1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ленти за шминкање на очите

Дискусија во 'Лице' започната од rossonerka, 24 октомври 2010.

 1. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.160
  Допаѓања:
  15.286
  Сигурно една од најтешките работи во шминкањето е ставање на неколку слојна сенка за очи. Па уште потешко е да се погоди и стави еднаква сенка на двете очи :lol:

  Затоа постојат ленти за шминкање на очите. 8)

  Сте виделе вакво нешто во Македонија? Знаете колку чини или каде може да се најде?
  Би ги користеле лентиве?
  На интернет 10 или 20 лентички чинат од 15 до 30 долари.

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На kolache.99, srcekrsacka, SoNi55 и 6 други им се допаѓа ова.
 2. Whatsername

  Whatsername Популарен член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2010
  Пораки:
  305
  Допаѓања:
  344
  Не сум видела никаде, но можеби има :?:

  Изгледаат многу практични и секако би ги користела :)
   
 3. zvezdakoska

  zvezdakoska Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 април 2010
  Пораки:
  777
  Допаѓања:
  60
  ваква работа сега гледам јас :) а иначе убава работа ова лентичкиве. Без мака има ко пуфче да бидиш :D
   
 4. strangewoman

  strangewoman Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  714
  Допаѓања:
  367
  Иииии сакам ваквии ! Никогаш не ми се двете очи исто нашминкани. :headbang: Добро де сега не е многу впечатливо и никој досега не ми рекол ама јас знам дека не ми се како што треба :$
  Ајде кажувајте кај има да си купам :)
   
 5. sesilija

  sesilija Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  4.177
  Допаѓања:
  13.276
  Браво за креаторот на овие. Баш ги гледав сликите пред некој ден на фб од некоја Г-ца Прекрасна беа ставени ама ни на крај памет не ми текна дека се како ленти туку милев ги споредува боите на сликата со сенката на очите :tmi: :D

  Во секој случај интересно и корисно- е сега дали ги има кај нас и колку се незнам, ама за стандардот во Америка не се скапи, а за кај нас незнам ако се 120ден една лента за оној кој знае да се шминка се скапи, а за другите- па ќе си ги користат во посебни пригоди ;) 8)
   
 6. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.847
  Допаѓања:
  2.156
  Ееее не сум слушнала до сега за ова.... Одлични се за кога немаш време да се нашминкаш. :)
   
 7. inessy

  inessy Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2010
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  леле девојки па овие се супер попрактични се но не знам дали одговараат на секое вид на око
   
 8. UbavkaBube

  UbavkaBube Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  297
  Допаѓања:
  95
  И јас сакам вакви. Ептен сакам!!! Врска немам од шминкање на очите, па би ми завршиле работа. Е сега малку се сомневам дека ефектот ќе биде како на сликиве.....девојките не да се мачкани, малтерисани се т.е.....ама тоа е.... :)

  (морав да редактирав, (з)грешки имав напишаноооо...)...
   
 9. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.833
  Допаѓања:
  10.128
  Пол:
  Женски
  :clap: за креаторот!!

  Ова е сигурно сеуште тазе новитет, па кај нас за едно две -три години ќе дојде :|
  Инаку малку ми е сумљиво како баш вака ќе испаднат сенкиве. Од лепенка на око.... :?:
  Особено овие што се покомплицирани дезени, на различно око, различно ќе излезат. Ама интересно е да се проба , којзнае може за секогаш да се отфрлат класичните сенки од употреба, што за мене би било супер!
   
 10. marama

  marama Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2010
  Пораки:
  6.010
  Допаѓања:
  86.420
  Пол:
  Женски
  Одличен прозивод за жени кои незнаат да се нашминкаат. Немам потреба од вакви ленти, но можеби некогаш би ми биле од корист, на пр. кога сум кнап со време. Сеуште не сум чула кај нас да ги има, иако една другарка од Швајцарија летово ги користеше, па сигурно и беа од таму донесени.
   
