој ја добиваше Греми наградата за “ Најдобар машки вокален рок изведувач “ четири години по ред , од 1999 до 2002 година , рушејќи го рекордот со најмногу и нај непрекинати победи во таа категорија . Тој бил номиниран многу пати , и има добиено многу престижни награди како Американските Музички награди , МТВ Видео музичките награди , Радио Музичките награди , Британските награди , И Блокбастер Ентертејмент наградите . Тој има продадено околу 38 милиони албуми низ светот .

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Па може да се каже дека тој е мојата прва љубов. Колку и да го слушам, никогаш нема да ми здосади. Се е совршено, неговата музика, текстовите, тој... Е за жал не бев на неговиот концерт :( Ако некој бил... имресии одма! :)

  Сите песни од него, ми се омилени.

  http://www.youtube.com/watch?v=GmqbgKRg4_s
  All of my life
  Where have you been?
  I wonder if I'll ever see you again
  And if that day comes
  I know we could win...


  http://www.youtube.com/watch?v=MTzkDgD4 ... re=related
  Life is just a lonely highway
  I'm out here on the open road
  I'm old enough to see behind me
  But young enough to feel my soul
  I don't wanna lose you baby
  And I don't wanna be alone
  Don't wanna live my days without you
  But for now I've got to be without you
  I've got a pocket full of money
  And pocket full of keys that have no bounds
  But then I think of lovin'
  And I just can't get you off of my mind
  Babe can't you see
  That this is killing me
  I don't want to push you baby
  And I don't want you to be told
  It's just that I can't breathe without you
  Feel like I'm gonna lose control...
   
  На ludoto19 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Vikita

  Vikita Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 август 2011
  Пораки:
  68
  Допаѓања:
  67
 3. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.556
 4. Magnolija

  Magnolija Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  1.674
  Допаѓања:
  7.645
  На Trendafilka му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Breezy

  Breezy Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2011
  Пораки:
  476
  Допаѓања:
  765
  Концертот беше пред 3 години ама јас уште се ежам кога ќе ми текне на некои делови. Човекот вредеше за сите пари, ми предизвика бура од емоции! Таков концерт немало во Македонија, секој збор е излишен, треба да се доживее.

  На почеток немаше некоја посебна гужва ко што знае да се ствара на концертиве при влез.. уште си ги чувам розевите светлечки стапчиња и Walter Wolf врвките. Ареа почнаа пред 9 и направија добра атмосфера, после имаше пауза од отприлика еден саат, кој го фати нервоза кој кичма, ама се се заборави кога дојде Лени.
  На секоја песна имаше инструментален дел со супер импровизации, беше и подобро од снимена верзија. Се гледаше дека му е мило што така е дочекан во една помала држава, и самиот ни кажа дека во Охрид се чувствувал како дома, на Бахамите.

  На Fly Away - делириум, на Are You Gonna Go My Way - експлозија, немаше човек што не беше на нозе на песнава, таква атмосфера немам никогаш осетено.
  Пееше два и пол часа, го вратија на бис, што е и повеќе од доволно, јас чекав пак да излезе на бис ама стадионот веќе беше празен. :(

  Се на се - Л У Д И Л О !


  My favorite one:
  http://www.youtube.com/watch?v=C5CpFs0G5Ow
   
  На Magnolija му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Dulceee

  Dulceee Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2011
  Пораки:
  900
  Допаѓања:
  1.960
  Пол:
  Женски
 7. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.729
  На Magnolija му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Beauchamp

  Beauchamp Популарен член

  Се зачлени на:
  4 септември 2011
  Пораки:
  1.930
  Допаѓања:
  5.607
  Пол:
  Женски
 9. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.595
  Никогаш немам почувствувано поубава енергија на концерт од онаа на Лени Кравиц кога беше во Охрид.
  Магично, исто како и изведувачот.
  Никогаш нема да имам доволно убави зборови за овој изведувач и неговите песни.
  Музиката која ја прави е уникатна, квалитетна, песните безвременски.
  Омилен албум - Baptism.
  Омилени песни - им нема број.
  :)

  Го обожавам.
  Minister of Rock 'n Roll, Where Are We Runnin, Bring It On, Dancin' Til Dawn, Believe in me, Stillness of Heart, Dig In, You were in my heart, I Belong to You, Can't Get You Off My Mind, Are You Gonna Go My Way ми се најслушаните негови песни.
  http://www.youtube.com/watch?v=2XDBngjyN6g

  http://www.youtube.com/watch?v=kV43__y32f4
  http://www.youtube.com/watch?v=XOzUnBJ3ESo
   
  На Magnolija му/ѝ се допаѓа ова.
 10. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.635
  Допаѓања:
  4.456
  Пол:
  Женски
 11. Theodora

  Theodora Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2011
  Пораки:
  1.505
  Допаѓања:
  5.575
  Лени Кравиц е фантастичен, музиката која ја создава е здивоодземачка, како и тој самиот :emo: , според мене еден од најдобро облечените мажи на планетава и тоа на еден ненаметлив начин.

  Мои фаворити - Can't Get You Off My Mind, Stillness of Heart, Believe in me, I Belong to You, You were in my heart и

  http://www.youtube.com/watch?v=GsP05MHH ... re=related
   
  На Magnolija му/ѝ се допаѓа ова.
 12. GarpovaV

  GarpovaV Популарен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2011
  Пораки:
  999
  Допаѓања:
  1.962
  Пол:
  Женски
  Не го слушам многу, ама знам неколку песни. Убави се, ми се свиѓаат.
  Омилена ми е:
  http://www.youtube.com/watch?v=UYprnNHs1N8

  преубава песна, се заразив со неа, нема ден, а да не ја слушнам барем еднаш!
   
 13. simona-i

  simona-i Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  348
  Допаѓања:
  30
  мноооогу убави песни има !
  Fly away - омилена ♥♥
   
 14. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.222
  Допаѓања:
  41.456
  :inlove: ...
  Cкоро сите песни му ги знам, преубави, преубав глас, талентиран, секси, си го чекам 2 октомври со душа :rock:  I belong to you
  Again
  fly away
  believe
  ain't over till is over
  Are You Gonna Go My Way
  ...
  Hе можам да се одлучам која ми е најомилена сите сите ми се омилени
  Hа светот му требаат повеќе вакви пејачи бреј :)
   
 15. LifeLove

  LifeLove Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  358
  Допаѓања:
  141
  На втори октомври настапува во Скопје.На тој спектакл мора да се присуствува! :)
   
 16. Anna-Banana

  Anna-Banana Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2011
  Пораки:
  3.883
  Допаѓања:
  4.879
  Пол:
  Женски
 17. Lanvin

  Lanvin Активен член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2012
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  5
  Денеска денот ми започна со Лени и еве завршува со него, го обожавам, почнувајќи од неговите песни, неговиот карактер а завршувајќи со него :inlove: Како старее се поубав и поубав ми станува.
  Нешто поново од него:
  http://www.youtube.com/watch?v=6oMgZG46bmQ

  И нешто постаро ама добро
  http://www.youtube.com/watch?v=vAhKf_Ro ... r_embedded

  http://www.youtube.com/watch?v=eLhpHjmxNw8

  П.С. Одвај чекам да дојде 2 октомври, го пропуштив концертот во Охрид ама овој нема шанси.
   
 18. glow

  glow Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2009
  Пораки:
  3.023
  Допаѓања:
  1.264
  Го обожавам, многу често го слушам. Криво ми е што не отидов на концертот во Охрид, ама овој годинава ќе гледам да не го пропуштам. Мај фејворитс:
  http://www.youtube.com/watch?v=UYprnNHs ... r_embedded
  http://www.youtube.com/watch?v=EkJ2LJa- ... re=related
  http://www.youtube.com/watch?v=Cf0y-oVy ... re=related
  http://www.youtube.com/watch?v=AmbfDH2m ... re=related
  http://www.youtube.com/watch?v=vAhKf_Ro ... r_embedded
   
 19. semplice

  semplice Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јануари 2011
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  8
  Човеков е совршенство само тоа можам да кажам, пре пре SEXY, еден од најсексипилните изведувачи, си нема маана човекот. Денот ми започнува и ми завршува со неговите песни, ги обожавам, прекрасни се. Да не се повторувам со членките над мене да не постирам песни, еве нешто од мене за плакнење на очи, уживајте.
   

  Прикачени фајлови:

 20. Ana3567

  Ana3567 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2014
  Пораки:
  545
  Допаѓања:
  461
  Пол:
  Женски