 11. mina

  mina Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  1.260
  Допаѓања:
  636
  И јас прв пат ,,слушам,, за ваков производ! Ми изгледаат многу лесни за употреба! Ама треба да се проба па да се сподели искуство! Вака од слики не можам многу да ги искоментирам!
   
 12. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.160
  Допаѓања:
  15.286
  А баш вака како на сликиве изгледа?
  Иако не верувам, оти вака перфектно ми изгледа :makeup:
   
 13. marama

  marama Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2010
  Пораки:
  6.010
  Допаѓања:
  86.420
  Пол:
  Женски
  Хахха изгледаше како да залепила од оние тетоважите што се од мастики. Ама со оглед на тоа дека врска немаше од шминкање, пофино изгледаше отколку сама кога се шминкаше.
   
 14. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.847
  Допаѓања:
  2.156
  И јас мислам дека се како тетоважите од мастики :)
   
 15. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.852
  Пол:
  Женски
  Поарно не ставам сенка отколку да се шлакам со тетоважи :lol: Јас си имам истренирана рака за сенките за очи, па не би користела. Е сега на некој можда ќе им се најдат. :?:
   
  На Lile_05 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.315
  Допаѓања:
  144.945
  Имаше порано во авон вакви,како што имаше и лакови за нокти на лепење.
  Не ми се гледаат ни како практични,ни како убави.Никогаш не би ги користела.Имам фат со рачето,креативност и фантазија,знам да се нашлапкам и сама.
  Како и да е,колку и да не се шминкате еднакво,ни со овие нема очите да ви бидат еднакви од проста причина што треба прецизност за да се залепи чудото.Ама во секој случај претпоставувам како ќе изгледа...вештачки,нешто приближно до Драг квин шминката.
   
 17. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  6.064
  Допаѓања:
  56.295
  Пол:
  Женски
  Прв пат ги гледам. Интересна замисла, нема што, но не би користела. Прво, не верувам дека испаѓаат како на сликите, а второ, се губи сето уживање во шминкањето, креативноста... се губи смислата.
  Кој не знае да се шминка, со малку вежба ќе научи, а ако почне да се лепи со вакви чуда никогаш не ќе ја усоврши умешноста на шминкање, што колку толку треба да ја поседува секоја жена.
   
  На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  18.181
  Допаѓања:
  79.912
  Пол:
  Женски
  Интересно, ма да не би ги користела, ми делуваат нападно и оние со анимал принтот се некако многу кичести :?:
   
 19. viki44e

  viki44e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  1.988
  Допаѓања:
  1.086
  Ми изгледаат интересно,али се сложувам со тоа што беше спомнато некаде во претходните постови...се губи креативноста,уникатноста.Можеби се добри кога се нема време,па ајде на брзина,но сепак би избрала да си се шминкам сама.Ее сега ако измислат ваков туш како лента,можеби ќе го користам затоа што редовно водам војна со тушот :lol:
   
 20. HeidiDiWalt

  HeidiDiWalt Популарен член

  Се зачлени на:
  29 мај 2010
  Пораки:
  1.163
  Допаѓања:
  1.511
  Јас вакво чудо првпат видов во Прага лани, во парфимерија ни дадоа каталог од ххх фирма, и во натре имаше неколку што служеа како тестер за сенката која ја нудат, и беа еднобијни. Бидејќи немав до тогаш видено им се изнарадував како дете. И мислам дека се многу практични за таа намена...

  Лепиш на око и ја гледаш бојата+ квалитетот на сенката која сакаш да си ја купиш.
  А за со тоа да се нашминкаш, штознам [​IMG] можеби би им олеснило работа на оние кои немаат вешта рака, јез да би ги `атрофирало` и лишило од приоритетот да научат. :wasntme: Јас не би ги користела со таа намена.

  + очекував брзо да стигнат и кај нас, (бидејќи Чешка сепак е Европа), но ги немам досега видено :?: